AIBA Erkekler Dünya Boks Şampiyonası

AIBA Dünya Boks Şampiyonası ve AIBA Kadınlar Dünya Boks Şampiyonası, sporun yönetim organı olan Uluslararası Boks Birliği (AIBA) tarafından iki yılda bir düzenlenen amatör boks müsabakalarıdır. Olimpik boks programının yanı sıra, spor için en yüksek rekabet seviyesidir. Şampiyonalar ilk kez 1974 Havana, Küba'da tek erkekler etkinliği olarak düzenlendi ve ilk kadınlar şampiyonası 25 yıl sonra 2001'de yapıldı.

Her iki şampiyona da bienal programlarında ayrı ayrı düzenleniyor. 1989'dan beri erkekler şampiyonaları her yıl düzenlenmektedir; bayanlar şampiyonaları 2006-2018 yılları arasında çift yıllarda yapılmış ve 2019 yılında tek yıllara geçilmiştir.

Minimumweight

−48 kg: 2021–

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2021 BelgradTemirtas Zhussupov (Kazakistan)Wuttichai Yurachai (Tayland)Yauheni Karmilchyk (Belarus)
Sakhil Alakhverdovi (Gürcistan)

Light flyweight

  • −48 kg: 1974–2009
  • −49 kg: 2011–2017
ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1974 Havana Jorge Hernández (CUB) Stephen Muchoki (KEN) Enrique Rodríguez (ESP)
 Yevgeni Yudin (URS)
1978 Belgrade Stephen Muchoki (KEN) Jorge Hernández (CUB) Armando Guevara (VEN)
 Richard Sandoval (USA)
1982 Munich Ismail Mustafov (BUL) Go Yong-Hwan (PRK) Huh Yong-Mo (KOR)
 Dietmar Geilich (GDR)
1986 Reno Juan Torres Odelin (CUB) Luis Román Rolón (PUR) 1 José Rodrigues (BRA)
 Oh Kwang-Soo (KOR)
1989 Moscow Eric Griffin (USA) Rogelio Marcelo (CUB) Kim Dok-Nam (PRK)
 Nshan Munchyan (URS)
1991 Sydney Eric Griffin (USA) Rogelio Marcelo (CUB) Nelson Dieppa (PUR)
 Daniel Petrov (BUL)
1993 Tampere Nshan Munchyan (ARM) Daniel Petrov (BUL) Albert Guardado (USA)
 Erdenet Tsogtjargal (MGL)
1995 Berlin Daniel Petrov (BUL) Bernard Inom (FRA) Hamid Berhili (MAR)
 Juan Ramírez (CUB)
1997 Budapest Maikro Romero (CUB) Roel Velasco (PHI) Rudolf Dydi (SVK)
 Daniel Petrov (BUL)
1999 Houston Brian Viloria (USA) Maikro Romero (CUB) Aleksander Nabandyan (RUS)
 Suban Punnon (THA)
2001 Belfast Yan Bartelemí (CUB) Marian Velicu (ROM) Ronald Siler (USA)
 Harry Tañamor (PHI)
2003 Bangkok Sergey Kazakow (RUS) Zou Shiming (CHN) Nauman Karim (PAK)
 Harry Tañamor (PHI)
2005 Mianyang Zou Shiming (CHN) Bedak Pál (HUN) Sherali Dostiev (TJK)
 Birzhan Zhakypov (KAZ)
2007 Chicago Zou Shiming (CHN) Harry Tañamor (PHI) Amnat Ruanroeng (THA)
 Nordine Oubaali (FRA)
2009 Milan Serdamba Purevdorj (MGL) David Ayrapetyan (RUS) Li Jiazhao (CHN)
 Shin Jong-Hun (KOR)
2011 Baku Zou Shiming (CHN) Shin Jong-Hun (KOR) Pürevdorjiin Serdamba (MGL)
 David Ayrapetyan (RUS)
2013 Almaty Birzhan Zhakypov (KAZ) Mohamed Flissi (ALG) Yosvany Veitía (CUB)
 David Jimenez (CRC)
2015 Doha Joahnys Argilagos (CUB) Vasilii Egorov (RUS) Rogen Ladon (PHI)
 Dmytro Zamotayev (UKR)
2017 Hamburg Joahnys Argilagos (CUB) Hasanboy Dusmatov (UZB) Zhomart Yerzhan (KAZ)
 Yuberjen Martínez (COL)

