Erkekler CEV Avrupa Ligi

Avrupa Erkekler Voleybol Ligi, Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) tarafından düzenlenen, Avrupa'nın kıdemli erkek milli voleybol takımlarının katıldığı bir kıta voleybolu yarışmasıdır. 2004 yılında oluşturulan yarışma, FIVB Dünya Ligi (2017 yılına kadar) ve 2018'den bu yana halefi FIVB Uluslar Ligi için bir eleme turnuvası olarak hizmet vermektedir.

SporVoleybol
Kuruluş2004
KıtaAvrupa (CEV)
Son ŞampiyonÇek Cumhuriyeti (2. zaferi)
En Başarılı TakımEstonya
Hollanda
Çek Cumhuriyeti
Slovakya (2’şer şampiyonluk)

CEV Avrupa Altın Ligi

  Şampiyonluk  
Hollanda2
Türkiye2
Slovakya2
Estonya2
Çek Cumhuriyeti2
İspanya1
Portekiz1
Rusya1
Slovenya1
Belçika1
Almanya1
Karadağ1
Ukrayna1
SeneFinal Ev Sahibi ŞehirŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final Skor/Setler
(MVP)
Finalist
2004OpavaÇek Cumhuriyeti3–1
Petr Pláteník (Czech Republic)
Rusya
2005KazanRusya
Zoran Gajić
3–0
Pavel Abramov (Russia)
Finlandiya
2006İzmirHollanda3–1
Guido Görtzen (Netherlands)
Hırvatistan
2007Portimãoİspanya
Andrea Anastasi
3–2
Guillermo Falasca (Spain)
Portekiz
2008BursaSlovakya3–1
Martin Sopko (Slovakia)
Hollanda
2009PortimãoAlmanya
Raúl Lozano
3–2
Jochen Schöps (Germany)
İspanya
2010GuadalajaraPortekiz
Juan Díaz
3–1
Valdir Sequeira (Portugal)
İspanya
2011KošiceSlovakya
Emanuele Zanini
3–2
Tomáš Kmeť (Slovakia)
İspanya
2012AnkaraHollanda
Edwin Benne
3–2
Emre Batur (Turkey)
Türkiye
2013MarmarisBelçika
Dominigue Baeyens
3–0
Bram Van den Dries (Belgium)
Hırvatistan
2014Two-legged tieKaradağ
Slobodan Boškan
3–2
3–1
Miloš Ćulafić (Montonegro)
Yunanistan
2015WałbrzychSlovenya
Andrea Giani
3–0
Dejan Vinčič (Slovenia)
Kuzey Makedonya
2016VarnaEstonya
Gheorghe Creţu
3–0
Robert Täht (Estonia)
Kuzey Makedonya
2017GentofteUkrayna
Uģis Krastiņš
3–1
Maksym Drozd (Ukraine)
Kuzey Makedonya
2018Karlovy Vary, Çek CumhuriyetiEstonya
Gheorghe Creţu
3–0
Renee Teppan (Estonia)
Çek Cumhuriyeti
2019Tallinn, EstonyaTürkiye
Nedim Özbey
3–0
Arslan Ekşi (Turkey)
Belarus
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı
2021Kortrijk, BelçikaTürkiye
Nedim Özbey
3–1
(25-11, 25-20, 18-25, 25-21)
Adis Lagumdzija (Türkiye)
Ukrayna
2022Varazdin, HırvatistanÇek Cumhuriyeti
Jiří Novák
3–1
(25-21, 25-22, 21-25, 27-25)
Jan Galabov (Çek Cumhuriyeti)
Türkiye
2023

CEV Avrupa Gümüş Ligi

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final Skor/SetlerFinalist
2019İç-Dış SahaRomanya3-2
(20-25, 30-28, 20-25, 25-23, 15-10)
3-0

(25-21, 25-23, 25-21)
Yunanistan
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı
2021Strumica, Kuzey MakedonyaDanimarka
Kristian Flojstrup Knudsen
3-1
(25-23, 25-19, 25-27, 25-19)
Kuzey Makedonya
2022Budapeşte, MacaristanRomanya
Dănuț Pascu
3-2
(17-25, 25-21, 20-25, 25-23, 15-13)
Finlandiya