IIHF Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası

Dünya Buz Hokeyi Şampiyonası, Uluslararası Buz Hokeyi Federasyonu (IIHF) tarafından yıllık düzenlenen buz hokeyi turnuvasıdır. İlk olarak 1920 Yaz Olimpiyatları’nda düzenlenmiş olup yıllık olarak düzenlenen en yüksek profilli uluslararası spor turnuvasıdır.

 
Spor Buz hokeyi
İlk sezon 1920 (1920 Yaz Olimpiyatları)
1930 (İlk bireysel turnuva)
Takım sayısı 16 (Üst Lig)
12 (I. Lig)
12 (II. Lig)
6 (III. Lig)
Son şampiyon Finlandiya (4. şampiyonluğu)
Resmî site IIHF.com
   Şampiyonluk  
Kanada27
SSCB22
İsveç11
Çek Cumhuriyeti6
Büyük Britanya6
Rusya5
Finlandiya4
ABD2
 Slovakya1
SeneEv Sahibi Şehir Altın Madalya
(Baş Antrenör)
Final Skor Gümüş MadalyaMVP
1920 Antwerp Kanada
Gordon Sigurjonson
ABD
1924 Chamonix Kanada
Frank Rankin
6-1ABD
1928 St. Moritz Kanada 
Conn Smythe
Final roundİsveç
1930Chamonix 
Berlin 
Vienna 
Kanada
Les Allen
6-1Almanya
1931Krynica-Zdrój Kanada
Blake Wilson
Final roundABD
1932 Lake Placid Kanada
Jack Hughes
Final roundABD
1933Prague ABD2-1Kanada
1934Milan Kanada
Johnny Walker
2-1ABD
1935Davos Kanada
Scotty Oliver
Final roundİsviçre
1936 *Garmisch-Partenkirchen Büyük BritanyaFinal roundKanada
1937London Kanada
John Achtzener
Final roundBüyük Britanya
1938Prague Kanada
Max Silverman
3-1Büyük Britanya
1939Zürich and  Basel  Kanada
Elmer Piper
Final roundABD
1947Prague ÇekoslavakyaFinal roundİsveç
1948 *St. Moritz Kanada
Frank Boucher
Final roundÇekoslavakya
1949Stockholm ÇekoslavakyaFinal roundCanada 
1950London Kanada
Jimmy Graham
Final roundABD
1951Paris Kanada
Dick Gray
Final roundİsveç
1952 *Oslo and  DrammenKanada
Louis Holmes
Final roundABD
1953Zürich and  BaselİsveçFinal roundBatı Almanya
1954Stockholm SSCBKanada
1955Krefeld ,  Dortmund and  Cologne  Kanada
Grant Warwick
SSCB
1956 Cortina d'AmpezzoSSCBABD
1957Moscow İsveçSSCB
1958Oslo Kanada
Sid Smith
SSCB
1959Prague ,  Bratislava and  Ostrava  Kanada
Ike Hildebrand
SSCB
1960 Squaw Valley ABDCanada 
1961Geneva and  Lausanne Kanada
Lloyd Roubell
Çekoslavakya
1962Colorado Springs and  Denver İsveç Kanada
1963Stockholm SSCBİsveç
1964 Innsbruck SSCBİsveç
1965Tampere SSCBÇekoslavakya
1966Ljubljana SSCBÇekoslavakya
1967Vienna SSCBİsveç
1968 GrenobleSSCBÇekoslavakya
1969Stockholm SSCBİsveç
1970Stockholm SSCBİsveç
1971Bern and  Geneva  SSCBÇekoslavakya
1972Prague ÇekoslavakyaSSCB
1973Moscow SSCBİsveç
1974Helsinki SSCBÇekoslavakya
1975Munich and  Düsseldorf SSCB Çekoslavakya
1976Katowice ÇekoslavakyaSSCB
1977Vienna Çekoslavakyaİsveç
1978Prague SSCBÇekoslavakya
1979Moscow SSCB Çekoslavakya
1981Gothenburg and  Stockholm  SSCBİsveç
1982Helsinki and  Tampere SSCBÇekoslavakya
1983Düsseldorf,  Dortmund and  Munich SSCB Çekoslavakya
1985PragueÇekoslavakyaKanada
1986MoscowSSCBİsveç
1987ViennaİsveçSSCB
1989Stockholm and  Södertälje  SSCBKanada
1990Bern and  Fribourg  SSCBİsveç
1991Turku,  Helsinki and  Tampere  İsveçKanada
1992Prague and  Bratislava  İsveçFinlandiya
1993Dortmund and  Munich  Rusya İsveç
1994Bolzano ,  Canazei and  Milan Kanada
George Kingston
Finlandiya
1995Stockholm and  Gävle  Finland 
Curt Lindström
İsveç
1996Vienna Çek CumhuriyetiKanada
1997Helsinki,  Turku and  Tampere Kanada
