Men’s Discontinued events Canoeing at the Summer Olympics

Slalom

C-2

GamesGoldSilverBronze
1972 Munich Walter Hofmann Wilhelm Baues Jean-Louis Olry
and Rolf-Dieter Amend (GDR)and Hans-Otto Schumacher (FRG)and Jean-Claude Olry (FRA)
1976–1988not included in the Olympic program
1992 Barcelona Joe Jacobi Jiří Rohan Frank Adisson
and Scott Strausbaugh (USA)and Miroslav Šimek (TCH)and Wilfrid Forgues (FRA)
1996 Atlanta Frank Adisson Jiří Rohan André Ehrenberg
and Wilfrid Forgues (FRA)and Miroslav Šimek (CZE)and Michael Senft (GER)
2000 Sydney Pavol Hochschorner Krzysztof Kołomański Marek Jiras
and Peter Hochschorner (SVK)and Michał Staniszewski (POL)and Tomáš Máder (CZE)
2004 Athens Pavol Hochschorner Marcus Becker Jaroslav Volf
and Peter Hochschorner (SVK)and Stefan Henze (GER)and Ondřej Štěpánek (CZE)
2008 Beijing Pavol Hochschorner Ondřej Štěpánek Mikhail Kuznetsov
and Peter Hochschorner (SVK)and Jaroslav Volf (CZE)and Dmitry Larionov (RUS)
2012 London Timothy Baillie David Florence Pavol Hochschorner
and Etienne Stott (GBR)and Richard Hounslow (GBR)and Peter Hochschorner (SVK)
2016 Rio Ladislav Škantár
and Peter Škantár (SVK)
David Florence
and Richard Hounslow (GBR)
Gauthier Klauss
and Matthieu Péché (FRA)

Sprint

C-1 200 metres

GamesGoldSilverBronze
2012 London Yuriy Cheban (UKR)vacant Ivan Shtyl (RUS)
2016 Rio Yuriy Cheban (UKR) Valentin Demyanenko (AZE) Isaquias Queiroz (BRA)

C-1 500 metres

GamesGoldSilverBronze
1976 Montreal Aleksandr Rogov (URS) John Wood (CAN) Matija Ljubek (YUG)
1980 Moscow Sergei Postrekhin (URS) Lyubomir Lyubenov (BUL) Olaf Heukrodt (GDR)
1984 Los Angeles Larry Cain (CAN) Henning Lynge Jakobsen (DEN) Costicǎ Olaru (ROU)
1988 Seoul Olaf Heukrodt (GDR) Michał Śliwiński (URS) Martin Marinov (BUL)
1992 Barcelona Nikolay Bukhalov (BUL) Michał Śliwiński (EUN) Olaf Heukrodt (GER)
1996 Atlanta Martin Doktor (CZE) Slavomír Kňazovický (SVK) Imre Pulai (HUN)
2000 Sydney György Kolonics (HUN) Maxim Opalev (RUS) Andreas Dittmer (GER)
2004 Athens Andreas Dittmer (GER) David Cal (ESP) Maxim Opalev (RUS)
2008 Beijing Maxim Opalev (RUS) David Cal (ESP) Yuriy Cheban (UKR)

C-1 10000 metres

GamesGoldSilverBronze
1948 London František Čapek (TCH) Frank Havens (USA) Norman Lane (CAN)
1952 Helsinki Frank Havens (USA) Gábor Novák (HUN) Alfréd Jindra (TCH)
1956 Melbourne Leon Rotman (ROU) János Parti (HUN) Gennady Bukharin (URS)

