Pairs European Figure Skating Championships

YearLocationGoldSilverBronze
1930  Vienna  Olga Orgonista  /  Sándor Szalay  Emília Rotter  /  László Szollás  Gisela Hochhaltinger  /  Otto Preißecker
1931  St. Moritz  Olga Orgonista  /  Sándor Szalay  Emília Rotter  /  László Szollás  Lilly Gaillard  /  Willy Petter
1932  Paris  Andrée Brunet  /  Pierre Brunet  Lilly Gaillard  /  Willy Petter  Idi Papez  /  Karl Zwack
1933  London  Idi Papez  /  Karl Zwack  Lilly Gaillard  /  Willy Petter  Mollie Phillips  /  Rodney Murdoch
1934  Prague  Emília Rotter  /  László Szollás  Idi Papez  /  Karl Zwack  Zofia Bilorówna  /  Tadeusz Kowalski
1935  St. Moritz  Maxi Herber  /  Ernst Baier  Idi Papez  /  Karl Zwack  Lucy Gallo  /  Rezső Dillinger
1936  Berlin  Maxi Herber  /  Ernst Baier  Violet Cliff  /  Leslie Cliff  Piroska Szekrényessy  /  Attila Szekrényessy
1937  Prague  Maxi Herber  /  Ernst Baier  Ilse Pausin  /  Erich Pausin  Piroska Szekrényessy  /  Attila Szekrényessy
1938  St. Moritz  Maxi Herber  /  Ernst Baier  Ilse Pausin  /  Erich Pausin  Inge Koch  /  Gunther Noack
1939  London  Maxi Herber  /  Ernst Baier  Ilse Pausin  /  Erich Pausin  Inge Koch  /  Gunther Noack
1947  Davos  Micheline Lannoy  /  Pierre Baugniet  Winifred Silverthorne  /  Dennis Silverthorne  Suzanne Diskeuve  /  Edmond Verbustel
1948  Prague  Andrea Kékesy  /  Ede Király  Blažena Knittlová  /  Karel Vosátka  Herta Ratzenhofer  /  Emil Ratzenhofer
1949  Milan  Andrea Kékesy  /  Ede Király  Marianne Nagy  /  Lászlo Nagy  Herta Ratzenhofer  /  Emil Ratzenhofer
1950  Oslo  Marianne Nagy  /  Lászlo Nagy  Eliane Steinemann  /  André Calame  Jennifer Nicks  /  John Nicks
1951  Zürich  Ria Baran  /  Paul Falk  Eliane Steinemann  /  André Calame  Jennifer Nicks  /  John Nicks
1952  Vienna  Ria Baran  /  Paul Falk  Jennifer Nicks  /  John Nicks  Marianne Nagy  /  Lászlo Nagy
1953  Dortmund  Jennifer Nicks  /  John Nicks  Marianne Nagy  /  Lászlo Nagy  Sissy Schwarz  /  Kurt Oppelt
1954  Bolzano  Silvia Grandjean  /  Michel Grandjean  Sissy Schwarz  /  Kurt Oppelt  Soňa Balůnová  /  Miroslav Balůn
1955  Budapest  Marianne Nagy  /  Lászlo Nagy  Věra Suchánková  /  Zdeněk Doležal  Marika Kilius  /  Franz Ningel
1956  Paris  Sissy Schwarz  /  Kurt Oppelt  Marianne Nagy  /  Lászlo Nagy  Marika Kilius  /  Franz Ningel
1957  Vienna  Věra Suchánková  /  Zdeněk Doležal  Marianne Nagy  /  Lászlo Nagy  Marika Kilius  /  Franz Ningel
1958  Bratislava  Věra Suchánková  /  Zdeněk Doležal  Nina Zhuk  /  Stanislav Zhuk  Joyce Coates  /  Anthony Holles
1959  Davos  Marika Kilius  /  Hans-Jürgen Bäumler  Nina Zhuk  /  Stanislav Zhuk  Joyce Coates  /  Anthony Holles