Flyweight

  • −51 kg: 1974–2009
  • −52 kg: 2011–
ŞampiyonaAltın Madalya Gümüş Madalya Bronz Madalya
1974 Havana Douglas Rodríguez (CUB) Alfredo Pérez (VEN) Vladislav Zasypko (URS)
 Constantin Gruiescu (ROU)
1978 Belgrade Henryk Średnicki (POL) Héctor Ramírez (CUB) Alexander Mikhailov (URS)
 Ishi Koki (JPN)
1982 Munich Yuri Alexandrov (URS) Michael Collins (USA) Jesús Pool (VEN)
 Constantin Titoiu (ROM)
1986 Reno Pedro Orlando Reyes (CUB) David Grimán (VEN) János Varadi (HUN)
 Eyüp Can (TUR)
1989 Moscow Yuri Arbachakov (URS) Pedro Orlando Reyes (CUB) Li Dwang-Sik (PRK)
 Krzysztof Wróblewski (POL)
1991 Sydney István Kovács (HUN) Choi Chol-Su (PRK) Hassan Mustafa (EGY)
 Yuliyan Strogov (BUL)
1993 Tampere Waldemar Font (CUB) Kikmatulla Ahmedov (UZB) Hassan Mustafa (EGY)
 Damaen Kelly (IRE)
1995 Berlin Zoltan Lunka (GER) Bulat Jumadilov (KAZ) Raúl González (CUB)
 Joni Turunen (FIN)
1997 Budapest Manuel Mantilla (CUB) Ilfat Riazapov (RUS) Omar Andrés Narváez (ARG)
 Bulat Jumadilov (KAZ)
1999 Houston Bulat Jumadilov (KAZ) Omar Andrés Narváez (ARG) Waldemar Cuceranu (ROM)
 Andrzej Rzany (POL)
2001 Belfast Jérôme Thomas (FRA) Vladimir Sidorenko (UKR) Alexandar Alexandrov (BUL)
 Georgy Balakshin (RUS)
2003 Bangkok Somjit Jongjohor (THA) Jérôme Thomas (FRA) Alexandar Alexandrov (BUL)
 Rustamhodza Rahimov (GER)
2005 Mianyang Lee Ok-Sung (KOR) Andry Laffita (CUB) Rau'shee Warren (USA)
 Mirat Sarsembayev (KAZ)
2007 Chicago Rau'shee Warren (USA) Somjit Jongjohor (THA) Vincenzo Picardi (ITA)
 Samir Mammadov (AZE)
2009 Milan McWilliams Arroyo (PUR) Tugstsogt Nyambayar (MGL) Ronny Beblik (GER)
 Misha Aloyan (RUS)
2011 Baku Misha Aloyan (RUS) Andrew Selby (WAL) Rau'shee Warren (USA)
 Jasurbek Latipov (UZB)
2013 Almaty Misha Aloyan (RUS) Jasurbek Latipov (UZB) Andrew Selby (WAL)
 Chatchai Butdee (THA)
2015 DohaElvin Mamishzada (Azerbaycan)Yosvany Veitía (Küba)Hu Jianguan (Çin)
Mohamed Flissi (Cezayir)
2017 HamburgYosvany Veitía (Küba)Jasurbek Latipov (Özbekistan)Tamir Galanov (Rusya)
Kim In-kyu (Güney Kore)
2019 YekaterinburgShakhobidin Zoirov (Özbekistan)Amit Panghal (India)Billal Bennama (Fransa)
Saken Bibossinov (Kazakistan)
2021 Stark, Sırbistan Saken Bibossinov (Kazakistan)Roscoe Hill (ABD)Akhtem Zakirov (Rusya)
Thanarat Saengphet (Tayland)
2023 Taşkent, Özbekistan
2025 Osaka, Japonya

Bantamweigh

  • −54 kg: 1974–2009
  • −56 kg: 2011–2017
ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1974 Havana Wilfredo Gómez (PUR) Luis Jorge Romero (CUB) Aldo Cosentino (FRA)
 David Torosyan (URS)
1978 Belgrade Adolfo Horta (CUB) Fazlija Šaćirović (YUG) Stephan Förster (GDR)
 Chung Kim Chil (KOR)
1982 Munich Floyd Favors (USA) Viktor Miroshnichenko (URS) Sami Buzoli (YUG)
 Klaus-Dieter Kirchstein (GDR)
1986 Reno Moon Sung-Kil (KOR) Rene Breitbarth (GDR) Arnaldo Mesa (CUB)
 Yuri Alexandrov (URS)
1989 Moscow Enrique Carríon (CUB) Serafim Todorov (BUL) Li Yong-Ho (PRK)
 Luigi Quitadamo (ITA)
1991 Sydney Serafim Todorov (BUL) Enrique Carríon (CUB) Vladyslav Antonov (URS)
 Li Gwang-Sik (PRK)
1993 Tampere Aleksandar Khristov (BUL) Joel Casamayor (CUB) Vladyslav Antonov (RUS)
 Ilhan Güler (TUR)
1995 Berlin Raimkul Malakhbekov (RUS) Robert Ciba (POL) Dirk Krüger (GER)
 Artur Mikelyan (ARM)
1997 Budapest Raimkul Malakhbekov (RUS) Waldemar Font (CUB) Soner Karagöz (TUR)
 Aram Ramazyan (ARM)
1999 Houston George Olteanu (ROM) Kamil Djamaloudinov (RUS) Benoît Gaudet (CAN)
 Sachis Mechchiyev (BLR)
2001 Belfast Guillermo Rigondeaux (CUB) Agasi Agaguloglu (TUR) Sergey Danilchenko (UKR)
 Elio Rojas (DOM)
2003 Bangkok Aghasi Mammadov (AZE) Gennadiy Kovalev (RUS) Detelin Dalakliev (BUL)
 Bahodirjon Sultonov (UZB)
2005 Mianyang Guillermo Rigondeaux (CUB) Rustamhodza Rahimov (GER) Ali Hallab (FRA)
 Gary Russell, Jr. (USA)
2007 Chicago Sergey Vodopyanov (RUS) Enkhbatyn Badar-Uugan (MGL) McJoe Arroyo (PUR)
 Joe Murray (ENG)
2009 Milan Detelin Dalakliev (BUL) Eduard Abzalimov (RUS) Yankiel Leon Alarcon (CUB)
 John Joe Nevin (IRL)
2011 Baku Lázaro Álvarez (CUB) Luke Campbell (ENG) John Joe Nevin (IRL)
 Anvar Yunusov (TJK)
2013 AlmatyJavid Chalabiyev (Azerbaycan)Vladimir Nikitin (Rusya)Mykola Butsenko (Ukrayna)
Kairat Yeraliyev (Kazakistan)
2015 DohaMichael Conlan (İrlanda)Murodjon Akhmadaliev (Özbekistan)Shiva Thapa (IND)
Dzmitry Asanau (BLR)
2017 HamburgKairat Yeraliyev (Kazakistan)Duke Ragan (ABD)Peter McGrail (İngiltere)
Gaurav Bidhuri (Hindistan)
2021 Stark, Sırbistan Tomoya Tsuboi (Japonya)Makhmud Sabyrkhan (Kazakistan)Billal Bennama (Fransa)
Akash Kumar (Hindistan)
2023 Taşkent, Özbekistan
2025 Osaka, Japonya

