Judo at the European Games

Men’s events

Men’s – 60 kg.

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanBeslan Mudranov (Russia)Orkhan Safarov (Azerbaijan)Ludovic Chammartin (Switzerland)
Amiran Papinashvili (Georgia)
2019Minsk, BelarusLukhumi Chkhvimiani (Georgia)Francisco Garrigós (Spain)Amiran Papinashvili (Georgia)
Jorre Verstraeten (Belgium)
2023Krakow, Poland

Men’s – 66 kg.

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanKamal Khan-Magomedov (Russia)Loïc Korval (France)Mikhail Pulyaev (Russia)
Sebastian Seidl (Germany)
2019Minsk, BelarusGeorgii Zantaraia (Ukraine)Matteo Medves (Italy)Bagrati Niniashvili (Georgia)
Vazha Margvelashvili (Georgia)
2023Krakow, Poland

Men’s – 73 kg.

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanSagi Muki (Israel)Nugzar Tatalashvili (Georgia)Rok Drakšič (Slovenia)
Dirk van Tichelt (Belgium)
2019Minsk, BelarusTommy Macias (Sweden)Rustam Orujov (Azerbaijan)Hidayat Heydarov (Azerbaijan)
Georgios Azoidis (Greece)
2023Krakow, Poland

Men’s – 81 kg.

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanAvtandili Tchrikishvili (Georgia)Ivan Nifontov (Russia)Alexander Wieczerzak (Germany)
Loïc Pietri (France)
2019Minsk, BelarusMatthias Casse (Belgium)Ivaylo Ivanov (Bulgaria)Luka Maisuradze (Georgia)
Attila Ungvári (Hungary)
2023Krakow, Poland

Men’s – 90 kg.

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanKirill Denisov (Russia)Varlam Liparteliani (Georgia)Ilias Iliadis (Greece)
Guillaume Elmont (Netherlands)
2019Minsk, BelarusMikail Özerler (Turkey)
Li Kochman (Israel)
Mammadali Mehdiyev (Azerbaijan)
Khusen Khalmurzaev (Russia)
2023Krakow, Poland

Men’s – 100 kg.

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanHenk Grol (Netherlands)Lukáš Krpálek (Czech Republic)Toma Nikiforov (Belgium)
Cyrille Maret (France)
2019Minsk, BelarusArman Adamian (Russia)Varlam Liparteliani (Georgia)Elmar Gasimov (Azerbaijan)
Cyrille Maret (France)
2023Krakow, Poland

Men’s + 100 kg.

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanAdam Okruashvili (Georgia)Or Sasson (Israel)Renat Saidov (Russia)
Iakiv Khammo (Ukraine)
2019Minsk, BelarusGuram Tushishvili (Georgia)Inal Tasoev (Russia)Stephan Hegyi (Austria)
Henk Grol (Netherlands)
2023Krakow, Poland

Men’s Team

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanFrance
Pierre Duprat
Alexandre Iddir
Loic Korval
David Larose
Cyrille Maret
Loic Pietri
Florent Urani
Georgia
Beka Gviniashvili
Varlam Liparteliani
Ushangi Margiani
Levani Matiashvili
Adam Okruashvili
Amiran Papinashvili
Lasha Shavdatuashvili
Nugzar Tatalashvili
Avtandili Tchrikishvili
Russia
Kirill Denisov
Denis Iartcev
Kamal Khan-Magomedov
Alan Khubetsov
Ivan Nifontov
Mikhail Pulyaev
Renat Saidov
Kirill Voprosov

Ukraine
Serhiy Drebot
Vitalii Dudchyk
Oleksandr Gordiienko
Iakiv Khammo
Artem Khomula
Quedjau Nhabali
Vadym Synyavsky
Georgii Zantaraia
2019Minsk, BelarusNot Held
2023Krakow, Poland

Men’s Blind + 90 kg.

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanIlham Zakiyev (Azerbaijan)Oleksandr Pominov (Ukraine)Aleksandr Parasiuk (Russia)
Zakir Mislimov (Azerbaijan)
2019Minsk, BelarusNot Held
2023Krakow, Poland

Women’s events

Women’s – 48 kg.

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanCharline Van Snick (Belgium)Ebru Şahin (Turkey)Éva Csernoviczki (Hungary)
Irina Dolgova (Russia)
2019Minsk, BelarusDaria Bilodid (Ukraine)Irina Dolgova (Russia)Julia Figueroa (Spain)
Maruša Štangar (Slovenia)
2023Krakow, Poland

Women’s – 52 kg.

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanAndreea Chițu (Romania)Annabelle Euranie (France)Mareen Kräh (Germany)
Natalia Kuziutina (Russia)
2019Minsk, BelarusMajlinda Kelmendi (Kosovo)Natalia Kuziutina (Russia)Chelsie Giles (Great Britain)
Amandine Buchard (France)
2023Krakow, Poland

Women’s – 57 kg.

