Kuzey Disiplini Kros Kayağı Dünya Şampiyonası

Erkekler Kategorisi

18 km ve 15 km

GamesGoldSilverBronze
18 km
1925 JohannisbadOtakar Německý ( Czechoslovakia)František Donth ( Czechoslovakia)Josef Erleback ( Czechoslovakia)
1927 Cortina d'AmpezzoJohn Lindgren (Sweden)František Donth ( Czechoslovakia)Viktor Schneider (Germany)
17 km
1929 ZakopaneVeli Saarinen (Finland)Anselm Knuuttila (Finland)Hjalmar Bergström (Sweden)
1930 OsloArne Rustadstuen (Norway)Trygve Brodahl (Norway)Tauno Lappalainen (Finland)
18 km
1931 OberhofJohan Grøttumsbråten (Norway)Kristian Hovde (Norway)Nils Svärd (Sweden)
1933 InnsbruckNils-Joel Englund (Sweden)Hjalmar Bergström (Sweden)Väinö Liikkanen (Finland)
1934 SollefteåSulo Nurmela (Finland)Veli Saarinen (Finland)Martti Lappalainen (Finland)
1935 Vysoké TatryKlaes Karppinen (Finland)Oddbjørn Hagen (Norway)Olaf Hoffsbakken (Norway)
1937 ChamonixLars Bergendahl (Norway)Kalle Jalkanen (Finland)Pekka Niemi (Finland)
1938 LahtiPauli PitkänenAlfred Dahlqvist (Sweden)Kalle Jalkanen (Finland)
1939 ZakopaneJuho 'Jussi' Kurikkala (Finland)Klaes Karppinen (Finland)Carl Pahlin (Sweden)
1950 Lake PlacidKarl-Erik Åström (Sweden)Enar Josefsson (Sweden)Arnljot Nyaas (Norway)
15 km
1954 FalunVeikko Hakulinen (Finland)Arvo Viitanen (Finland)August Kiuru (Finland)
1958 LahtiVeikko Hakulinen (Finland)Pavel Kolchin ( Soviet Union)Anatoly Shelyukhin ( Soviet Union)
1962 ZakopaneAssar Rönnlund (Sweden)Harald Grønningen (Norway)Einar Østby (Norway)
1966 OsloGjermund Eggen (Norway)Ole Ellefsæter (Norway)Odd Martinsen (Norway)
1970 Vysoké TatryLars-Göran Åslund (Sweden)Odd Martinsen (Norway)Fyodor Simashev ( Soviet Union)
1974 FalunMagne Myrmo (Norway)Gerhard Grimmer (East Germany)Vasily Rochev ( Soviet Union)
1978 LahtiJózef Łuszczek (Poland)Yevgeny Belyaev ( Soviet Union)Juha Mieto ( Finland)
1982 OsloOddvar Brå (Norway)Alexander Zavyalov ( Soviet Union)Harri Kirvesniemi ( Finland)
1985 SeefeldKari Härkönen ( Finland)Thomas Wassberg (Sweden)Maurilio De Zolt ( Italy)
1987 OberstdorfMarco Albarello ( Italy)Thomas Wassberg (Sweden)Mikhail Devyatyarov ( Soviet Union)
1989 Lahti (freestyle)Gunde Svan (Sweden)Torgny Mogren (Sweden)Lars Håland (Sweden)
1989 Lahti (classic)Harri Kirvesniemi (Finland)Pål Gunnar Mikkelsplass (Norway)Vegard Ulvang (Norway)
1991 Val di FiemmeBjørn Dæhlie (Norway)Gunde Svan (Sweden)Vladimir Smirnov (Soviet Union)
2001 LahtiPer Elofsson (Sweden)Mathias Fredriksson (Sweden)Odd-Bjørn Hjelmeset (Norway)
2003 Val di FiemmeAxel Teichmann (Germany)Jaak Mae (Estonia)Frode Estil (Norway)
2005 OberstdorfPietro Piller Cottrer (Italy)Fulvio Valbusa (Italy)Tore Ruud Hofstad (Norway)
2007 SapporoLars Berger (Norway)Leanid Karneyenka (Belarus)Tobias Angerer (Germany)
2009 LiberecAndrus Veerpalu (Estonia)Lukáš Bauer (Czech Republic)Matti Heikkinen (Finland)
2011 OsloMatti Heikkinen (Finland)Eldar Rønning (Norway)Martin Johnsrud Sundby (Norway)
2013 Val di FiemmePetter Northug (Norway)Johan Olsson (Sweden)Tord Asle Gjerdalen (Norway)
2015 FalunJohan Olsson (Sweden)Maurice Manificat (France)Anders Gløersen (Norway)
2017 LahtiIivo Niskanen (Finland)Martin Johnsrud Sundby (Norway)Niklas Dyrhaug (Norway)
2019 Seefeld Martin Johnsrud Sundby (Norway)Alexander Bessmertnykh (Russia)Iivo Niskanen (Finland)
2021 Oberstdorf
2023 Planica