Featherweight

−57 kg: 1974–2009, 2019–

ŞampiyonaAltın Madalya Gümüş Madalya Bronz Madalya
1974 Havana Howard Davis, Jr. (USA) Boris Kuznetsov (URS) Mariano Álvarez (CUB)
 Rigoberto Garibaldi (PAN)
1978 Belgrade Ángel Herrera Vera (CUB) Bratislav Ristić (YUG) Roman Gotfryd (POL)
 Antonio Esperragozza (VEN)
1982 Munich Adolfo Horta (CUB) Rawsalyn Otgonbayar (MGL) Richard Nowakowski (GDR)
 Bernard Gray (USA)
1986 Reno Kelcie Banks (USA) Jesus Sollet (CUB) Andreas Zülow (GDR)
 Tomasz Nowak (POL)
1989 Moscow Ayrat Khamatov (URS) Kirkor Kirkorov (BUL) Arnaldo Mesa (CUB)
 Jamie Nicholson (AUS)
1991 Sydney Kirkor Kirkorov (BUL) Park Duk-Kyu (KOR) Hocine Soltani (ALG)
 Arnaldo Mesa (CUB)
1993 Tampere Serafim Todorov (BUL) Enrique Carrion (CUB) Ramazan Palyani (GEO)
 Marcelica Tudoriu (ROM)
1995 Berlin Serafim Todorov (BUL) Noureddine Medjehoud (ALG) Vitas Bičiulaitis (LTU)
 Falk Huste (GER)
1997 Budapest István Kovács (HUN) Falk Huste (GER) Sayan Sanszat (RUS)
 Rusinelson Hardy (CUB)
1999 Houston Rocky Juarez (USA) Tulkunbay Turgunov (UZB) Ramaz Paliani (TUR)
 Ovidiu Bobirnat (ROM)
2001 Belfast Ramaz Paliani (TUR) Galib Jafarov (KAZ) Majid Jelili (SWE)
 Joni Turunen (FIN)
2003 Bangkok Galib Jafarov (KAZ) Vitali Tajbert (GER) Abdusalom Chasanov (TJK)
 Cho Seok-Hwan (KOR)
2005 Mianyang Alexei Tichtchenko (RUS) Alexei Shajdulin (BUL) Yuriorkis Gamboa (CUB)
 Viorel Simion (ROM)
2007 ChicagoAlbert Selimov (Rusya)Vasyl Lomachenko (Ukrayna)Yakup Kılıç (Türkiye)
Li Yang (Çin)
2009 MilanVasyl Lomachenko (Ukrayna)Sergey Vodopyanov (Rusya)Óscar Valdez (MEX)
Bahodirjon Sooltonov (UZB)
2019 YekaterinburgMirazizbek Mirzakhalilov (Özbekistan)Lázaro Álvarez (Küba)Peter McGrail (İngiltere)
Erdenebatyn Tsendbaatar (Moğolistan)
2021 Stark, Sırbistan Jahmal Harvey (ABD)Serik Temirzhanov (Kazakistan)Samuel Kistohurry (Fransa)
Osvel Caballero (Küba)
2023 Taşkent, Özbekistan
2025 Osaka, Japonya

