Kış Olimpiyat Oyunları – Luge

Kızak, Kış Olimpiyat Oyunlarında yer alan, bir yarışmacının veya iki kişilik bir takımın sırtüstü yatarken (yüz yukarı) ve ayakları önce düz bir kızağa bindiği bir kış sporudur. Spor genellikle kızağın hızını artırmak için yerçekimine izin veren özel olarak tasarlanmış bir buz pistinde tartışılır. Kazanan normalde rotayı en hızlı toplam süre ile tamamlar. İlk kez 1964 Kış Olimpiyatları'nda hem erkekler hem de kadınlar etkinlikleri ve bir çiftler etkinliği ile itiraz edildi. Çiftler teknik olarak 1994'ten beri açık bir etkinlik olarak kabul edilir, ancak bu yarışta sadece erkekler yarışmıştır. Alman lugerler (1964'ten beri farklı zamanlarda EUA, GDR, FRG ve GER'in IOC ülke kodları altında yarışan) 141 olası madalyanın 81'ini kazanarak yarışmaya hakim oldular.

Tek Erkekler

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1964 InnsbruckThomas Köhler (Almanya)Klaus Bonsack (Almanya)Hans Plenk (Almanya)
1968 GrenobleManfred Schmid (Avusturya)Thomas Köhler (Doğu Almanya)Klaus Bonsack (Doğu Almanya)
1972 SapporoWolfgang Scheidel (Doğu Almanya)Harald Ehrig (Doğu Almanya)Wolfram Fiedler (Doğu Almanya)
1976 InnsbruckDettlef Günther (Doğu Almanya)Josef Fendt (Batı Almanya)Hans Rinn (Doğu Almanya)
1980 Lake PlacidBernhard Glass (Doğu Almanya)Paul Hildgartner (İtalya)Anton Winkler (Batı Almanya)
1984 SarajevoPaul Hildgartner (İtalya)Sergey Danilin (SSCB)Valery Dudin (SSCB)
1988 CalgaryJens Müller (Doğu Almanya)Georg Hackl (Batı Almanya)Yuri Kharchenko (SSCB)
1992 AlbertvilleGeorg Hackl (Almanya)Markus Prock (Avusturya)Markus Schmidt (Avusturya)
1994 LillehammerGeorg Hackl (Almanya)Markus Prock (Avusturya)Armin Zöggeler (İtalya)
1998 NaganoGeorg Hackl (Almanya)Armin Zöggeler (İtalya)Jens Müller (Almanya)
2002 Salt Lake CityArmin Zöggeler (İtalya)Georg Hackl (Almanya)Markus Prock (Avusturya)
2006 TurinArmin Zöggeler (İtalya)Albert Demchenko (Rusya)Mārtiņš Rubenis (Letonya)
2010 VancouverFelix Loch (Almanya)David Möller (Almanya)Armin Zöggeler (İtalya)
2014 SochiFelix Loch (Almanya)Albert Demchenko (Rusya)Armin Zöggeler (İtalya)
2018 PyeongchangDavid Gleirscher (Avusturya)Chris Mazdzer (ABD)Johannes Ludwig (Almanya)
2022 Beijing Johannes Ludwig (Almanya)Wolfgang Kindl (Avusturya)Dominik Fischnaller (İtalya)
2026 Milano-Cortina

Çiftler

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1964 InnsbruckAvusturya
Josef Feistmantl
Manfred Stengl 
Avusturya
Reinhold Senn
Helmut Thaler
İtalya
Walter Aussendorfer
Sigisfredo Mair
1968 GrenobleDoğu Almanya
Klaus Bonsack
Thomas Köhler
Avusturya
Manfred Schmid
Ewald Walch
Batı Almanya
Wolfgang Winkler
Fritz Nachmann
1972 SapporoDoğu Almanya
Horst Hörnlein
Reinhard Bredow
İtaly
Paul Hildgartner
Walter Plaikner
-East Germany
Klaus Bonsack
Wolfram Fiedler 
1976 InnsbruckDoğu Almanya
Hans Rinn
Norbert Hahn
Batı Almanya
Hans Brandner
Balthasar Schwarm
Avusturya
Rudolf Schmid
Franz Schachner
1980 Lake PlacidDoğu Almanya
Hans Rinn
Norbert Hahn
İtalya
Peter Gschnitzer
Karl Brunner
Avusturya
Georg Fluckinger
Karl Schrott 
1984 SarajevoWest Germany
Hans Stangassinger
Franz Wembacher
Yugoslavya
Yevgeny Aleksandr BelyakovBelousov
Doğu Almanya
Jörg Hoffmann
Jochen Pietzsch
1988 CalgaryDoğu Almanya
Jörg Hoffmann
Jochen Pietzsch
Doğu Almanya
Stefan Krauße
Jan Behrendt
Batı Almanya
Thomas Schwab
Wolfgang Staudinger
1992 AlbertvilleAlmanya
Stefan Krauße
Jan Behrendt
Almanya
Yves Mankel
Thomas Rudolph
İtalya
Hansjörg Raffl
Norbert Huber 
1994 Lillehammerİtalya
Kurt Brugger
Wilfried Huber
İtalya
Hansjörg Raffl
Norbert Huber
Almanya
Stefan Krauße
Jan Behrendt
1998 NaganoAlmanya
Stefan Krauße
Jan Behrendt
ABD
Chris Thorpe
Gordon Sheer
ABD
Mark Grimmette
Brian Martin 
2002 Salt Lake CityAlmanya
Patric Leitner
Alexander Resch
ABD
Mark Grimmette
Brian Martin
ABD
Chris Thorpe
Clay Ives
2006 TurinAvusturya
Andreas Linger
Wolfgang Linger
Almanya
André Florschütz
Torsten Wustlich
İtalya
Gerhard Plankensteiner
Oswald Haselrieder
2010 VancouverAvusturya
Andreas Linger
Wolfgang Linger 
Letonya
Andris Šics
Juris Šics
Almanya
Patric Leitner
Alexander Resch
2014 SochiAlmanya
Tobias Wendl
Tobias Arlt 
Avusturya
Andreas Linger
Wolfgang Linger
Letonya
Andris Šics
Juris Šics
2018 PyeongchangAlmanya
Tobias Wendl
Tobias Arlt 
Avusturya
Peter Penz
Georg Fischler 
Almanya
Toni Eggert
Sascha Benecken
2022 BeijingAlmanya
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Almanya
Toni Eggert
Sascha Benecken
Avusturya
Thomas Steu
Lorenz Koller
2026 Milano-Cortina

