Judo at the European Youth Summer Olympic Festival

Boys

−50 kg

GamesGoldSilverBronze
1991 Bruxelles, BelgiumI Mikkonen (Finland)P Van Kalken (Netherlands)C Gondolo (France)
2011 Trabzon, TurkeyWalide Khyar (FRA)Elios Manzi (ITA)Vahagn Hovsepyan (ARM)
Karim Maekelberg (BEL)
2013 Utrecht, NetherlandsElnur Abassov (Azerbaijan)Jorre Verstraeten (Belgium)Matthijs Van Harten (Netherlands)
Oguzhan Karaca (Turkey)
2015 Tbilisi, GeorgiaBiagio D’Angelo (ITA)Paul Ronchi (SUI)Ibrahim Bayramli (AZE)
Zurab Kakhniashvili (GEO)
2017 Györ, HungaryCsanad FECZKO (Hungary)Daan MOES (Netherlands)Uladzislau DZVONIK (Belarus)
Ejder TOKAY (Turkey)
2019 Baku, AzerbaijanNika Bachiashvili (Georgia) Alexandru Matei (Romania) Romain Valadier Picard (France)
Mykyta Holoborodko (Ukraine)

−55 kg

GamesGoldSilverBronze
1991 Bruxelles, BelgiumJ Saltner (Great Britain)
2011 Trabzon, TurkeyDzmitry Minkou (BLR)Samuel Hall (Great Britain)Pavlo Skopnenko (UKR)
Nico Spindler (AUT)
2013 Utrecht, NetherlandsErekle Arkhozashvili (Georgia)Peter Miles (Great Britain)Tornike Tsjkadoea (Netherlands)
Elios Manzi (İtaly)
2015 Tbilisi, GeorgiaIon Mihailov (MDA)Karamat Huseynov (Azerbaijan)Luca Carlino (İtaly)
Temur Nozadze (Georgia)
2017 Györ, HungaryMihrac AKKUŞ (Turkey)Beka TSIFIANI (Georgia)Arman GAMBARIAN (Russia)
Oleh VEREDYBA (Ukraine)
2019 Baku, AzerbaijanBerat Bahadır (Turkey)Robbe Demets (Belgium)Shukran Zamanlı )Azerbaijan)
Bence Farkas (Hungary)

−60 kg

GamesGoldSilverBronze
1991 Bruxelles, BelgiumT Peersmans (Belgium)L Delacotte (France)
2011 Trabzon, TurkeyAlexander Raskopine (ISR)Adrian Gomboc (SLO)Oleg Sanin (RUS)
Tamazi Kirakozashvili (GEO)
2013 Utrecht, NetherlandsGiorgi Katsiashvili (Georgia)Dzimitry Minkou (Belarus)Hidayat Heydarov (Azerbaijan)
Alberto Gaitero Martin (Spain)
2015 Tbilisi, GeorgiaRobinzon Beglarishvili (Georgia)Manuel Lombardo (ITA)Lars Kamphuis (NED)
Ismayil Ibrahimov (AZE)
2017 Györ, HungaryBotond SZEREDAS (Hungary)Samuel GASSNER (Austria)Khetag BASAEV (Russia)
Jan SVOBODA (Czech Republic)
2019 Baku, AzerbaijanTuran Bayramov (Azerbaijan)Rizvan Magomadov (Russia)Georgios Balarjishvili (Cyprus)
Viljar Lipard (Estonia)

−66 kg

GamesGoldSilverBronze
2011 Trabzon, TurkeyUruskhan Bek Balaev (Russia)Huseyn Rahimli (Azerbaijan)Giorgi Muzashvili (GEO)
Murat Bektas (TUR)
2013 Utrecht, NetherlandsIsmail Chasygov (Russia)Petar ZadroSimon Mamardashvili (Georgia)
Luka Harpf (Slovenia)
2015 Tbilisi, GeorgiaGiovanni Esposito (ITA)Hievorh Manukian (UKR)Bagrati Niniashvili (GEO)
Joris Boes (NED)
2017 Györ, HungaryGiorgi CHIKHELIDZE (Georgia)Petru PELIVAN (Moldovo)Artjoms GALAKTIONOVS (Latvia)
Karen GALSTIAN (Russia)
2019 Baku, AzerbaijanSaikhan Shabikhanov (Russia)Serhii Nebotov (Ukraine)Michail Tsoutlasvili (Greece)
Dániel Szegedi (Hungary)