Lightweight

  • −60 kg: 1974–2017
  • −63 kg: 2019–
ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1974 Havana Vassily Solomin (URS) Simion Cuţov (ROM) Luis Echaide (CUB)
 José Luis Vellon (PUR)
1978 Belgrade Andeh Davidson (NGR) Vladimir Sorokin (URS) René Weller (FRG)
 Lutz Käsebier (GDR)
1982 Munich Ángel Herrera Vera (CUB) Pernell Whitaker (USA) Viorel Ioana (ROM)
 Milivoj Labudović (YUG)
1986 Reno Adolfo Horta (CUB) Engels Pedroza (VEN) Orzubek Nazarov (URS)
 Emil Chuprenski (BUL)
1989 Moscow Julio González (CUB) Andreas Zülow (GDR) Tonga McClain (USA)
 Kostya Tszyu (URS)
1991 Sydney Marco Rudolph (GER) Artur Grigoryan (URS) Justin Rowsell (AUS)
 Vasile Nistor (ROM)
1993 Tampere Damian Austin (CUB) Larry Nicholson (USA) Tibor Rafael (SVK)
 Vasile Nistor (ROM)
1995 Berlin Leonard Doroftei (ROM) Bruno Wartelle (FRA) Marco Rudolph (GER)
 Pablo Rojas (CUB)
1997 Budapest Aleksander Maletin (RUS) Tumentsetseg Uitumen (MGL) Koba Gogoladze (GEO)
 Shin Eun-Chul (KOR)
1999 Houston Mario Kindelán (CUB) Aleksey Steponov (RUS) Gheorghe Lungu (ROM)
 Dimitar Stilianov (BUL)
2001 Belfast Mario Kindelán (CUB) Vladimir Kolesnik (UKR) Alexandr Maletin (RUS)
 Filip Palić (CRO)
2003 Bangkok Mario Kindelán (CUB) Pichai Sayotha (THA) Martin Dressen (GER)
 Gyula Kate (HUN)
2005 Mianyang Yordenis Ugás (CUB) Romal Amanov (AZE) Khabib Allakhverdiyev (RUS)
 Domenico Valentino (ITA)
2007 Chicago Frankie Gavin (ENG) Domenico Valentino (ITA) Alexey Tishchenko (RUS)
 Kim Song Guk (PRK)
2009 Milan Domenico Valentino (ITA) Jose Pedraza (PUR) Koba Pkhakadze (GEO)
 Albert Selimov (RUS)
2011 Baku Vasyl Lomachenko (UKR) Yasniel Toledo (CUB) Domenico Valentino (ITA)
 Gani Zhailauov (KAZ)
2013 AlmatyLázaro Álvarez (Küba)Robson Conceição (Brezilya)Domenico Valentino (ITA)
Berik Abdrakhmanov (KAZ)
2015 DohaLázaro Álvarez (Küba)Albert Selimov (Azerbaycan)Elnur Abduraimov (Özbekistan)
Robson Conceição (Brezilya)
2017 HamburgSofiane Oumiha (Fransa)Lázaro Álvarez (Küba)Otar Eranosyan (GEO)
Dorjnyambuugiin Otgondalai (MGL)
2019 YekaterinburgAndy Cruz (Küba)Keyshawn Davis (ABD)Manish Kaushik (Hindistan)
Hovhannes Bachkov (Ermenistan)
2021 Stark, Sırbistan Sofiane Oumiha (Fransa)Abdumalik Khalokov (Özbekistan)Alexy de la Cruz (Dominik Cumhuriyeti)
Danial Shahbakhsh (İran)
2023 Taşkent, Özbekistan
2025 Osaka, Japonya

Light welterweight

  • −63.5 kg: 1974–2001
  • −64 kg: 2003–2017
ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1974 Havana Ayub Kalule (UGA) Vladimir Kolev (BUL) Ulrich Beyer (GDR)
 Amon Kotey (GHA)
1978 Belgrade Valery Lvov (URS) Memet Bogujevci (YUG) Jean-Claude Ruiz (FRA)
 Karl-Heinz Krüger (GDR)
1982 Munich Carlos García (CUB) Kim Dong-Kil (KOR) Mirko Puzović (YUG)
 Shadrah Odhiambo (SWE)
1986 Reno Vassili Shyshov (URS) Howard Grant (CAN) Mirko Puzović (YUG)
 Borislav Abadzhiev (BUL)
1989 Moscow Igor Ruzhnikov (URS) Andreas Otto (GDR) Vukašin Dobrašinović (YUG)
 Michael Carruth (IRE)
1991 Sydney Kostya Tszyu (URS) Vernon Forrest (USA) Moses James (NGR)
 Candelario Duvergel (CUB)
1993 Tampere Héctor Vinent (CUB) Jyri Kjall (FIN) Oleg Saitov (RUS)
 Oktay Urkal (GER)
1995 Berlin Héctor Vinent (CUB) Nurhan Süleymanoglu (TUR) Radoslav Suslekov (BUL)
 Oktay Urkal (GER)
1997 Budapest Dorel Simion (ROM) Paata Gvasalia (RUS) Tonton Semakala (SWE)
 Lukáš Konecný (CZE)
1999 Houston Mahammatkodir Abdullaev (UZB) Willy Blain (FRA) Ali Ahraoui (GER)
 Lukáš Konecný (CZE)
2001 Belfast Diógenes Luña (CUB) Dimitar Stilianov (BUL) Willy Blain (FRA)
 Yuriy Solotov (UKR)
2003 Bangkok Willy Blain (FRA) Alexandr Maletin (RUS) Manus Boonjumnong (THA)
 Tofik Ahmadov (AZE)
2005 Mianyang Serik Sapiyev (KAZ) Dilshod Mahmudov (UZB) Inocente Fiss (CUB)
 Emil Maharramov (AZE)
2007 Chicago Serik Sapiyev (KAZ) Gennady Kovalev (RUS) Masatsugu Kawachi (JPN)
 Bradley Saunders (ENG)
2009 Milan Roniel Iglesias (CUB) Frankie Gomez (USA) Uranchimegiin Mönkh-Erdene (MGL)
 Gyula Káté (HUN)
2011 Baku Éverton Lopes (BRA) Denys Berinchyk (UKR) Tom Stalker (ENG)
 Vincenzo Mangiacapre (ITA)
2013 AlmatyMerey Akshalov (KAZ)Yasniel Toledo (Küba)Éverton Lopes (Brezilya)
Uranchimegiin Mönkh-Erdene (Moğolistan)
2015 DohaVitaly Dunaytsev (Rusya)Fazliddin Gaibnazarov (Özbekistan)Yasniel Toledo (Küba)
Wuttichai Masuk (Tayland)
2017 HamburgAndy Cruz (Küba)Ikboljon Kholdarov (Özbekistan)Freudis Rojas (ABD)
Hovhannes Bachkov (Ermenistan)
2021 Stark, Sırbistan Andy Cruz (Küba)Kerem Özmen (Türkiye)Reese Lynch (İskoçya)
Hovhannes Bachkov (Ermenistan)
2023 Taşkent, Özbekistan
2025 Osaka, Japonya