1960  Garmisch-Partenkirchen  Marika Kilius  /  Hans-Jürgen Bäumler  Nina Zhuk  /  Stanislav Zhuk  Margret Göbl  /  Franz Ningel
1961  West Berlin  Marika Kilius  /  Hans-Jürgen Bäumler  Margret Göbl  /  Franz Ningel  Margit Senf  /  Peter Göbel
1962  Geneva  Marika Kilius  /  Hans-Jürgen Bäumler  Liudmila Belousova  /  Oleg Protopopov  Margret Göbl  /  Franz Ningel
1963  Budapest  Marika Kilius  /  Hans-Jürgen Bäumler  Liudmila Belousova  /  Oleg Protopopov  Tatiana Zhuk  /  Alexander Gavrilov
1964  Grenoble  Marika Kilius  /  Hans-Jürgen Bäumler  Liudmila Belousova  /  Oleg Protopopov  Tatiana Zhuk  /  Alexander Gavrilov
1965  Moscow  Liudmila Belousova  /  Oleg Protopopov  Gerda Johner  /  Rüdi Johner  Tatiana Zhuk  /  Alexander Gorelik
1966  Bratislava  Liudmila Belousova  /  Oleg Protopopov  Tatiana Zhuk  /  Alexander Gorelik  Margot Glockshuber  /  Wolfgang Danne
1967  Ljubljana  Liudmila Belousova  /  Oleg Protopopov  Margot Glockshuber  /  Wolfgang Danne  Heidemarie Steiner  /  Heinz-Ulrich Walther
1968  Västerås  Liudmila Belousova  /  Oleg Protopopov  Tamara Moskvina  /  Alexei Mishin  Heidemarie Steiner  /  Heinz-Ulrich Walther
1969  Garmisch-Partenkirchen  Irina Rodnina  /  Alexei Ulanov  Liudmila Belousova  /  Oleg Protopopov  Tamara Moskvina  /  Alexei Mishin
1970  Leningrad  Irina Rodnina  /  Alexei Ulanov  Liudmila Smirnova  /  Andrei Suraikin  Heidemarie Steiner  /  Heinz-Ulrich Walther
1971  Zürich  Irina Rodnina  /  Alexei Ulanov  Liudmila Smirnova  /  Andrei Suraikin  Galina Karelina  /  Georgi Proskurin
1972  Gothenburg  Irina Rodnina  /  Alexei Ulanov  Liudmila Smirnova  /  Andrei Suraikin  Manuela Groß  /  Uwe Kagelmann
1973  Cologne  Irina Rodnina  /  Alexander Zaitsev  Liudmila Smirnova  /  Alexei Ulanov  Almut Lehmann  /  Herbert Wiesinger
1974  Zagreb  Irina Rodnina  /  Alexander Zaitsev  Romy Kermer  /  Rolf Österreich  Liudmila Smirnova  /  Alexei Ulanov
1975  Copenhagen  Irina Rodnina  /  Alexander Zaitsev  Romy Kermer  /  Rolf Österreich  Manuela Groß  /  Uwe Kagelmann
1976  Geneva  Irina Rodnina  /  Alexander Zaitsev  Romy Kermer  /  Rolf Österreich  Irina Vorobieva  /  Alexander Vlasov
1977  Helsinki  Irina Rodnina  /  Alexander Zaitsev  Irina Vorobieva  /  Alexander Vlasov  Marina Cherkasova  /  Sergei Shakhrai
1978  Strasbourg  Irina Rodnina  /  Alexander Zaitsev  Marina Cherkasova  /  Sergei Shakhrai  Manuela Mager  /  Uwe Bewersdorf
1979  Zagreb  Marina Cherkasova  /  Sergei Shakhrai  Irina Vorobieva  /  Igor Lisovski  Sabine Baeß  /  Tassilo Thierbach
