Liège–Bastogne–Liège

La Doyenne ("Yaşlı Kadın") olarak da bilinen Liège–Bastogne–Liège,[N 1] Belçika'da bir günlük klasik bisiklet yarışıdır. İlk kez 1892'de koşusu, Avrupa profesyonel yol bisikleti takvimindeki beş Anıtın en eskisidir; genellikle bahar klasiklerinin sonuncusu olarak gelir. Her yıl Nisan ayı sonlarında, Belçika'nın Ardennes bölgesinde, Liège'den Bastogne'a ve arkada düzenlenmektedir.

Uzunluğu ve zorlu parkuru nedeniyle dünyanın en zorlu bir günlük bisiklet yarışlarından biri olarak kabul edilir. Beş galibiyetle en başarılı binici, 1980'lerde İtalyan Moreno Argentin ve 2000'lerde İspanyol Alejandro Valverde tarafından takip edilen ve her ikisi de yarışı dört kez kazanan Belçikalı binici Eddy Merckx'tir.

Liège–Bastogne–Liège, UCI Dünya Turu yarışmasının bir parçasıdır. La Flèche Wallonne'u içeren Ardennes Classics serisinin son yarışıdır. Her ikisi de Tour de France ve Paris-Roubaix'i de düzenleyen Fransız sahibi Amaury Sport Organisation tarafından organize ediliyor.