Welterweight

  • −67 kg: 1974–2001
  • −69 kg: 2003–
ŞampiyonaAltın Madalya Gümüş Madalya Bronz Madalya
1974 Havana Emilio Correa (CUB) Clinton Jackson (USA) Plamen Yankov (BUL)
 Zbigniew Kicka (POL)
1978 Belgrade Valery Rachkov (URS) Miodrag Perunović (YUG) Roosevelt Green (USA)
 Ernst Müller (FRG)
1982 Munich Mark Breland (USA) Serik Konakbayev (URS) Manfred Zielonka (FRG)
 Roland Omoruyi (NGR)
1986 Reno Kenneth Gould (USA) Candelario Duvergel (CUB) Tibor Molnár (HUN)
 Torsten Schmitz (GDR)
1989 Moscow Francisc Vaştag (ROM) Siegfried Mehnert (GDR) Raúl Márquez (USA)
 Vladimir Ereshchenko (URS)
1991 Sydney Juan Hernández Sierra (CUB) Andreas Otto (GER) Francisc Vastag (ROM)
 Stephen Scriggins (AUS)
1993 Tampere Juan Hernández Sierra (CUB) Vitalijus Karpačiauskas (LTU) Sergiy Gorodniczev (UKR)
 Andreas Otto (GER)
1995 Berlin Juan Hernández Sierra (CUB) Oleg Saitov (RUS) Nariman Atayev (UZB)
 Andreas Otto (GER)
1997 Budapest Oleg Saitov (RUS) Sergiy Dzindziruk (UKR) Juan Hernández Sierra (CUB)
 Marian Simon (ROM)
1999 Houston Juan Hernández Sierra (CUB) Timur Gaydalov (RUS) Leonard Bundu (ITA)
 Lucian Bute (ROM)
2001 Belfast Lorenzo Aragón (CUB) Anthony Thompson (USA) Sherzod Husanov (UZB)
 James Moore (IRE)
2003 Bangkok Lorenzo Aragón (CUB) Sherzod Husanov (UZB) Andre Berto (USA)
 Ruslan Khairov (AZE)
2005 Mianyang Erislandy Lara (CUB) Magomed Nurutdinov (BLR) Bakhtiyar Artayev (KAZ)
 Neil Perkins (ENG)
2007 Chicago Demetrius Andrade (USA) Non Boonjumnong (THA) Adem Kilicci (TUR)
 Hanati Silamu (CHN)
2009 Milan Jack Culcay-Keth (GER) Andrey Zamkovoy (RUS) Botirjon Mahmudov (UZB)
 Serik Sapiyev (KAZ)
2011 Baku Taras Shelestyuk (UKR) Serik Sapiyev (KAZ) Egidijus Kavaliauskas (LTU)
 Vikas Krishan Yadav (IND)
2013 Almaty Daniyar Yeleussinov (KAZ) Arisnoidys Despaigne (CUB) Arajik Marutjan (GER)
 Gabriel Maestre (VEN)
2015 Doha Mohammed Rabii (MAR) Daniyar Yeleussinov (KAZ) Parviz Baghirov (AZE)
 Liu Wei (CHN)
2017 Hamburg Shakhram Giyasov (UZB) Roniel Iglesias (CUB) Ablaikhan Zhussupov (Kazakistan)
 Abass Baraou (GER)
2019 YekaterinburgAndrey Zamkovoy (Russia)Pat McCormack (England) Ablaikhan Zhussupov (Kazakistan
Bobo-Usmon Baturov (Uzbekistan)
2021 Stark, SırbistanSewon Okazawa (Japonya)Omari Jones (ABD)Ablaikhan Zhussupov (Kazakistan)
Lasha Guruli (Gürcistan)
2023 Taşkent, Özbekistan
2025 Osaka, Japonya

