Okyanusya (OFC) Şampiyonlar Ligi

O-League olarak da bilinen OFC Şampiyonlar Ligi, Okyanusya'nın önde gelen erkek kulüp futbol yarışmasıdır. Okyanusya'nın futbol yönetim organı olan OFC tarafından organize edilmektedir. Okyanusya Kulüpler Şampiyonası (1987-2006) olarak başlayarak, 2007'den beri mevcut formatı altında düzenlenmektedir.

İlk dört Kulüp Şampiyonası şampiyonluğu Avustralya kulüpleri tarafından kazanıldı. 2006'dan beri Yeni Zelanda kulüpleri, biri Papua Yeni Gine kulübü ve biri de Yeni Kaledonya kulübü tarafından 12 OFC şampiyonluğu kazandı.
Organizasyon OFC
Kuruluş 1987
Kıta Okyanusya
Takım Sayısı 16 (grup aşaması)
18 (toplam, 11 federasyon)
Kazanan FIFA Dünya Kulüpler Şampiyonası
Son Şampiyon Auckland City (10. şampiyonluğu)
(2022)
En Başarılı Auckland City (10 şampiyonluk)
TV Eleven Sports (live streaming)
Website http://www.oceaniafootball.com/
   Şampiyonluk 
Auckland City10
Waitakere United2
Team Wellington1
Adelaide City1
South Melbourne1
Wollongong Wolves1
Sydney FC1
Hekari United1
Hienghène Sport1
OFC Club Championship
SezonEv Sahibi Şehir, ÜlkeŞampiyon Takım
(Manager)
Final Skorİkinci/Finalist
1987Hindmarsh Stadium ,  AdelaideAdelaide City
Zoran Matić
1 – 1  
Joe Mullen / Dave Witteveen (4–1 p.)
University-Mount Wellington
1999Prince Charles Park ,  NadiSouth Melbourne
Ange Postecoglou
5 – 1
Steve Isoifidis, David Clarkson, Michael Curcija, Vaughan Coveny, Steve Panopoulos / Watisoni Voli
Nadi
2001Lloyd Robson Stadium ,  Port MoresbyWollongong Wolves1 – 0
Scott Chipperfield
Tafea
2005Stade Pater ,  PapeeteSydney FC
Pierre Littbarski
2 – 0
Matthew Bingley, David Zdrilic
AS Magenta
2006North Harbour Stadium ,  AucklandAuckland City3 – 1
Keryn Jordan (3) / Desmond Fa'aiuaso
AS Pirae
OFC Champions League
2007Govind Park ,  Ba
Mount Smart Stadium ,  Auckland
Waitakere United
Chris Milicich
1 – 2
Commins Menapi / Ronald Chandra, Josaia Bukalidi
1 – 0
Allan Pearce
Ba
2007–08Lawson Tama Stadium ,  Honiara
  Trusts Stadium ,  Waitakere City
Waitakere United
Chris Milicich
1 – 3
Jonathan Perry / Joe Luwi (2), James Naka
5 – 0
Benjamin Totori, Neil Emblen, Allan Pearce (2), Jake Butler
Kossa
2008–09Lawson Tama Stadium ,  HoniaraAuckland City
Paul Posa
7 – 2
Matt Williams, Lee Ki-Hyung, Paul Urlovic, Ivan Vicelich, Keryn Jordan (3) / Richard Anisua (2)
2 – 2
Keryn Jordan (2) / Henry Fa'arodo, Lency Saeni
Koloale
2009–10PMRL Stadium ,  Port MoresbyHekari United3 – 0
Kema Jack (2), Alick Maemae
1 – 2
Kema Jack / Neil Emblen, Brent Fisher
Waitakere United
2010–11Municipal Stadium ,  Port VilaAuckland City
Aaron McFarland
Ramon Tribulietx
2 – 1
Manuel Exposito, Luis Corrales / Fenedy Masauvakalo
4 – 0
Alex Feneridis, Daniel Koprivcic, Manuel Exposito, Adam McGeorge
Amicale
2011–12Kiwitea Street ,  Auckland
  Stade Louis Ganivet ,  Faaa
Auckland City
Ramon Tribulietx
2 – 1
Dave Mulligan, Daniel Koprivcic / Axel Williams
1 – 0
Manel Expósito
AS Tefana
2012–13Mount Smart Stadium ,  AucklandAuckland City
Ramon Tribulietx
2 – 1
Adam Dickinson, Alex Feneridis / Chad Coombes
Waitakere United
2013–14Municipal Stadium ,  Port Vila
  Kiwitea Street ,  Auckland
Auckland City
Ramon Tribulietx
1 – 1
Emiliano Tade / Dominique Fred
2 – 1
Emiliano Tade, Ryan De Vries / Kensi Tangis
Amicale
2014–15National Stadium ,  SuvaAuckland City
Ramon Tribulietx
1 – 1
João Moreira / Ian Hogg (4–3 pen.)
Team Wellington
2016QBE Stadium ,  AucklandAuckland City
Ramon Tribulietx
3 – 0
Micah Lea'alafa (2), Clayton Lewis
Team Wellington
2017Kiwitea Street ,  Auckland
  David Farrington Park ,  Wellington
Auckland City
Ramon Tribulietx
3 – 0
João Moreira (2), Ryan De Vries
2 – 0
Ryan De Vries, Emiliano Tade
Team Wellington
2018David Farrington Park ,  Wellington
  Churchill Park ,  Lautoka
Team Wellington
José Figueira
6 – 0
Ross Allen, Henry Sinclair (2), Taylor Schrijvers, Mario Barcia, Andy Bevin
4 – 3
Dave Radrigai (og), Mario Ilich, Angus Kilkolly, Ross Allen / Benjamin Totori (2), Mohammed Shazil
Lautoka
2019Stade Numa-Daly Magenta ,  NouméaHienghène Sport
Félix Tagawa
1 – 0
Antoine Roine
AS Magenta
2020-2021COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2022Ngahue Reserve, AucklandAuckland City
Albert Riera
3 – 0
Cameron Howieson, Gerard Garriga, Emiliano Tade
AS Vénus
2023