KS PGE Vive Kielce

Resmi olarak sponsorluk nedenleriyle Łomża Vive Kielce olarak bilinen KS Vive Hentbol Kielce SA, 1965 yılında Iskra Kielce adı altında kurulan, Polonya'nın güneydoğusundaki Kielce merkezli profesyonel bir erkek hentbol takımıdır. Kulüp Superliga'da oynuyor ve EHF Şampiyonlar Ligi'nin düzenli bir rakibi. On sekiz kez Polonya Şampiyonu, on yedi kez Polonya Kupası şampiyonu ve bir kez EHF Şampiyonlar Ligi şampiyonu.

1984'ten beri, kulüp Polonya hentbolunun en üst düzey liginde oynuyor ve ilk şampiyonluğunu 1993'te kazandı (sezonu 44 puanla, en büyük yarışmacılarından biri olan Wisła Płock'tan 5 puan fazla ile bitirdiler). 2019'da Polonya'nın en başarılı hentbol kulübü oldu ve 16. şampiyonluğunu kazandı ve böylece önceki rekor sahibi Śląsk'ı geride bıraktı.

2002 yılında kulüp adını Vive Kielce olarak değiştirdi ve bu isim altında 13 ulusal lig şampiyonluğu dahil olmak üzere başarılarının çoğunu elde etti.

Faaliyet gösterdiği yıllar boyunca kulüp, Şampiyonlar Ligi'nde dört kez son dörde çıkmayı başardı ve sonunda 2016'da tüm Avrupa'nın en prestijli hentbol yarışmasını kazandı.

Başarıları

  • Polonya Şampiyonası :
    • Şampiyon (19) : 1992–93, 1993–94, 1995–96, 1997–98, 1998–99, 2002–03, 2008–09, 2009–10, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18, 2018–19, 2019–20, 2020–21, 2021–22, 
    • İkinci (3) : 1995, 2004, 2011
    • Üçüncü (6) : 1980, 1997, 2001, 2005, 2007, 2008
  • Polonya Kupası :
    • Şampiyon (17) : 1984–85, 1999–2000, 2002–03, 2003–04, 2005–06, 2008–09, 2009–10, 2010–11, 2011–12, 2012–13, 2013–14, 2014–15, 2015–16, 2016–17, 2017–18, 2018–19, 2020–21
    • İkinci (7) : 1995, 1996, 1997, 2001, 2002, 2007, 2008
  • EHF Şampiyonlar Ligi :
    • Şampiyon (1) : 2016
    • İkinci (1) : 2021-22,
    • Üçüncü (2) : 2013, 2015
  • IHF Super Globe
    • Üçüncü (1) : 2016
  • Limburgse Handbal Dagen
    • Şampiyon (1) : 2005