1980  Gothenburg  Irina Rodnina  /  Alexander Zaitsev  Marina Cherkasova  /  Sergei Shakhrai  Marina Pestova  /  Stanislav Leonovich
1981  Innsbruck  Irina Vorobieva  /  Igor Lisovski  Christina Riegel  /  Andreas Nischwitz  Marina Cherkasova  /  Sergei Shakhrai
1982  Lyon  Sabine Baeß  /  Tassilo Thierbach  Marina Pestova  /  Stanislav Leonovich  Irina Vorobieva  /  Igor Lisovski
1983  Dortmund  Sabine Baeß  /  Tassilo Thierbach  Elena Valova  /  Oleg Vasiliev  Birgit Lorenz  /  Knut Schubert
1984  Budapest  Elena Valova  /  Oleg Vasiliev  Sabine Baeß  /  Tassilo Thierbach  Birgit Lorenz  /  Knut Schubert
1985  Gothenburg  Elena Valova  /  Oleg Vasiliev  Larisa Selezneva  /  Oleg Makarov  Veronika Pershina  /  Marat Akbarov
1986  Copenhagen  Elena Valova  /  Oleg Vasiliev  Ekaterina Gordeeva  /  Sergei Grinkov  Elena Bechke  /  Valeri Kornienko
1987  Sarajevo  Larisa Selezneva  /  Oleg Makarov  Elena Valova  /  Oleg Vasiliev  Katrin Kanitz  /  Tobias Schröter
1988  Prague  Ekaterina Gordeeva  /  Sergei Grinkov  Larisa Selezneva  /  Oleg Makarov  Peggy Schwarz  /  Alexander König
1989  Birmingham  Larisa Selezneva  /  Oleg Makarov  Mandy Wötzel  /  Axel Rauschenbach  Natalia Mishkutenok  /  Artur Dmitriev
1990  Leningrad  Ekaterina Gordeeva  /  Sergei Grinkov  Larisa Selezneva  /  Oleg Makarov  Natalia Mishkutenok  /  Artur Dmitriev
1991  Sofia  Natalia Mishkutenok  /  Artur Dmitriev  Elena Bechke  /  Denis Petrov  Evgenia Shishkova  /  Vadim Naumov
1992  Lausanne  Natalia Mishkutenok  /  Artur Dmitriev  Elena Bechke  /  Denis Petrov  Evgenia Shishkova  /  Vadim Naumov
1993  Helsinki  Marina Eltsova  /  Andrei Bushkov  Mandy Wötzel  /  Ingo Steuer  Evgenia Shishkova  /  Vadim Naumov
1994  Copenhagen  Ekaterina Gordeeva  /  Sergei Grinkov  Evgenia Shishkova  /  Vadim Naumov  Natalia Mishkutenok  /  Artur Dmitriev
1995  Dortmund  Mandy Wötzel  /  Ingo Steuer  Radka Kovaříková  /  René Novotný  Evgenia Shishkova  /  Vadim Naumov
1996  Sofia  Oksana Kazakova  /  Artur Dmitriev  Mandy Wötzel  /  Ingo Steuer  Sarah Abitbol  /  Stéphane Bernadis
1997  Paris  Marina Eltsova  /  Andrei Bushkov  Mandy Wötzel  /  Ingo Steuer  Elena Berezhnaya  /  Anton Sikharulidze
1998  Milan  Elena Berezhnaya  /  Anton Sikharulidze  Oksana Kazakova  /  Artur Dmitriev  Sarah Abitbol  /  Stéphane Bernadis
1999  Prague  Maria Petrova  /  Alexei Tikhonov  Dorota Zagórska  /  Mariusz Siudek  Sarah Abitbol  /  Stéphane Bernadis
2000  Vienna  Maria Petrova  /  Alexei Tikhonov  Dorota Zagórska  /  Mariusz Siudek  Sarah Abitbol  /  Stéphane Bernadis
2001  Bratislava  Elena Berezhnaya  /  Anton Sikharulidze  Tatiana Totmianina  /  Maxim Marinin  Sarah Abitbol  /  Stéphane Bernadis