50 Km.

GamesGoldSilverBronze
1925 JohannisbadFrantišek DonthFrantišek HäckelAntonín Ettrich
 Czechoslovakia Czechoslovakia Czechoslovakia
1926 LahtiMatti RaivioTauno LappalainenOlav Kjelbotn
 Finland Finland Norway
1927 Cortina d'AmpezzoJohn LindgrenJohn WikströmFrantišek Donth
 Sweden Sweden Czechoslovakia
1929 ZakopaneAnselm KnuuttilaVeli SaarinenOlle Hansson
 Finland Finland Sweden
1930 OsloSven UtterströmArne RustadstuenAdiel Paananen
 Sweden Norway Finland
1931 OberhofOle StenenMartin Peder VangliKarl Lindberg
 Norway Norway Sweden
1933 InnsbruckVeli SaarinenSven UtterströmHjalmar Bergström
 Finland Sweden Sweden
1934 SollefteåElis WiklundNils-Joel EnglundOlli Remes
 Sweden Sweden Finland
1935 Vysoké TatryNils-Joel EnglundKlaes KarppinenTrygve Brodahl
 Sweden Finland Norway
1937 ChamonixPekka NiemiKlaes KarppinenVincenzo Demetz
 Finland Finland Italy
1938 LahtiKalle JalkanenAlvar RantalahtiLars Bergendahl
 Finland Finland Norway
1939 ZakopaneLars BergendahlKlaes KarppinenOscar Gjøslien
 Norway Finland Norway
1950 Lake PlacidGunnar ErikssonEnar JosefssonNils Karlsson
 Sweden Sweden Sweden
1954 FalunVladimir KuzinVeikko HakulinenArvo Viitanen
 Soviet Union Finland Finland
1958 LahtiSixten JernbergVeikko HakulinenArvo Viitanen
 Sweden Finland Finland
1962 ZakopaneSixten JernbergAssar RönnlundKalevi Hämäläinen
 Sweden Sweden Finland
1966 OsloGjermund EggenArto TiainenEero Mäntyranta
 Norway Finland Finland
1970 Vysoké TatryKalevi OikarainenVyacheslav VedeninGerhard Grimmer
 Finland Soviet Union East Germany
1974 FalunGerhard GrimmerStanislav HenychThomas Magnusson
 East Germany Czechoslovakia Sweden
1978 LahtiSven-Åke LundbäckYevgeny BelyayevJean-Paul Pierrat
 Sweden Soviet Union France
1982 OsloThomas WassbergYuriy BurlakovLars-Erik Eriksen
 Sweden Soviet Union Norway
1985 SeefeldGunde SvanMaurilio De ZoltOve Aunli
 Sweden Italy Norway
1987 OberstdorfMaurilio De ZoltThomas WassbergTorgny Mogren
 Italy Sweden Sweden
1989 LahtiGunde SvanTorgny MogrenAlexey Prokurorov
 Sweden Sweden Soviet Union
1991 Val di FiemmeTorgny MogrenGunde SvanMaurilio De Zolt
 Sweden Sweden Italy
1993 FalunTorgny MogrenHervé BallandBjørn Dæhlie
 Sweden France Norway
1995 Thunder BaySilvio FaunerBjørn DæhlieVladimir Smirnov
 Italy Norway Kazakhstan
1997 TrondheimMika MyllyläErling JevneBjørn Dæhlie
 Finland Norway Norway
1999 RamsauMika MyllyläAndrus VeerpaluMikhail Botvinov
 Finland Estonia Austria
2001 LahtiJohann MühleggRené SommerfeldtSergey Kriyanin
 Spain Germany Russia
2003 Val di FiemmeMartin KoukalAnders SödergrenJörgen Brink
 Czech Republic Sweden Sweden
2005 OberstdorfFrode EstilAnders AuklandOdd-Bjørn Hjelmeset
 Norway Norway Norway
2007 SapporoOdd-Bjørn HjelmesetFrode EstilJens Filbrich
 Norway Norway Germany
2009 LiberecPetter Northug (Norway)Maxim VylegzhaninTobias Angerer
 Norway Russia Germany
2011 OsloPetter Northug (Norway)Maxim VylegzhaninTord Asle Gjerdalen
 Norway Russia Norway
2013 Val di FiemmeJohan OlssonDario ColognaAlexey Poltoranin
 Sweden Switzerland Kazakhstan
2015 FalunPetter Northug (Norway)Lukáš Bauer ( Czech Republic)Johan Olsson (Sweden)
2017 LahtiAlex Harvey (Canada)Sergey Ustiugov (Russia)Matti Heikkinen (Finland)
2019 SeefeldHans Christer Holund (Norway)Alexander Bolshunov
(Russia)
Sjur Røthe (Norway)
2021 Oberstdorf
2021 Planica

