FIS Kros Kayağı (Cross-Country) Dünya Kupası

Aşağıdaki tablolar FIS Cross-Country Dünya Kupası şampiyonlarını listelemektedir. Madalya kazananlar, kros kayağı Dünya Kupası sezonunun sonunda en yüksek toplam puana sahip üç yarışmacıdır. Liste, genel erkekler için 1973–74'ten, genel kadınlar için 1978–79'dan, sprint ve mesafe (her iki cinsiyette) için 1996–97 ve 1981–82'den itibaren kazananları göstermektedir.

Erkekler Genel Toplam Sonuçları

SezonŞampiyonİkinciÜçüncü
1973–74  Ivar Formo  Juha Mieto  Eduard Hauser
1974–75  Oddvar Brå  Odd Martinsen  Juha Mieto
1975–76  Juha Mieto  Arto Koivisto  Ivar Formo
1976–77  Thomas Wassberg  Juha Mieto  (2)  Thomas Magnusson
1977–78  Sven-Åke Lundbäck  Lars-Erik Eriksen  Magne Myrmo
1978–79  Oddvar Brå  (2)  Lars-Erik Eriksen  (2)  Sven-Åke Lundbäck
1979–80  Juha Mieto  (2)  Thomas Wassberg  Lars-Erik Eriksen
1980–81  Alexander Zavyalov  Oddvar Brå  Ove Aunli
1981–82  Bill Koch  Thomas Wassberg  (2)  Harri Kirvesniemi
1982–83  Alexander Zavyalov  (2)  Gunde Svan  Bill Koch
1983–84  Gunde Svan  Thomas Wassberg  (3)  Harri Kirvesniemi  (2)
1984–85  Gunde Svan  (2)  Tor Håkon Holte  Ove Aunli  (2)
1985–86  Gunde Svan  (3)  Torgny Mogren  Vladimir Smirnov
1986–87  Torgny Mogren  Thomas Wassberg  (4)  Gunde Svan
1987–88  Gunde Svan  (4)  Torgny Mogren  (2)  Pål Gunnar Mikkelsplass
1988–89  Gunde Svan  (5)  Vegard Ulvang  Torgny Mogren
1989–90  Vegard Ulvang  Gunde Svan  (2)  Bjørn Dæhlie
1990–91  Vladimir Smirnov  Torgny Mogren  (3)  Bjørn Dæhlie  (2)
1991–92  Bjørn Dæhlie  Vegard Ulvang  (2)  Vladimir Smirnov  (2)
1992–93  Bjørn Dæhlie  (2)  Vladimir Smirnov  Vegard Ulvang
1993–94  Vladimir Smirnov  (2)  Bjørn Dæhlie  Jari Isometsä
1994–95  Bjørn Dæhlie  (3)  Vladimir Smirnov  (2)  Silvio Fauner
1995–96  Bjørn Dæhlie  (4)  Vladimir Smirnov  (3)  Jari Isometsä  (2)
1996–97  Bjørn Dæhlie  (5)  Mika Myllylä  Fulvio Valbusa
1997–98  Thomas Alsgaard  Bjørn Dæhlie  (2)  Vladimir Smirnov  (3)
1998–99  Bjørn Dæhlie  (6)  Mikhail Botwinov  Mika Myllylä
1999–00  Johann Mühlegg  Jari Isometsä  Odd-Bjørn Hjelmeset
2000–01  Per Elofsson  Johann Mühlegg  Thomas Alsgaard
2001–02  Per Elofsson  (2)  Thomas Alsgaard  Anders Aukland
2002–03  Mathias Fredriksson  René Sommerfeldt  Jörgen Brink
2003–04  René Sommerfeldt  Mathias Fredriksson  Jens Arne Svartedal
2004–05  Axel Teichmann  Vincent Vittoz  Tor Arne Hetland
2005–06  Tobias Angerer  Jens Arne Svartedal  Tor Arne Hetland  (2)
2006–07  Tobias Angerer  (2)  Alexander Legkov  Eldar Rønning
2007–08Lukáš Bauer (Çek Cumhuriyeti)  René Sommerfeldt   Pietro Piller Cottrer
2008–09Dario Cologna (İsviçre)Petter Northug (Norveç)  Ola Vigen Hattestad
2009–10Petter Northug (Norveç)Lukáš Bauer (Çek Cumhuriyeti)  Marcus Hellner
2010–11Dario Cologna (İsviçre)  Petter Northug  (2)  Daniel Richardsson
2011–12Dario Cologna (İsviçre)  Devon KershawPetter Northug (Norveç)
2012–13Petter Northug (Norveç)  Alexander Legkov  (2)Dario Cologna (İsviçre)
2013–14Martin Johnsrud Sundby (Norveç)  Alexander Legkov  (3)Alex Harvey (Kanada)
2014–15Dario Cologna (İsviçre)Petter Northug (Norveç)Finn Hågen Krogh (Norveç)
2015–16Martin Johnsrud Sundby (Norveç)Petter Northug (Norveç)Finn Hågen Krogh (Norveç)
2016–17Martin Johnsrud Sundby (Norveç)Sergey Ustiugov (Rusya)Alex Harvey (Kanada)
2017–18Johannes Høsflot Klæbo (Norveç)Dario Cologna (İsviçre)Martin Johnsrud Sundby (Norveç)
2018–19Johannes Høsflot Klæbo (Norveç)Alexander Bolshunov (Rusya) Sjur Røthe (Norway)
2019–20Alexander Bolshunov (Rusya)Johannes Høsflot Klæbo (Norveç)Sjur Røthe (Norveç)
2020–21Alexander Bolshunov (Rusya)
2021–22

