Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonası

Avrupa Artistik Patinaj Şampiyonası ("Avrupalılar" olarak da bilinir), artistik patinajcıların Avrupa şampiyonu unvanı için yarıştığı yıllık bir artistik patinaj yarışmasıdır. Madalyalar, tek erkekler, tek bayanlar, çift paten ve buz dansı disiplinlerinde verilir. Etkinlik, Uluslararası Paten Birliği (ISU) tarafından onaylanmıştır ve sporun en eski yarışmasıdır. İlk Avrupa Şampiyonası 1891'de Hamburg, Almanya'da yapıldı ve hepsi Almanya ve Avusturya'dan gelen yedi yarışmacıyla bir segment, zorunlu rakamlar içeriyordu. Dört dönem dışında 1891'den beri aralıksız olarak düzenlenen ve 1893'ten beri ISU tarafından onaylanan bu spor, ilk kez 1930'da kadınların yarışmalarına izin verilmiş, aynı zamanda ilk kez çiftler pateni de yarışmaya eklenmiştir. Buz dansı 1954'te eklendi. Yalnızca Avrupa'daki ISU üye ülkelerinden uygun patenciler yarışabilir ve patenciler yarışmadan önce 1 Temmuz'dan önce en az 15 yaşına ulaşmış olmalıdır. ISU üyesi ülkeler, Avrupa Şampiyonasında yarışmak için 1-3 patenci gönderebilir.
SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1891  Hamburg  Oskar Uhlig  Anon Schmitson  Franz Zilly
1892  Vienna  Eduard Engelmann  Tibor von Földváry  Georg Zachariades
1893  Berlin  Eduard Engelmann  Henning Grenander  Georg Zachariades
1894  Vienna  Eduard Engelmann  Gustav Hügel  Tibor von Földváry
1895  Budapest  Tibor von Földváry  Gustav Hügel  Gilbert Fuchs
1898  Trondheim  Ulrich Salchow  Johan Lefstad  Oscar Holthe
1899  Davos  Ulrich Salchow  Gustav Hügel  Ernst Fellner
1900  Berlin  Ulrich Salchow  Gustav Hügel  Oscar Holthe
1901  Vienna  Gustav Hügel  Gilbert Fuchs  Ulrich Salchow
1904  Davos  Ulrich Salchow  Max Bohatsch  Nikolai Panin Kolomenkin
1905  Bonn  Max Bohatsch  Heinrich Burger  Karl Zenger
1906  Davos  Ulrich Salchow  Ernst Herz  Per Thorén
1907  Berlin  Ulrich Salchow  Gilbert Fuchs  Ernst Herz
1908  Warsaw  Ernst Herz  Nikolai Panin Kolomenkin  Henryk Juliusz Krukowicz-Przedrzymirski
1909  Budapest  Ulrich Salchow  Gilbert Fuchs  Per Thorén
1910  Berlin  Ulrich Salchow  Werner Rittberger  Per Thorén
1911  St. Petersburg  Per Thorén  Karl Ollo  Werner Rittberger
1912  Stockholm  Gösta Sandahl  Ivan Malinin  Martin Stixrud
1913  Oslo  Ulrich Salchow  Andor Szende  Willy Böckl
1914  Vienna  Fritz Kachler  Andreas Krogh  Willy Böckl
1923  Oslo  Willy Böckl  Martin Stixrud  Gunnar Jakobsson
1924  Davos  Fritz Kachler  Ludwig Wrede  Werner Rittberger
1925  Triberg  Willy Böckl  Werner Rittberger  Otto Preißecker
1926  Davos  Willy Böckl  Otto Preißecker  Georges Gautschi
1927  Vienna  Willy Böckl  Hugo Distler  Karl Schäfer
1928  Opava  Willy Böckl  Karl Schäfer  Otto Preißecker
1929  Davos  Karl Schäfer  Georges Gautschi  Ludwig Wrede
1930  Vienna  Karl Schäfer  Otto Gold  Markus Nikkanen
