Kış Olimpiyat Oyunları – Kısa Pist Sürat Pateni

Kısa mesafe sürat pateni, Fransa'nın Albertville kentindeki 1992 Kış Oyunlarından bu yana Kış Olimpiyatları'nda bir yarışma olmuştur. Bundan önce, 1988 oyunlarında bir gösteri sporuydu. 1988 gösteri yarışmasının sonuçları resmi Olimpiyat istatistiklerine dahil edilmemiştir. Spora Doğu Asya ve Kuzey Amerika'dan, yani Güney Kore (IOC kodu KOR), Çin (CHN), Kanada (CAN) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD) takımları hakim oldu. Bu dört ülke 1992'den beri verilen 168 madalyanın 134'ünü kazandı. Güney Kore, 1992'den bu yana 21'i altın olmak üzere 42 madalya ile madalya sıralamasında (ve altın madalya sıralamasında) başı çekiyor. Güney Kore'nin Kış Olimpiyatları'nda kazandığı madalyaların çoğu kısa sürede elde edildi. - sürat pateni pisti. Benzer şekilde, Çin'in Kış Olimpiyatları madalyalarının çoğu spordan.

2010 Kış Olimpiyatları'nda Letonya'dan Haralds Silovs, Olimpiyat tarihinde hem kısa pist (1500m) hem de uzun pist (5000m) sürat patenine katılan ve aynı gün iki disiplinde yarışan ilk atlet oldu. 2014 Kış Olimpiyatları'nda 500 metre yarışını kazandıktan sonra Viktor Ahn, dört kısa pist disiplininde (500m, 1000m, 1500m, 5000m bayrak yarışı) altın madalya kazanan ilk kısa pist sürat patencisi oldu. 2014'te Rusya'yı temsilen 3, 2006'da Güney Kore'yi temsilen 3 altın kazanmıştı.

Temmuz 2018'de, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) 2000 metrelik bir mesafede düzenlenen karma bayrak yarışını resmen ekleyerek toplam etkinlik sayısını dokuza çıkardı. Etkinliğin eklenmesi nedeniyle, yarışma programı beş günden altı güne çıkarıldı.

Erkekler 500 metre

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1994 LillehammerChae Ji-Hoon (Güney Kore)Mirko Vuillermin (İtalya)Nicky Gooch (Büyük Britanya)
1998 NaganoTakafumi Nishitani (Japonya)An Yulong (Çin)Hitoshi Uematsu (Japonya)
2002 Salt Lake CityMarc Gagnon (Kanada)Jonathan Guilmette (Kanada)Rusty Smith (Amerika Birleşik Devletleri)
2006 TurinApolo Anton Ohno (Amerika Birleşik Devletleri)François-Louis TremblayAhn Hyun-Soo (Güney Kore)
2010 VancouverCharles Hamelin (Kanada)Sung Si-Bak (Güney Kore)François-Louis Tremblay (Kanada)
2014 SochiViktor An (Rusya)Wu Dajing (Çin)Charle Cournoyer (Kanada)
2018 PyeongChangWu Dajing (Çin)Hwang Dae-heon (Güney Kore)Lim Hyo-jun (Güney Kore)
2022 BeijingShaoang Liu (Macaristan)Konstantin Ivliev (Rusya Olimpiyat Komitesi)Steven Dubois (Kanada)
2026 Milano-Cortina

