Pan Am Junior Badminton Championships

Gold medal winners individual Pan Am Junior badminton Championships

YearEventBoys' singlesGirls' singlesBoys' doublesGirls' doublesMixed doubles
2019U19 Brian Yang Natalie Chi Jonathan Shou-Zheng Chien Crystal Lai Jonathan Shou-Zheng Chien
 Brian Yang Wendy Zhang Crystal Lai
U17 Victor Lai Jeslyn Chow Henry Tang Rachel Chan Victor Lai
 Joshua Yang Jeslyn Chow Jessica Cheng
U15 Josh Nguyen Francesca Corbett Arthur Lee Francesca Corbett Aaron Bai
 Jerry Yuan Allison Lee Allison Lee
U13 Linden Wang Vera Lin Liam Zhang Jasmine La Garret Tan
 Rongpeng Zhou Jasmine Yeung Carryssa Caryn Bun
U11 Solomon Tong Susanna Wang John Fu Kelly Liu Ethan Yuen
 Ethan Yuen Susanna Wang Rosey Yin
YearEventBoys' singlesGirls' singlesBoys' doublesGirls' doublesMixed doubles
2018U19 Jonathan Matias Talia Ng Ryan Zheng Crystal Lai Kevin Wang
 Winston Tsai Wendy Zhang Wendy Zhang
U17 William Guimaraes Jacqueline Cheung Rafael Faria Jacqueline Cheung Darren Choi
 William Guimaraes Tiffany Too Jacqueline Cheung
U15 Daniel Bielin Natalie Chi Adrian Mar Natalie Chi Andrew Wang
 Andrew Wang Kalea Sheung Jolie Wang
U13 Adam Tay Veronica Yang Jeffrey Chang Chloe Ho Weslie Chen
 Kyle Wang Veronica Yang Veronica Yang
U11 Oliver Chen Lyric Su Oliver Chen Paula Guo Oliver Chen
 Ricky Tao Lyric Su Lyric Su
YearEventBoys' singlesGirls' singlesBoys' doublesGirls' doublesMixed doubles
2017U19 Brian Yang Lauren Lam Fabricio Farias Breanna Chi Brian Yang
 Waleson Vinicios Evangeli Santos Cindy Yuan Katie Ho-Shue
U17 William Guimarães Talia Ng Nicolás Macías Brandes Catherine Choi Kyle To
 Gustavo Salazar De Souza Peixoto Talia Ng Crystal Lai
U15 Brandon Xu Rachel Chan Brandon Xu Nicole Ju Brandon Xu
 Joshua Yuan Jolie Wang Claire Chen
U13 Joshua Nguyen Francesca Corbett Ryan Ma Francesca Corbett Ryan Ma
 Isaac Yang Allison Lee Kaitlyn Wang
U11 Linden Wang Jasmine Yeung Scott Lin Sahasra Chada Scott Lin
 Linden Wang Jasmine Yeung Jasmine Yeung
YearEventBoys' singlesGirls' singlesBoys' doublesGirls' doublesMixed doubles
2016U19  Cleyson Nobre Santos  Qingzi Ouyang  Desmond Wang    Giselle Chan    Brian Yang  
  Brian Yang  Katie Ho-Shue  Katie Ho-Shue
U17  Brian Yang  Katie Ho-Shue  Bryce Kan    Jacqueline Lima    Fabricio Farias  
  Ethan Low  Samia Lima  Samia Lima
U15  Don Averia  Lauren Lam  Don Averia    Karina Chan    Gustavo Salazar  
  Eric Duong  Lauren Lam  Ariana Monomisato
U13  Siddharta Javvaji  Juliana Viana  Daniel Bielin    Nettra Shetty    Andrew Yuan  
  Siddharta Javvaji  Jolie Wang  Kalea Shung
U11  Weslie Chen  Veronica Yang  Kai Chong    Chloe Ho    Weslie Chen  
  Alvin Ng  Veronica Yang  Veronica Yang
YearEventBoys' singlesGirls' singlesBoys' doublesGirls' doublesMixed doubles
2015U19  Jason Ho-Shue  Qingzi Ouyang  Jason Ho-Shue    Annie Xu    Jason Ho-Shue  
  Jonathan Bing Tsan Lai  Kerry Xu  Qingzi Ouyang
U17  Ailton Correa  Cindy Yuan  Ricky Liuzhou    Katie Ho-Shue    Brian Yang  
  Cadmus Yeo  Vania Wu  Katie Ho-Shue
U15  Brian Yang  Jennie Gai  Nicolas Macias    Catherine Choi    Dean Tan  
  Gustavo Salazar  Talia Ng  Jennie Gai
U13  Thiago Mozer Ribeiro  Evelyn Zeng  Brandon Xu    Tiffany Kuang    Joshua Yuan  
