Lega Basket Serie A

Resmi olarak LBA olarak kısaltılan Lega Basket Serie A, 1920'den beri İtalya'da düzenlenen ve Federazione Italiana Pallacanestro (FIP) tarafından düzenlenen Lega Basket tarafından yönetilen profesyonel bir erkek kulüp basketbol ligidir. İtalyan Basketbol Federasyonu). İtalyan lig sisteminin en yüksek kademe seviyesidir. LBA, FIBA ​​kurallarına göre oynanır ve son sırayı alan takım Serie A2'ye düşer ve yerini o kademenin play-off'larının galibi alır.

Lig Sponsorlukları

SezonSponsorLigin Adı
1993–1996LuxotticaLuxottica Cup
1996–1998PoloPolo Cup
1998–1999Ford PumaFord Puma Trophy
1999–2000SportWeekSportWeek Cup
2000–2003FoxyFoxy Cup
2003–2009TIMSerie A TIM
2009–2012Agos DucatoAgos Ducato Serie A
2012–2016BekoSerie A Beko
2016SponsorsuzLBA
2016–2019PosteMobileSerie A PosteMobile
2019–şimdiye kadarSponsorsuzLBA

Şampiyonluk Listesi

   Şampiyonluk 
Olimpia Milano28
Virtus Bologna15
Varese10
Mens Sana 18716
Assi Milano6
Pallacanestro Trieste
(formerly Ginnastica Triestina)
5
Treviso5
Ginnastica Roma4
Cantù3
Reyer Venezia3
Victoria Libertas2
Fortitudo Bologna2
Costanza1
Internazionale Milano1
Virtus Roma1
JuveCaserta1
Dinamo Sassari1
SezonŞampiyon
(Baş Antrenör)
Final Serisi
(Final MVP)
Finalist/İkinciSezon MVP
1920SEF Costanza Milano
1921ASSI Milano
1922ASSI MilanoSEF Costanza Milano
1923Internazionale MilanoGinnastica Comense
1924ASSI MilanoCairoli Novara
1925ASSI MilanoPro Roma
1926ASSI MilanoYMCA Torino
1927ASSI MilanoYMCA Torino
1928Ginnastica RomaSEF Costanza Milano
1930Ginnastica TriestinaGinnastica Roma
1931Ginnastica RomaGinnastica Triestina
1932Ginnastica TriestinaPallacanestro Napoli
1933Ginnastica RomaOsa Milano
1934Ginnastica TriestinaOlimpia Milano
1935Ginnastica RomaGinnastica Triestina
1935-1936Olimpia MilanoVirtus Bologna
1936-1937Olimpia MilanoLa Filotecnica Milano
1937-1938Olimpia MilanoVirtus Bologna
1938-1939Olimpia MilanoGinnastica Triestina
1939-1940Ginnastica TriestinaVirtus Bologna
1940-1941Ginnastica TriestinaOlimpia Milano
1941-1942Reyer VeneziaMussolini Roma
1942-1943Reyer VeneziaVirtus Bologna
1943 – 1944Reyer VeneziaGinnastica Triestina
1945-1946Virtus BolognaReyer Venezia
1946-1947Virtus BolognaGinnastica Triestina
1947-1948Virtus BolognaGinnastica Roma
1948-1949Virtus BolognaPallacanestro Varese
1949-1950Borletti Olimpia MilanoVirtus Bologna
1950-1951Borletti Olimpia MilanoGinnastica Roma
1951-1952Borletti Olimpia MilanoVirtus Bologna
1952-1953Borletti Olimpia MilanoVirtus Bologna
1953-1954Borletti Olimpia MilanoGira Bologna
1954-1955Virtus BolognaGinnastica Triestina
1955-1956Virtus BolognaOlimpia Milano
1956-1957Simmenthal Olimpia Milano  Virtus Bologna
1957-1958Simmenthal Olimpia Milano
Cesare Rubini
Virtus Bologna
1958-1959Simmenthal Olimpia Milano
Cesare Rubini
Virtus Bologna
1959-1960Simmenthal Olimpia Milano
Cesare Rubini
Virtus Bologna
1960-1961Pallacanestro VareseVirtus Bologna
1961-1962Simmenthal Olimpia Milano
Cesare Rubini
Pallacanestro Varese
1962-1963Simmenthal Olimpia Milano
Cesare Rubini
Pallacanestro Varese
1963-1964Pallacanestro VareseOlimpia Milano
1964-1965Simmenthal Olimpia Milano
Cesare Rubini
Pallacanestro Varese
1965-1966Simmenthal Olimpia Milano
Cesare Rubini
Pallacanestro Varese
1966-1967Simmenthal Olimpia Milano
Cesare Rubini
Pallacanestro Varese
1967-1968Pallacanestro CantùPartenope Napoli Basket
1968-1969Pallacanestro VareseOlimpia Milano
1969-1970Pallacanestro VareseOlimpia Milano
1970-1971Pallacanestro VareseOlimpia Milano
1971-1972Simmenthal Olimpia Milano
Cesare Rubini
Pallacanestro Varese
