Erkekler Kış Olimpiyat Oyunları – Alp Disiplini

Alp disiplini, Almanya'nın Garmisch-Partenkirchen kentinde kombine bir etkinliğin düzenlendiği 1936'dan bu yana her Kış Olimpiyatlarında tartışılmaktadır.

1948'den 1980'e kadar, Kış Olimpiyatları, Olimpiyat yıllarında Dünya Şampiyonaları olarak da hizmet etti ve olimpiyat dışı çift sayılı yıllarda düzenlenen ayrı yarışmalar. Bu süre zarfında, Olimpiyat madalyalı sporcular, Uluslararası Kayak Federasyonu'ndan (FIS) aynı metalden ek bir madalya aldı.

Dev slalom 1950 Dünya Şampiyonasında ve 1952 Olimpiyatlarında tanıtıldı; her iki program da kombine etkinliği bıraktı, ancak 1954'te Dünya Şampiyonasında slalom, dev slalom ve yokuş aşağı sonuçlarını kullanarak bir "kağıt" yarışı olarak geri döndü. 1956'dan 1980'e kadar olan Olimpiyatlarda, FIS tarafından kombine etkinlikte Dünya Şampiyonası madalyaları verildi. 1988'deki Olimpiyatlarda bağımsız bir etkinlik (bir yokuş aşağı koşu, iki slalom koşusu) olarak geri döndü ve aynı zamanda tek koşu süper G'yi de piyasaya sürdü. Kombine etkinlik, 1992'ye kadar Olimpiyatlarda bir FIS puan sistemi üzerinde yapıldı, daha sonra üç koşunun toplam süresine değiştirildi. Süper kombine, 2010 yılında çıkış yaptı ve bu da slalom bölümünü bir koşuya ve etkinliği bir güne indirdi.

1985'ten beri, Dünya Şampiyonaları, Kış Olimpiyatları'ndan bağımsız olarak, her tek sayılı yılda bir planlanmıştır. Dünya Şampiyonalarında, kombine 1982'de bağımsız bir etkinlik olarak geri döndü ve süper-G 1987'de giriş yaptı. Kombine etkinlik puandan 1996'da toplam zamana gitti (1995'ten ertelendi) ve 2007'de süper kombine olarak değiştirildi .

Etkinliğe geleneksel olarak Alp ülkeleri hakimdir; 2018 itibariyle, Avusturya 121 ile toplam madalyada ve 37 ile altın madalyada lider durumda.

Combined

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1936 Garmisch-PartenkirchenFranz Pfnür (Almanya)Gustav Lantschner (Almanya)Émile Allais (Fransa)
1948 St. MoritzHenri Oreiller (Fransa)Karl Molitor (İsviçre)James Couttet (Fransa)
1952–1984Olimpiyat programına dahil edilmedi.
1988 CalgaryHubert Strolz (Avusturya)Bernhard Gstrein (Avusturya)Paul Accola (İsviçre)
1992 AlbertvilleJosef Polig (İtalya)Gianfranco Martin (İtalya)Steve Locher (İsviçre)
1994 LillehammerLasse Kjus (Norveç)Kjetil André Aamodt (Norveç)Harald Christian Strand Nilsen (Norveç)
1998 NaganoMario Reiter (Avusturya)Lasse Kjus (Norveç)Christian Mayer (Avusturya)
2002 Salt Lake CityKjetil André Aamodt (Norveç)Bode Miller (ABD)Benjamin Raich (Avusturya)
2006 TurinTed LigetyIvica Kostelić (Hırvatistan)Rainer Schönfelder (Avusturya)
2010 VancouverBode Miller (ABD)Ivica Kostelić (Hırvatistan)Silvan Zurbriggen (İsviçre)
2014 SochiSandro Viletta (İsviçre)Ivica Kostelić (Hırvatistan)Christof Innerhofer (İtalya)
2018 PyeongchangMarcel Hirscher (Avusturya)Alexis Pinturault (Fransa)Victor Muffat-Jeandet (Fransa)
2022 BeijingJohannes Strolz (Avusturya)Aleksander Aamodt Kilde (Norveç)James Crawford (Kanada)
2026 Milano-Cortina