4 × 10 km Bayrak

GamesGoldSilverBronze
1933 Innsbruck  Sweden Czechoslovakia  Austria
Per-Erik HedlundFrantišek ŠimůnekHugo Gstrein
Sven UtterströmVladimír NovákHermann Gadner
Nils-Joel EnglundAntonín BartoňBalthasar Niederkofler
Hjalmar BergströmCyril MusilHarald Paumgarten
1934 Sollefteå  Finland  Germany   Sweden
Sulo NurmelaWalter MotzAllan Karlsson
Klaes KarppinenJosef SchreinerLars Theodor Jonsson
Martti LappalainenWilly BognerNils-Joel Englund
Veli SaarinenHerbert LeupoldArthur Häggblad
1935 Vysoké Tatry  Finland  Norway   Sweden
Mikko HusuSverre BrodahlHalvar Moritz
Klaes KarppinenBjarne IversenErik August Larsson
Väinö LiikkanenOlaf HoffsbakkenMartin Matsbo
Sulo NurmelaOddbjørn HagenNils-Joel Englund
1937 Chamonix  Norway  Finland  Italy
Annar RyenPekka NiemiGiulio Gerardi
Oskar FredriksenKlaes KarppinenAristide Compagnoni
Sigurd RøenJuho 'Jussi' KurikkalaSilvio Confortola
Lars BergendahlKalle JalkanenVincenzo Demetz
1938 Lahti  Finland  Norway   Sweden
Juho 'Jussi' KurikkalaRagnar RingstadSven Hansson
Martti LauronenOlav ØkernDonald Johansson
Pauli PitkänenArne LarsenSigurd Nilsson
Klaes KarppinenLars BergendahlMartin Matsbo
1939 Zakopane  Finland   Sweden  Italy
Pauli PitkänenAlvar HägglundAristide Compagnoni
Olavi AlakulppiSelm StenvallSeverino Compagnoni
Eino OlkinuoraJohn WestberghGoffredo Baur
Klaes KarppinenCarl PahlinAlberto Jammaron
1950 Lake Placid   Sweden  Finland  Norway
Nils TäppHeikki HasuMartin Stokken
Karl-Erik ÅströmViljo VellonenEilert Dahl
Martin LundströmPaavo LonkilaKristian Bjørn
Enar JosefssonAugust KiuruHenry Hermansen
1954 Falun  Finland Soviet Union   Sweden
August KiuruNikolay KoslovSune Larsson
Tapio MäkeläFyodor TerentyevSixten Jernberg
Arvo ViitanenAleksey KuznetsovArthur Olsson
Veikko HakulinenVladimir KuzinPer-Erik Larsson
1958 Lahti   Sweden Soviet Union  Finland
Sixten JernbergFyodor TerentyevKalevi Hämäläinen
Lennart LarssonNikolay AnikinArto Tiainen
Sture GrahnAnatoly ShelyukhinArvo Viitanen
Per-Erik LarssonPavel KolchinVeikko Hakulinen
1962 Zakopane   Sweden  Finland Soviet Union
Lars OlssonVäinö HuhtalaIvan Utrobin
Sture GrahnKalevi LaurilaPavel Kolchin
Sixten JernbergPentti PesonenAleksey Kuznetsov
Assar RönnlundEero MäntyrantaGennady Vaganov
1966 Oslo  Norway  Finland  Italy
Odd MartinsenKalevi OikarainenGiulio de Florian
Harald GrønningenHannu TaipaleFranco Nones
Ole EllefsæterKalevi LaurilaGianfranco Stella
Gjermund EggenEero MäntyrantaFranco Manfroi
1970 Vysoké Tatry Soviet Union  East Germany  Sweden
Vladimir VoronkovGerd HesslerOve Lestander
Valery TarakanovAxel LesserJan Halvarsson
Fyodor SimashevGerhard GrimmerIngvar Sandström
Vyacheslav VedeninGert-Dietmar KlauseLars-Göran Åslund
1974 Falun  East Germany Soviet Union  Norway
Gerd HesslerIvan GaraninMagne Myrmo
Dieter MeinelFyodor SimashevOdd Martinsen
Gerhard GrimmerVasily RochevIvar Formo
Gert-Dietmar KlauseYuri SkobovOddvar Brå
1978 Lahti   Sweden  Finland  Norway
Sven-Åke LundbäckEsko LähtevänojaLars-Erik Eriksen
Christer JohanssonJuha MietoOve Aunli
Tommy LimbyPertti TeurajärviIvar Formo
Thomas MagnussonMatti PitkänenOddvar Brå
1982 Oslo Soviet Union  (None)  Finland
Lars-Erik EriksenUwe Bellmann
Ove AunliUwe Wünsch
Pål Gunnar MikkelsplassStefan Schicker
Oddvar BråFrank Schröder
  Norway   East Germany 
Vladimir NikitinKari Härkönen
Alexander BatyukAki Karvonen
Yuriy BurlakovHarri Kirvesniemi
Alexander ZavyalovJuha Mieto
1985 Seefeld Norway  Italy   Sweden
Arild MonsenMarco AlbarelloErik Östlund
Pål Gunnar MikkelsplassGiorgio VanzettaThomas Wassberg
Tor Håkon HolteMaurilio De ZoltThomas Eriksson
Ove AunliGiuseppe PlonerGunde Svan
1987 Oberstdorf   Sweden Soviet Union  Norway
Erik ÖstlundAleksandr BatyukOve Aunli 
Gunde Svan Vladimir SmirnovVegard Ulvang
Thomas WassbergMikhail DevyatyarovPål Gunnar Mikkelsplass
Torgny Mogren Vladimir SakhnovTerje Langli 
1989 Lahti   Sweden  Finland Czechoslovakia
Christer MajbäckAki KarvonenLadislav Švanda
Gunde SvanHarri KirvesniemiMartin Petrášek
Lars HålandKari RistanenRadim Nyč
Torgny MogrenJari RäsänenVáclav Korunka
1991 Val di Fiemme  Norway   Sweden  Finland
Øyvind SkaanesThomas ErikssonMika Kuusisto
Terje LangliChrister MajbäckHarri Kirvesniemi
Vegard UlvangGunde SvanJari Isometsä
Bjørn DæhlieTorgny MogrenJari Räsänen
1993 Falun  Norway  Italy  Russia
Sture SivertsenMaurilio De ZoltAndrey Kirilov
Vegard UlvangMarco Albarello Igor Badamchin
Terje LangliGiorgio VanzettaAlexey Prokurorov
Bjørn DæhlieSilvio FaunerMikhail Botvinov
1995 Thunder Bay  Norway  Finland  Italy
Sture Sivertsen Karri Hietamäki Fulvio Valbusa
Erling Jevne Harri KirvesniemiMarco Albarello
Bjørn DæhlieJari RäsänenFabio Maj
Thomas Alsgaard Jari Isometsä Silvio Fauner
1997 Trondheim  Norway  Finland  Italy
Sture Sivertsen Harri Kirvesniemi Giorgio Di Centa 
Erling Jevne Mika Myllylä Silvio Fauner 
Bjørn Dæhlie Jari Räsänen Pietro Piller Cottrer 
Thomas Alsgaard Jari Isometsä Fulvio Valbusa
1999 Ramsau Austria  Norway Italy
Markus GandlerEspen BjervigGiorgio Di Centa
Alois StadloberErling JevneFabio Maj
Mikhail BotvinovBjørn DæhlieFulvio Valbusa
Christian HoffmannThomas AlsgaardSilvio Fauner
2001 Lahti  Norway   Sweden   Germany
Frode EstilUrban LindgrenJens Filbrich
Odd-Bjørn HjelmesetMathias FredrikssonAndreas Schlütter
Thomas AlsgaardMagnus IngessonRon Spanuth
Tor Arne HetlandPer ElofssonRené Sommerfeldt
2003 Val di Fiemme  Norway   Germany   Sweden
Anders AuklandJens FilbrichAnders Södergren
Frode EstilAndreas SchlütterPer Elofsson
Tore Ruud HofstadRené SommerfeldtMathias Fredriksson
Thomas AlsgaardAxel TeichmannJörgen Brink
2005 Oberstdorf  Norway   Germany  Russia
Odd-Bjørn HjelmesetJens FilbrichNikolay Pankratov
Frode EstilAndreas SchlütterVasily Rochev
Lars BergerTobias AngererYevgeny Dementyev
Tore Ruud HofstadAxel TeichmannNikolay Bolschakov
2007 Sapporo  Norway  Russia   Sweden
Eldar RønningNikolai PankratovMartin Larsson
Odd-Bjørn HjelmesetVasily RochevMathias Fredriksson
Lars BergerAlexander LegkovMarcus Hellner
Petter NorthugEvgeni DementievAnders Södergren
2009 Liberec  Norway   Germany Finland
Eldar RønningJens FilbrichMatti Heikkinen
Odd-Bjørn HjelmesetTobias AngererSami Jauhojärvi
Tore Ruud HofstadFranz GöringTeemu Kattilakoski
Petter NorthugAxel TeichmannVille Nousiainen
2011 Oslo  Norway   Sweden  Germany
Martin Johnsrud SundbyDaniel RickardssonJens Filbrich
Eldar RønningJohan OlssonAxel Teichmann
Tord Asle GjerdalenAnders SödergrenFranz Göring
Petter NorthugMarcus HellnerTobias Angerer
2013 Val di Fiemme  Norway   Sweden  Russia
Tord Asle GjerdalenDaniel RichardssonEvgeniy Belov
Eldar RønningJohan OlssonMaxim Vylegzhanin
Sjur RøtheMarcus HellnerAlexander Legkov
Petter NorthugCalle HalfvarssonSergey Ustiugov
2015 Falun  Norway   Sweden France
Niklas DyrhaugDaniel RichardssonJean-Marc Gaillard
Didrik TønsethJohan OlssonMaurice Manificat
Anders GloeersenMarcus HellnerRobin Duvillard
Petter Northug (5)Calle HalfvarssonAdrien Backscheider
2017 Lahti Norway Russia   Sweden
Didrik TønsethAndrey LarkovDaniel Richardsson
Niklas DyrhaugAlexander BessmertnykhJohan Olsson
Martin Johnsrud SundbyAleksey ChervotkinMarcus Hellner
Finn Hågen Krogh Sergey UstiugovCalle Halfvarsson
2019 Seefeld Norway
Emil Iversen
Martin Johnsrud Sundby
Sjur Røthe
Johannes Høsflot Klæbo
Russia
Andrey Larkov
Alexander Bessmertnykh
Alexander Bolshunov
Sergey Ustiugov
France
Adrien Backscheider
Maurice Manificat
Clement Parisse
Richard Jouve
2021 Oberstdorf
2023 Planica