C-2 500 metres

GamesGoldSilverBronze
1976 Montreal Serhei Petrenko Jerzy Opara Tamás Buday
and Aleksandr Vinogradov (URS)and Andrzej Gronowicz (POL)and Oszkár Frey (HUN)
1980 Moscow László Foltán Ivan Patzaichin Borislav Ananiev
and István Vaskúti (HUN)and Petre Capusta (ROU)and Nikolai Ilkov (BUL)
1984 Los Angeles Matija Ljubek Ivan Patzaichin Enrique Míguez
and Mirko Nišović (YUG)and Toma Simionov (ROU)and Narcisco Suárez (ESP)
1988 Seoul Viktor Reneysky Marek Dopierała Philippe Renaud
and Nicolae Juravschi (URS)and Marek Łbik (POL)and Joël Bettin (FRA)
1992 Barcelona Dmitri Dovgalenok Ulrich Papke Martin Marinov
and Aleksandr Maseikov (EUN)and Ingo Spelly (GER)and Blagovest Stoyanov (BUL)
1996 Atlanta György Kolonics Viktor Reneysky Gheorghe Andriev
and Csaba Horváth (HUN)and Nicolae Juravschi (MDA)and Grigore Obreja (ROU)
2000 Sydney Ferenc Novák Daniel Jędraszko Mitică Pricop
and Imre Pulai (HUN)and Paweł Baraszkiewicz (POL)and Florin Popescu (ROU)
2004 Athens Meng Guanliang Ibrahim Rojas Alexander Kostoglod
and Yang Wenjun (CHN)and Ledis Balceiro (CUB)and Aleksandr Kovalyov (RUS)
2008 Beijing Meng Guanliang Sergey Ulegin Christian Gille
and Yang Wenjun (CHN)and Alexander Kostoglod (RUS)and Thomasz Wylenzek (GER)

C-2 10000 metres

GamesGoldSilverBronze
1936 Berlin Václav Mottl Frank Saker Rupert Weinstabl
and Zdeněk Škrland (TCH)and Harvey Charters (CAN)and Karl Proisl (AUT)
1948 London Steven Lysak Václav Havel Georges Dransart
and Stephen Macknowski (USA)and Jiří Pecka (TCH)and Georges Gandil (FRA)
1952 Helsinki Georges Turlier Kenneth Lane Egon Drews
and Jean Laudet (FRA)and Donald Hawgood (CAN)and Wilfried Soltau (GER)
1956 Melbourne Pavel Kharin Georges Dransart Imre Farkas
and Gratsian Botev (URS)and Marcel Renaud (FRA)and József Hunics (HUN)

K-1 500 metres

GamesGoldSilverBronze
1976 Montreal Vasile Dîba (ROU) Zoltán Sztanity (HUN) Rüdiger Helm (GDR)
1980 Moscow Vladimir Parfenovich (URS) John Sumegi (AUS) Vasile Dîba (ROU)
1984 Los Angeles Ian Ferguson (NZL) Lars-Erik Moberg (SWE) Bernard Brégeon (FRA)
1988 Seoul Zsolt Gyulay (HUN) Andreas Stähle (GDR) Paul MacDonald (NZL)
1992 Barcelona Mikko Kolehmainen (FIN) Zsolt Gyulay (HUN) Knut Holmann (NOR)
1996 Atlanta Antonio Rossi (ITA) Knut Holmann (NOR) Piotr Markiewicz (POL)
2000 Sydney Knut Holmann (NOR) Petar Merkov (BUL) Michael Kolganov (ISR)
2004 Athens Adam van Koeverden (CAN) Nathan Baggaley (AUS) Ian Wynne (GBR)
2008 Beijing Ken Wallace (AUS) Adam van Koeverden (CAN) Tim Brabants (GBR)

K-1 1000 metres

GamesGoldSilverBronze
1936 Berlin Ernst Krebs (GER) Fritz Landertinger (AUT) Ernest Riedel (USA)
1948 London Gert Fredriksson (SWE) Kurt Wires (FIN) Eivind Skabo (NOR)
1952 Helsinki Thorvald Strömberg (FIN) Gert Fredriksson (SWE) Michael Scheuer (GER)
1956 Melbourne Gert Fredriksson (SWE) Ferenc Hatlaczky (HUN) Michael Scheuer (EUA)

K-1 4 X 500 metres

GamesGoldSilverBronze
1960 RomeUnited Team of Germany 
Dieter Krause
Günther Perleberg
Paul Lange
Friedhelm Wentzke
Hungary
Imre Szöllősi
Imre Kemecsey
András Szente
György Mészáros
Denmark
Erik Hansen
Helmuth Sørensen
Arne Høyer
Erling Jessen

