Nedbank Cup

Nedbank Kupası, Güney Afrika'nın önde gelen kulüp futbol eleme turnuvasının şu anki adıdır. Yıllar boyunca birçok format kullanılmış olsa da, turnuva her zaman alt lig ve amatör takımlara kupa için en üst ligdeki kulüplerle rekabet etme şansı verme fikrine dayanıyordu. Turnuva, "dev cinayetler" (alt lig kulüplerinin bir üst düzey kulübü yenmesi) ile tanınan İngiliz FA Kupası'na dayanmaktadır.
Şampiyon TakımŞampiyonluk
Kaizer Chiefs13
Orlando Pirates8
Mamelodi Sundowns6
Moroka Swallows5
Supersport United5
Wits University2
Santos2
Jomo Cosmos1
Ajax Cape Town1
Witbank Black Aces1
Free State Stars / Qwa Qwa Stars1
Bloemfontein Celtic1
Cape Town Spurs1
TS Galaxy1
Vaal Professionals1
Tshakhuma Tsha Madzivhandila FC1
SezonŞampiyon Takım
(Manager)
Final SkorFinalist
Life Challenge Cup
1971Kaizer Chiefs2–2Orlando Pirates
1972Kaizer Chiefs4–1Zulu Royals
1973Orlando Pirates5–2Zulu Royals
1974Orlando Pirates1–0AmaZulu
1975Orlando Pirates2–1Kaizer Chiefs
Benson and Hedges Trophy
1976Kaizer Chiefs1–0Orlando Pirates
1977Kaizer Chiefs1–0Orlando Pirates
Mainstay Cup
1978Wits University
Eddie Lewis
3–2Kaizer Chiefs
1979Kaizer Chiefs
Mario Tuani
3–3Highlands Park FC
1980Orlando Pirates3–2Moroka Swallows
1981Kaizer Chiefs
Elkiam Khumalo
1–1Orlando Pirates
1982Kaizer Chiefs2–1African Wanderers
1983Moroka Swallows
Mario Tuani
1–0Witbank Black Aces
1984Kaizer Chiefs
Joe Frickleton
1–0Orlando Pirates
1985Bloemfontein Celtic
Dave Roberts
2–1African Wanderers
1986Mamelodi Sundowns
Stanley Tshabalala
1–0Jomo Cosmos
1987Kaizer Chiefs
Ted Dumitru
1–0AmaZulu
Bob Save Super Bowl
1988Orlando Pirates
Walter da Silva
2–1Kaizer Chiefs
1989Moroka Swallows
Eddie Lewis
1–1Mamelodi Sundowns
1990Jomo Cosmos
Roy Matthews
1–0AmaZulu
1991Moroka Swallows2–1Jomo Cosmos
1992Kaizer Chiefs
Jeff Butler
2–1Jomo Cosmos
1993Witbank Black Aces
Johnny Ferreira
1–0Kaizer Chiefs
1994Vaal Professionals
Simon "Bull" Lehoko
1–0Qwa Qwa Stars
1995Cape Town Spurs
Mich D'Avray
3–0Pretoria City
1996Orlando Pirates
Viktor Bondarenko
1–0Jomo Cosmos
1997Yapılmadı
1998Mamelodi Sundowns
Ted Dumitru
1–1Orlando Pirates
1999Supersport United
Roy Matthews
2–1Kaizer Chiefs
2000Kaizer Chiefs
Muhsin Ertugral
1–0Mamelodi Sundowns
2001Santos
Clive Barker
1–0Mamelodi Sundowns
2002Yapılmadı
ABSA Cup
2003Santos
Boebie Solomons
2–0Ajax Cape Town
2004Moroka Swallows
Gavin Hunt
3–1Manning Rangers
2005Supersport United
Pitso Mosimane
1–0Wits University
2006Kaizer Chiefs
Ernst Middendorp
0–0Orlando Pirates
2007Ajax Cape Town
Muhsin Ertugral
2–0Mamelodi Sundowns
Nedbank Cup
2008Mamelodi Sundowns
Trott Moloto
1–0Mpumalanga Black Aces
2008–09Moroka Swallows
Júlio César Leal
1–0
Vinicius Da Silva
Pretoria University
2009–10Bidvest Wits
Roger De Sá
3–0AmaZulu
2010–11Orlando Pirates
Ruud Krol
3–1Black Leopards
2011–12Supersport United
Gavin Hunt
2–0Mamelodi Sundowns
2012–13Kaizer Chiefs
Stuart Baxter
1–0
Bernard Parker
Supersport United
2013–14Orlando Pirates
Vladimir Vermezović
3–1
Kermit Erasmus (2), Sifiso Myeni / Jabulani Shongwe
Bidvest Wits
2014–15Mamelodi Sundowns
Pitso Mosimane
0–0
(4–3 pen.)
Ajax Cape Town
2015–16Supersport United
Stuart Baxter
3–2
Jeremy Russell Brockie, Bradley Allan Grobler, Michael Joseph Boxall / Luvuyo Memela, Clayton Daniels (og)
Orlando Pirates
2016–17Supersport United
Stuart Baxter
4–1
Bradley Allan Grobler (2), Jeremy Russell Brockie, Kingston Nkhatha / Oupa Manyisa
Orlando Pirates
2017–18Free State Stars
Luc Eymael
1–0Maritzburg United
2018–19TS Galaxy
Dan Malesela
1–0
Z. Lapasa
Kaizer Chiefs
2019–20Mamelodi Sundowns
Pitso Mosimane
1–0
Leandro Gastón Sirino
Bloemfontein Celtic
2020–21Tshakhuma Tsha Madzivhandila FC
Mpho Maleka
1–0
Ndabayithethwa Ndlondlo
Chippa United
2021–22Mamelodi Sundowns
Manqoba Mngqithi
2–1
Peter Shalulile, Thapelo Morena / Sede Junior Dion
Marumo Gallants
2022–23