Erkekler Sprint Sonuçları

SezonŞampiyonikinciÜçüncü
1996–97  Bjørn Dæhlie  Fulvio Valbusa  Silvio Fauner
1997–98  Thomas Alsgaard  Bjørn Dæhlie  Vladimir Smirnov
1998–99  Bjørn Dæhlie  (2)  Odd-Bjørn Hjelmeset  Mathias Fredriksson
1999–00  Morten Brørs  Odd-Bjørn Hjelmeset  (2)  Håvard Solbakken
2000–01  Jan Jacob Verdenius  Cristian Zorzi  Tor Arne Hetland
2001–02  Trond Iversen  Jens Arne Svartedal  Cristian Zorzi
2002–03  Thobias Fredriksson  Tor Arne Hetland  Lauri Pyykönen
2003–04  Thobias Fredriksson  (2)  Jens Arne Svartedal  (2)  Håvard Bjerkeli
2004–05  Tor Arne Hetland  Eldar Rønning  Trond Iversen
2005–06  Björn Lind  Thobias Fredriksson  Tor Arne Hetland  (2)
2006–07  Jens Arne Svartedal  Trond IversenEmil Jönsson (İsveç)
2007–08Ola Vigen Hattestad (Norveç) Emil Jönsson (İsveç)  John Kristian Dahl
2008–09Ola Vigen Hattestad (Norveç) Renato Pasini  Tor Arne Hetland  (3)
2009–10Emil Jönsson (İsveç)Petter Northug (Norveç)   Alexei Petukhov
2010–11Emil Jönsson (İsveç)Ola Vigen Hattestad  Jesper Modin
2011–12Teodor Peterson (İsveç)Nikolay MorilovEirik Brandsdal (Norveç)
2012–13Emil Jönsson (İsveç)Petter Northug (Norveç) Nikita Kryukov
2013–14Ola Vigen Hattestad (Norveç) Eirik Brandsdal (Norveç) Josef Wenzl
2014–15Finn Hågen Krogh (Norveç) Eirik Brandsdal (Norveç) Federico Pellegrino  (İtalya)
2015–16Federico Pellegrino  (İtalya)Petter Northug (Norveç) Finn Hågen Krogh (Norveç)
2016–17Johannes Høsflot Klæbo (Norveç) Federico Pellegrino  (İtalya)Sindre Bjørnestad Skar (Norveç)
2017–18Johannes Høsflot Klæbo (Norveç) Federico Pellegrino  (İtalya)  Lucas Chanavat
2018–19Johannes Høsflot Klæbo (Norveç) Federico Pellegrino  (İtalya)  Eirik Brandsdal (Norway)
2019–20Johannes Høsflot Klæbo (Norveç) Erik Valnes (Norveç) Pål Golberg (Norveç)
2020–21Federico Pellegrino  (İtalya)Gleb Retivykh (Rusya)Alexander Bolshunov (Rusya)
2021–22