Tek Kadınlar

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1964 InnsbruckOrtrun Enderlein (Almanya)Ilse Geisler (Almanya)Helene Thurner (Avusturya)
1968 GrenobleErica Lechner (İtalya)Christina Schmuck (Batı Almanya)Angelika Dünhaupt (Batı Almanya)
1972 SapporoAnna-Maria Müller (Doğu Almanya)Ute Rührold (Doğu Almanya)Margit Schumann (Doğu Almanya)
1976 InnsbruckMargit Schumann (Doğu Almanya)Ute Rührold (Doğu Almanya)Elisabeth Demleitner (Batı Almanya)
1980 Lake PlacidVera Zozulya (SSCB)Melitta Sollmann (Doğu Almanya)Ingrīda Amantova (SSCB)
1984 SarajevoSteffi Martin (Doğu Almanya)Bettina Schmidt (Doğu Almanya)Ute Weiss (Doğu Almanya)
1988 CalgarySteffi Walter (Doğu Almanya)Ute Oberhoffner (Doğu Almanya)Cerstin Schmidt (Doğu Almanya)
1992 AlbertvilleDoris Neuner (Avusturya)Angelika Neuner (Avusturya)Susi Erdmann (Almanya)
1994 LillehammerGerda Weissensteiner (İtalya)Susi Erdmann (Almanya)Andrea Tagwerker (Avusturya)
1998 NaganoSilke Kraushaar (Almanya)Barbara Niedernhuber (Almanya)Angelika Neuner (Avusturya)
2002 Salt Lake CitySylke Otto (Almanya)Barbara Niedernhuber (Almanya)Silke Kraushaar (Almanya)
2006 TurinSylke Otto (Almanya)Silke Kraushaar (Almanya)Tatjana Hüfner (Almanya)
2010 VancouverTatjana Hüfner (Almanya)Nina Reithmayer (Avusturya)Natalie Geisenberger (Almanya)
2014 SochiNatalie Geisenberger (Almanya)Tatjana Hüfner (Almanya)Erin Hamlin (ABD)
2018 PyeongchangNatalie Geisenberger (Almanya)Dajana Eitberger (Almanya)Alex Gough (Kanada)
2022 BeijingNatalie Geisenberger (Almanya)Anna Berreiter (Almanya)Tatiana Ivanova (Rusya Olimpiyat Komitesi)
2026 Milano-Cortina

Takım Bayrak

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2014 SochiAlmanya
Natalie Geisenberger
Felix Loch
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Rusya
Tatiana Ivanova
Albert Demchenko
Alexander Denisyev
Vladislav Antonov
Letonya
Elīza Tīruma
Mārtiņš Rubenis
Andris Šics
Juris Šics
2018 PyeongchangAlmanya
Natalie Geisenberger
Johannes Ludwig
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Kanada
Alex Gough
Samuel Edney
Tristan Walker
Justin Snith
Avusturya
Madeleine Egle
David Gleirscher
Peter Penz
Georg Fischler
2022 BeijingAlmanya
Natalie Geisenberger
Johannes Ludwig
Tobias Wendl
Tobias Arlt
Avusturya
Madeleine Egle
Wolfgang Kindl
Thomas Steu
Lorenz Koller
Letonya
Elīza Tīruma
Kristers Aparjods
Mārtiņš Bots
Roberts Plūme
2026 Milano-Cortina