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanTelma Monteiro (Portugal)Hedvig Karakas (Hungary)Nora Gjakova (Kosovo)
Miryam Roper (Germany)
2019Minsk, BelarusDaria Mezhetskaia (Russia)Nora Gjakova (Kosovo)Pauline Starke (Germany)
Telma Monteiro (Portugal)
2023Krakow, Poland

Women’s – 63 kg.

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanMartyna Trajdos (Germany)Tina Trstenjak (Slovenia)Yarden Gerbi (Israel)
Clarisse Agbegnenou (France)
2019Minsk, BelarusClarisse Agbegnenou (France)Alice Schlesinger (Great Britain)Sanne Vermeer (Netherlands)
Maria Centracchio (Italy)
2023Krakow, Poland

Women’s – 70 kg.

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanKim Polling (Netherlands)Laura Vargas Koch (Germany)Bernadette Graf (Austria)
Szaundra Diedrich (Germany)
2019Minsk, BelarusMargaux Pinot (France)Sanne van Dijke (Netherlands)Barbara Matić (Croatia)
Anna Bernholm (Sweden)
2023Krakow, Poland

Women’s – 78 kg.

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanMarhinde Verkerk (Netherlands)Luise Malzahn (Germany)Anamari Velenšek (Slovenia)
Guusje Steenhuis (Netherlands)
2019Minsk, BelarusKlara Apotekar (Slovenia)Guusje Steenhuis (Netherlands)Loriana Kuka (Kosovo)
Madeleine Malonga (France)
2023Krakow, Poland

Women’s + 78 kg.

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanÉmilie Andéol (France)Jasmin Külbs
 Germany
Belkıs Zehra Kaya (Turkey)
Svitlana Iaromka (Ukraine)
2019Minsk, BelarusMaryna Slutskaya (Belarus)Larisa Cerić (Bosnia and Herzegovina)
Iryna Kindzerska (Azerbaijan)
Ksenia Chibisova (Russia)
2023Krakow, Poland

Women’s – Team

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanFrance
Clarisse Agbegnenou
Émilie Andéol
Laetitia Blot
Gévrise Émane
Annabelle Euranie
Marie-Ève Gahié
Madeleine Malonga
Automne Pavia
Germany
Szaundra Diedrich
Franziska Konitz
Mareen Kräh
Luise Malzahn
Miryam Roper
Martyna Trajdos
Laura Vargas Koch
Viola Wächter
Italy
Giulia Cantoni
Assunta Galeone
Odette Giuffrida
Edwige Gwend
Elisa Marchio
Valentina Moscatt
Giulia Quintavalle

Slovenia
Klara Apotekar
Vlora Beđeti
Nina Milošević
Petra Nareks
Anka Pogačnik
Tina Trstenjak
Anamari Velenšek
Kristina Vršič
2019Minsk, BelarusNot Held
2023Krakow, Poland

Women’s Blind – 57 kg.

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanInna Cherniak (Ukraine)Sabina Abdullayeva (Azerbaijan)Nataliya Nikolaychyk (Ukraine)
Ramona Brussig (Germany)
2019Minsk, BelarusNot Held
2023Krakow, Poland

Mixed Events

YearHostGoldSilverBronze
2015Bakü, AzerbaijanInna Cherniak (Ukraine)Sabina Abdullayeva (Azerbaijan)Nataliya Nikolaychyk (Ukraine)
Ramona Brussig (Germany)
2019Minsk, BelarusRussia
Aleksandra Babintseva
Ksenia Chibisova
Daria Davydova
Khusen Khalmurzaev
Alan Khubetsov
Anastasiia Konkina
Daria Mezhetskaia
Musa Mogushkov
Alena Prokopenko
Inal Tasoev
Denis Yartsev
Kazbek Zankishiev
Portugal
Anri Egutidze
Jorge Fernandes
Jorge Fonseca
Telma Monteiro
Rocheles Nunes
Joana Ramos
Tiago Rodrigues
Patricia Sampaio
Nuno Saraiva
Bárbara Timo
France
Amandine Buchard
Guillaume Chaine
Axel Clerget
Aurelien Diesse
Marie-Ève Gahié
Priscilla Gneto
Kilian Le Blouch
Madeleine Malonga
Cyrille Maret
Anne Fatoumata M’Bairo
Margaux Pinot

Austria
Daniel Allerstorfer
Shamil Borchashvili
Marko Bubanja
Sabrina Filzmoser
Bernadette Graf
Stephan Hegyi
Magdalena Krssakova
Michaela Polleres
Lukas Reiter
Katharina Tanzer
2023Krakow, Poland