  Joshua Yuan  Claire Chen  Claire Chen
U11  Ryan Ma  Francesca Corbett  Ryan Ma    Francesca Corbett    Ryan Ma  
  Thompson Ma  Hailey Hung  Kaitlyn Wang
YearEventBoys' singlesGirls' singlesBoys' doublesGirls' doublesMixed doubles
2014U19  Timothy Lam  Crystal Pan  Samuel Ricketts    Annie Xu    Darren Yang  
  Sean Wilson  Kerry Xu  Victoria Chen
U17  Jose Guevara  Priscilla Long  Vinson Chiu    Priscilla Long    Joseph Pitman  
  Brian Duong  Madeline Sporkert  Nicole Frevold
U15  Ricky Liuzhou  Jamie Hsu  Kyle To    Cindy Yuan    Ricky Liuzhou  
  Brian Yang  Michelle Zhang  Joanna Liu
U13  Don Averia  Cassandra Yu  Don Averia    Lauren Lam    Don Averia  
  Eric Duong  Cassandra Yu  Lauren Lam
U11  Andrew Yuan  Netra Shetty  Siddharta Javvaji    Kalea Sheung    Joshua Yeung  
  Andrew Wang  Jolie Wang  Netra Shetty
YearEventBoys' singlesGirls' singlesBoys' doublesGirls' doublesMixed doubles
2013U19  Ygor Coelho De Oliveira  Lohaynny Vicente  Benny Lin    Cherie Chow    Nathan Osborne  
  Duncan Yao  Christine Yang  Josephine Wu
U17  Jason Ho-Shue  Crystal Pan  Jason Ho-Shue    Victoria Chen    Ty Lindeman  
  Jonathan Lai  Crystal Pan  Takeisha Wang
U15  Jonathan S. de Souza Mathias  Kerry Xu  Andre Wang    Annie Xu    Cadmus Yeo  
  Cadmus Yeo  Kerry Xu  Annie Xu
U13  Clayton Cayen  Jennie Gai  Clayton Cayen    Jennie Gai    Alexander Zheng  
  Alexander Zheng  Helen Ye  Jennie Gai
U11  Don Averia  Lauren Lam  Brandon Xu    Claire Chen    Brandon Xu  
  Joshua Yuan  Tiffany Kuang  Lauren Lam
YearEventBoys' singlesGirls' singlesBoys' doublesGirls' doublesMixed doubles
2012U19  Andrew D`Souza  Iris Wang  Phillip Chew    Cherie Chow    Phillip Chew  
  Jeffrey Kuo  Christine Yang  Iris Wang
U17  Ygor Coelho De Oliveira  Rachel Honderich  Luis Ramon Garrido    Rachel Honderich    Ygor Coelho De Oliveira  
  Daniel Martinez  Brittney Tam  Lohaynny Vicente
U15  Jason Ho-Shue  Crystal Pan  Vinson Chiu    Nicole Frevold    Brian Duong  
  Brian Duong  Soumya Gade  Priscilla Long
U13  Fabricio Farias  Joanna Liu  Derek Hu    Joanna Liu    Xiu Liu  
  Xiu Liu  Karen Ma  Joanna Liu
U11  Don Averia  Karina Chan  Eric Duong    Karina Chan    Eric Duong  
  Tony Liuzhou  Tammy Xie  Cassandra Yu
YearEventBoys' singlesGirls' singlesBoys' doublesGirls' doublesMixed doubles
2011U19  Clinton Wong  Mariana Ugalde  Clinton Wong    Claudia Hardi    Nyl Yakura  
  Nyl Yakura  Samantha Li  Adrianna Guiffre
U17  Duncan Yao  Lohaynny Vicente  Mac Lee    Takeisha Wang    Nathan Osborne  
  Nathan Osborne  Josephine Wu  Josephine Wu
U15  Justin Ma  Christine Yang  Raymond Hsia    Victoria Chen    Darren Yang  
  Albert Li  Crystal Pan  Victoria Chen
U13  Shane Wilson  Erin O´Donoghue  Walleson Evangelista    Breanna Chi    Cadmus Yeo  
  Fabrício Farias  Stephanie Yu  Stephanie Yu
U11  Clayton Cayen  Breanna Chi  Nicolas Macias    Jennie Gai    Eric Chang  
  Gustavo Salazar  Julie Yang  Breanna Chi
YearEventBoys' singlesGirls' singlesBoys' doublesGirls' doublesMixed doubles
2010U19  Nyl Yakura  Surabhi Kadam  Henry Wiebe    Jaylene Forestier    Nyl Yakura  
  Nyl Yakura  Daneysha Santana  Adrianna Guiffre