1972-1973Pallacanestro VareseOlimpia Milano
1973-1974Pallacanestro VareseOlimpia Milano
1974-1975Pallacanestro CantùPallacanestro Varese
1975-1976Virtus Bologna
Dan Peterson
Pallacanestro Varese
1976-1977Pallacanestro Varese2-0Virtus Bologna
1977-1978Pallacanestro Varese2-1Virtus Bologna
1978-1979Virtus Bologna2-0Olimpia Milano
1979-1980Virtus Bologna2-0Pallacanestro Cantù
1980-1981Pallacanestro Cantù2-1Virtus Bologna
1981-1982Billy Olimpia Milano
Dan Peterson 
2-0Victoria Libertas Pesaro
1982-1983Virtus Roma2-1Olimpia Milano
1983-1984Virtus Bologna  2-1Olimpia Milano
1984-1985Olimpia Milano
Dan Peterson
2-0Victoria Libertas Pesaro
1985-1986Olimpia Milano
Dan Peterson
2-1Juvecaserta Basket
1986-1987Olimpia Milano
Dan Peterson
3-0Juvecaserta Basket
1987-1988Victoria Libertas Pesaro3-1Olimpia Milano
1988-1989Olimpia Milano
Franco Casalini
3-2Libertas Livorno
1989-1990Victoria Libertas Pesaro
Sergio Scariolo
3-1Pallacanestro Varese
1990-1991Juvecaserta Basket3-2Olimpia Milano
1991-1992Pallacanestro Treviso3-1Victoria Libertas Pesaro
1992-1993Virtus Bologna
Ettore Messina
3-0Pallacanestro Treviso
1993-1994Virtus Bologna3-2Victoria Libertas PesaroCarlton Myers
1994-1995Virtus Bologna3-0Pallacanestro TrevisoStefano Rusconi
1995-1996Olimpia Milano
Bogdan Tanjević
3-1Fortitudo BolognaHenry Williams
1996-1997Pallacanestro Treviso
Mike D'Antoni
3-2Fortitudo BolognaCarlton Myers
1997-1998Virtus Bologna
Ettore Messina
3-2Fortitudo BolognaPredrag Danilović
1998-1999Pallacanestro Varese  3-0Pallacanestro TrevisoVincenzo Esposito
1999-2000Fortitudo Bologna
Ettore Messina
3-1Pallacanestro TrevisoVincenzo Esposito
2000-2001Virtus Bologna
Ettore Messina
3-0Fortitudo BolognaEmanuel Ginóbili
2001-2002Pallacanestro Treviso
Ettore Messina
3-0Fortitudo BolognaEmanuel Ginóbili
2002-2003Pallacanestro Treviso
Ettore Messina
3-1Fortitudo BolognaMassimo Bulleri
2003-2004Mens Sana Siena3-0
David Andersen (Montepaschi Siena)
Fortitudo BolognaGianluca Basile
2004-2005Fortitudo Bologna
Jasmin Repeša
3-1
Gianluca Basile (Climamio Bologna)
Olimpia MilanoMassimo Bulleri
2005-2006Pallacanestro Treviso3-1
Ramūnas Šiškauskas (Benetton Treviso)
Fortitudo BolognaLynn Greer
2006-2007Mens Sana Siena3-0
Rimantas Kaukėnas (Montepaschi Siena)
Virtus BolognaTerrell McIntyre
2007-2008Mens Sana Siena4-1
Terrell McIntyre (Montepaschi Siena)
Virtus RomaDanilo Gallinari
2008-2009Mens Sana Siena4-0
Terrell McIntyre (Montepaschi Siena)
Olimpia MilanoTerrell McIntyre
2009-2010Mens Sana Siena4-0
Terrell McIntyre (Montepaschi Siena)
Olimpia MilanoRomain Sato
2010-2011Mens Sana Siena4-1
Bo McCalebb (Montepaschi Siena)
Pallacanestro CantùOmar Thomas
2011-2012Mens Sana Siena4-1
Bo McCalebb (Montepaschi Siena)
Olimpia MilanoBo McCalebb
2012-2013Mens Sana Siena
Luca Banchi
4-1
Daniel Hackett (Montepaschi Siena)
Virtus RomaLuigi Datome
2013-2014EA7 Emporio Armani
Luca Banchi
4-3
Alessandro Gentile (EA7 Emporio Armani Milano)
Mens Sana SienaDrake Diener
2014-2015Dinamo Sassari4-3
Rakim Sanders (Banco di Sardegna Sassari)
Pallacanestro ReggianaTony Mitchell
2015-2016EA7 Emporio Armani
Jasmin Repeša
4-2
Rakim Sanders (EA7 Emporio Armani Milano)
Pallacanestro ReggianaJames Nunnally
2016-2017Reyer Venezia4-2
Melvin Ejim (Umana Reyer Venezia)
Aquila TrentoMarcus Landry
2017-2018AX Armani Exchange Milano
4-2
Andrew Goudelock (EA7 Emporio Armani Milano)
Aquila TrentoJason Rich
2018-2019Umana Reyer Venezia
Walter De Raffaele
4-3
Austin Daye (Umana Reyer Venezia)
Dinamo SassariDrew Crawford (Walter De Raffaele)
2019-2020COVID-19 nedeniyle İptal Edildi
2020-2021