Light middleweight

  • −71 kg: 1974–2001
ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1974 Havana Rolando Garbey (CUB) Alfredo Lemus (VEN) Anatoliy Klimanov (URS)
 Joseph Nsubuga (UGA)
1978 Belgrade Viktor Savchenko (URS) Luis Martínez (CUB) Jerzy Rybicki (POL)
 Ilya Ilyev (BUL)
1982 Munich Aleksandr Koshkyn (URS) Armando Martínez (CUB) Tom Corr (IRE)
 Mikhail Takov (BUL)
1986 Reno Angel Espinosa (CUB) Enrico Richter (GDR) Manvel Avetisyan (URS)
 Lotfi Ayed (SWE)
1989 Moscow Israel Akopkokhyan (URS) Torsten Schmitz (GDR) Rudel Obreja (ROM)
 Salem Karim Kabbary (EGY)
1991 Sydney Juan Carlos Lemus (CUB) Israel Akopkokhyan (URS) Torsten Schmitz (GER)
 Ole Klemetsen (NOR)
1993 Tampere Francisc Vastag (ROM) Alfredo Duvergel (CUB) Sergey Karavajev (RUS)
 Geir Hitland (NOR)
1995 Berlin Francisc Vastag (ROM) Alfredo Duvergel (CUB)  Slaviša Popović  (YUG)
 Markus Beyer (GER)
1997 Budapest Alfredo Duvergel (CUB) Yermakhan Ibraimov (KAZ) Ercüment Aslan (TUR)
 Adrian Diaconu (ROM)
1999 Houston Marian Simion (ROM) Jorge Gutiérrez (CUB) Frédéric Esther (FRA)
 Yermakhan Ibraimov (KAZ)
2001 Belfast Damián Austín (CUB) Marian Simion (ROM) Ciro Fabio di Corcia (ITA)
 Bülent Ulusoy (TUR)
2021 Stark, Sırbistan Yurii Zakharieiev (Ukrayna) Vadim Musaev (Rusya)Sarkhan Aliyev (Azerbaycan)
Alban Beqiri (Arnavutluk)
2023 Taşkent, Özbekistan
2025 Osaka, Japonya

Middleweight

  • −75 kg: 1974–
ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1974 Havana Rufat Riskiyev (URS) Alec Năstac (ROM) Bernd Wittenburg (GDR)
 Dragomir Vujković (YUG)
1978 Belgrade José Gómez (CUB) Tarmo Uusivirta (FIN) Slobodan Kačar (YUG)
 Ilya Angelov (BUL)
1982 Munich Bernardo Comas (CUB) Tarmo Uusivirta (FIN) Iran Barkley (USA)
 Pedro van Raamsdonk (NED)
1986 Reno Darin Allen (USA) Henry Maske (GDR) Julio Quintana (CUB)
 Henryk Petrich (POL)
1989 Moscow Andrey Kurnyavka (URS) Angel Espinosa (CUB) Zoltán Fuzesy (HUN)
 Sven Ottke (FRG)
1991 Sydney Tommaso Russo (ITA) Aleksandr Lebziak (URS) Chris Johnson (CAN)
 Ramón Garbey (CUB)
1993 Tampere Ariel Hernández (CUB) Akin Kuloglu (TUR) Raymond Joval (NED)
 Vassiliy Jirov (KAZ)
1995 Berlin Ariel Hernández (CUB) Tomasz Borowski (POL) Mohamed Mesbahi (MAR)
 Dilshod Yarbekov (UZB)
1997 Budapest Zsolt Erdei (HUN) Ariel Hernández (CUB) Dirk Eigenbrodt (GER)
 Jean-Paul Mendy (FRA)
1999 Houston Utkirbek Haydarov (UZB) Adrian Diaconu (ROM) Yevgeniy Kasantsev (RUS)
 Akin Kuloglu (TUR)
2001 Belfast Andrey Gogolev (RUS) Utkirbek Haydarov (UZB) Yordanis Despaigne (CUB)
 Carl Froch (ENG)
2003 Bangkok Gennady Golovkin (KAZ) Oleg Mashkin (UKR) Yordanis Despaigne (CUB)
 Nikola Sjekloca (SCG)
2005 Mianyang Matvey Korobov (RUS) Ismayl Sillakh (UKR) Emilio Correa (CUB)
 Mohammed Hikal (EGY)
2007 Chicago Matvey Korobov (RUS) Alfonso Blanco (VEN) Bakhtiyar Artayev (KAZ)
 Sergiy Derevyanchenko (UKR)
2009 Milan Abbos Atoev (UZB) Andranik Hakobyan (ARM) Vijender Singh (IND)
 Alfonso Blanco (VEN)
2011 Baku Evhen Khytrov (UKR) Ryota Murata (JPN) Esquiva Florentino (BRA)
 Bogdan Juratoni (ROM)
2013 Almaty Zhanibek Alimkhanuly (KAZ) Jason Quigley (IRE) Antony Fowler (ENG)
 Artem Chebotarev (RUS)
2015 Doha Arlen López (CUB) Bektemir Melikuziev (UZB) Hosam Abdin (EGY)
 Michael O'Reilly (IRL)
2017 Hamburg Oleksandr Khyzhniak (UKR) Abilkhan Amankul (KAZ) Kamran Shakhsuvarly (AZE)
 Troy Isley (USA)
2019 YekaterinburgGleb Bakshi (Russia)Eumir Marcial (Philippines)Hebert Conceição (Brazil)
Tursynbay Kulakhmet (Kazakhstan)
2021 Stark, Sırbistan Yoenlis Hernández (Küba)Dzhambulat Bizhamov (Rusya)Salvatore Cavallaro (İtalya)
Weerapon Jongjoho (Tayland)
2023 Taşkent, Özbekistan
2025 Osaka, Japonya