Downhill

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1948 St. MoritzHenri Oreiller (Fransa)Franz Gabl (Avusturya)Karl Molitor (İsviçre)
Rolf Olinger (İsviçre)
1952 OsloZeno Colò (İtalya)Othmar Schneider (Avusturya)Christian Pravda (Avusturya)
1956 Cortina d'AmpezzoToni Sailer (Avusturya)Raymond Fellay (İsviçre)Anderl Molterer (Avusturya)
1960 Squaw ValleyJean Vuarnet (Fransa)Hans-Peter Lanig (Almanya)Guy Périllat (Fransa)
1964 InnsbruckEgon Zimmermann (Avusturya)Léo Lacroix (Fransa)Wolfgang Bartels (Almanya)
1968 GrenobleJean-Claude Killy (Fransa)Guy Périllat (Fransa)Jean-Daniel Dätwyler (İsviçre)
1972 SapporoBernhard Russi (İsviçre)Roland Collombin (İsviçre)Heinrich Messner (Avusturya)
1976 InnsbruckFranz Klammer (Avusturya)Bernhard Russi (İsviçre)Herbert Plank (İtalya)
1980 Lake PlacidLeonhard Stock (Avusturya)Peter Wirnsberger (Avusturya)Steve Podborski (Kanada)
1984 SarajevoBill Johnson (ABD)Peter Müller (İsviçre)Anton Steiner (Avusturya)
1988 CalgaryPirmin Zurbriggen (İsviçre)Peter Müller (İsviçre)Franck Piccard (Fransa)
1992 AlbertvillePatrick Ortlieb (Avusturya)Franck Piccard (Fransa)Günther Mader (Avusturya)
1994 LillehammerTommy Moe (ABD)Kjetil André Aamodt (Norveç)Ed Podivinsky (Kanada)
1998 NaganoJean-Luc Crétier (Fransa)Lasse Kjus (Norveç)Hannes Trinkl (Avusturya)
2002 Salt Lake CityFritz Strobl (Avusturya)Lasse Kjus (Norveç)Stephan Eberharter (Avusturya)
2006 TurinAntoine Dénériaz (Fransa)Michael Walchhofer (Avusturya)Bruno Kernen (İsviçre)
2010 VancouverDidier Défago (İsviçre)Aksel Lund Svindal (Norveç)Bode Miller (ABD)
2014 SochiMatthias Mayer (Avusturya)Christof Innerhofer (İtalya)Kjetil Jansrud (Norveç)
2018 PyeongchangAksel Lund Svindal (Norveç)Kjetil Jansrud (Norveç)Beat Feuz (İsviçre)
2022 BeijingBeat Feuz (İsviçre)Johan Clarey (Fransa)Matthias Mayer (Avusturya)
2026 Milano-Cortina

Slalom

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1948 St. MoritzEdy Reinalter (İsviçre)James Couttet (Franssa)Henri Oreiller (Franssa)
1952 OsloOthmar Schneider (Avusturya)Stein Eriksen (Norveç)Guttorm Berge (Norveç)
1956 Cortina d'AmpezzoToni Sailer (Avusturya)Chiharu Igaya (Japonya)Stig Sollander (İsveç)
1960 Squaw ValleyErnst Hinterseer (Avusturya)Hias Leitner (Avusturya)Charles Bozon (Franssa)
1964 InnsbruckJosef Stiegler (Avusturya)Billy Kidd (ABD)Jimmy Heuga (ABD)
1968 GrenobleJean-Claude Killy (Franssa)Herbert Huber (Avusturya)Alfred Matt (Avusturya)
1972 SapporoFrancisco Fernández Ochoa (İspanya)Gustav Thöni (İtalya)Roland Thöni (İtalya)
1976 InnsbruckPiero Gros (İtalya)Gustav Thöni (İtalya)Willi Frommelt (Lincheştayn)
1980 Lake PlacidIngemar Stenmark (İsveç)Phil Mahre (ABD)Jacques Lüthy (İsviçre)
1984 SarajevoPhil Mahre (ABD)Steve Mahre (ABD)Didier Bouvet (Fransa)
1988 CalgaryAlberto Tomba (İtalya)Frank Wörndl (Batı Almanya)Paul Frommelt (Lincheştayn)
1992 AlbertvilleFinn Christian Jagge (Norveç)Alberto Tomba (İtalya)Michael Tritscher (Avusturya)
1994 LillehammerThomas Stangassinger (Avusturya)Alberto Tomba (İtalya)Jure Košir (Slovenya)
1998 NaganoHans Petter Buraas (Norveç)Ole Kristian Furuseth (Norveç)Thomas Sykora (Avusturya)
2002 Salt Lake CityJean-Pierre Vidal (Fransa)Sébastien Amiez (Fransa)Benjamin Raich (Avusturya)
2006 TurinBenjamin Raich (Avusturya)Reinfried Herbst (Avusturya)Rainer Schönfelder (Avusturya)
2010 VancouverGiuliano Razzoli (İtalya)Ivica Kostelić (Hırvatistan)André Myhrer (İsveç)
2014 SochiMario Matt (Avusturya)Marcel Hirscher (Avusturya)Henrik Kristoffersen (Norveç)
2018 PyeongchangAndré Myhrer (İsveç)Ramon Zenhäusern (İsviçre)Michael Matt (Avusturya)
2022 BeijingClément Noël (Fransa)Johannes Strolz (Avusturya)Sebastian Foss-Solevåg (Norveç)
2026 Milano-Cortina