Erkekler Mesafe Sonuçları

SeasonWinnerRunner-upThird
1996–97¹Mika Myllylä (Finlandiya)Bjørn Dæhlie (Norveç)Vladimir Smirnov (Kazakistan)
1997–98¹Thomas Alsgaard Bjørn Dæhlie (Norveç)Bjørn Dæhlie (Norveç)Mika Myllylä (Finlandiya)
1998–99¹Mikhail Botwinov (Avusturya)Bjørn Dæhlie (Norveç)Mika Myllylä (Finlandiya)
2003–04René Sommerfeldt (Almanya)  Mathias FredrikssonFrode Estil (Norveç)
2004–05Axel Teichmann (Almanya)Vincent Vittoz (Fransa)Tobias Angerer (Almanya)
2005–06Tobias Angerer (Almanya)Vincent Vittoz (Fransa)  Anders Södergren
2006–07Tobias Angerer (Almanya)Vincent Vittoz (Fransa)  Odd-Bjørn Hjelmeset
2007–08Lukáš Bauer (Çek Cumhuriyeti)Pietro Piller Cottrer (İtalya)René Sommerfeldt (Almanya)
2008–09Pietro Piller Cottrer (İtalya)Dario Cologna  (İsviçre)Petter Northug (Norveç)
2009–10Petter Northug (Norveç) Lukáš Bauer (Çek Cumhuriyeti)Marcus Hellner (İsveç)
2010–11Dario Cologna  (İsviçre)Daniel Richardsson (İsveç)Lukáš Bauer (Çek Cumhuriyeti)
2011–12Dario Cologna  (İsviçre)Devon Kershaw (Kanada)Alexander Legkov (Rusya)
2012–13Alexander Legkov (Rusya)Dario Cologna  (İsviçre)Petter Northug (Norveç)
2013–14Martin Johnsrud Sundby (Norveç)Alexander Legkov (Rusya)Daniel Richardsson (İsveç)
2014–15Dario Cologna  (İsviçre)Martin Johnsrud Sundby (Norveç)Evgeniy Belov (Rusya)
2015–16Martin Johnsrud Sundby (Norveç)Maurice Manificat (Fransa)Niklas Dyrhaug (Norveç)
2016–17Martin Johnsrud Sundby (Norveç)Alex Harvey (Kanada)Matti Heikkinen (Finlandiya)
2017–18Dario Cologna  (İsviçre)Martin Johnsrud Sundby (Norveç)Hans Christer Holund (Norveç)
2018–19Alexander Bolshunov (Rusya)Sjur Røthe (Norveç)Martin Johnsrud Sundby (Norveç)
2019–20Alexander Bolshunov (Rusya)Sjur Røthe (Norveç)ivo Niskanen (Finlandiya)
2020–21Alexander Bolshunov (Rusya)
2021–22