Light heavyweight

  • −81 kg: 1974–
ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1974 Havana Mate Parlov (YUG) Oleg Korotayev (URS) Ottomar Sachse (GDR)
 Leon Spinks (USA)
1978 Belgrade Sixto Soria (CUB) Tadija Kačar (YUG) Nikolay Erofyeev (URS)
 Herbert Bauch (GDR)
1982 Munich Pablo Romero (CUB) Paweł Skrzecz (POL) Valeri Shin (URS)
 Pero Tadić (YUG)
1986 Reno Pablo Romero (CUB) Loren Ross (USA) 1 Damir Škaro (YUG)
 Deyan Kirilov (BUL)
1989 Moscow Henry Maske (GDR) Pablo Romero (CUB) Nurmagomed Shanavazov (URS)
 Sandór Hranek (HUN)
1991 Sydney Torsten May (GER) Andrey Kurnyavka (URS) Mehmet Gurgen (TUR)
 Dale Brown (CAN)
1993 Tampere Ramón Garbey (CUB) Jacklord Jacobs (NGR) Dale Brown (CAN)
 Rostyslav Zaulychnyi (UKR)
1995 Berlin Antonio Tarver (USA) Dihosuany Vega (CUB) Thomas Ulrich (GER)
 Vassili Jirov (KAZ)
1997 Budapest Aleksandr Lebziak (RUS) Frédéric Serrat (FRA) Isael Alvarez (CUB)
 Stephen Kirk (IRE)
1999 Houston Michael Simms (USA) John Dovi (FRA) Aleksey Trofimov (UKR)
 Ali Ismayilov (AZE)
2001 Belfast Yevgeniy Makarenko (RUS) Viktor Perun (UKR) John Dovi (FRA)
 Claudio Rasco (ROM)
2003 Bangkok Yevgeniy Makarenko (RUS) Magomed Aripgadjiev (BLR) Rudolf Kraj (CZE)
 Aleksy Kuziemski (POL)
2005 Mianyang Yerdos Dzhanabergenov (KAZ) Marijo Šivolija (CRO) Utkirbek Haydarov (UZB)
 Artak Malumyan (ARM)
2007 Chicago Abbos Atoev (UZB) Artur Beterbiev (RUS) Daugirdas Semiotas (LTU)
 Yerkebuian Shynaliyev (KAZ)
2009 Milan Artur Beterbiyev (RUS) Elshod Rasulov (UZB) Jose Larduet (CUB)
 Abdelkader Bouhenia (FRA)
2011 Baku Julio César la Cruz (CUB) Adilbek Niyazymbetov (KAZ) Egor Mekhontsev (RUS)
 Elshod Rasulov (UZB)
2013 Almaty Julio César la Cruz (CUB) Adilbek Niyazymbetov (KAZ) Oybek Mamazulunov (UZB)
 Joe Ward (IRE)
2015 Doha Julio César la Cruz (CUB) Joe Ward (IRL) Elshod Rasulov (UZB)
 Pavel Silyagin (RUS)
2017 Hamburg Julio César La Cruz (CUB) Joe Ward (IRL) Carlos Andrés Mina (ECU)
 Bektemir Melikuziev (UZB)
2019 YekaterinburgBekzad Nurdauletov (Kazakhstan)Dilshodbek Ruzmetov (Uzbekistan) Julio César La Cruz (CUB)
Benjamin Whittaker (England)
2021 Stark, Sırbistan Robby Gonzales (ABD)Aliaksei Alfiorau (Belarus)Vladimir Mironchikov (Sırbistan)
Savelii Sadoma (Rusya)
2023 Taşkent, Özbekistan
2025 Osaka, Japonya

Cruiserweight

–86 kg: 2021–

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2021 BelgradLoren Alfonso (Azerbaycan) Keno Machado (Brezilya)Herich Ruiz (Küba)
Victor Schelstraete (Belçika)