U17  Felix Deblois-Beaucage  Daneysha Santana  William Cheung    Qufei Chen    Aleandro Roman  
  Kenneth Hui  Josephine Wu  Daneysha Santana
U15  Ygor Coelho De Oliveira  Lohaynny Vicente  Pow Hwa Cha    Kyleigh O'Donoghue    Ygor Coelho De Oliveira  
  Aston Khor  Takeisha Wang  Lohaynny Vicente
U13  Francisco Treviño  Micaela Lum  Vinson Chiu    Priscilla Long    Vinson Chiu  
  Brian Duong  Micaela Lum  Micaela Lum
U11  Donnians L. Abreu De Oliveira  Michelle Zhang  Donnians L. Abreu De Oliveira    Breanna Chi    Robert Huang  
  Jonathan S. De Souza Matias  Cindy Yuan  Cindy Yuan
YearEventBoys' singlesGirls' singlesBoys' doublesGirls' doublesMixed doubles
2009U19  Thomas Moretti  Rena Wang  Mario Cuba    Rena Wang    Mario Cuba  
  Bruno Monteverde  Iris Wang  Katherine Winder
U17  Nyl Yakura  Iris Wang  Nathan Leung    Emily Kan    Phillip Chew  
  Clinton Wong  Samantha Li  Iris Wang
U15  Duncan Yao  Zandra Ho  Willian Cheung    Lohaynny Vicente    Willian Cheung  
  Derrick Long  Mariana Freitas  Samantha Li
U13  Sean Wilson  Anna Tang  Timothy Lam    Crystal Pan    Christopher Kan  
  Darren Yang  Christine Yang  Anna Tang
U11  Shane Wilson  Vera Costa  Richard Chen    Shayene Carvalho    Cadmus Yeo  
  Cadmus Yeo  Vera Costa  Joanna Liu
YearEventBoys' singlesGirls' singlesBoys' doublesGirls' doublesMixed doubles
2008U19  Martin Guiffre  Rena Wang  Martin Guiffre    Priscilla Lun    Howard Shu  
  David Pastewka  Rena Wang  Cheryl Chow
U17  Mario Cuba  Surabhi Kadam  Zenas Lam    Surabhi Kadam    Mario Cuba  
  Brendan Lum  Jessica Leung  Katherine Winder
U15  Phillip Chew  Iris Wang  Phillip Chew    Carolyn O'dwyer    Phillip Chew  
  Andrew Nicholas Susanto  Josephine Wu  Iris Wang
U13  Ygor Coelho De Oliveira  Lohaynny Vicente  Ygor Coelho De Oliveira    Camila Garcia    Ygor Coelho De Oliveira  
  Fabio Soares  Daniela Zapata  Lohaynny Vicente
U11  Shane Wilson  Micaela Lum  Vinson Chiu    Crystal Pan    Vinson Chiu  
  Shane Wilson  Micaela Lum  Micaela Lum
YearEventBoys' singlesGirls' singlesBoys' doublesGirls' doublesMixed doubles
2007U19  Osleni Guerrero Velazco  Jamie Subandhi  Jack Shu    Chelcia Petersen    Logan Campbell  
  Howard Shu  Grace Gao  Chelcia Petersen
U17  Gareth Henry  Michelle Li  Mario Cuba    Phyllis Chan    Lino Munoz  
  Bruno Monteverde  Michelle Li  Victoria Montero
U15  Nyl Yakura  Irytsha Gonzalez  David Ponich    Daneysha Santana    Nyl Yakura  
  Nyl Yakura  Irytsha Gonzalez  Kacey Tung
U13  Ygor Coelho De Oliveira  Camila Garcia  Bryan Valentin    Camila Garcia    Gonzalo Duany  
  Aleandro Roman  Micaela Rivero  Micaela Rivero
U11  Sean Wilson  Daniela Macias Brandes  Shane Wilson    Genesis Valentin    Sean Wilson  
  Sean Wilson  Niurka Cordero  Daniela Macias Brandes
YearEventBoys' singlesGirls' singlesBoys' doublesGirls' doublesMixed doubles
2006U19  Antonio de Vinatea  Lauren Todt  Sasha Boyarin    Daphne Ng    Jamie Subandhi  
  Azam Ali  Lauren Todt  Jack Shu
U17  Bruno Monteverde  Rena Wang  Chadwick Parsons    Manuela Olcese    Howard Shu  
  Gareth Henry  Claudia Zornoza  Rena Wang
U15  Andrés López  Lorena Duany  Mario Cuba    Lorena Duany    Mario Cuba  