Kadınlar Genel Toplam Sonuçları

SezonŞampiyonİkinciÜçüncü
1978–79¹ Galina Kulakova Raisa Smetanina Zinaida Amosova
1980–81¹ Raisa Smetanina Berit Aunli Květoslava Jeriová-Pecková
Resmi Dünya Kupası
1981–82 Berit Aunli Britt Pettersen Květoslava Jeriová-Pecková
1982–83 Marja-Liisa Kirvesniemi Britt Pettersen (2) Květoslava Jeriová-Pecková (3)
1983–84 Marja-Liisa Kirvesniemi (2) Raisa Smetanina (2) Anne Jahren
1984–85 Anette Bøe Grete Ingeborg Nykkelmo Britt Pettersen
1985–86 Marjo Matikainen Marianne Dahlmo Britt Pettersen (2)
1986–87 Marjo Matikainen Anfisa Reztsova Marianne Dahlmo
1987–88 Marjo Matikainen (3) Marie-Helene Westin Marja-Liisa Kirvesniemi ²
1988–89 Yelena Välbe Alžběta Havrančíková Tamara Tikhonova
1989–90 Larisa Lazutina Yelena Välbe Trude Dybendahl
1990–91 Yelena Välbe Stefania Belmondo Lyubov Yegorova
1991–92 Yelena Välbe Stefania Belmondo Lyubov Yegorova (2)
1992–93 Lyubov Yegorova Yelena Välbe Stefania Belmondo
1993–94 Manuela Di Centa Lyubov Yegorova Yelena Välbe
1994–95 Yelena Välbe Nina Gavrilyuk Larisa Lazutina
1995–96 Manuela Di Centa (2) Yelena Välbe (3) Larisa Lazutina
1996–97 Yelena Välbe (5) Stefania Belmondo Kateřina Neumannová
1997–98 Larisa Lazutina (2) Bente Martinsen Stefania Belmondo
1998–99 Bente Martinsen Stefania Belmondo (4) Nina Gavrilyuk
1999–00 Bente Martinsen Kristina Šmigun Larisa Lazutina
2000–01 Yuliya Chepalova Bente Skari ³ (2) Larisa Lazutina (4)
2001–02 Bente Skari ³ Kateřina Neumannová Stefania Belmondo (3)
2002–03 Bente Skari ³ (4) Kristina Šmigun (2) Gabriella Paruzzi
2003–04 Gabriella ParuzziMarit Bjørgen (Norveç) Valentyna Shevchenko
2004–05Marit Bjørgen (Norveç)Kateřina Neumannová (Çek Cumhuriyeti)Virpi Kuitunen (Finlandiya)
2005–06Marit Bjørgen (Norveç) Beckie Scott Yuliya Chepalova
2006–07Virpi Kuitunen (Finlandiya)Marit Bjørgen (Norveç)Kateřina Neumannová (Çek Cumhuriyeti)
2007–08Virpi Kuitunen (Finlandiya) Astrid Uhrenholdt JacobsenJustyna Kowalczyk (Polonya)
2008–09Justyna Kowalczyk (Polonya)Petra Majdič (Slovenya) Aino-Kaisa Saarinen
2009–10Justyna Kowalczyk (Polonya)Marit Bjørgen (Norveç)Petra Majdič (Slovenya)
2010–11Justyna Kowalczyk (Polonya)Marit Bjørgen (Norveç)Arianna Follis (İtalya)
2011–12Marit Bjørgen (Norveç)Justyna Kowalczyk (Polonya)Therese Johaug (Norveç)
2012–13Justyna Kowalczyk (Polonya)Therese Johaug (Norveç)Kikkan Randall (ABD)
2013–14Therese Johaug (Norveç)Marit Bjørgen (Norveç)Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norveç)
2014–15 Marit Bjørgen (4)Therese Johaug (Norveç)Heidi Weng (Norveç)
2015–16Therese Johaug (Norveç)Ingvild Flugstad Østberg (Norveç)Heidi Weng (Norveç)
2016–17Heidi Weng (Norveç)Krista Pärmäkoski (Finlandiya)Ingvild Flugstad Østberg (Norveç)
2017–18Heidi Weng (Norveç)Jessie Diggins (ABD)Ingvild Flugstad Østberg (Norveç)
2018–19Ingvild Flugstad Østberg (Norveç)Natalya Nepryayeva (Rusya)Therese Johaug (Norveç)
2019–20Therese Johaug (Norveç)Heidi Weng (Norveç)Natalya Nepryayeva (Rusya)
2020–21Jessie Diggins (ABD)