Erkekler 1000 metre

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1992 AlbertvilleKim Ki-hoon (Güney Kore)Frédéric Blackburn (Kanada)Lee Joon-Ho (Güney Kore)
1994 LillehammerKim Ki-hoon (Güney Kore)Chae Ji-Hoon (Güney Kore)Marc Gagnon (Kanada)
1998 NaganoKim Dong-Sung (Güney Kore)Li Jiajun (Çin)Éric Bédard (Kanada)
2002 Salt Lake CitySteven Bradbury (Avustralya)Apolo Anton Ohno (Amerika Birleşik Devletleri)Mathieu Turcotte (Kanada)
2006 TurinAhn Hyun-Soo (Güney Kore)Lee Ho-Suk (Güney Kore)Apolo Anton Ohno (Amerika Birleşik Devletleri)
2010 VancouverLee Jung-Su (Güney Kore)Lee Ho-Suk (Güney Kore)Apolo Anton Ohno (Amerika Birleşik Devletleri)
2014 SochiViktor An (Rusya)Vladimir Grigorev (Rusya)Sjinkie Knegt (Hollanda)
2018 PyeongChangSamuel Girard (Kanada)John-Henry Krueger (Amerika Birleşik Devletleri)Seo Yi-ra (Güney Kore)
2022 BeijingRen Ziwei (Çin)Li Wenlong (Çin)Shaoang Liu (Macaristan)
2026 Milano-Cortina

Erkekler 1500 metre

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2002 Salt Lake CityApolo Anton Ohno (Amerika Birleşik Devletleri)Li Jiajun (Çin)Marc Gagnon (Kanada)
2006 TurinAhn Hyun-Soo (Güney Kore)Lee Ho-Suk (Güney Kore)Li Jiajun (Çin)
2010 VancouverLee Jung-Su (Güney Kore)Apolo Anton Ohno (Amerika Birleşik Devletleri)John Robert “J. R.” Celski (ABD)
2014 SochiCharles HamelinHan Tianyu (Çin)Viktor An (Rusya)
2018 PyeongChangLim Hyo-jun (Güney Kore)Sjinkie Knegt (Hollanda)Semion Elistratov (Rusya Olimpiyat Komitesi)
2022 BeijingHwang Dae-heon (Güney Kore)Steven Dubois (Kanada)Semion Elistratov (Rusya Olimpiyat Komitesi)
2026 Milano-Cortina

Erkekler 5000 metre Takım Bayrak

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1992 AlbertvilleGüney Kore
Kim Ki-hoon
Lee Joon-Ho
Mo Ji-Soo
Song Jae-Kun
Kanada
Frédéric Blackburn
Laurent Daignault
Michel Daignault
Sylvain Gagnon
Mark Lackie
Japonya
Yuichi Akasaka
Tatsuyoshi Ishihara
Toshinobu Kawai
Tsutomu Kawasaki
1994 Lillehammerİtalya
Maurizio Carnino
Orazio Fagone
Hugo Herrnhof
Mirko Vuillermin
ABD
Randy Bartz
John Coyle
Eric Flaim
Andrew Gabel
Avustralya
Steven Bradbury
Kieran Hansen
Andrew Murtha
Richard Nizielski
1998 NaganoKanada
Éric Bédard
Derrick Campbell
François Drolet
Marc Gagnon
Güney Kore
Chae Ji-Hoon
Lee Jun-Hwan
Lee Ho-Eung
Kim Dong-Sung
Çin
Li Jiajun
Feng Kai
Yuan Ye
An Yulong
2002 Salt Lake CityKanada
Éric Bédard
Marc Gagnon
Jonathan Guilmette
François-Louis Tremblay
Mathieu Turcotte
İtalya
Michele Antonioli
Maurizio Carnino
Fabio Carta
Nicola Franceschina
Nicola Rodigari
Çin
An Yulong
Feng Kai
Guo Wei
Li Jiajun
Li Ye
2006 TurinGüney Kore
Ahn Hyun-Soo
Lee Ho-Suk
Oh Se-Jong
Seo Ho-Jin
Song Suk-Woo
Kanada
Éric Bédard
Jonathan Guilmette
Charles Hamelin
François-Louis Tremblay
Mathieu Turcotte
ABD
Alex Izykowski
J. P. Kepka
Apolo Anton Ohno
Rusty Smith
2010 VancouverKanada
Charles Hamelin
François Hamelin
Olivier Jean
François-Louis Tremblay
Guillaume Bastille
Güney Kore
Kwak Yoon-Gy
Lee Ho-Suk
Lee Jung-Su
Sung Si-Bak
Kim Seoung-Il
ABD
J. R. Celski
Travis Jayner
Jordan Malone
Apolo Anton Ohno
Simon Cho
2014 SochiRusya
Viktor An
Semion Elistratov
Vladimir Grigorev
Ruslan Zakharov
ABD
Eddy Alvarez
J. R. Celski
Christopher Creveling
Jordan Malone
Çin
Chen Dequan
Han Tianyu
Shi Jingnan
Wu Dajing
2018 PyeongChangMacaristan
Shaoang Liu
Sándor Liu Shaolin
Viktor Knoch
Csaba Burján
Çin
Wu Dajing
Han Tianyu
Chen Dequan
Xu Hongzhi
Ren Ziwei
Kanada
Samuel Girard
Charles Hamelin
Charle Cournoyer
Pascal Dion
2022 BeijingKanada
Charles Hamelin
Steven Dubois
Jordan Pierre-Gilles
Pascal Dion
Güney Kore
Lee June-seo
Hwang Dae-heon
Kwak Yoon-gy
Park Jang-hyuk
İtalya
Pietro Sighel
Yuri Confortola
Tommaso Dotti
Andrea Cassinelli
2026 Milano-Cortina

