Buz Dansı Avrupa Artistik Buz Pateni Şampiyonası

Avrupa Artistik Patinaj Şampiyonası (“Avrupalılar” olarak da bilinir), artistik patinajcıların Avrupa şampiyonu unvanı için yarıştığı yıllık bir artistik patinaj yarışmasıdır. Madalyalar, tek erkekler, tek bayanlar, çift paten ve buz dansı disiplinlerinde verilir. Etkinlik, Uluslararası Paten Birliği (ISU) tarafından onaylanmıştır ve sporun en eski yarışmasıdır. İlk Avrupa Şampiyonası 1891’de Hamburg, Almanya’da yapıldı ve hepsi Almanya ve Avusturya’dan gelen yedi yarışmacıyla bir segment, zorunlu rakamlar içeriyordu. Dört dönem dışında 1891’den beri aralıksız olarak düzenlenen ve 1893’ten beri ISU tarafından onaylanan bu spor, ilk kez 1930’da kadınların yarışmalarına izin verilmiş, aynı zamanda ilk kez çiftler pateni de yarışmaya eklenmiştir. Buz dansı 1954’te eklendi. Yalnızca Avrupa’daki ISU üye ülkelerinden uygun patenciler yarışabilir ve patenciler yarışmadan önce 1 Temmuz’dan önce en az 15 yaşına ulaşmış olmalıdır. ISU üyesi ülkeler, Avrupa Şampiyonasında yarışmak için 1-3 patenci gönderebilir.

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1954  Bolzano  Jean Westwood  /  Lawrence Demmy  Nesta Davies  /  Paul Thomas  Barbara Radford  /  Raymond Lockwood
1955  Budapest  Jean Westwood  /  Lawrence Demmy  Pamela Weight  /  Paul Thomas  Barbara Radford  /  Raymond Lockwood
1956  Paris  Pamela Weight  /  Paul Thomas  June Markham  /  Courtney Jones  Barbara Thompson  /  Gerard Rigby
1957  Vienna  June Markham  /  Courtney Jones  Barbara Thompson  /  Gerard Rigby  Catherine Morris  /  Michael Robinson
1958  Bratislava  June Markham  /  Courtney Jones  Catherine Morris  /  Michael Robinson  Barbara Thompson  /  Gerard Rigby
1959  Davos  Doreen Denny  /  Courtney Jones  Catherine Morris  /  Michael Robinson  Christiane Guhel  /  Jean Paul Guhel
1960  Garmisch-Partenkirchen  Doreen Denny  /  Courtney Jones  Christiane Guhel  /  Jean Paul Guhel  Mary Parry  /  Roy Mason
1961  West Berlin  Doreen Denny  /  Courtney Jones  Christiane Guhel  /  Jean Paul Guhel  Linda Shearman  /  Michael Phillips
1962  Geneva  Christiane Guhel  /  Jean Paul Guhel  Linda Shearman  /  Michael Phillips  Eva Romanová  /  Pavel Roman
1963  Budapest  Linda Shearman  /  Michael Phillips  Eva Romanová  /  Pavel Roman  Janet Sawbridge  /  David Hickinbottom
1964  Grenoble  Eva Romanová  /  Pavel Roman  Janet Sawbridge  /  David Hickinbottom  Yvonne Suddick  /  Roger Kennerson
1965  Moscow  Eva Romanová  /  Pavel Roman  Janet Sawbridge  /  David Hickinbottom  Yvonne Suddick  /  Roger Kennerson
1966  Bratislava  Diane Towler  /  Bernard Ford  Yvonne Suddick  /  Roger Kennerson  Jitka Babická  /  Jaromír Holan
1967  Ljubljana  Diane Towler  /  Bernard Ford  Yvonne Suddick  /  Malcolm Cannon  Brigitte Martin  /  Francis Gamichon
1968  Västerås  Diane Towler  /  Bernard Ford  Yvonne Suddick  /  Malcolm Cannon  Janet Sawbridge  /  Jon Lane
1969  Garmisch-Partenkirchen  Diane Towler  /  Bernard Ford  Janet Sawbridge  /  Jon Lane  Liudmila Pakhomova  /  Alexander Gorshkov
1970  Leningrad  Liudmila Pakhomova  /  Alexander Gorshkov  Angelika Buck  /  Erich Buck  Tatiana Voitiuk  /  Viacheslav Zhigalin
1971  Zurich  Liudmila Pakhomova  /  Alexander Gorshkov  Angelika Buck  /  Erich Buck  Susan Getty  /  Roy Bradshaw
1972  Gothenburg  Angelika Buck  /  Erich Buck  Liudmila Pakhomova  /  Alexander Gorshkov  Janet Sawbridge  /  Peter Dalby