1931  St. Moritz  Karl Schäfer  Ernst Baier  Hugo Distler
1932  Paris  Karl Schäfer  Ernst Baier  Erich Erdös
1933  London  Karl Schäfer  Ernst Baier  Erich Erdös
1934  Prague  Karl Schäfer  Dénes Pataky  Elemér Terták
1935  St. Moritz  Karl Schäfer  Felix Kaspar  Ernst Baier
1936  Berlin  Karl Schäfer  Graham Sharp  Ernst Baier
1937  Prague  Felix Kaspar  Graham Sharp  Elemér Terták
1938  St. Moritz  Felix Kaspar  Graham Sharp  Herbert Alward
1939  London  Graham Sharp  Freddie Tomlins  Horst Faber
1947  Davos  Hans Gerschwiler  Ladislav Čáp  Fernand Leemans
1948  Prague  Dick Button  Hans Gerschwiler  Edi Rada
1949  Milan  Edi Rada  Ede Király  Helmut Seibt
1950  Oslo  Ede Király  Helmut Seibt  Carlo Fassi
1951  Zürich  Helmut Seibt  Horst Faber  Carlo Fassi
1952  Vienna  Helmut Seibt  Carlo Fassi  Michael Carrington
1953  Dortmund  Carlo Fassi  Alain Giletti  Freimut Stein
1954  Bolzano  Carlo Fassi  Alain Giletti  Karol Divín
1955  Budapest  Alain Giletti  Michael Booker  Karol Divín
1956  Paris  Alain Giletti  Michael Booker  Karol Divín
1957  Vienna  Alain Giletti  Karol Divín  Michael Booker
1958  Bratislava  Karol Divín  Alain Giletti  Alain Calmat
1959  Davos  Karol Divín  Alain Giletti  Norbert Felsinger
1960  Garmisch-Partenkirchen  Alain Giletti  Norbert Felsinger  Manfred Schnelldorfer
1961  West Berlin  Alain Giletti  Alain Calmat  Manfred Schnelldorfer
1962  Geneva  Alain Calmat  Karol Divín  Manfred Schnelldorfer
1963  Budapest  Alain Calmat  Manfred Schnelldorfer  Emmerich Danzer
1964  Grenoble  Alain Calmat  Manfred Schnelldorfer  Karol Divín
1965  Moscow  Emmerich Danzer  Alain Calmat  Peter Jonas
1966  Bratislava  Emmerich Danzer  Wolfgang Schwarz  Ondrej Nepela
1967  Ljubljana  Emmerich Danzer  Wolfgang Schwarz  Ondrej Nepela
1968  Västerås  Emmerich Danzer  Wolfgang Schwarz  Ondrej Nepela
1969  Garmisch-Partenkirchen  Ondrej Nepela  Patrick Péra  Sergei Chetverukhin
1970  Leningrad  Ondrej Nepela  Patrick Péra  Günter Zöller
1971  Zürich  Ondrej Nepela  Sergei Chetverukhin  Haig Oundjian
1972  Gothenburg  Ondrej Nepela  Sergei Chetverukhin  Patrick Péra
1973  Cologne  Ondrej Nepela  Sergei Chetverukhin  Jan Hoffmann
1974  Zagreb  Jan Hoffmann  Sergei Volkov  John Curry
1975  Copenhagen  Vladimir Kovalev  John Curry  Yuri Ovchinnikov
1976  Geneva  John Curry  Vladimir Kovalev  Jan Hoffmann
1977  Helsinki  Jan Hoffmann  Vladimir Kovalev  Robin Cousins
1978  Strasbourg  Jan Hoffmann  Vladimir Kovalev  Robin Cousins
1979  Zagreb  Jan Hoffmann  Vladimir Kovalev  Robin Cousins
1980  Gothenburg  Robin Cousins  Jan Hoffmann  Vladimir Kovalev
1981  Innsbruck  Igor Bobrin  Jean-Christophe Simond  Norbert Schramm
1982  Lyon  Norbert Schramm  Jean-Christophe Simond  Igor Bobrin
1983  Dortmund  Norbert Schramm  Jozef Sabovčík  Alexander Fadeev
1984  Budapest  Alexander Fadeev  Rudi Cerne  Norbert Schramm