K-2 200 metres

GamesGoldSilverBronze
2012 London Alexander Dyachenko Raman Piatrushenka Liam Heath
and Yury Postrigay (RUS)and Vadzim Makhneu (BLR)and Jon Schofield (GBR)
2016 Rio Saúl Craviotto Liam Heath Aurimas Lankas
and Cristian Toro (ESP)and Jon Schofield (GBR)and Edvinas Ramanauskas (LTU)

K-2 500 metres

GamesGoldSilverBronze
1976 Montreal Joachim Mattern Serhei Nahorny Larion Serghei
and Bernd Olbricht (GDR)and Vladimir Romanovsky (URS)and Policarp Malîhin (ROU)
1980 Moscow Sergei Chukhray Herminio Menéndez Rüdiger Helm
and Vladimir Parfenovich (URS)and Guillermo del Riego (ESP)and Bernd Olbricht (GDR)
1984 Los Angeles Ian Ferguson Per-Inge Bengtsson Hugh Fisher
and Paul MacDonald (NZL)and Lars-Erik Moberg (SWE)and Alwyn Morris (CAN)
1988 Seoul Ian Ferguson Igor Nagayev Attila Ábrahám
and Paul MacDonald (NZL)and Viktor Denisov (URS)and Ferenc Csipes (HUN)
1992 Barcelona Kay Bluhm Maciej Freimut Bruno Dreossi
and Torsten Gutsche (GER)and Wojciech Kurpiewski (POL)and Antonio Rossi (ITA)
1996 Atlanta Kay Bluhm Beniamino Bonomi Daniel Collins
and Torsten Gutsche (GER)and Daniele Scarpa (ITA)and Andrew Trim (AUS)
2000 Sydney Zoltán Kammerer Daniel Collins Ronald Rauhe
and Botond Storcz (HUN)and Andrew Trim (AUS)and Tim Wieskötter (GER)
2004 Athens Ronald Rauhe Clint Robinson Raman Piatrushenka
and Tim Wieskötter (GER)and Nathan Baggaley (AUS)and Vadzim Makhneu (BLR)
2008 Beijing Saúl Craviotto Ronald Rauhe Raman Piatrushenka
and Carlos Pérez (ESP)and Tim Wieskötter (GER)and Vadzim Makhneu (BLR)

K-2 10000 metres

GamesGoldSilverBronze
1936 Berlin Paul Wevers Viktor Kalisch Tage Fahlborg
and Ludwig Landen (GER)and Karl Steinhuber (AUT)and Helge Larsson (SWE)
1948 London Gunnar Åkerlund Ivar Mathisen Thor Axelsson
and Hans Wetterström (SWE)and Knut Østby (NOR)and Nils Björklöf (FIN)
1952 Helsinki Kurt Wires Gunnar Åkerlund Ferenc Varga
and Yrjö Hietanen (FIN)and Hans Wetterström (SWE)and József Gurovits (HUN)
1956 Melbourne János Urányi Fritz Briel Dennis Green
and László Fábián (HUN)and Theodor Kleine (EUA)and Walter Brown (AUS)