−73 kg

GamesGoldSilverBronze
2011 Trabzon, TurkeyFirudin Dadashov (AZE)Temurbek Nuraliev (RUS)Levan Gugava (GEO)
Kenzo Breda (BEL)
2013 Utrecht, NetherlandsIslam Abanoz (Turkey)Tamazi Kirakozashvili (Georgia)Oskar Tvauri (Finland)
Arso Milic (Montonegro)
2015 Tbilisi, GeorgiaHasil Jafarov (AZE)Razvan Ciolan (ROU)Vasili Balampanasvili (GRE)
Lukas Wittwer (SUI)
2017 Györ, HungaryMuhammet KOÇ (Turkey)Daniil MATVEEV (Russia)Gergely NERPE (Hungary)
Manuel RODRIGUES (Portugal)
2019 Baku, AzerbaijanLuigi Centracchio (Italy)Vugar Talibov (Azerbaijan)Jelle van Teijlingen (Belgium)
Aleksandar Rajčić (Serbia)

−81 kg

GamesGoldSilverBronze
2011 Trabzon, TurkeyBeka Gviniashvili (GEO)Arturs Sokolovskis (LAT)Ivan Zoran Grubic (CRO)
Aleksandr Petrunia (RUS)
2013 Utrecht, NetherlandsMikhail Igolnikov (Russia)Ieso Kvirikashvili (Georgia)Frank De Wit (Netherlands)
Maximilian Schneider (Austria)
2015 Tbilisi, GeorgiaMurad Kurbanismailov (RUS)Miroslav Kopis (SVK)Apor Toth (HUN)
Jan Reijntjens (NED)
2017 Györ, HungaryMansur LORSANOV (Russia)Benedek TOTH (Hungary)Vladimir AKHALKATSI (Georgia)
Eugen MATVEICIUC (Moldovo)
2019 Baku, AzerbaijanArnaud Aregba (France)Akaki Japaridze (Georgia)Magerram Imamverdiev (Azerbaijan)
Tymur Valieiev (Ukraine)

−90 kg

GamesGoldSilverBronze
2011 Trabzon, TurkeyAnton Savytskiy (UKR)Jalil Shukurov (Azerbaijan)Glebs Talalujevs (LAT)
Akhmed Magomedov (Russia)
2013 Utrecht, NetherlandsSultan Abdullayev (Russia)Martti Puumalainen (Finland)Jone Jr Jayne (Great Britain)
Rok Polajzer (Slovenia)
2015 Tbilisi, GeorgiaOnise Saneblidze (Georgia)Aliumar Tumaev (Russia)Oleksii Babenko (UKR)
Simeon Catharina (NED)
2017 Györ, HungaryMikheili BEKAURI (Georgia)Denis TURAC (Serbia)Adil KARIMLI (Azerbaijan)
Eduard SERBAN (Romania)
2019 Baku, AzerbaijanKenny Liveze (France)Daniele Accogli (Italy)Tornike Poladishvili (Georgia)
Adam Sangariev (Russia)

+90 kg

(GamesGoldSilverBronze
2011 Trabzon, TurkeySergii Zvieriev (Ukraine)Matej Grubisa (CRO)Vladimir Molodykh (Russia)
Giorgi Lazuashvili (Georgia)
2013 Utrecht, NetherlandsRuslan Shakhbazov (Russia)Giorgi Dzebisashvili (Georgia)Fedir Panko (Ukraine)
Jur Spijkers (Netherlands)
2015 Tbilisi, GeorgiaStephan Hegyi (AUT)Vladyslav Berezka (Ukraine)Yahor Kukharenka (BLR)
Gela Zaalishvili (Georgia)
2017 Györ, HungaryRichard SIPOCZ (Hungary)Wojciech KORDYALIK (Poland)Ömer AYDIN (Turkey)
Levan TCHELIDZE (Georgia)
2019 Baku, AzerbaijanHuseyn Mammedov (Azerbaijan)Akhmed Magomadov (Russia)Mathias Anglionin
France)
Giga Tatiashvili (Georgia)