1985  Gothenburg  Jozef Sabovčík  Vladimir Kotin  Grzegorz Filipowski
1986  Copenhagen  Jozef Sabovčík  Vladimir Kotin  Alexander Fadeev
1987  Sarajevo  Alexander Fadeev  Vladimir Kotin  Viktor Petrenko
1988  Prague  Alexander Fadeev  Vladimir Kotin  Viktor Petrenko
1989  Birmingham  Alexander Fadeev  Grzegorz Filipowski  Petr Barna
1990  Leningrad  Viktor Petrenko  Petr Barna  Viacheslav Zagorodniuk
1991  Sofia  Viktor Petrenko  Petr Barna  Viacheslav Zagorodniuk
1992  Lausanne  Petr Barna  Viktor Petrenko  Alexei Urmanov
1993  Helsinki  Dmitri Dmitrenko  Philippe Candeloro  Éric Millot
1994  Copenhagen  Viktor Petrenko  Viacheslav Zagorodniuk  Alexei Urmanov
1995  Dortmund  Ilia Kulik  Alexei Urmanov  Viacheslav Zagorodniuk
1996  Sofia  Viacheslav Zagorodniuk  Igor Pashkevich  Ilia Kulik
1997  Paris  Alexei Urmanov  Philippe Candeloro  Viacheslav Zagorodniuk
1998  MilanAlexei Yagudin (Rusya)Evgeni Plushenko (Rusya)  Alexander Abt
1999  PragueAlexei Yagudin (Rusya)Evgeni Plushenko (Rusya)  Alexei Urmanov
2000  ViennaEvgeni Plushenko (Rusya)Alexei Yagudin (Rusya)  Dmitri Dmitrenko
2001  BratislavaEvgeni Plushenko (Rusya)Alexei Yagudin (Rusya)  Stanick Jeannette
2002  LausanneAlexei Yagudin (Rusya)  Alexander AbtBrian Joubert (Fransa)
2003  MalmöEvgeni Plushenko (Rusya)Brian Joubert (Fransa)  Stanick Jeannette
2004  BudapestBrian Joubert (Fransa)Evgeni Plushenko (Rusya)  Ilia Klimkin
2005  TurinEvgeni Plushenko (Rusya)Brian Joubert (Fransa)  Stefan Lindemann
2006  LyonEvgeni Plushenko (Rusya)  Stéphane LambielBrian Joubert (Fransa)
2007  WarsawBrian Joubert (Fransa)  Tomáš Verner  Kevin van der Perren
2008  Zagreb  Tomáš Verner  Stéphane LambielBrian Joubert (Fransa)
2009  HelsinkiBrian Joubert (Fransa)  Samuel Contesti  Kevin van der Perren
2010  TallinnEvgeni Plushenko (Rusya)  Stéphane LambielBrian Joubert (Fransa)
2011  Bern  Florent AmodioBrian Joubert (Fransa)  Tomáš Verner
2012  SheffieldEvgeni Plushenko (Rusya)Artur Gachinski (Rusya)Florent Amodio (Fransa)
2013  ZagrebJavier Fernández (İspanya)Florent Amodio (Fransa)Michal Březina (Çekya)
2014  BudapestJavier Fernández (İspanya)Sergei Voronov (Rusya)Konstantin Menshov (Rusya)
2015  StockholmJavier Fernández (İspanya)Maxim Kovtun (Rusya)Sergei Voronov (Rusya)
2016  BratislavaJavier Fernández (İspanya)Oleksii Bychenko (İsrail)Maxim Kovtun (Rusya)
2017  OstravaJavier Fernández (İspanya)Maxim Kovtun (Rusya)Mikhail Kolyada (Rusya)
2018  MoscowJavier Fernández (İspanya)Dmitri Aliev (Rusya)Mikhail Kolyada (Rusya)
2019  MinskJavier Fernández (İspanya)Alexander Samarin (Rusya)Matteo Rizzo (İtalya)
2020  GrazDmitri Aliev (Rusya)Artur Danielian (Rusya)Morisi Kvitelashvili (Gürcistan)
2021ZagrebCOVİD-19 nedeniyle iptal edildi.
2022Tallinn, EstonyaMark Kondratiuk (Rusya)Daniel Grassl (İtalya)Deniss Vasiļjevs (Letonya)
2023Helsinki, Finlandiya
2024Budapeşte, Macaristan