K-4 1000 metres

GamesGoldSilverBronze
1964 Tokyo Soviet Union (URS) United Team of Germany (EUA) Romania (ROU)
Nikolai ChuzhikovGünther PerlebergSimion Cuciuc
Anatoli GrishinBernhard SchulzeAtanase Sciotnic
Vyacheslav IonovFriedhelm WentzkeMihai Ţurcaş
Vladimir MorozovHolger ZanderAurel Vernescu
1968 Mexico City Norway (NOR) Romania (ROU) Hungary (HUN)
Steinar AmundsenAnton CalenicCsaba Giczy
Tore BergerHaralambie IvanovImre Szöllősi
Egil SøbyDimitrie IvanovIstván Timár
Jan JohansenMihai ŢurcaşIstván Csizmadia
1972 Munich Soviet Union (URS) Romania (ROU) Norway (NOR)
Yuri FilatovAurel VernescuEgil Søby
Yuri StetsenkoMihai ZafiuSteinar Amundsen
Valeri DidenkoRoman VartolomeuTore Berger
Vladimir MorozovAtanase SciotnicJan Johansen
1976 Montreal Soviet Union (URS) Spain (ESP) East Germany (GDR)
Sergei ChukhrayJosé María EstebanFrank-Peter Bischof
Aleksandr DegtyarevJosé Ramón LópezBernd Duvigneau
Yuri FilatovHerminio MenéndezRüdiger Helm
Vladimir MorozovLuis Gregorio RamosJürgen Lehnert
1980 Moscow East Germany (GDR) Romania (ROU) Bulgaria (BUL)
Rüdiger HelmMihai ZafiuBorislav Borisov
Bernd OlbrichtVasile DîbaBozhidar Milenkov
Harald MargIon GeantăLazar Khristov
Bernd DuvigneauNicuşor EşanuIvan Manev
1984 Los Angeles New Zealand (NZL) Sweden (SWE) France (FRA)
Grant BramwellPer-Inge BengtssonFrançois Barouh
Ian FergusonTommy KarlsPhilippe Boccara
Paul MacDonaldLars-Erik MobergPascal Boucherit
Alan ThompsonThomas OhlssonDidier Vavasseur
1988 Seoul Hungary (HUN) Soviet Union (URS) East Germany (GDR)
Zsolt GyulayAleksandr MotuzenkoKay Bluhm
Ferenc CsipesSergey KirsanovAndré Wohllebe
Sándor HódosiIgor NagayevAndreas Stähle
Attila ÁbrahámViktor DenisovHans-Jörg Bliesener
1992 Barcelona Germany (GER) Hungary (HUN) Australia (AUS)
Mario Von AppenFerenc CsipesRamon Andersson
Oliver KegelZsolt GyulayKelvin Graham
Thomas ReineckAttila ÁbrahámIan Rowling
André WohllebeLászló FidelSteven Wood
1996 Atlanta Germany (GER) Hungary (HUN) Russia (RUS)
Thomas ReineckAndrás RajnaOleg Gorobiy
Olaf WinterGábor HorváthSergey Verlin
Detlef HofmannFerenc CsipesGeorgiy Tsybulnikov
Mark ZabelAttila AdroviczAnatoli Tishchenko
2000 Sydney Hungary (HUN) Germany (GER) Poland (POL)
Zoltán KammererJan SchäferGrzegorz Kotowicz
Botond StorczMark ZabelAdam Seroczyński
Ákos VereckeiBjörn BachDariusz Białkowski
Gábor HorváthStefan UlmMarek Witkowski
2004 Athens Hungary (HUN) Germany (GER) Slovakia (SVK)
Zoltán KammererAndreas IhleRichard Riszdorfer
Botond StorczMark ZabelMichal Riszdorfer
Ákos VereckeiBjörn BachErik Vlček
Gábor HorváthStefan UlmJuraj Bača
2008 Beijing Belarus (BLR) Slovakia (SVK) Germany (GER)
Raman PiatrushenkaRichard RiszdorferLutz Altepost
Aliaksei AbalmasauMichal RiszdorferNorman Bröckl
Artur LitvinchukErik VlčekTorsten Eckbrett
Vadzim MakhneuJuraj TarrBjörn Goldschmidt
2012 London Australia (AUS) Hungary (HUN) Czech Republic (CZE)
Tate SmithZoltán KammererDaniel Havel
David SmithDávid TóthLukáš Trefil
Murray StewartTamás KulifaiJosef Dostál
Jacob ClearDániel PaumanJan Štĕrba
2016 Rio Germany (GER) Slovakia (SVK) Czech Republic (CZE)
Max RendschmidtDenis MyšákDaniel Havel
Tom LiebscherErik VlčekLukáš Trefil
Max HoffJuraj TarrJosef Dostál
Marcus GrossTibor LinkaJan Štěrba

K-1 (folding) 10000 metres

GamesGoldSilverBronze
1936 BerlinGregor Hradetzky (AUT)Henri Eberhardt (FRA)Xaver Hörmann (GER)

K-2 (folding) 10000 metres

GamesGoldSilverBronze
1936 BerlinErik Bladström
Sven Johansson (SWE)
Erich Hanisch
Willi Horn (GER)
Piet Wijdekop
Kees Wijdekop (NED)