Kombine/double Takip/Skiathlon

GamesGoldSilverBronze
10 km classic interval start + 15 km freestyle pursuit. Separate days.
1993 FalunBjørn Dæhlie (Norway)Vladimir Smirnov (Kazakhstan)Silvio Fauner (Italy)
1995 Thunder BayVladimir Smirnov (Kazakhstan)Silvio Fauner (Italy)Jari Isometsä (Finland)
1997 TrondheimBjørn Dæhlie (Norway)Mika Myllylä (Finland)Alexey Prokurorov (Russia)
1999 RamsauThomas Alsgaard (Norway)Mika Myllylä (Finland)Fulvio Valbusa (Italy)
10 km classic interval start + 10 km freestyle pursuit. Same day.
2001 LahtiPer Elofsson (Sweden)Johann Mühlegg (Spain)Vitaly Denisov (Russia)
10 km classic mass start; then 10 km freestyle pursuit
2003 Val di FiemmePer Elofsson (Sweden)Tore Ruud Hofstad (Norway)Jörgen Brink (Sweden)
15 km classic mass start; then 15 km freestyle pursuit
2005 OberstdorfVincent Vittoz (France)Giorgio Di Centa (Italy)Frode Estil (Norway)
2007 SapporoAxel Teichmann (Germany)Tobias Angerer (Germany)Pietro Piller Cottrer (Italy)
2009 LiberecPetter Northug (Norway)Anders Södergren (Sweden)Giorgio Di Centa (Italy)
2011 OsloPetter Northug (Norway)Maxim Vylegzhanin (Russia)Ilia Chernousov (Russia)
2013 Val di FlemmeDario Cologna (Switzerland)Martin Johnsrud Sundby (Norway)Sjur Røthe (Norway)
2015 FalunMaxim Vylegzhanin (Russia)Dario Cologna (Switzerland)Alex Harvey (Canada)
2017 LahtiSergey Ustiugov (Russia)Martin Johnsrud Sundby (Norway)Finn Hågen Krogh (Norway)
2019 Seefeld Sjur Røthe (Norway)Alexander Bolshunov (Rusya)  Martin Johnsrud Sundby (Norway)
2021 Oberstdorf Alexander Bolshunov (Rusya) Simen Hegstad Krüger (Norveç) Hans Christer Holund (Norveç)
2023 Planica

Bireysel sprint

Sene/ŞehirAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2001 LahtiTor Arne Hetland (Norveç)Cristian Zorzi (Italya)Håvard Solbakken (Norveç)
2003 Val di FiemmeThobias Fredriksson (İsveç)Håvard Bjerkeli (Norveç)Tor Arne Hetland (Norveç)
2005 OberstdorfVasily Rochev (Rusya)Tor Arne Hetland (Norveç)Thobias Fredriksson (İsveç)
2007 SapporoJens Arne Svartedal (Norveç)Mats Larsson (İsveç)Eldar Rønning (Norveç)
2009 LiberecOla Vigen Hattestad (Norveç)Johan Kjølstad (Norveç)Nikolay Morilov (Rusya)
2011 OsloMarcus Hellner (İsveç)Petter Northug (Norveç)Emil Jönsson (İsveç)
2013 Val di FiemmeNikita Kriukov (Rusya)Petter Northug (Norveç)Alex Harvey (Kanada)
2015 FalunPetter Northug (Norveç)Alex Harvey (Kanada)Ola Vigen Hattestad (Norveç)
2017 LahtiFederico Pellegrino (Italya)Sergey Ustiugov (Rusya)Johannes Høsflot Klæbo (Norveç)
2019 SeefeldJohannes Høsflot Klæbo (Norveç)Federico Pellegrino (Italya)Gleb Retivykh (Rusya)
2021 Oberstdorf Johannes Høsflot Klæbo (Norveç)Erik Valnes (Norveç)Håvard Solås Taugbøl (Norveç)
2023 Planica
2025 Trondheim

Takım sprint

GamesGoldSilverBronze
2005 Oberstdorf NorveçAlmanyaÇek Cumhuriyeti
Tore Ruud HofstadJens FilbrichDušan Kožíšek
Tor Arne HetlandAxel TeichmannMartin Koukal
2007 SapporoItalyaRusyaÇek Cumhuriyeti
Renato PasiniNikolay MorilovMilan Šperl
Cristian ZorziVasily RochevDušan Kožíšek
2009 Liberec NorveçAlmanya   Finland
Ola Vigen HattestadTobias AngererSami Jauhojärvi
Johan KjølstadAxel TeichmannVille Nousiainen
2011 Oslo Kanada NorveçRusya
Devon KershawPetter NorthugAlexander Panzhinskiy
Alex HarveyOla Vigen HattestadNikita Kriukov
2013 Val di FlemmeRusya İsveç Kazakistan
Alexei PetukhovMarcus HellnerNikolay Chebotko
Nikita KriukovEmil JönssonAlexey Poltoranin
2015 Falun NorveçRusyaItalya
Finn Hågen KroghAlexei PetukhovDietmar Nöckler
Petter NorthugNikita KriukovFederico Pellegrino
2017 Lahti RusyaItalyaFinlandiya
Nikita Kriukov Dietmar NöcklerSami Jauhojärvi
Sergey UstiugovFederico PellegrinoIivo Niskanen
2019 Seefeld  Norveç
Emil Iversen
Johannes Høsflot Klæbo
 Rusya
Gleb Retivykh
Alexander Bolshunov
Italya
Francesco De Fabiani
Federico Pellegrino
2021 Oberstdorf Norveç
Erik Valnes
Johannes Høsflot Klæbo
 Finlandiya
Ristomatti Hakola
Joni Mäki
 Rusya
Alexander Bolshunov
Gleb Retivykh
2023 Planica

10 km (Yapılmıyor)