2002  Lausanne  Tatiana Totmianina  /  Maxim Marinin  Sarah Abitbol  /  Stéphane Bernadis  Maria Petrova  /  Alexei Tikhonov
2003  Malmö  Tatiana Totmianina  /  Maxim Marinin  Sarah Abitbol  /  Stéphane Bernadis  Maria Petrova  /  Alexei Tikhonov
2004  Budapest  Tatiana Totmianina  /  Maxim Marinin  Maria Petrova  /  Alexei Tikhonov  Dorota Zagórska  /  Mariusz Siudek
2005  Turin  Tatiana Totmianina  /  Maxim Marinin  Julia Obertas  /  Sergei Slavnov  Maria Petrova  /  Alexei Tikhonov
2006  Lyon  Tatiana Totmianina  /  Maxim Marinin  Aliona Savchenko  /  Robin Szolkowy  Maria Petrova  /  Alexei Tikhonov
2007  Warsaw  Aliona Savchenko  /  Robin Szolkowy  Maria Petrova  /  Alexei Tikhonov  Dorota Siudek  /  Mariusz Siudek
2008  Zagreb  Aliona Savchenko  /  Robin Szolkowy  Maria Mukhortova  /  Maxim Trankov  Yuko Kawaguchi  /  Alexander Smirnov
2009  Helsinki  Aliona Savchenko  /  Robin Szolkowy  Yuko Kawaguchi  /  Alexander Smirnov  Maria Mukhortova  /  Maxim Trankov
2010  Tallinn  Yuko Kavaguti  /  Alexander Smirnov  Aliona Savchenko  /  Robin Szolkowy  Maria Mukhortova  /  Maxim Trankov
2011  Bern  Aliona Savchenko  /  Robin Szolkowy  Yuko Kavaguti  /  Alexander Smirnov  Vera Bazarova  /  Yuri Larionov
2012  Sheffield  Tatiana Volosozhar  /  Maxim Trankov  Vera Bazarova  /  Yuri Larionov  Ksenia Stolbova  /  Fedor Klimov
2013  Zagreb  Tatiana Volosozhar  /  Maxim Trankov  Aliona Savchenko  /  Robin Szolkowy  Stefania Berton  /  Ondřej Hotárek
2014  Budapest  Tatiana Volosozhar  /  Maxim Trankov  Ksenia Stolbova  /  Fedor Klimov  Vera Bazarova  /  Yuri Larionov
2015  Stockholm  Yuko Kavaguti  /  Alexander Smirnov  Ksenia Stolbova  /  Fedor Klimov  Evgenia Tarasova  /  Vladimir Morozov
2016  Bratislava  Tatiana Volosozhar  /  Maxim Trankov  Aliona Savchenko  /  Bruno Massot  Evgenia Tarasova  /  Vladimir Morozov
2017  Ostrava  Evgenia Tarasova  /  Vladimir Morozov  Aliona Savchenko  /  Bruno Massot  Vanessa James  /  Morgan Ciprès
2018  Moscow  Evgenia Tarasova  /  Vladimir Morozov  Ksenia Stolbova  /  Fedor Klimov  Natalia Zabiiako  /  Alexander Enbert
2019  Minsk  Vanessa James  /  Morgan Ciprès  Evgenia Tarasova  /  Vladimir Morozov  Aleksandra Boikova  /  Dmitrii Kozlovskii
2020  GrazRusya
Aleksandra Boikova
Dmitrii Kozlovskii
Russia
Evgenia Tarasova
Vladimir Morozov
Rusya
Daria Pavliuchenko
Denis Khodykin
2021  ZagrebCOVİD-19 nedeniyle iptal edildi.
2022Tallinn, EstonyaRusya
Anastasia Mishina 
Aleksandr Galliamov
Rusya
Evgenia Tarasova
Vladimir Morozov
Rusya
Aleksandra Boikova
Dmitrii Kozlovskii
2023Helsinki, Fİnlandiya
2024Budapeşte, Macaristan