Girls

−40 kg

GamesGoldSilverBronze
2017 Györ, HungaryJente VERSTRAETEN (Belgium)Vusala KARIMOVA (Azerbaijan)Ana BJELIC (Serbia)
Liliana SALIMIANOV (Russia)
2019 Baku, AzerbaijanGiorgia Hagianu (Romania)Müberra Güneş (Turkey)Ghjuliana Ballo (France)
Paulina Turcan (Moldova)

−44 kg

GamesGoldSilverBronze
2011 Trabzon, TurkeyIrina Dolgova (RUS)Borislava Emilova Damyankova (BUL)Evi Vermandere (BEL)
Hayley Willis (GBR)
2013 Utrecht, NetherlandsAmber Gersjes (Netherlands)Rabia Şenyayla (Turkey)Camelia Ionita (Romania)
Sofya Matatova (Russia)
2015 Tbilisi, GeorgiaSofia Petitto (ITA)Laura Martinez Abelenda (ESP)Dominika Kincelova (SVK)
Szandra Tamasi (Hungary)
2017 Györ, HungaryAmy PLATTEN (Great Britain)Timea KARDOS (Hungary)Ozge ANDIC (Turkey)
Hlafira BAKHUR (Belarus)
2019 Baku, AzerbaijanMerve Azak (Turkey)Anastasiia Balaban (Bulgaria)Gulshan Bashirova (Azerbaijan)
Marina Vorobeva (Russia)

−48 kg

GamesGoldSilverBronze
2011 Trabzon, TurkeyAnja Stangar (SLO)Natalia Golomidova (RUS)Demi Van Schijndel (NED)
Marie Holcakova (CZE)
2013 Utrecht, NetherlandsReka Pupp (Hungary)Betina Temelkova (Bulgaria)Marta Gonzalez Cava (Spain)
Andreja Leski (Slovenia)
2015 Tbilisi, GeorgiaCoraline Marcus Tabellion (FRA)Sarah Herrmann (GER)Natalia Kipshidze (GEO)
Nadežda Petrović (SRB)
2017 Györ, HungaryAndrea STOJADINOV (Serbia)Naomi VAN KREVEL (Nethelands)Zeliha CINCI (Turkey)
Brigitta VARGA (Hungary)
2019 Baku, AzerbaijanAna Puljiz (Croatia)Raguel Brito (Portugal)Celine Dierickx (Belgium)
Carlotta Avanzato (İtaly)

−52 kg

GamesGoldSilverBronze
2011 Trabzon, TurkeyAlexandra Larisa Florian (Romania)Zarina Babinyan (Russia)Katja Carolin Stiebeling (GER)
Daniela Raia (ITA)
2013 Utrecht, NetherlandsGwanelle Patin (France)Teodora Balasoi (Romania)Mariam Janashvili (Georgia)
Larissa Van Krevel (Netherlands)
2015 Tbilisi, GeorgiaMzia Beboshvili (GEO)Ilse Buren (Netherlands)Nasiba Ibragimova (Russia)
Irem Korkmaz (TUR)
2017 Györ, HungaryGefen PRIMO (Israel)Ramona MICULA (Romania)Lou-Ann MASSON (France)
Szofi OZBAS (Hungary)
2019 Baku, AzerbaijanElin Henninger (Netherlands)Ariane Toro Soler (Spain)Veronica Toniolo (Italy)
Alexandra Paşca (Romania)

−57 kg

GamesGoldSilverBronze
2011 Trabzon, TurkeyKevser Cevik (TUR)Stefania Adelina Dobre (Romania)Vivien Koteles (HUN)
Do Velema (Netherlands)
2013 Utrecht, NetherlandsHilde Jager (Netherlands)Stefania Adelina Dobre (Romania)Keniffer Vogel (Germany)
İlayda Seyis (Turkey)
2015 Tbilisi, GeorgiaEteri Liparteliani (GEO)Anna Dabrowska (POL)Danna Nagucheva (RUS)
Emilia Kanerva (FIN)
2017 Györ, HungaryKaja KAJZER (Slovenia)Marica PERISIC (Serbia)Natalia KROPSKA (Poland)
Josie STEELE (Great Britain)
2019 Baku, AzerbaijanÖzlem Yildiz (Turkey)Kseniia Galitskaia (Russia)Samira Bock (Germany)
Alexe Wagemaker (Netherlands)