GamesGoldSilverBronze
1991 Val di FiemmeTerje Langli (Norway)Christer Majbäck (Sweden)Torgny Mogren (Sweden)
1993 FalunSture Sivertsen (Norway)Vladimir Smirnov (Kazakhstan)Vegard Ulvang (Norway)
1995 Thunder BayVladimir Smirnov (Kazakhstan)Bjørn Dæhlie (Norway)Mika Myllylä (Finland)
1997 TrondheimBjørn Dæhlie (Norway)Alexey Prokurorov (Russia)Mika Myllylä (Finland)
1999 RamsauMika Myllylä (Finland)Alois Stadlober (Austria)Odd-Bjørn Hjelmeset (Norway)

30 km (Yapılmıyor)

GamesGoldSilverBronze
1926 LahtiMatti RaivioTauno LappalainenVeli Saarinen
 Finland Finland Finland
1954 FalunVladimir KuzinVeikko HakulinenMartti Lautala
 Soviet Union Finland Finland
1958 LahtiKalevi HämäläinenPavel KolchinSixten Jernberg
 Finland Soviet Union Sweden
1962 ZakopaneEero MäntyrantaJanne StefanssonGiulio de Florian
 Finland Sweden Italy
1966 OsloEero Mäntyranta (2)Kalevi LaurilaWalter Demel
 Finland Finland West Germany
1970 Vysoké TatryVyacheslav VedeninGerhard GrimmerOdd Martinsen
 Soviet Union East Germany Norway
1974 FalunThomas MagnussonJuha MietoJan Staszel
 Sweden Finland Poland
1978 LahtiSergey SavelyevNikolay ZimyatovJózef Łuszczek
 Soviet Union Soviet Union Poland
1982 OsloThomas ErikssonLars-Erik EriksenBill Koch
 Sweden Norway United States
1985 SeefeldGunde SvanOve AunliHarri Kirvesniemi
 Sweden Norway Finland
1987 OberstdorfThomas WassbergAki KarvonenChrister Majbäck
 Sweden Finland Sweden
1989 LahtiVladimir SmirnovVegard UlvangChrister Majbäck
 Soviet Union Norway Sweden
1991 Val di FiemmeGunde SvanVladimir SmirnovVegard Ulvang
 Sweden Soviet Union Norway
1993 FalunBjørn DæhlieVegard UlvangVladimir Smirnov
 Norway Norway Kazakhstan
1995 Thunder BayVladimir Smirnov (2)Bjørn DæhlieAlexey Prokurorov
 Kazakhstan Norway Russia
1997 TrondheimAlexey ProkourorovBjørn DæhlieThomas Alsgaard
 Russia Norway Norway
1999 RamsauMika MyllyläThomas AlsgaardBjørn Dæhlie
 Finland Norway Norway
2001 LahtiAndrus VeerpaluFrode EstilMikhail Ivanov
 Estonia Norway Russia
2003 Val di FiemmeThomas AlsgaardAnders AuklandFrode Estil
 Norway Norway Norway

Kadınlar Kategorisi

10 km

OyunAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1954 FalunLyubov Kozyreva (URS) Siiri Rantanen (FIN) Mirja Hietamies (FIN)
1958 LahtiAlevtina Kolchina (URS) Lyubov Kozyreva (URS) Siiri Rantanen (FIN)
1962 ZakopaneAlevtina Kolchina (URS) (2) Maria Gusakova (URS) Radya Yeroshina (URS)
1966 OsloKlavdiya Boyarskikh (URS) Alevtina Kolchina (URS) Toini Gustafsson (SWE)
1970 Vysoké TatryAlevtina Olyunina (URS) Marjatta Kajosmaa (FIN) Galina Kulakova (URS)
1974 FalunGalina Kulakova (URS) Barbara Petzold (GDR) Helena Takalo (FIN)
1978 LahtiZinaida Amosova (URS) Raisa Smetanina (URS) Hilkka Riihivuori (FIN)
1982 OsloBerit Aunli (Norveç) Hilkka Riihivuori (FIN) Květa Jeriová (TCH)
1985 SeefeldAnette Bøe (Norveç) Marja-Liisa Kirvesniemi (FIN) Grete Ingeborg Nykkelmo (Norveç)
1987 OberstdorfAnne Jahren (Norveç) Marjo Matikainen (FIN) Britt Pettersen (Norveç)
1989 Lahti classicalMarja-Liisa Kirvesniemi (FIN) Pirkko Määttä (FIN) Marjo Matikainen (FIN)
1989 Lahti freestyleYelena Välbe (URS) Marjo Matikainen (FIN) Tamara Tikhonova (URS)
1991 Val di FiemmeYelena Välbe (URS) Marie-Helene Westin (İsveç) Tamara Tikhonova (URS)
2001 LahtiBente Skari (Norveç) Olga Danilova (RUS) Larisa Lazutina (RUS)
2003 Val di FiemmeBente Skari (Norveç) Kristina Šmigun (EST) Hilde Gjermundshaug Pedersen (NOR)
2005 OberstdorfKateřina Neumannová (CZE) Yuliya Chepalova (RUS) Marit Bjørgen (Norveç)
2007 SapporoKateřina Neumannová (CZE) Olga Zavyalova (RUS) Arianna Follis (ITA)
2009 LiberecAino-Kaisa Saarinen (FIN) Marianna Longa (ITA) Justyna Kowalczyk (POL)
2011 OsloMarit Bjørgen (Norveç) Justyna Kowalczyk (POL) Aino-Kaisa Saarinen (FIN)
2013 Val di FiemmeTherese Johaug (Norveç) Marit Bjørgen (Norveç) Yuliya Chekaleva (RUS)
2015 FalunCharlotte Kalla (SWE) Jessica Diggins (USA) Caitlin Compton Gregg (USA)
2017 LahtiMarit Bjørgen (Norveç)  Charlotte Kalla (İsveç) Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norveç)
2019 SeefeldTherese Johaug (Norveç)Frida Karlsson (İsveç)Ingvild Flugstad Østberg (Norveç)
2021 OberstdorfTherese Johaug (Norveç)Frida Karlsson (İsveç)Ebba Andersson (İsveç)
2023 Planica

