İtalya Basketbol Kupası

Basketbol İtalya Kupası, İtalya Basketbol Ligi takımları arasında her sene düzenlenen profesyonel basketbol turnuvası. İtalya’daki 1 numaralı kupa organizasyonudur.

İtalya Kupası, ilk olarak 1968’de düzenlendi ve bu kupanın sahibi Partenope Napoli oldu. 1975 ve 1983 yılları arasında kupa düzenlenmedi, fakat 1984’ten sonra her sene düzenli olarak kupa müsabakaları oynandı. Kupanın formatı yıllardan beri değişikliklere uğradı. 1990’dan başlayarak, eleme turları ve devam eden turlar sonunda gerçekleştirilen final four neticesinde kupa sahibini buldu.

2000 Yılından bu yana; 3 gün süren ve 8 takımın katıldığı 8’li final neticesinde, kupa sahibini bulmaktadır. 8’li final müsabakaları; çeyrek final, yarı final ve final aşamalarından oluşmaktadır.

   Şampiyonluk  
Virtus Bologna8
Treviso8
Olimpia Milano7
Varese4
Mens Sana 18713
Victoria Libertas2
Dinamo Sassari2
Partenope Napoli1
JuveCaserta1
Scaligera Verona1
Fortitudo Bologna1
Felice Scandone1
Napoli1
Auxilium Torino1
Guerino Vanoli Basket1
Umana Reyer Venezia1
SezonFinal ŞehirŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final SkorFinalist/İkinciMVP
1967–68BolognaIgnis Sud Napoli93–68Cassera Bologna
1968–69RomeIgnis Varese73–72Fides Napoli
1969–70RomeIgnis Varese74–66Simmenthal Milano
1970–71ViareggioIgnis Varese83–60Fides Napoli
1971–72TurinSimmenthal Milano81–77Ignis Varese
1972–73BresciaIgnis Varese94–65Saclà Asti
1973–74VicenzaNorda Bologna
Dan Peterson
90–74Rino Snaidero Udine
1974–83 Yapılmadı
1983–84BolognaGranarolo Bologna
Alberto Bucci
80–78Indesit CasertaN/A
1984–85Varese  &  PesaroScavolini Pesaro186–184Ciaocrem Varese
1985–86BolognaSimac Milano
Dan Peterson
102–92Scavolini Pesaro
1986–87BolognaTracer Milano
Dan Peterson
95–93Scavolini Pesaro
1987–88BolognaSnaidero Caserta113–100Divarese Varese
1988–89BolognaKnorr Bologna
Robert W. Hill
96–93Snaidero Caserta
1989–90ForlìKnorr Bologna
Ettore Messina
94–83il Messaggero Roma
1990–91BolognaGlaxo Verona
Alberto Bucci
97–85Philips Milano
1991–92ForlìScavolini Pesaro
Alberto Bucci
95–92Benetton Treviso
1992–93ForlìBenetton Treviso
Petar Skansi
75–73Knorr Bologna
1993–94Casalecchio di RenoBenetton Treviso
Fabrizio Frates
78–61
Davide Bonora
Glaxo VeronaDavide Bonora
1994–95Casalecchio di RenoBenetton Treviso
Mike D'Antoni
81–77
Orlando Vernada Woolridge
illycaffè TriesteOrlando Woolridge
1995–96AssagoStefanel Milano
Bogdan Tanjević
90–72
Rolando Antonio Blackman
Riello Mash VeronaRolando Blackman
1996–97Casalecchio di RenoKinder Bologna
Alberto Bucci
75–67
Branislav Preleviç
Polti Cantù Bane Prelević
1997–98Casalecchio di RenoTeamsystem Bologna
Valerio Bianchini
73–55
Carlton Myers
Benetton Treviso arlton Myers
1998–99Casalecchio di RenoKinder Bologna
Ettore Messina
65–63
Alessandro Frosini
Varese RoostersAlessando Frosini
1999–00Reggio CalabriaBenetton Treviso
iero Bucchi
78–59
Denis Marconato
Kinder BolognaDenis Marconato
2000–01ForlìKinder Bologna
Ettore Messina
83–58
Rashard Griffith
Scavolini PesaroRashard Griffith
2001–02ForlìKinder Bologna
Ettore Messina
79–77
Manu Ginobili
Montepaschi SienaManu Ginóbili
2002–03ForlìBenetton Treviso
Ettore Messina
86–77
Tyus Edney
Oregon Scientific CantùTyus Edney
2003–04ForlìBenetton Treviso
Ettore Messina
85–76
Jorge Garbajosa
Scavolini PesaroJorge Garbajosa
2004–05ForlìBenetton Treviso
Ettore Messina
74–64
Bulleri
Bipop Carire Reggio EmiliaMassimo Bulleri
2005–06ForlìCarpisa Napoli85–83
David Gregory Hawkins
Lottomatica RomaDavid Hawkins
2006–07Casalecchio di RenoBenetton Treviso
David Blatt
67–65
Spencer Howells Nelson
VidiVici BolognaSpencer Nelson
2007–08Casalecchio di RenoA.IR. Avellino73–67
Devin Michael Smith
La Fortezza BolognaDevin Smith
2008–09Casalecchio di RenoMontepaschi Siena
Simone Pianigiani
70–69
Shaun Andrew Stonerook
La Fortezza BolognaShaun Stonerook
2009–10AvellinoMontepaschi Siena
Simone Pianigiani
83–75
Shaun Andrew Stonerook
Canadian Solar BolognaShaun Stonerook  (2)
2010–11TurinMontepaschi Siena
Simone Pianigiani
79–72
Ksystof Lavrinoviç
Bennet CantùKšyštof Lavrinovič
2011–12TurinMontepaschi Siena
Simone Pianigiani
88–71
David Emil Andersen
Bennet CantùDavid Andersen
2012–13Assago, MilanoMontepaschi Siena
Luca Banchi
77–74
Daniel Hackett
Cimberio VareseDaniel Hackett
2013–14Assago, MilanoBanco di Sardegna Sassari
Romeo Sacchetti
80–73
Travis Diener (Banco di Sardegna Sassari)
Montepaschi SienaTravis Diener
2014–15DesioBanco di Sardegna Sassari
Romeo Sacchetti
101–94
David Logan (Banco di Sardegna Sassari)
EA7 Emporio Armani Milano David Logan
2015–16Assago, MilanoEA7 Emporio Armani Milano
Jasmin Repeša
82–76
Rakim Sanders (EA7 Emporio Armani Milano)
Sidigas AvellinoRakim Sanders
2016–17RiminiEA7 Emporio Armani Milano
Jasmin Repeša
84–74
Ricky Hickman (EA7 Emporio Armani Milano)
Banco di Sardegna Sassari Ricky Hickman
2017–18FlorenceFiat Torino
Paolo Galbiati
69–67
Vander Blue (Fiat Torino)
Germani Basket BresciaVander Blue
2018–19FlorenceVanoli Cremona
Romeo Sacchetti
83-74
Drew Crawford (Vanoli Cremona)
New Basket BrindisiDrew Crawford (Vanoli Cremona )
2019–20PesaroUmana Reyer Venezia
Walter De Raffaele
73-67
Austin Daye (Umana Reyer Venezia)
Happy Casa BrindisiAustin Daye (Venezia)
2020–21Assago, MilanoAX Armani Exchange Milano
Ettore Messina
87-59Carpegna Prosciutto Basket Pesaro
2021–22