Panathinaikos B.C.

Panathinaikos Basketbol Kulübü, Yunanistan, Atina merkezli Panathinaikos kulübünün profesyonel basketbol takımıdır. Ekip ayrıca kısaltma adıyla P.A.O ve başkan tarafından kullanılan adıyla Panathinaikos Athlitikos Omilos yani (Panathinakos Atletik Kulüp) olarak bilinmektedir. Basketbol kulübü 1922 yılında kuruldu, atletik kulüp ise 1908 yılında. O zamandan bu yana Pana elde ettiği başarılarla büyük bir kulüp haline geldi. Mücadele ettiği yıllar boyunca sürekli Avrupa ve Yunanistan’daki en büyük kulüpler arasında yer almıştır. Takım tarihi boyunca 34 A1 Ethnikis şampiyonluğu, 18 Yunanistan Basketbol Kupası, 6 EuroLeague şampiyonluğu, 1 Kıtalararası Kupa ve 2 kez Triple Crown kupalarını müzesine götürme başarısı gösterdi.

{{{ad}}} arması
Lig A1 Ethnikis
EuroLeague
Yunanistan Basketbol Kupası
Kuruluş 1922
Salon O.A.C.A. (19,250)
Renkler Yeşil ve Beyaz         
Başkan Panagiotis Triantopoulos
Başantrenör
Şampiyonluk 6 Euroleague Şampiyonluğu
1 Kıtalararası Kupa
38 Yunanistan Ligi
19 Yunanistan Kupası
2 Triple Crown

Başarıları

  • Greek League 
Şampiyon (37) (record): 1945–46, 1946–47, 1949–50, 1950–51, 1953–54, 1960–61, 1961–62, 1966–67, 1968–69, 1970–71, 1971–72, 1972–73, 1973–74, 1974–75, 1976–77, 1979–80, 1980–81, 1981–82, 1983–84, 1997–98, 1998–99, 1999–00, 2000–01, 2002–03, 2003–04, 2004–05, 2005–06, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2012–13, 2013–14, 2016–17, 2017–18, 2018–19
İkinci (11): 1952–53, 1967–68, 1969–70, 1977–78, 1982–83, 1992–93, 1994–95, 1995–96, 2011–12, 2014–15, 2015–16, 2021–22,
  • Greek Cup
Şampiyon (19) (record): 1978–79, 1981–82, 1982–83, 1985–86, 1992–93, 1995–96, 2002–03, 2004–05, 2005–06, 2006–07, 2007–08, 2008–09, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2018–19
İkinci (6): 1984–85, 1999–00, 2000–01, 2009–10, 2010–11, 2021-22, 
  • Greek Super Cup
Şampiyon (1) : 2021,
  • EuroLeague 
Şampiyon (6): 1995–96, 1999–00, 2001–02, 2006–07, 2008–09, 2010–11
İkinci (1): 2000–01
Semifinalists (1): 1971–72
3rd place (3): 1993–94, 1994–95, 2004–05
4th place (1): 2011–12
Final Four (11): 1994, 1995, 1996, 2000, 2001, 2002, 2005, 2007, 2009, 2011, 2012
  • FIBA Saporta Cup (defunct)
Semifinalists (2): 1968–69, 1997–98
  • FIBA Intercontinental Cup
Şampiyon (1): 1996
  • FIBA International Christmas Tournament (defunct)
Şampiyon (1): 1999
  • Gomelsky Cup
Şampiyon (1): 2009
İkinci (3): 2008, 2014, 2015

Baş Antrenör Tarihçesi

  • Missas Pantazopoulos (1945–1951)
  • Nikos Milas (1960–1961, 1963–1965, 1975–1976)
  • Kostas Mourouzis (1966–1974, 1986–1987)
  • Richard Dukeshire (1974–1975)
  • Michalis Kyritsis (1978, 1983–1986, 1988–1989, 1997)
  • Kostas Politis (1978–1982, 1993–1994)
  • Željko Pavličević (1991–1993)
  • Efthimis Kioumourtzoglou (1994–1995)
  • Božidar Maljković (1995–1997)
  • Slobodan Subotić (1997–1999)
  • Željko Obradović (1999–2012)
  • Argyris Pedoulakis (2012–2014, 2016, 2019)
  • Duško Ivanović (2014–2015)
  • Sasha Đjorđjević (2015–2016)
  • Xavi Pascual (2016–2018)
  • Rick Pitino (2018–2019, 2019–2020)
  • Georgios Vovoras (2020–2021)
  • Oded Kattash (2021)
  • Dimitrios Priftis (2021-devam)