4 x 5 km Bayrak

GamesGoldSilverBronze
 3x5 km relay
1954 Falun  Soviet Union  Finland  Sweden
Lyubov KozyrevaSirkka PolkunenAnna-Lisa Eriksson
Margarita MaslennikovaMirja HietamiesMärta Nordberg
Valentina TsaryovaSiiri RantanenSonja Edström
1958 Lahti  Soviet Union  Finland   Sweden
Radya YeroshinaToini Mikkola-PöystiMärta Nordberg
Alevtina KolchinaPirkko KorkeeInna Johansson
Lyubov KozyrevaSiiri RantanenSonja Edström
1962 Zakopane  Soviet Union   Sweden  Finland
Lyubov BaranovaBarbro MartinssonSiiri Rantanen
Maria GusakovaBritt StrandbergEeva Ruoppa
Alevtina KolchinaToini GustafssonMirja Lehtonen
1966 Oslo  Soviet Union  Norway   Sweden
Klavdiya BoyarskikhIngrid WigernæsBarbro Martinsson
Rita AchkinaInger AuflesBritt Strandberg
Alevtina KolchinaBerit MørdreToini Gustafsson
1970 Vysoké Tatry  Soviet Union East Germany  Finland
Nina FyodorovaGabriele HauptSenja Pusula
Galina KulakovaRenata FischerHelena Takalo
Alevtina OlyuninaAnna UngerMarjatta Kajosmaa
 4x5 km relay 
1974 Falun  Soviet Union East Germany Czechoslovakia 
Nina FyodorovaSigrun KrauseAlena Bartošová
Nina SelyuninaPetra HinzeGabriela Sekajová
Raisa SmetaninaBarbara PetzoldMiroslava Jaškovská
Galina KulakovaVeronika SchmidtBlanka Paulů
1978 Lahti  Finland East Germany  Soviet Union
Taina ImpiöMarlies RostockNina Rocheva
Marja-Liisa HämäläinenBirgit SchreiberZinaida Amosova
Hilkka RiihivuoriBarbara PetzoldRaisa Smetanina
Helena TakaloChristel MeinelGalina Kulakova
1982 Oslo  Norway  Soviet Union East Germany
Anette BøeLyubov LyadovaPetra Sölter
Inger Helene NybråtenLyubov SabolotskayaCarola Anding
Berit AunliRaisa SmetaninaBarbara Petzold
Britt PettersenGalina KulakovaVeronika Hesse
1985 Seefeld  Soviet Union  Norway East Germany
Tamara TikhonovaAnette BøeManuela Drescher
Raisa SmetaninaAnne JahrenGaby Nestler
Liliya VasilchenkoGrete Ingeborg NykkelmoAntje Misersky
Anfisa RomanovaBerit AunliUte Noack
1987 Oberstdorf  Soviet Union  Norway    Sweden
Antonina OrdinaMarianne DahlmoMagdalena Wallin
Nina GavrilyukNina SkeimeKarin Lamberg-Skog
Larisa PtitsynaAnne JahrenAnnika Dahlmann
Anfisa ReztsovaAnette BøeMarie-Helene Westin
1989 Lahti  Finland  Soviet Union  Norway
Pirkko MäättäYuliya ShamshurinaInger Helene Nybråten
Marja-Liisa KirvesniemiRaisa SmetaninaAnne Jahren
Jaana SavolainenTamara TikhonovaNina Skeime
Marjo MatikainenYelena VälbeMarianne Dahlmo
1991 Val di Fiemme  Soviet Union Italy   Norway
Lyubov YegorovaBice VanzettaSolveig Pedersen
Raisa SmetaninaManuela Di CentaInger Helene Nybråten
Tamara TikhonovaGabriella ParuzziElin Nilsen
Yelena VälbeStefania BelmondoTrude Dybendahl
1993 Falun Russia  Italy   Norway
Yelena VälbeGabriella ParuzziTrude Dybendahl
Larisa LazutinaBice VanzettaInger Helene Nybråten
Nina GavrilyukManuela Di CentaAnita Moen
Lyubov YegorovaStefania BelmondoElin Nilsen
1995 Thunder Bay  Russia  Norway    Sweden
Olga DanilovaMarit MikkelsplassAnna Frithioff
Yelena VälbeInger Helene NybråtenMarie-Helene Westin
Larisa LazutinaElin NilsenAntonina Ordina
Nina GavrilyukAnita Moen-GuidonAnette Fanqvist
1997 Trondheim  Russia  Norway  Finland
Olga DanilovaBente MartinsenRiikka Sirviö
Larisa LazutinaMarit MikkelsplassTuulikki Pyykkönen
Nina GavrilyukElin NilsenKati Pulkkinen
Yelena VälbeTrude Dybendahl Hartz Satu Salonen
1999 Ramsau  Russia  Italy   Germany
Olga DanilovaSabina ValbusaViola Bauer
Larisa LazutinaGabriella ParuzziRamona Roth
Anfisa ReztsovaAntonella ConfortolaEvi Sachenbacher
Nina GavrilyukStefania BelmondoSigrid Wille
2001 Lahti Russia  Norway  Italy 
Olga DanilovaAnita MoenGabriella Paruzzi
Larisa Lazutina (6)Bente SkariSabina Valbusa
Yuliya ChepalovaElin NilsenStefania Belmondo
Nina Gavrilyuk (6)Hilde Gjermundshaug PedersenCristina Paluselli
2003 Val di Fiemme  Germany  Norway Russia
Manuela HenkelAnita MoenNatalya Korostelyova
Viola BauerMarit BjørgenOlga Zavyalova
Claudia KünzelHilde Gjermundshaug PedersenYelena Burukina
Evi SachenbacherVibeke SkofterudNina Gavrilyuk
2005 Oberstdorf  Norway  Russia  Italy 
Vibeke SkofterudLarisa KurkinaGabriella Paruzzi
Hilde Gjermundshaug PedersenNatalia Baranova-Masolkina Antonella Confortola
Kristin Størmer SteiraYevgeniya Medvedeva-Arbuzova Sabina Valbusa
Marit BjørgenYuliya Chepalova Arianna Follis
2007 Sapporo  Finland  Germany  Norway
Virpi KuitunenStefanie BöhlerVibeke Skofterud
Aino-Kaisa SaarinenViola BauerMarit Bjørgen
Riitta-Liisa RoponenClaudia Künzel-NystadKristin Størmer Steira
Pirjo ManninenEvi Sachenbacher-StehleAstrid Uhrenholdt Jacobsen
2009 Liberec  Finland Germany    Sweden
Pirjo MuranenKatrin ZellerLina Andersson
Virpi KuitunenEvi Sachenbacher-StehleBritta Norgren
Riitta-Liisa RoponenMiriam GössnerAnna Haag
Aino-Kaisa SaarinenClaudia Künzel-NystadCharlotte Kalla
2011 Oslo  Norway    Sweden  Finland
Vibeke SkofterudIda IngemarsdotterPirjo Muranen
Therese JohaugAnna HaagAino-Kaisa Saarinen
Kristin Størmer SteiraBritta Johansson NorgrenRiitta-Liisa Roponen
Marit BjørgenCharlotte KallaKrista Lähteenmäki
2013 Val di Fiemme  Norway    Sweden  Russia
Heidi WengIda IngemarsdotterJulia Ivanova
Therese JohaugEmma WikénAlia Iksanova
Kristin Størmer SteiraAnna HaagMariya Guschina
Marit BjørgenCharlotte KallaYuliya Chekaleva
2015 Falun  Norway    Sweden Finland
Heidi WengSofia BleckurAino-Kaisa Saarinen
Therese JohaugCharlotte KallaKerttu Niskanen
Astrid Uhrenholdt JacobsenMaria RydqvistRiitta-Liisa Roponen
Marit BjørgenStina NilssonKrista Pärmäkoski
2017 Lahti Norway    Sweden Finland
Maiken Caspersen FallaAnna HaagAino-Kaisa Saarinen
Heidi WengCharlotte KallaKerttu Niskanen
Astrid Uhrenholdt JacobsenEbba AnderssonLaura Mononen
Marit BjørgenStina NilssonKrista Pärmäkoski
2019 SeefeldSweden
Ebba Andersson
Frida Karlsson
Charlotte Kalla
Stina Nilsson
Norway
Heidi Weng
Ingvild Flugstad Østberg
Astrid Uhrenholdt Jacobsen
Therese Johaug
Russia
Yuliya Belorukova
Anastasia Sedova
Anna Nechaevskaya
Natalya Nepryaeva
2021 Oberstdorf
2023 Planica