Heavyweight

  • +81 kg: 1974–1978
  • −91 kg: 1982–
ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1974 Havana Teófilo Stevenson (CUB) Marvin Stinson (USA) Fatai Ayinla (NGR)
 Rajko Miljić (YUG)
1978 Belgrade Teófilo Stevenson (CUB) Dragomir Vujković (YUG) Carlos Rivera (VEN)
 Jürgen Fanghänel (GDR)
1982 Munich Alexander Yagubkin (URS) Jürgen Fanghänel (GDR) Grzegorz Skrzecz (POL)
 Hermenegildo Baez (CUB)
1986 Reno Félix Savón (CUB) Arnold Vanderlyde (NED) Svilen Rusinov (BUL)
 Michael Bentt (USA)
1989 Moscow Félix Savón (CUB) Evgeni Sudakov (URS) Axel Schulz (GDR)
 Bert Teuchert (FRG)
1991 Sydney Félix Savón (CUB) Arnold Vanderlyde (NED) David Tua (NZL)
 Chae Sung-Bae (KOR)
1993 Tampere Félix Savón (CUB) Georgi Kandelaki (NGR) Stéphane Allouane (FRA)
 Arszak Avartekyan (ARM)
1995 Berlin Félix Savón (CUB) Luan Krasniqi (GER) Christophe Mendy (FRA)
 Sinan Samil Sam (TUR)
1997 Budapest Félix Savón (CUB) Mike Hanke (GER) Tue Bjørn Thomsen (DEN)
 Giacobbe Fragomeni (ITA)
1999 Houston Michael Bennett (USA) Félix Savón (CUB) Kevin Evans (WAL)
 Steffen Kretschmann (GER)
2001 Belfast Odlanier Solis (CUB) David Haye (ENG) Sultan Ibragimov (RUS)
 Vyacheslav Uselkov (UKR)
2003 Bangkok Odlanier Solis (CUB) Aleksandr Alekseyev (RUS) Steffen Kretschmann (GER)
 Viktor Zuyev (BLR)
2005 Mianyang Aleksandr Alekseyev (RUS) Elchin Alizade (AZE) Jasur Mazhanov (UZB)
 Alexander Povernov (GER)
2007 Chicago Clemente Russo (ITA) Rakhim Chakhkeiv (RUS) John M'Bumba (FRA)
 Nijiati Yushan (CHN)
2009 Milan Egor Mekhontsev (RUS) Osmai Acosta (CUB) John M'Bumba (FRA)
 Oleksandr Usyk (UKR)
2011 Baku Oleksandr Usyk (UKR) Teymur Mammadov (AZE) Siarhei Karneyeu (BLR)
 Wang Xuanxuan (CHN)
2013 Almaty Clemente Russo (ITA) Evgeny Tishchenko (RUS) Teymur Mammadov (AZE)
 Yamil Peralta (ARG)
2015 Doha Evgeny Tishchenko (RUS) Erislandy Savón (CUB) Abdulkadir Abdullayev (AZE)
 Gevorg Manukian (UKR)
2017 Hamburg Erislandy Savón (CUB) Evgeny Tishchenko (RUS) Sanjar Tursunov (UZB)
Vasily Levit (KAZ)
2019 YekaterinburgMuslim Gadzhimagomedov (Russia)Julio Castillo (Ecuador)Radoslav Pantaleev (Bulgaria)
Vassiliy Levit (Kazakhstan)
2021 Stark, Sırbistan Julio César La Cruz (Küba)Aziz Abbes Mouhiidine (İtalya)Madiyar Saydrakhimov (Özbekistan)
Enmanuel Reyes (İspanya)
2023 Taşkent, Özbekistan
2025 Osaka, Japonya

Super heavyweight

  • +91 kg: 1982–
ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1982 Munich Tyrell Biggs (USA) Francesco Damiani (ITA) Peter Hussing (FRG)
 Petar Stoymenov (BUL)
1986 Reno Teófilo Stevenson (CUB) Alex García (USA) Vyacheslav Yakovlev (URS)
 Biaggio Chianese (ITA)
1989 Moscow Roberto Balado (CUB) Aleksandr Miroshnichenko (URS) Maik Heydeck (GDR)
 Ladislav Husarik (TCH)
1991 Sydney Roberto Balado (CUB) Svilen Rusinov (BUL) Yevgeny Belousov (URS)
 Larry Donald (USA)
1993 Tampere Roberto Balado (CUB) Svilen Rusinov (NGR) Yevgeny Belousov (RUS)
 Jo-el Scott (USA)
1995 Berlin Alexei Lezin (RUS) Vitali Klitschko (UKR) René Monse (GER)
 Lawrence Clay-Bey (USA)
1997 Budapest Georgi Kandelaki (GEO) Alexis Rubalcaba (CUB) Sergei Liakhovich (BLR)
 Paolo Vidoz (ITA)
1999 Houston Sinan Samil Sam (TUR) Mukhtarkhan Dildabekov (KAZ) Felix Dyachuk (RUS)
 Paolo Vidoz (ITA)
2001 Belfast Ruslan Chagaev (UZB) Aleksey Masikin (UKR) Vitali Boot (GER)
 Pedro Carrión (CUB)
2003 Bangkok Alexander Povetkin (RUS) Pedro Carrión (CUB) Sebastian Köber (GER)
 Rustam Saidov (UZB)
2005 Mianyang Odlanier Solís (CUB) Roman Romanchuk (RUS) Roberto Cammarelle (ITA)
 Kubrat Pulev (BUL)
2007 Chicago Roberto Cammarelle (ITA) Vyacheslav Glazkov (UKR) Zhang Zhilei (CHN)
 Islam Timurziev (RUS)
2009 Milan Roberto Cammarelle (ITA) Roman Kapitanenko (UKR) Viktar Zuyeu (BLR)
 Zhang Zhilei (CHN)
2011 Baku Magomedrasul Majidov (AZE) Anthony Joshua (ENG) Erik Pfeifer (GER)
 Ivan Dychko (KAZ)
2013 Almaty Magomedrasul Majidov (AZE) Ivan Dychko (KAZ) Roberto Cammarelle (ITA)
 Erik Pfeifer (GER)
2015 Doha Tony Yoka (FRA) Ivan Dychko (KAZ) Bakhodir Jalolov (UZB)
 Joseph Joyce (GBR)
2017 Hamburg Magomedrasul Majidov (AZE) Kamshybek Kunkabayev (KAZ) Fokou Arsene (CMR)
 Joseph Goodall (AUS)
2019 YekaterinburgBakhodir Jalolov (Uzbekistan) Kamshybek Kunkabayev (KAZ)Justis Huni (Australia)
Maksim Babanin (Russia)
2021 Stark, Sırbistan Mark Petrovskii (Rusya)Davit Chaloyan (Ermenistan)Nigel Paul (Trinidad Tobago)
Mahammad Abdullayev (Azerbaycan)
2023 Taşkent, Özbekistan
2025 Osaka, Japonya