−63 kg

GamesGoldSilverBronze
2011 Trabzon, TurkeyDiana Dzhigaros (RUS)Krisztina Polyak (HUN)Bar Farin (ISR)
Patricija Brolih (SLO)
2013 Utrecht, NetherlandsLisa Mullenberg (Netherlands)Szabina Gercsak (Hungary)Buga Kovac (Croatia)
Paz Liebel (Israel)
2015 Tbilisi, GeorgiaJovana Obradović (SRB)Iryna Khryashchevska (UKR)Lara Kliba (CRO)
Sanne Vermeer (NED
2017 Györ, HungaryMariam TCHANTURIA (Georgia)Anja OBRADOVIC (Serbia)Andjela SAMARDZIC (Bosnia and Herzegovina)
Zarja TAVCAR (Slovenia)
2019 Baku, AzerbaijanJoanne van Lieshout (Netherlands)Katarina Krišto (Croatia)Laura Vázquez Fernández (Spain)
Yuliia Kurchenko (Ukraine)

−70 kg

GamesGoldSilverBronze
2011 Trabzon, TurkeyBrigita Matic (CRO)Aja Gacnik Zupanc (SLO)Sanne Van Dijke (NED)
Beata Anna Pacut (POL)
2013 Utrecht, Netherlands
2015 Tbilisi, GeorgiaAlice Bellandi (ITA)Jovana Peković (MNE)Petra Opresnik (SLO)
Karla Prodan (CRO)
2017 Györ, HungaryViktoryia NOVIKAVA (Belarus)Nataliia CHYSTIAKOVA (Ukraine)Lea ADAM SENDRA (Andorra)
Nina GERSIOVA (Russia)
2019 Baku, AzerbaijanAi Tsunoda (Spain)Yael van Heemst (Netherlands)Juliette Diollot (France)
Anna Olek (Germany)

+70 kg

GamesGoldSilverBronze
2011 Trabzon, TurkeyYelyzaveta Kalanina (UKR)Vera Davydenko (RUS)Kubra Kara (TUR)
Michelle Goschin (GER)
2013 Utrecht, Netherlands
2015 Tbilisi, GeorgiaAnnalisa Calagreti (ITA)Raz Hershko (ISR)Mercedesz Szigetvári (HUN)
Marketa Paulusova (CZE)
2017 Györ, HungarySophio SOMKHISHVILI (Georgia)Justina KMIELIAUSKAITE (Lithuania)Petra FARAGO (Hungary)
Marit KAMPS (Netherlands)
2019 Baku, AzerbaijanHilal Öztürk (Turkey)Carmen Dijkstra (Netherlands)Gvantsa Somkhishvili (Georgia)
Erica Simonetti (Italy)

Mixed Team

GamesGoldSilverBronze
2019 Baku, AzerbaijanTurkey
Habibe Afyonlu
Merve Azak
Berat Bahadir
Muhammed Demirel
Cem Ata Demirtaş
Sila Ersin
Münir Ertuğ
Hilal Öztürk
Musa Şimşek
Hatice Vandemir
Özlem Yildiz
Russia
Sofia Afanaseva
Kseniia Galitskaia
Akhmed Magomadov
Rizvan Magomadov
Sergei Mastriukov
Liubov Orlova
Elizaveta Postnikova
Adam Sangariev
Saikhan Shabikhanov
Marina Vorobeva
Gleb Zamkovoi
Germany
Kevin Abeltshauser
Samira Bock
Viktoria Folger
David Ickes
Nicolas Kunze
Tim Möller
Anna Olek
Daniel Udsilauri
George Udsilauri
Jule Ziegler
Hungary
Bence Farkas
Szilvia Farkas
Attila Ijjas
Anna Kriza
Bálint Marosi
Nikolett Nyíri
Péter Sáfrány
Dániel Szegedi