Takım Kadrosu

2019/2020 Takım Kadrosu 2020/2021 Takım Kadrosu 2021/2022 Takım Kadrosu
Güncelleme (22-01-2022)
Baş Antrenör : Argyris Pedoulakis
November 2019 Sack
Baş Antrenör : Rick Pitino
(End of season)
Baş Antrenör : Georgios Vovoras
Karşılık Anlaşma (04 Ocak 2021)
Baş Antrenör : Oded Kattash
Karşılık Anlaşma (26 Haziran 2021)
Baş Antrenör : Dimitrios Priftis
Thomas DeShaun (USA)
Alvark Tokyo (July 2020)
Marcus Foster (USA)
Maccabi Holon (June 2020)
Türk Telekon (Temmuz 2021)
Neoklis Avdalas
Genç Takım (Haziran 2021)
Tyrese Rice
Retired (July 2020)
Giorgos Kalaitzakis
Nevezis (June 2020)
Milwaukee Bucks (Temmuz 2021)
Yogi Ferrell (ABD)
Los Angeles Clippers (Ekim 2021)
Cedevita Olimpija (01-12-2021)
Georgios PapagiannisGeorgios PapagiannisGeorgios Papagiannis
Ioannis Athinaiou
Peristeri (June 2020)
Leonidas Kaselakis
Promitheas (June 2020)
Leonidas Kaselakis
Ioannis PapapetreuIoannis PapapetreuIoannis Papapetreu
Nikos Pappas
Hapoel Jarusalem (July 2020)
Eleftherios Bochoridis
Aris (July 2020)
Eleftherios Bochoridis
Ian VougioukasIan Vougioukas
Ionikos Nikaias B.C. (Temmuz 2021)
Jeremy Evans (ABD)
Olimpia Milano (Ağustos 2021)
Kostas Papadakis
Larissa BC (July 2020)
Aaron White (USA)
Tenerife (July 2020)
Crvena zvezda (Haziran 2021)
Nikos Chougkaz
Ionikos Nikaias (Temmuz 2021)
Ionikos Nikaias (Ağustos 2021) Kiralık
Wesley Jhonson (USA)
Free agent (October 2020) left.
Zach Auguste (USA)
G.Saray (July 2020)
Cedevita Olimpija (Ağustos 2021)
Kendrick Perry (ABD)
Cedevita Olimpija (tEMMUZ 2021)
Rion Brown (USA)
Tofaş (January 2020)
Nikos Diplaros
Larissa BC (July 2020)
Apollon Patras (Temmuz 2021)
Daryl Macon (ABD)
AEK Athens (Temmuz 2021)
Jimmer Fredette (USA)
Shamghai Stars (July 2020)
Pierre Jackson (USA)
Shenzhen Leopards (July 2020)
Free agent (October 2020) left.
Okaro White (ABD)
UNICS Kazan (Temmuz 2021)
Nick Calathes
FC Barcelona (July 2020)
Nemanja Nedovic (Sırbistan)
Olimpia Milano (July 2020)
Nemanja Nedovic (Sırbistan)
Jacob Wiley (USA)
Herblife Gran Canaria (July 2020)
Howard Sant-Roos (Küba)
CSKA Moscow (July 2020)
Howard Sant-Roos (Küba)
Konstantinos MitoglouKonstantinos Mitoglou
Olimpija Milano (Haziran 2021)
Jehyve Floyd (ABD)
Hapoel Gilboa Galil (Temmuz 2021)
F. Bahçe BEKO (21 Aralık 2021)
Ben Bentil (Ghana)Ben Bentil (Ghana)
Bahçeşehir Koleji (Haziran 2021)
Vassilis Kavvadas
Iraklis Thessaloniki (Temmuz 2021)
Andy Rautins (Canada)
Free agent (July 2020)
Keifer Sykes (USA)
Türk Telekom (October 2020)
South East Melbourne Phoenix (Aralık 2020)
Stefan Jovic (Sırbistan)
BC Khimki (07-01-2022)
Nikos PersidisNikos Persidis
Lavrio (Aralık 2020)
Shelvin Mack (USA)
Hapoel Jerusalem (07 November 2020)
Serbest (Haziran 2021)
Thomas Joseph “T. J.” Bray (USA)
Casademont Zaragoza (February 2021)
Emekli Oldu (Ağustos 2021)
Mario Hezonja (Croatia)
Free agent (February 2021)
UNİCS Kazan (Temmuz 2021)
Eleftherios Mantzoukas
ASP Promitheas Patras (Aralık 2020)
Eleftherios Mantzoukas