Andy Murray
İsveç
1998Zürich and  Basel  İsveçFinlandiya
1999Oslo,  Lillehammer and  Hamar  Çek CumhuriyetiFinlandiyaTeemu Selänne (FIN)
2000Saint PetersburgÇek Cumhuriyeti5-3Slovakya Martin Prochazka (CZE)
2001Cologne,  Hanover and  Nuremberg Çek Cumhuriyeti3-2FinlandiyaDavid Moravec (CZE)
2002Gothenburg,  Karlstad and  Jönköping Slovakia 4-3Rusya Miroslav Šatan (SVK)
2003Helsinki,  Tampere and  Turku  Kanada
Andy Murray
3-2İsveçMats Sundin (SWE)
2004Prague/Ostrava  Kanada 
Mike Babcock
5-3
Cooke Matt, Bouwmeester Jay, Nıedermayer Rob, Smyth Ryan, Heatley Dany / Salomonsson Andreas, Alfredsson Daniel, Hoglund Jonas
İsveç Dany Heatley (CAN)
2005Innsbruck/Vienna  Çek Cumhuriyeti
Vladimir Ruzıcka
3-0
Rucınsky Martin, Prospal Vaclav, Hnılıcka Milan
KanadaJoe Thornton (CAN)
2006Riga İsveç
Bengt-Ake Gustafsson
4-0
Kronwall Niklas, Mattsson Jesper, Emvall Fredrik, Jonsson Jorgen
Çek CumhuriyetiNiklas Kronwall (SWE)
2007Moscow/Mytishchi  Kanada
Andy Murray
4-2
Armstrong Colby, Nash Rick (2), Staal Eric / Mıettınen Antt, Kontıola Petri
FinlandiyaRick Nash (CAN)
2008Halifax/Quebec City Rusya 5-4KanadaDany Heatley (CAN)
2009Kloten/Bern Rusya 
Vyacheslav Bykov
2-1
Radulov Alexander, Saprykın Oleg / Jason Spezza
KanadaIlya Kovalchuk (RUS)
2010Cologne,  Mannheim and  Gelsenkirchen Çek Cumhuriyeti
Vladimir Ruzıcka
2-1
Çek Cumhuriyeti
Vladimir Ruzıcka
Rusya Dennis Endras (GER)
2011Bratislava/Košice  Finlandiya
Jukka Jalonen
6-1
Pyorala Mika, Kapanen Niko, Pesonen Janne, Immonen Jarkko, Nokelaınen Petter, Pıhlstrom Antti / Paajarvı Magnus
İsveçViktor Fasth (SWE)
2012Helsinki/Stockholm Rusya 
Zinetula Bılyaletdınov
6-2
Perezhogın Alexander, Datsyuk Pavel, Syomın Alexander (2), Tereshenko Alexei, Malkın Yevgeni / Chara Zdeno (2)
Slovakia Evgeni Malkin (RUS)
2013Helsinki/Stockholm İsveç
Pär Mårts
5-1
Hjalmarsson Simon, Erıksson Loui, Gustafsson Erik, Sedın Henrik (2) / Josı Roman
İsviçre Roman Josi (SUI)
2014Minsk Rusya 
Harijs Vıtolıns
5-2
Ovechkın Alexander, Tıkhonov Viktor, Malkın Yevgeni, Zarıpov Danis, Shırokov Sergei / Pakarınen Iiro, Palola Olli
Finland Pekka Rinne (FIN)
2015Prague/Ostrava  Kanada
Todd McLellan
6-1
Claude Gıroux, Tyler Seguın, Sidney Crosby, Nathan Mackınnon, Cody Eakın, Tyler Ennıs / Yevgeni Malkın
Rusya Jaromír Jágr (CZE)
2016Moscow/Saint Petersburg  Kanada
Bill Peters
2-0
Matt Duchene, Connor McDavid
FinlandiyaPatrik Laine (FIN)
2017Cologne/Paris  İsveç
Rikard Grönborg
1-1
Viktor Hedman / Ryan O’Reily (1-0 p.)
KanadaWilliam Nylander (SWE)
2018Copenhagen/Herning  İsveç
Rikard Grönborg
3-2İsviçre Patrick Kane (USA)
2019Bratislava/Košice Finlandiya
Jukka Jalonen
3-1
Marko Anttila (2), Harri Pesonen / Shea Theodore
KanadaMark Stone (Canada)
2020Zürich/LausanneCOVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2021Minsk/RigaKanada
Gerard Gallant
3-2
Adam Henrigue, Maxime Comtois, Nick Paul / Mikael Ruohomaa, Petteri Lindbohm
FinlandiyaAndrew Mangiapane (Kanada)
2022Helsinki/TampereFinlandiya
Jukka Jalonen
4-3 (Uz.)
Mikko Lehtonen (2), Sakari Manninen, Joel Armia / Dylan Cozens, Zach Whitecloud, Max Comtois
KanadaJuho Olkinuora (Finlandiya)
2023Saint Petersburg
2024Prague/Ostrava
2025Sweden/Denmark