Takım Kadrosu

2018/2019 Takım Kadrosu 2019/2020 Takım Kadrosu 2020/2021 Takım Kadrosu 2021/2022 Takım Kadrosu 2022/2023 Takım Kadrosu
Head Coach : Talant DuyshebaevHead Coach : Talant DuyshebaevHead Coach : Talant DuyshebaevHead Coach : Talant Duyshebaev Head Coach : Talant Duyshebaev
Miłosz Wałach (Kaleci)Miłosz Wałach (Kaleci)Miłosz Wałach (Kaleci)
Serbest (Temmuz 2021)
Filip Ivić (Kaleci)
VfL Gummersbach (May 2019)
Mateusz Kornecki (Kaleci)
NMC Górnik Zabrze 8Haziran 2021)
Mateusz Kornecki (Kaleci)Mateusz Kornecki (Kaleci)Mateusz Kornecki (Kaleci)
Vladimir Cupara (Kaleci)
Telekom Veszprém (May 2019)
Andreas Wolff (Kaleci) (Almanya)
THW Kiel (May 2019)
Andreas Wolff (Kaleci) (Almanya)Andreas Wolff (Kaleci) (Almanya)Andreas Wolff (Kaleci) (Almanya)
Mateusz Jachlewski Mateusz Jachlewski
Wybrzeże Gdańsk (May 2020)
Sigvaldi Guðjónsson (İzlanda)
Elverum Handball (May 2020)
Sigvaldi Guðjónsson (İzlanda)
Kolstad Handbold (Haziran 2022)
Elliot Stenmalm (İsveç)
Redbergslids IK (Haziran 2022)
Ángel Fernández (İspanya)Ángel Fernández (İspanya)Ángel Fernández (İspanya)
FC Barcelona (Mayıs 2021)
Miguel Sánchez-Migallón (İspanya)
BM Ciudad de Logroño (Haziran 2021)
Blaž Janc (Slovenia)Blaž Janc (Slovenia)
FC Barcelona Lassa (May 2020)
Nicolas Tournat (Fransa)
HBC Nantes (May 2020)
Nicolas Tournat (Fransa)
Arkadiusz Moryto Arkadiusz MorytoArkadiusz MorytoArkadiusz Moryto
Bartłomiej Bis
NMC Górnik Zabrze (May 2019)
Cezary Surgiel
Junior Team (May 2019)
Cezary SurgielCezary Surgiel
Julen Aguinagalde (Spain)Julen Aguinagalde (Spain)
Bidasoa Irun (May 2020)
Sebastian Kaczor
SMS Gdansk (May 2020)
NMC Górnik Zabrze (Haziran 2021)
Dylan Nahi (Fransa)
Paris Saint-Germain (Haziran 2021)
Artsem Karalek (Belarus)Artsem Karalek (Belarus)Artsem Karalek (Belarus)Artsem Karalek (Belarus)
Michał Jurecki
Flensburg-Handewitt (May 2019)
Tomasz Gębala
Wisla Plock (May 2019)
Tomasz GębalaTomasz Gębala
Uladzislau Kulesh (Belarus)Uladzislau Kulesh (Belarus)Uladzislau Kulesh (Belarus)Uladzislau Kulesh (Belarus)
Serbest (Haziran 2022)
Nedim Remili (Fransa)
Paris Saint-Germain (Haziran 2022)
Marko Mamić Doruk Pehlivan (Türkiye)
Fivers Margareten (May 2019)
Doruk Pehlivan (Türkiye)
Minden (Temmuz 2020)
Kiralık
Doruk Pehlivan (Türkiye)
Minden (Temmuz 2020)
Kiralık
Benoît Kounkoud (Fransa)
Paris Saint-Germain (Haziran 2022)
Mariusz Jurkiewicz Mariusz Jurkiewicz
Retires (May 2020)
Szymon Sićko
NMC Górnik Zabrze (May 2020)
Szymon Sićko
Luka Cindrić
Barcelona Lassa (May 2019)
Igor Karačić (Hırvatistan)
RK Vardar (May 2019)
Igor Karačić (Hırvatistan)Igor Karačić (Hırvatistan)
Daniel Dujshebaev (İspanya)Daniel Dujshebaev (İspanya)Daniel Dujshebaev (İspanya)Daniel Dujshebaev (İspanya)
Alex Dujshebaev (İspanya)Alex Dujshebaev (İspanya)Alex Dujshebaev (İspanya)Alex Dujshebaev (İspanya)
Krzysztof Lijewski Krzysztof Lijewski
Retires (May 2020)
Haukur Þrastarson (İzlanda)
Selfoss (January 20209
Haukur Þrastarson (İzlanda)
Paweł Paczkowski (RB) 
Telekom Veszprém (May 2019)
Branko Vujovic (Karadağ)
RK Celje (May 2019)
Branko Vujovic (Karadağ)Branko Vujovic (Karadağ)
TSV Hannover-Burgdorf (Haziran 2022)
Szymon Wiaderny
SMS Kielce (Haziran 2022)
Michał Olejniczak
SMS Gdańsk (Haziran 2020)
Michał Olejniczak
Damian Domagala
Genç Takım (Haziran 2021)
Faruk Yusuf (Nijerya)
Sokoto Academy (Haziran 2020)
Faruk Yusuf (Nijerya)
Serbest (Haziran 2022)
Noa Zubac (İsveç)
Kärra HF (Aralık 2021)
Halil Jaganjac (Hırvatistan)
RK Nexe Našice (Ocak 2022
Rhein-Neckar Löwen (Haziran 2022)
Stefan Dodić (Sırbistan)
RK Vardar 1961 (Aralık 2021)
Halil Jaganjac (Hırvatistan)
RK Nexe Našice (Ocak 2022
Rhein-Neckar Löwen (Haziran 2022)