Men CEV Challenge Cup 2018/2019

  QALİFİCATİON PHASE  
2nd Round
07-11-2018
14-11-2018
Savo Volley KUOPIO3-0
3-0
BK TROMSØSavo Volley KUOPIO 6-0
06-11-2018
13-11-2018
Saaremaa VC3-0
2-3
Gentofte VolleySaaremaa VC 5-3
Tricolorul LMV PLOIESTILevski SOFIALevski SOFIA
08-11-2018
14-11-2018
Luboteni FERIZAJ0-3
0-3
Ziraat Bank ANKARAZiraat Bank ANKARA 6-0
06-11-2018
13-11-2018
Buducnost PODGORICA0-3
0-3
ACS Volei Municipal ZALAUACS Volei Municipal ZALAU 6-0
08-11-2018
14-11-2018
Wörter-See-Löwen-KLAGENFURT0-3
0-3
Penzügyör BUDAPESTPenzügyör BUDAPEST 6-0
06-11-2018
14-11-2018
Sport LISBOA e Benfica3-0
3-0
Pafiakos PAFOSSport LISBOA e Benfica 6-0
07-11-2018
14-11-2018
SC CALDAS DA RAINHA3-1
0-3
Chenois GeneveSC CALDAS DA RAINHA 3-4
Altın Set
07-11-2018
14-11-2018
SC Portugal LISBOA3-0
3-0
VC FentagneSC Portugal LISBOA 6-0
07-11-2018
15-11-2018
UVC Holding GRAZ3-0
1-3
Fino KAPOSVARUVC Holding GRAZ 3-4
Altın Set
MAİN PHASE
16th Finals
28-11-2018
04-12-2018
Penzügyör BUDAPEST0-3
0-3
Belogorie BELGORODBelogorie BELGOROD 6-0
27-11-2018
28-11-2018
Mladost Ribola Kaštela2-3
1-3
Omonia NicosiaOmonia Nicosia 6-3
28-11-2018
05-12-2018
ACS Volei Municipal Zalau3-0
3-0
CSA Steaua BucureștiACS Volei Municipal Zalau 6-0
28-11-2018
06-12-2018
Sport Lisboa e Benfica3-0
3-0
Iraklis Petosferisi 2015 ThessalonikiSport Lisboa e Benfica 6-0
28-11-2018
05-12-2018
UVC Holding Graz0-3
0-3
Hapoel Yoav Kfar SabaHapoel Yoav Kfar Saba 6-0
28-11-2018
05-12-2018
CSKA Sofia1-3
0-3
Volley Haasrode LeuvenVolley Haasrode Leuven 6-1
29-11-2018
06-12-2018
Levski Sofia 1-3
2-3
Perungan Pojat RovaniemiPerungan Pojat Rovaniemi 6-3
27-11-2018
04-12-2018
Saaremaa VC2-3
0-3
Stade Poitevin PoitiersStade Poitevin Poitiers 6-2
28-11-2018
06-12-2018
SC Caldas da Rainha0-3
3-1
Draisma Dynamo ApeldoornDraisma Dynamo Apeldoorn 4-3
Altın Set
29-11-2018
06-12-2018
Fonte Bastardo Açores 3-1
3-1
Volejbal BrnoFonte Bastardo Açores 6-2
27-11-2018
06-12-2018
Sporting CP3-1
2-3
Stroitel MinskSporting CP 5-4
28-11-2018
05-12-2018
Ziraat Bankası Ankara3-2
0-3
Maliye Milli Piyango AnkaraMaliye Milli Piyango Ankara 5-3
28-11-2018
04-12-2018
Savo Volley Kuopio3-0
3-0
VCA Amstetten NÖSavo Volley Kuopio 6-0
28-11-2018
05-12-2018
Calcit Volley Kamnik3-0
2-3
Biogas Volley NäfelsCalcit Volley Kamnik 5-3
27-11-2018
05-12-2018
Radnik Bijeljina0-3
0-3
Crvena Zvezda BeogradCrvena Zvezda Beograd 6-0
28-11-2018
05-12-2018
Pärnu VK0-3
0-3
Vero Volley MonzaVero Volley Monza 6-0
8th Finals
19-12-2018
15-01-2019
Belogorie BELGOROD3-0
3-0
Omonia NicosiaBelogorie BELGOROD 6-0
18-12-2018
16-01-2019
Sport Lisboa e Benfica3-0
3-1
ACS Volei Municipal ZalauSport Lisboa e Benfica 6-1
19-12-2018
17-01-2019
Volley Haasrode Leuven3-2
1-3
Hapoel Yoav Kfar SabaHapoel Yoav Kfar Saba 5-4
18-12-2018
16-01-2019
Stade Poitevin Poitiers3-1
3-0
Perungan Pojat RovaniemiStade Poitevin Poitiers 6-1
19-12-2018
16-01-2019
Fonte Bastardo Açores3-0
3-1
Draisma Dynamo ApeldoornFonte Bastardo Açores 6-1
19-12-2018
16-01-2019
Maliye Milli Piyango Ankara3-0
0-3
Sporting CPSporting CP 3-3
Altın Set
18-12-2018
16-01-2019
Savo Volley Kuopio3-2
0-3
Calcit Volley KamnikCalcit Volley Kamnik 5-3
18-12-2018
15-01-2019
Crvena Zvezda Beograd0-3
1-3
Vero Volley MonzaVero Volley Monza 6-1
4th Finals
30-01-2019
13-02-2019
Belogorie Belgorod3-0
0-3
Sport Lisboa e BenficaBelogorie Belgorod 3-3
Altın Set
30-01-2019
13-02-2019
Hapoel Yoav Kfar Saba3-0
1-3
Stade Poitevin PoitiersStade Poitevin Poitiers 3-4
Altın Set
29-01-2019
13-02-2019
Sporting CP3-0
2-3
Fonte Bastardo AçoresSporting CP 5-3
29-01-2019
13-02-2019
Vero Volley Monza3-1
3-0
Calcit Volley KamnikVero Volley Monza 6-1
Semi Finals
27-02-2019Belogorie Belgorod3-0
2-3
Stade Poitevin PoitiersBelogorie Belgorod 5-3
27-02-2019Vero Volley Monza2-3
3-0
Sporting CPVero Volley Monza 5-3
Final
20-03-2019Vero Volley Monza3-2
29-27, 22-25, 25-23, 32-34, 15-12
Belogorie Belgorod
27-03-2019Belogorie Belgorod3-0
27-25, 25-19, 25-19
Vero Volley MonzaBelogorie Belgorod 4-2
Champion
MVPDenis Zemchenol (Belogorie Belgorod)

Champion Team Squads

Alexey Obmochaev, Jhon Gordon Perrin (CAN), Sergey Bagrey, Nemanja Petric (SRB),  Igor Kartalov, Anton Semyshev, Pavel Tetyukhin, Kirill Pıun-Makeshin, Ilia Spodobets, Roman Poroshin, Sergey Baranov, Alexander Safonov, Ruslan Khanipov, Denis Zemchenok, Alexander Gutsalyuk, Valentin Golubev, Egor Sidenko, Maxim Maximenko Head Coach : Slobodan Kovac

MVP : Denis Zemchenol (Belogorie Belgorod)

CEV Challenge Cup