Kadınlar 500 metre

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1992 AlbertvilleCathy Turner (Amerika Birleşik Devletleri)Li Yan (Çin)Hwang Ok-Sil (Kuzey Kore)
1994 LillehammerCathy Turner (Amerika Birleşik Devletleri)Zhang Yanmei (Çin)Amy Peterson (Amerika Birleşik Devletleri)
1998 NaganoAnnie Perreault (Kanada)Yang Yang (Çin)Chun Lee-Kyung (Güney Kore)
2002 Salt Lake CityYang Yang (Çin)Evgenia Radanova (Bulgaristan)Wang Chunlu (Çin)
2006 TurinWang Meng (Çin)Evgenia Radanova (Bulgaristan)Anouk Leblanc-Boucher (Kanada)
2010 VancouverWang Meng (Çin)Marianne St-Gelais (Kanada)Arianna Fontana (İtalya)
2014 SochiLi Jianrou (Çin)Arianna Fontana (İtalya)Park Seung-Hi (Güney Kore)
2018 PyeongChangArianna Fontana (İtalya)Yara van Kerkhof (Hollanda)Kim Boutin (Kanada)
2022 BeijingArianna Fontana (İtalya)Suzanne Schulting (Hollanda)Kim Boutin (Kanada)
2026 Milano-Cortina

Kadınlar 1000 metre

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1994 LillehammerChun Lee-kyung (Güney Kore)Nathalie Lambert (Kanada)Kim So-hui (Güney Kore)
1998 NaganoChun Lee-kyung (Güney Kore)Yang Yang (Çin)Won Hye-kyung (Güney Kore)
2002 Salt Lake CityYang Yang A (Çin)Ko Gi-hyun (Güney Kore)Yang Yang S (Çin)
2006 TurinJin Sun-yu (Güney Kore)Wang Meng (Çin)Yang Yang A (Çin)
2010 VancouverWang Meng (Çin)Katherine Reutter (ABD)Park Seung-hi (Güney Kore)
2014 SochiPark Seung-hi (Güney Kore)Fan Kexin (Çin)Shim Suk-hee (Güney Kore)
2018 PyeongChangSuzanne Schulting (Hollanda)Kim Boutin (Kanada)Arianna Fontana (İtalya)
2022 BeijingSuzanne Schulting (Hollanda)Choi Min-jeong (Güney Kore)Hanne Desmet (Belçika)
2026 Milano-Cortina

Kadınlar 1500 metre

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2002 Salt Lake CityKo Gi-hyun (Güney Kore)Choi Eun-kyung (Güney Kore)Evgenia Radanova (Bulgaristan)
2006 TurinJin Sun-yu (Güney Kore)Choi Eun-kyung (Güney Kore)Wang Meng (Çin)
2010 VancouverZhou Yang (Çin)Lee Eun-byul (Güney Kore)Park Seung-hi (Güney Kore)
2014 SochiZhou Yang (Çin)Shim Suk-hee (Güney Kore)Arianna Fontana (İtalya)
2018 PyeongChangChoi Min-jeong (Güney Kore)Li Jinyu (Çin)Kim Boutin (Kanada)
2022 BeijingChoi Min-jeong (Güney Kore)Arianna Fontana (İtalya)Suzanne Schulting (Hollanda)
2026 Milano-Cortina