  Waldemar Schroeder  Katherine Winder  Katherine Winder
U13  Andres Quadri  Iris Wang  Gonzalo Duany    Taina Coelho    Pablo Antonio Aguilar  
  Pablo Antonio Aguilar  Luana Vicente  Micaela Rivero
U11  Ygor Coelho De Oliveira  Camila Garcia  Fabio Soares    Stefanny Lopes    Ygor Coelho De Oliveira  
  Ygor Coelho De Oliveira  Lohaynny Vicente  Lohaynny Vicente
YearEventBoys' singlesGirls' singlesBoys' doublesGirls' doublesMixed doubles
2004U19  Kevin Cordón  Claudia Rivero  Brandon Taft    Jamie Subandhi    Brandon Taft  
  Daniel Gouw  Daphne Ng  Lauren Todt
U17  Antonio de Vinatea  Alejandra Monteverde  Martín del Valle    Daniela Cuba    Antonio de Vinatea  
  Antonio de Vinatea  Alejandra Monteverde  Alejandra Monteverde
U15  Jonathan "Pesto" Ma  Lysa Morishita  Peter Butler    Claudia Zornoza    Jonathan "Pesto" Ma  
  Jonathan "Pesto" Ma  Caridad Frias  Lysa Morishita
U13  Brendan Lum  Katherine Winder  Mario Cuba    Katherine Winder    Mario Cuba  
  Waldemar Schroeder  Lorena Duany  Lorena Duany
U11  Andres Quadri  Micaela Rivero  Luis Ramon Garrido    Micaela Rivero    Andres Quadri  
  Andres Quadri  Camila Garcia  Nidia Gonzales
YearEventBoys' singlesGirls' singlesBoys' doublesGirls' doublesMixed doubles
2002U19  Eric Go  Jun Xia Hu  Mike Chansawangpuvana    Samantha Jinadasa    Nicholas Jinadasa  
  Eric Go  Eva Lee  Eva Lee
U17  Richard Liang  Samantha Jinadasa  Daniel Gouw    Cristina Aicardi    Daniel Gouw  
  Brendan Taft  Claudia Rivero  Samantha Jinadasa
U15  Alex Pang  Jamie Subandhi  Andy Cheong    Lauren Todt    Alex Pang  
  Martin Del Valle  Jamie Subandhi  Sophina Verjee
U13  Howard Shu  Priscilla Lun  Richard Fung    Cheryl Chow    Howard Shu  
  Howard Shu  Priscilla Lun  Susana Zhong
U11  Mario Cuba  Isabel Zhong  Mario Cuba    Andrea Alvarez    Brendan Lum  
  Waldemar Schroeder  Lorena Duany  Chloe Chow

Mixed Team Pan Am Junior badminton Championships

     
YearVenueGoldSilverBronze
2019 Canada, Moncton Canada United States Brazil
2018 Brazil, Salvador Bahia Canada Brazil United States
2017 Canada, Markham United States Canada Brazil
2016 Peru, Lima Canada Brazil United States
2015 Mexico, Tijuana United States Brazil Canada
2014 Guatemala, Guatemala City United States Brazil Mexico
2013 Mexico, Puerto Vallarta Canada Brazil United States
2012 Canada, Edmonton United States Canada Brazil
2011 Jamaica, Kingston Canada Brazil Guatemala
2010 Dominican Republic, Santo Domingo United States Peru Canada
2009 Puerto Rico, Guaynabo United States Peru Canada
2008 Guatemala, Guatemala City Peru Mexico United States
2007 Mexico, Puerto Vallarta United States Peru Canada
2006 Brazil, Campinas Peru Canada United States
2004 Peru, Lima United States Canada Peru
2002 United States, California United States Peru Suriname
2000 Cuba, Havana Canada United States Cuba
1998 Mexico, Guadalajara Canada United States Jamaica
1996 Puerto Rico, San Juan United States Canada Peru
1994 Cuba, Havana Guatemala
1992 Peru, Lima Peru Guatemala
1990 Guatemala, Guatemala City Guatemala
1988 Canada
1986
1984
1982
1980 Mexico, Mexico D.F. Peru Canada United States
1977