20 km ve 30 km

GamesGoldSilverBronze
20 km
1978 LahtiZinaida Amosova (URS) Raisa Smetanina (URS) Helena Takalo (FIN)
1980 FalunVeronika Hesse (GDR) Galina Kulakova (URS) Raisa Smetanina (URS)
1982 OsloRaisa Smetanina (URS) Berit Aunli (NOR) Hilkka Riihivuori (FIN)
1985 SeefeldGrete Ingeborg Nykkelmo (NOR) Britt Pettersen (NOR) Anette Bøe (NOR)
1987 OberstdorfMarie-Helene Westin (SWE) Anfisa Reztsova (URS) Larisa Ptitsyna (URS)
30 km
1989 LahtiYelena Välbe (URS) Larisa Lazutina (URS) Marjo Matikainen (FIN)
1991 Val di Fiemme Lyubov Yegorova (URS) Yelena Välbe (URS) Manuela Di Centa (ITA)
1993 FalunStefania Belmondo (ITA) Manuela Di Centa (ITA) Lyubov Yegorova (RUS)
1995 Thunder BayYelena Välbe (RUS) Manuela Di Centa (ITA) Antonina Ordina (SWE)
1997 TrondheimYelena Välbe (RUS) Stefania Belmondo (ITA) Marit Mikkelsplass (NOR)
1999 RamsauLarisa Lazutina (RUS) Olga Danilova (RUS) Kristina Šmigun (EST)
2001Cancelled
2003 Val di FiemmeOlga Zavyalova (RUS) Yelena Burukhina (RUS) Kristina Šmigun (EST)
2005 OberstdorfMarit Bjørgen (NOR) Virpi Kuitunen (FIN) Natalia Baranova-Masolkina (RUS)
2007 SapporoVirpi Kuitunen (FIN) Kristin Størmer Steira (NOR) Therese Johaug (NOR)
2009 LiberecJustyna Kowalczyk (POL) Yevgeniya Medvedeva-Arbuzova (RUS) Valentina Shevchenko (UKR)
2011 OsloTherese Johaug (NOR) Marit Bjørgen (NOR) Justyna Kowalczyk (POL)
2013 Val di FiemmeMarit Bjørgen (NOR) Justyna Kowalczyk (POL) Therese Johaug (NOR)
2015 FalunTherese Johaug (NOR) Marit Bjørgen (NOR) Charlotte Kalla (SWE)
2017 Lahti Marit Bjørgen (NOR) Heidi Weng (NOR) Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR)
2019 SeefeldTherese Johaug (NOR)Ingvild Flugstad Østberg (NOR)Frida Karlsson (SWE)
2021 Oberstdorf
2023 Planica

Kombine/double Takip/Skiathlon

GamesGoldSilverBronze
5 km classical interval start + 10 km freestyle pursuit. Separate days.
1993 Falun Stefania Belmondo (ITA) Larisa Lazutina (RUS) Lyubov Yegorova (RUS)
1995 Thunder Bay Larisa Lazutina (RUS) Nina Gavrilyuk (RUS) Olga Danilova (RUS)
1997 Trondheim Yelena Välbe (RUS) Stefania Belmondo (ITA) Nina Gavrilyuk (RUS)
1999 Ramsau Stefania Belmondo (ITA) Nina Gavrilyuk (RUS) Irina Terelia Taranenko (UKR)
5 km classical interval start + 5 km freestyle pursuit. Same day
2001 Lahti Virpi Kuitunen (FIN) Larisa Lazutina (RUS) Olga Danilova (RUS)
5 km classical mass start, then 5 km freestyle pursuit
2003 Val di Fiemme Kristina Šmigun (EST) Evi Sachenbacher (GER) Olga Zavyalova (RUS)
7.5 km classical mass start, then 7.5 km freestyle pursuit
2005 Oberstdorf Yuliya Chepalova (RUS) Marit Bjørgen (NOR) Kristin Størmer Steira (NOR)
2007 Sapporo Olga Zavyalova (RUS) Kateřina Neumannová (CZE) Kristin Størmer Steira (NOR)
2009 Liberec Justyna Kowalczyk (POL) Kristin Størmer Steira (NOR) Aino-Kaisa Saarinen (FIN)
2011 Oslo Marit Bjørgen (NOR) Justyna Kowalczyk (POL) Therese Johaug (NOR)
2013 Val di Flemme Marit Bjørgen (NOR) Therese Johaug (NOR) Heidi Weng (NOR)
2015 Falun Therese Johaug (NOR) Astrid Uhrenholdt Jacobsen (NOR) Charlotte Kalla (SWE)
2017 Lahti Marit Bjørgen (NOR) (3) Krista Pärmäkoski (FIN) Charlotte Kalla (SWE)
2019 SeefeldTherese Johaug (Norveç)Ingvild Flugstad Østberg (Norway)Natalya Nepryayeva (Russia)
2021 OberstdorfTherese Johaug (Norveç)Frida Karlsson (İsveç)Ebba Andersson (İsveç)
2023 Planica

