LEN Avrupa U-19 Sutopu Şampiyonası

LEN Avrupa U-19 Sutopu Şampiyonası, iki yılda bir 19 yaşından küçük oyuncular için düzenlenen bir kıta sutopu turnuvasıdır. LEN tarafından 1970 yılında erkekler ve 1994 yılında kadınlar için başlatılmıştır.

Erkekler Turnuvası

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final Skorİkinci/Finalist
1970Rotterdam, HollandaSSCBİspanya
1971Barcelona, İspanyaMacaristanİspanya
1973Duisburg, Batı AlmanyaMacaristanSSCB
1975Jönköping, İsveçSSCBİspanya
1976Valletta, MaltaİtalyaMacaristan
1978Budapest, MacaristanSSCBMacaristan
1980Sittard, HollandaİspanyaSSCB
1982Varna, BulgaristanİtalyaRomanya
1984Santa Cruz de Tenerife, İspanyaİtalyaYugoslavya
1986West Berlin, Batı AlmanyaBatı AlmanyaSSCB
1988Veenendaal, HollandaYugoslavyaSSCB
1990Varna, BulgaristanYugoslavyaSSCB
1992Sopron, MacaristanMacaristanİspanya
1994Bratislava, SlovakyaMacaristanHırvatistan
1996Istanbul, TürkiyeYugoslavyaMacaristan
1998Bratislava, SlovakyaYugoslavyaİtalya
2000Kamen / Lünen , AlmanyaYugoslavyaYunanistan
2002Bari, İtalyaYugoslavyaMacaristan
2004Valletta, MaltaSırbistan KaradağCroatia
2006Oradea, RomanyaSırbistanMacaristan
2008Istanbul, TürkiyeKaradağİspanya
2010Stuttgart, AlmanyaİtalyaYunanistan
2012Canet-en-Roussillon, FransaİtalyaSırbistan
2014Tbilisi, GürcistanSırbistanMacaristan
2016Alphen aan den Rijn, HollandaSırbistanItİtalyaly
2018Minsk, BelarusYunanistan8-6Karadağ
2021MaltaSırbistan10-6Yunanistan
2022

Kadınlar Turnuvası

SıraÜlkeAltınGümüşBronzToplam
1Rusya4228
2Hollanda4116
3Yunanistan2248
4İspanya2226
5Macaristan15410
6İtalya1113
7Almanya0101
SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final Skorİkinci/Finalist
1994Arnhem,Hollanda HollandaYunanistan
1996Netanya, İsrailHollanda
1998Millfield, Büyük BritanyaMacaristanRusya
2000Plzen, Çek CumhuriyetiRusyaMacaristan
2002Loulé, PortekizYunanistanMacaristan
2004Bari, ItalyHollandaYunanistan
2006Kirishi, RusyaRusyaHollanda
2008Chania, YunanistanİtalyaMacaristan
2010Dniprodzerzhynsk, UkraynaRusyaİspanya
2012Chelyabinsk, RusyaRusyaMacaristan
2014Ostia, İtalyaYunanistanİtalya
2016The Hague, HollandaHollandaİspanya
2018Funchal, Portekizİspanya12-8Rusya
2022Netanya, İsrailİspanya
9-8Macaristan
2024