Giant slalom

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1952 OsloStein Eriksen (Norveç)Christian Pravda (Avusturya)Toni Spiss (Avusturya)
1956 Cortina d'AmpezzoToni Sailer (Avusturya)Anderl Molterer (Avusturya)Walter Schuster (Avusturya)
1960 Squaw ValleyRoger Staub (İsviçre)Josef Stiegler (Avusturya)Ernst Hinterseer (Avusturya)
1964 InnsbruckFrançois Bonlieu (Franssa)Karl Schranz (Avusturya)Josef Stiegler (Avusturya)
1968 GrenobleJean-Claude Killy (Franssa)Willy Favre (İsviçre)Heinrich Messner (Avusturya)
1972 SapporoGustav Thöni (İtalya)Edmund Bruggmann (İsviçre)Werner Mattle (İsviçre)
1976 InnsbruckHeini Hemmi (İsviçre)Ernst Good (İsviçre)Ingemar Stenmark (İsveç)
1980 Lake PlacidIngemar Stenmark (İsveç)Andreas Wenzel (Linshestein)Hans Enn (Avusturya)
1984 SarajevoMax Julen (İsviçre)Jure Franko (Yugoslavya)Andreas Wenzel (Linchestein)
1988 CalgaryAlberto Tomba (İtalya)Hubert Strolz (Avusturya)Pirmin Zurbriggen (İsviçre)
1992 AlbertvilleAlberto Tomba (İtalya)Marc Girardelli (Lüksemburg)Kjetil André Aamodt
1994 LillehammerMarkus Wasmeier (Almanya)Urs Kälin (İsviçre)Christian Mayer (Avusturya)
1998 NaganoHermann Maier (Avusturya)Stephan Eberharter (Avusturya)Michael von Grünigen (İsviçre)
2002 Salt Lake CityStephan Eberharter (Avusturya)Bode Miller (ABD)Lasse Kjus (Norveç)
2006 TurinBenjamin Raich (Avusturya)Joël Chenal (Fransa)Hermann Maier (Avusturya)
2010 VancouverCarlo Janka (İsviçre)Kjetil Jansrud (Norveç)Aksel Lund Svindal (Norveç)
2014 SochiTed Ligety (ABD)Steve Missillier (Fransa)Alexis Pinturault (Fransa)
2018 PyeongchangMarcel Hirscher (Avusturya)Henrik Kristoffersen (Norveç)Alexis Pinturault (Fransa)
2022 BeijingMarco Odermatt (İsviçre)Žan Kranjec (Slovenya)Mathieu Faivre (Franssa)
2026 Milano-Cortina

Super-G

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1988 CalgaryFranck Piccard (Fransa)Helmut Mayer (Avusturya)Lars-Börje Eriksson (İsveç)
1992 AlbertvilleKjetil André Aamodt (Norveç)Marc Girardelli (Lüksemburg)Jan Einar Thorsen (Norveç)
1994 LillehammerMarkus Wasmeier (Almanya)Tommy Moe (ABD)Kjetil André Aamodt (Norveç)
1998 NaganoHermann Maier (Avusturya)Didier Cuche (İsviçre)
Hans Knauß (Avusturya)
-
2002 Salt Lake CityKjetil André Aamodt (Norveç)Stephan Eberharter (Avusturya)Andreas Schifferer (Avusturya)
2006 TurinKjetil André Aamodt (Norveç)Hermann Maier (Avusturya)Ambrosi Hoffmann (İsviçre)
2010 VancouverAksel Lund Svindal (Norveç)Bode Miller (ABD)Andrew Weibrecht (ABD)
2014 SochiKjetil Jansrud (Norveç)Andrew Weibrecht (ABD)Jan Hudec (Kanada)
Bode Miller (ABD)
2018 PyeongchangMatthias Mayer (Avusturya)Beat Feuz (İsviçre)Kjetil Jansrud (Norveç)
2022 BeijingMatthias Mayer (Avusturya)Ryan Cochran-Siegle (ABD)Aleksander Aamodt Kilde (Norveç)
2026 Milano-Cortina