Bireysel Sprint

Sene/ŞehirAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2001 LahtiPirjo Manninen (Finlandiya)Kati Sundqvist (Finlandiya)Yuliya Chepalova (Rusya)
2003 Val di FiemmeMarit Bjørgen (Norveç)Claudia Künzel (Almanya)Hilde Gjermundshaug Pedersen (Norveç)
2005 OberstdorfEmilie Öhrstig (İsveç)Lina Andersson (İsveç)Sara Renner (Kanada)
2007 SapporoAstrid Uhrenholdt Jacobsen (Norveç)Petra Majdič (Slovenya)Virpi Kuitunen (Finlandiya)
2009 LiberecArianna Follis (İtalya)Kikkan Randall (ABD)Pirjo Muranen (Finlandiya)
2011 OsloMarit Bjørgen (Norveç) Arianna Follis (İtalya)Petra Majdič (Slovenya)
2013 Val di FiemmeMarit Bjørgen (Norveç) Ida Ingemarsdotter (İsveç)Maiken Caspersen Falla (Norveç)
2015 FalunMarit Bjørgen (Norveç) Stina Nilsson (İsveç)Maiken Caspersen Falla (Norveç)
2017 LahtiMaiken Caspersen Falla (Norveç)Jessica Diggins (ABD)Kikkan Randall (ABD)
2019 SeefeldMaiken Caspersen Falla (Norveç)Stina Nilsson (İsveç)Mari Eide (Norveç)
2021 OberstdorfJonna Sundling (İsveç)Maiken Caspersen Falla (Norveç)Anamarija Lampič (Slovenya)
2023 Planica
2025 Trondheim

Takım Sprint

GamesGoldSilverBronze
2005 Oberstdorf  NorveçFinlandiyaRusya
Hilde Gjermundshaug PedersenRiitta Liisa LassilaYuliya Chepalova
Marit BjørgenPirjo ManninenAlena Sidko
2007 SapporoFinlandiyaAlmanyaNorveç
Riitta-Liisa RoponenEvi Sachenbacher-StehleAstrid Uhrenholdt Jacobsen
Virpi KuitunenClaudia Künzel-NystadMarit Bjørgen
2009 LiberecFinlandiya  İsveçItalya
Aino-Kaisa SaarinenAnna OlssonArianna Follis
Virpi Kuitunen (2)Lina AnderssonMarianna Longa
2011 OsloİsveçFinlandiyaNorveç
Ida IngemarsdotterAino-Kaisa SaarinenMaiken Caspersen Falla
Charlotte KallaKrista LähteenmäkiAstrid Uhrenholdt Jacobsen
2013 Val di FlemmeAmerika Birleşik DevletleriİsveçFinlandiya
Jessica DigginsCharlotte KallaRiikka Sarasoja-Lilja
Kikkan RandallIda IngemarsdotterKrista Lahteenmäki
2015 FalunNorveçİsveçPolanya
Ingvild Flugstad ØstbergIda IngemarsdotterJustyna Kowalczyk
Maiken Caspersen FallaStina NilssonSylwia Jaśkowiec
2017 LahtiNorveçRusyaAmerika Birleşik Devletleri
Heidi WengYulia BelorukovaSadie Bjornsen
Maiken Caspersen Falla (2)Natalya MatveyevaJessica Diggins
2019 Seefeldİsveç
Stina Nilsson
Maja Dahlqvist
Slovenya
Katja Višnar
Anamarija Lampič
 Norveç
Ingvild Flugstad Østberg
Maiken Caspersen Falla
2021 Oberstdorfİsveç
Maja Dahlqvist
Jonna Sundling
İsviçre
Laurien van der Graaff
Nadine Fähndrich
Slovenya
Eva Urevc
Anamarija Lampič
2023 Planica

15 km (Yapılmıyor)

GamesGoldSilverBronze
1989 Lahti Marjo Matikainen (FIN) Marja-Liisa Kirvesniemi (FIN) Pirkko Määttä (FIN)
1991 Val di Fiemme Yelena Välbe (URS) Trude Dybendahl (NOR) Stefania Belmondo (ITA)
1993 Falun Yelena Välbe (RUS) Marja-Liisa Kirvesniemi (FIN) Marjut Rolig (FIN)
1995 Thunder Bay Larisa Lazutina (RUS) Yelena Välbe (RUS) Inger Helene Nybråten (NOR)
1997 Trondheim Yelena Välbe (RUS) (3) Stefania Belmondo (ITA) Kateřina Neumannová (CZE)
1999 Ramsau Stefania Belmondo (ITA) Kristina Šmigun (EST) Maria Theurl (AUT)
2001 Lahti Bente Skari (NOR) Olga Danilova (RUS) Kaisa Varis (FIN)
2003 Val di Fiemme Bente Skari (NOR) Kristina Šmigun (EST) Olga Zavyalova (RUS)

5 km (Yapılmıyor)

GamesGoldSilverBronze
1962 Zakopane Alevtina Kolchina (URS) Lyubov Baranova (URS) Maria Gusakova (URS)
1966 Oslo Alevtina Kolchina (URS) (2) Klavdiya Boyarskikh (URS) Rita Achkina (URS)
1970 Vysoké Tatry Galina Kulakova (URS) Galina Pilyushenko (URS) Nina Fyodorova (URS)
1974 Falun Galina Kulakova (URS) (2) Blanka Paulů (TCH) Raisa Smetanina (URS)
1978 Lahti Helena Takalo (FIN) Hilkka Riihivuori (FIN) Raisa Smetanina (URS)
1982 Oslo Berit Aunli (NOR) Hilkka Riihivuori (FIN) Britt Pettersen (NOR)
1985 Seefeld Anette Bøe (NOR) Marja-Liisa Hämäläinen (FIN) Grete Ingeborg Nykkelmo (NOR)
1987 Oberstdorf Marjo Matikainen (FIN) Anfisa Reztsova (URS) Evi Kratzer (SUI)
1991 Val di Fiemme Trude Dybendahl (NOR) Marja-Liisa Kirvesniemi (FIN) Manuela Di Centa (ITA)
1993 Falun Larisa Lazutina (RUS) Lyubov Yegorova (RUS) Trude Dybendahl (NOR)
1995 Thunder Bay Larisa Lazutina (RUS) (2) Nina Gavrilyuk (RUS) Manuela Di Centa (ITA)
1997 Trondheim Yelena Välbe (RUS) Stefania Belmondo (ITA) Olga Danilova (RUS)
1999 Ramsau Bente Martinsen (NOR) Olga Danilova (RUS) Kateřina Neumannová (CZE)