Kadınlar Sprint Sonuçları

SezonŞampiyonİkinciÜçüncü
1996–97Stefania Belmondo (İtalya)Yelena Välbe (Rusya)Kateřina Neumannová (Çek Cumhuriyeti)
1997–98Bente Martinsen (Norveç)Larisa Lazutina (Rusya)Stefania Belmondo (İtalya)
1998–99Bente Martinsen (Norveç) Kateřina NeumannováKristina Šmigun (Estonya)
1999–00Bente Martinsen (Norveç)Anita Moen (Norveç)Kristina Šmigun (Estonya)
2000–01Bente Skari (Norveç)Pirjo Muranen (Finlandiya)Manuela Henkel (Almanya)
2001–02Bente Skari (Norveç)Anita Moen (Norveç)Kateřina Neumannová (Çek Cumhuriyeti)
2002–03Marit Bjørgen (Norveç)Bente Skari (Norveç)Pirjo Muranen (Finlandiya)
2003–04Marit Bjørgen (Norveç)Gabriella Paruzzi (İtalya)Anna Dahlberg (İsveç)
2004–05Marit Bjørgen (Norveç)Virpi Kuitunen (Finlandiya)Anna Dahlberg (İsveç)
2005–06Marit Bjørgen (Norveç)Ella Gjømle (Norveç)Beckie Scott (Kanada)
2006–07Virpi Kuitunen (Finlandiya)Petra Majdič (Slovenya)Natalya Matveyeva (Rusya)
2007–08Petra Majdič (Slovenya)Astrid Uhrenholdt Jacobsen (Norveç)Virpi Kuitunen (Finlandiya)
2008–09Petra Majdič (Slovenya)Arianna Follis (İtalya)Pirjo Muranen (Finlandiya)
2009–10Justyna Kowalczyk (Polonya)Marit Bjørgen (Norveç)Petra Majdič (Slovenya)
2010–11Petra Majdič (Slovenya)Arianna Follis (İtalya)Kikkan Randall (ABD)
2011–12Kikkan Randall (ABD)Maiken Caspersen Falla (Norveç)Marit Bjørgen (Norveç)
2012–13Kikkan Randall (ABD)Justyna Kowalczyk (Polonya)Ingvild Flugstad Østberg (Norveç)
2013–14Kikkan Randall (ABD)Denise Herrmann (Almanya)Marit Bjørgen (Norveç)
2014–15Marit Bjørgen (Norveç)Ingvild Flugstad Østberg (Norveç)Maiken Caspersen Falla (Norveç)
2015–16Maiken Caspersen Falla (Norveç)Ingvild Flugstad Østberg (Norveç)Stina Nilsson (İsveç)
2016–17Maiken Caspersen Falla (Norveç)Stina Nilsson ((İsveç))Hanna Falk (İsveç)
2017–18Maiken Caspersen Falla (Norveç)Stina Nilsson ((İsveç))Sophie Caldwell (ABD)
2018–19Stina Nilsson ((İsveç))Maiken Caspersen Falla (Norveç)Maja Dahlqvist (İsveç)
2019–20Linn Svahn (İsveç)Jonna Sundling (İsveç)Anamarija Lampič (Slovenya)
2020–21Anamarija Lampič (Slovenya) Nadine FähndrichLinn Svahn (İsveç)

Kadınlar Mesafe Sonuçları

SezonŞampiynİkinciÜçüncü
1996–97 Yelena Välbe Stefania Belmondo Nina Gavrilyuk
1997–98 Larisa Lazutina Stefania Belmondo Olga Danilova
1998–99 Kristina Šmigun Stefania Belmondo (3) Larisa Lazutina
1999–00not arranged
2000–01not arranged
2001–02not arranged
2002–03not arranged
2003–04 Valentyna Shevchenko Gabriella Paruzzi Kristina Šmigun
2004–05 Marit Bjørgen Kateřina Neumannová Kristina Šmigun (2)
2005–06 Yuliya Chepalova Kateřina Neumannová Beckie Scott
2006–07 Virpi Kuitunen Kateřina Neumannová (3) Aino-Kaisa Saarinen
2007–08 Virpi Kuitunen (2) Valentyna Shevchenko Justyna Kowalczyk
2008–09 Justyna Kowalczyk Aino-Kaisa Saarinen Marianna Longa
2009–10 Justyna Kowalczyk Marit Bjørgen Kristin Størmer Steira
2010–11 Justyna Kowalczyk Marit Bjørgen Therese Johaug
2011–12 Marit Bjørgen Justyna Kowalczyk Therese Johaug (2)
2012–13 Justyna Kowalczyk (4) Therese Johaug Kristin Størmer Steira (2)
2013–14 Therese Johaug Marit Bjørgen Kerttu Niskanen
2014–15 Marit Bjørgen (3) Therese Johaug (2) Heidi Weng
2015–16 Therese Johaug Heidi Weng Ingvild Flugstad Østberg
2016–17 Heidi Weng Marit Bjørgen (4) Krista Pärmäkoski
2017–18 Heidi Weng (2) Ingvild Flugstad Østberg Jessie Diggins
2018–19 Therese Johaug Ingvild Flugstad Østberg (2) Natalya Nepryayeva
2019–20 Therese Johaug (4) Heidi Weng (2) Ebba Andersson
2020–21
2021–22