Kadınlar 3000 metre

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1992 AlbertvilleKanada
Angela Cutrone
Sylvie Daigle
Nathalie Lambert
Annie Perreault
Amerika Birleşik Devletleri
Darcie Dohnal
Amy Peterson
Cathy Turner
Nikki Ziegelmeyer
Unified Team
Yuliya Allagulova
Natalya Isakova
Viktoriya Taranina
Yuliya Vlasova
1994 LillehammerGüney Kore
Chun Lee-kyung
Kim So-hui
Kim Yoon-mi
Won Hye-kyung
Kanada
Christine Boudrias
Isabelle Charest
Sylvie Daigle
Nathalie Lambert
Amerika Birleşik Devletleri
Karen Cashman
Amy Peterson
Cathy Turner
Nikki Ziegelmeyer
1998 NaganoGüney Kore
Chun Lee-kyung
Won Hye-kyung
An Sang-mi
Kim Yun-mi
Çin
Sun Dandan
Wang Chunlu
Yang Yang (A)
Yang Yang (S)
Kanada
Christine Boudrias
Isabelle Charest
Annie Perreault
Tania Vicent
2002 Salt Lake CityGüney Kore
Choi Eun-kyung
Choi Min-kyung
Joo Min-jin
Park Hye-won
Çin
Sun Dandan
Wang Chunlu
Yang Yang (A)
Yang Yang (S)
Kanada
Isabelle Charest
Marie-Ève Drolet
Amélie Goulet-Nadon
Alanna Kraus
Tania Vicent
2006 TurinGüney Kore
Byun Chun-sa
Choi Eun-kyung
Jeon Da-hye
Jin Sun-yu
Kang Yun-mi
Kanada
Alanna Kraus
Anouk Leblanc-Boucher
Amanda Overland
Kalyna Roberge
Tania Vicent
İtalya
Marta Capurso
Arianna Fontana
Katia Zini
Mara Zini
2010 VancouverÇin
Sun Linlin
Wang Meng
Zhang Hui
Zhou Yang
Kanada
Jessica Gregg
Kalyna Roberge
Marianne St-Gelais
Tania Vicent
Amerika Birleşik Devletleri
Allison Baver
Alyson Dudek
Lana Gehring
Katherine Reutter
Kimberly Derrick
2014 SochiGüney Kore
Shim Suk-hee
Park Seung-hi
Cho Ha-ri
Kim A-lang
Kong Sang-jeong
Kanada
Marie-Ève Drolet
Jessica Hewitt
Valérie Maltais
Marianne St-Gelais
İtalya
Arianna Fontana
Lucia Peretti
Lucia Peretti
Martina Valcepina
2018 PyeongChangGüney Kore
Shim Suk-hee
Choi Min-jeong
Kim Ye-jin
Kim A-lang
Lee Yu-bin
İtalya
Arianna Fontana
Lucia Peretti
Cecilia Maffei
Martina Valcepina
Hollanda
Suzanne Schulting
Yara van Kerkhof
Lara van Ruijven
Jorien ter Mors
2022 BeijingHollanda
Suzanne Schulting
Selma Poutsma
Xandra Velzeboer
Yara van Kerkhof
Güney Kore
Seo Whi-min
Choi Min-jeong
Kim A-lang
Lee Yu-bin
Çin
Qu Chunyu
Han Yutong
Fan Kexin
Zhang Yuting
2026 Milano-Cortina

Karışık 2000 metre bayrak

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2022 BeijingÇin
Qu Chunyu
Fan Kexin
Wu Dajing
Ren Ziwei
İtalya
Arianna Fontana
Martina Valcepina
Pietro Sighel
Andrea Cassinelli
Macaristan
Petra Jászapáti
Zsófia Kónya
Shaoang Liu
Shaolin Sándor Liu
2026 Milano-Cortina