2017'de Liège–Bastogne–Liège Femmes açıldı ve UCI Kadınlar Dünya Turu'na eklendi. İlk yarışı Hollandalı binici Anna van der Breggen kazandı. Liege-Bastogne-Liege, 2014'teki Flanders Turu'ndan sonra bir kadın edisyonunu tanıtan bisiklet anıtlarından ikincisiydi. Paris–Roubaix, 2021'de bunu yapan üçüncü 'Anıt' oldu.
SeneŞampiyon SürücüTakımıİkinci SürücüÜçüncü Sürücü
1892Léon Houa (Belçika)
1893Léon Houa (Belçika)
1894Léon Houa (Belçika)
1895–1907YAPILMADI
1908André Trousselier   ( FRA )
1909Victor Fastre (Belçika)
1910No race
1911Joseph Van Daele (Belçika)
1912Omer Verschoore (Belçika)
1913Maurits Moritz (Belçika)
1914–1918YAPILMADI
1919Léon Devos (Belçika)
1920Léon Scieur (Belçika)La Sportive
1921Louis Mottiat (Belçika)La Sportive
1922Louis Mottiat (Belçika)Alcyon–Dunlop
1923René Vermandel (Belçika)Alcyon–Dunlop
1924René Vermandel (Belçika)Alcyon–Dunlop
1925Georges Ronsse (Belçika)
1926Dieudonné Smets (Belçika)
1927Maurice Raes (Belçika)
1928Ernest Mottard (Belçika)
1929Alfons Schepers (Belçika)
1930Hermann Buse (Almanya)Duerkopp
1931Alfons Schepers (Belçika)La Française
1932Marcel Houyoux (Belçika)
1933François Gardier (Belçika)Cycles De Pas
1934Theo Herckenrath (Belçika)La Française
1935Alfons Schepers (Belçika)Dilecta
1936Albert Beckaert (Belçika)Alcyon–Dunlop
1937Eloi Meulenberg (Belçika)Alcyon–Dunlop
1938Alfons Deloor (Belçika)Helyett–Hutchinson
1939Albert Ritserveldt (Belçika)Dilecta–De Dion
1940–1942YAPILMADI
1943Richard Depoorter (Belçika)Helyett–Hutchinson
1944YAPILMADI
1945Jean Engels (Belçika)Alcyon–Dunlop
1946Prosper Depredomme (Belçika)Dilecta–Wolber–Garin
1947Richard Depoorter (Belçika)Garin–Wolber
1948Maurice Mollin (Belçika)Mercier–Hutchinson
1949Camille Danguillaume (Fransa)Peugeot–Dunlop
1950Prosper Depredomme (Belçika)Girardengo
1951Ferdinand Kübler (İsviçre)Frejus–Ursus
1952Ferdinand Kübler (İsviçre)Frejus
1953Alois De Hertog (Belçika)Alcyon–Dunlop
1954Marcel Ernzer (Lüksemburg)Terrot–Hutchinson
1955Stan Ockers (Belçika)Elvé–Peugeot
1956Fred De Bruyne (Belçika)Mercier–BP–Hutchinson
1957Frans Schoubben (Belçika)Elvé–Peugeot
1957Germain Derycke (Belçika) Faema–Guerra
1958Fred De Bruyne (Belçika)Carpano
1959Fred De Bruyne (Belçika)Carpano
1960Albertus Geldermans   ( NED )Saint-Raphaël–R. Geminiani–Dunlop
1961Rik Van Looy (Belçika)Faema
1962Jef Planckaert (Belçika)Flandria–Faema–Clément
1963Frans Melckenbeeck (Belçika)Mercier–BP–Hutchinson
1964Willy Blocklandt (Belçika)Flandria–Romeo
1965Carmine Preziosi (İtalya)Pelforth–Sauvage–Lejeune
1966Jacques Anquetil (Fransa)Ford France–Hutchinson
1967Walter Godefroot (Belçika)Flandria–De Clerck
1968Valere Van Sweevelt (Belçika)Smith's
1969Eddy Merckx (Belçika)Faema
1970Roger De Vlaeminck   ( BEL )Flandria–Mars
1971Eddy Merckx (Belçika)Molteni
1972Eddy Merckx (Belçika)Molteni
1973Eddy Merckx (Belçika)Molteni
1974Georges Pintens (Belçika)MIC–Ludo–de Gribaldy
1975Eddy Merckx (Belçika)Molteni–RYC
1976Joseph Bruyère (Belçika)Molteni–Campagnolo
1977Bernard Hinault (Fransa)Gitane–Campagnolo
1978Joseph Bruyère (Belçika)C&A
1979Dietrich Thurau (Almanya)IJsboerke–Warncke Eis
1980Bernard Hinault (Fransa)Renault–Gitane
1981Josef Fuchs (İsviçre)Cilo–Aufina
1982Silvano Contini (İtalya)Bianchi–Piaggio
1983Steven Rooks (Hollanda)Sem–France Loire–Reydel–Mavic
1984Sean Kelly (İrlanda)Skil–Reydel–Sem–Mavic
1985Moreno Argentin (İtalya)Sammontana–Bianchi
1986Moreno Argentin (İtalya)Sammontana–Bianchi
1987Moreno Argentin (İtalya)Gewiss–Bianchi
1988Adri van der Poel (Hollanda)PDM–Ultima–Concorde
1989Sean Kelly (İrlanda)PDM–Concorde
1990Eric Van Lancker (Belçika)Panasonic–Sportlife
1991Moreno Argentin (İtalya)Ariostea
1992Dirk De Wolf (Belçika)Gatorade–Chateau d'Ax
1993Rolf Sørensen (Danimarka)Carrera Jeans–Tassoni
1994Eugeni Berzin (Rusya)Gewiss–Ballan
1995Mauro Gianetti (İsviçre)Polti–Granarolo–Santini
1996Pascal Richard (İsviçre)MG Maglificio–Technogym
1997Michele Bartoli (İtalya)MG Maglificio–Technogym
1998Michele Bartoli (İtalya)Asics–CGA
1999Frank Vandenbroucke   ( BEL )Cofidis
2000Paolo Bettini (İtalya)Mapei–Quick-Step
2001Oscar Camenzind (İsviçre)Lampre–Daikin
2002Paolo Bettini (İtalya)Mapei–Quick-Step
2003Tyler Hamilton (ABD)Team CSC
2004Davide Rebellin (İtalya)Gerolsteiner
2005Alexandre Vinokourov (Kazakistan)T-Mobile Team
2006Alejandro Valverde   (İspanya)Caisse d'Epargne–Illes Balears
2007Danilo Di Luca (İtalya)LiquigasAlejandro Valverde   (İspanya)Fränk Schleck (Lüksemburg)
2008Alejandro Valverde   (İspanya)Caisse d'EpargneDavide Rebellin (İtalya)Fränk Schleck (Lüksemburg)
2009Andy Schleck (Lüksemburg)Team Saxo BankJoaquim Rodríguez (İspanya) Davide Rebellin (İtalya)
2010Alexandre Vinokourov (Kazakistan)AstanaAlexandr Kolobnev (Rusya)Philippe Gilbert (Belçika)
2011Philippe Gilbert (Belçika)Omega Pharma–LottoFränk Schleck (Lüksemburg)Andy Schleck (Lüksemburg)
2012Maxim Iglinsky (Kazakistan)AstanaVincenzo Nibali (İtalya)Enrico Gasparotto (İtalya)
2013Dan Martin (İrlanda)Garmin–SharpJoaquim Rodríguez (İspanya) Alejandro Valverde   (İspanya)
2014Simon Gerrans (Avustralya)Orica–GreenEDGEAlejandro Valverde   (İspanya)Michał Kwiatkowski (Polonya)
2015Alejandro Valverde   (İspanya)Movistar TeamJulian Alaphilippe (Fransa)Joaquim Rodríguez (İspanya)
2016Wout Poels   (Hollanda)Team SkyMichael Albasini (İsviçre)Rui Costa (Portekiz)
2017Alejandro Valverde   (İspanya)Movistar TeamDan Martin (İrlanda)Michał Kwiatkowski (Polonya)
2018Bob Jungels   (Lüksemburg)Quick-Step FloorsMichael Woods (Kanada)Romain Bardet (Fransa)
2019Jakob Fuglsang (Danimarka)AstanaDavide Formolo (İtalya)Maximilian Schachmann (Germany)
2020Primož Roglič (Slovenya)Team Jumbo–VismaMarc Hirschi (İsviçre)Tadej Pogačar (Slovenya)
2021Tadej Pogačar (Slovenya)UAE Team EmiratesJulian Alaphilippe (Fransa)David Gaudu (Fransa)
2022Remco Evenepoel (Belçika)
Quick-Step Alpha Vinyl TeamQuinten Hermans (Belçika)Wout van Aert (Belçika)
2023