1973  Cologne  Liudmila Pakhomova  /  Alexander Gorshkov  Angelika Buck  /  Erich Buck  Hilary Green  /  Glyn Watts
1974  Zagreb  Liudmila Pakhomova  /  Alexander Gorshkov  Hilary Green  /  Glyn Watts  Natalia Linichuk  /  Gennadi Karponosov
1975  Copenhagen  Liudmila Pakhomova  /  Alexander Gorshkov  Hilary Green  /  Glyn Watts  Natalia Linichuk  /  Gennadi Karponosov
1976  Geneva  Liudmila Pakhomova  /  Alexander Gorshkov  Irina Moiseeva  /  Andrei Minenkov  Natalia Linichuk  /  Gennadi Karponosov
1977  Helsinki  Irina Moiseeva  /  Andrei Minenkov  Krisztina Regőczy  /  András Sallay  Natalia Linichuk  /  Gennadi Karponosov
1978  Strasbourg  Irina Moiseeva  /  Andrei Minenkov  Natalia Linichuk  /  Gennadi Karponosov  Krisztina Regőczy  /  András Sallay
1979  Zagreb  Natalia Linichuk  /  Gennadi Karponosov  Irina Moiseeva  /  Andrei Minenkov  Krisztina Regőczy  /  András Sallay
1980  Gothenburg  Natalia Linichuk  /  Gennadi Karponosov  Krisztina Regőczy  /  András Sallay  Irina Moiseeva  /  Andrei Minenkov
1981  Innsbruck  Jayne Torvill  /  Christopher Dean  Irina Moiseeva  /  Andrei Minenkov  Natalia Linichuk  /  Gennadi Karponosov
1982  Lyon  Jayne Torvill  /  Christopher Dean  Natalia Bestemianova  /  Andrei Bukin  Irina Moiseeva  /  Andrei Minenkov
1983  Dortmund  Natalia Bestemianova  /  Andrei Bukin  Olga Volozhinskaya  /  Alexander Svinin  Karen Barber  /  Nicholas Slater
1984  Budapest  Jayne Torvill  /  Christopher Dean  Natalia Bestemianova  /  Andrei Bukin  Marina Klimova  /  Sergei Ponomarenko
1985  Gothenburg  Natalia Bestemianova  /  Andrei Bukin  Marina Klimova  /  Sergei Ponomarenko  Petra Born  /  Rainer Schönborn
1986  Copenhagen  Natalia Bestemianova  /  Andrei Bukin  Marina Klimova  /  Sergei Ponomarenko  Natalia Annenko  /  Genrikh Sretenski
1987  Sarajevo  Natalia Bestemianova  /  Andrei Bukin  Marina Klimova  /  Sergei Ponomarenko  Natalia Annenko  /  Genrikh Sretenski
1988  Prague  Natalia Bestemianova  /  Andrei Bukin  Natalia Annenko  /  Genrikh Sretenski  Isabelle Duchesnay  /  Paul Duchesnay
1989  Birmingham  Marina Klimova  /  Sergei Ponomarenko  Maya Usova  /  Alexander Zhulin  Natalia Annenko  /  Genrikh Sretenski
1990  Leningrad  Marina Klimova  /  Sergei Ponomarenko  Maya Usova  /  Alexander Zhulin  Isabelle Duchesnay  /  Paul Duchesnay
1991  Sofia  Marina Klimova  /  Sergei Ponomarenko  Isabelle Duchesnay  /  Paul Duchesnay  Maya Usova  /  Alexander Zhulin
1992  Lausanne  Marina Klimova  /  Sergei Ponomarenko  Maya Usova  /  Alexander Zhulin  Oksana Grishuk  /  Evgeni Platov
1993  Helsinki  Maya Usova  /  Alexander Zhulin  Oksana Grishuk  /  Evgeni Platov  Susanna Rahkamo  /  Petri Kokko
1994  Copenhagen  Jayne Torvill  /  Christopher Dean  Oksana Grishuk  /  Evgeni Platov  Maya Usova  /  Alexander Zhulin
1995  Dortmund  Susanna Rahkamo  /  Petri Kokko  Sophie Moniotte  /  Pascal Lavanchy  Anjelika Krylova  /  Oleg Ovsyannikov
1996  Sofia  Oksana Grishuk  /  Evgeni Platov  Anjelika Krylova  /  Oleg Ovsyannikov  Irina Romanova  /  Igor Yaroshenko
1997  Paris  Oksana Grishuk  /  Evgeni Platov  Anjelika Krylova  /  Oleg Ovsyannikov  Sophie Moniotte  /  Pascal Lavanchy
1998  Milan  Oksana "Pasha" Grishuk  /  Evgeni Platov  Anjelika Krylova  /  Oleg Ovsyannikov  Marina Anissina  /  Gwendal Peizerat
1999  Prague  Anjelika Krylova  /  Oleg Ovsyannikov  Marina Anissina  /  Gwendal Peizerat  Irina Lobacheva  /  Ilia Averbukh
2000  Vienna  Marina Anissina  /  Gwendal Peizerat  Barbara Fusar-Poli  /  Maurizio Margaglio  Margarita Drobiazko  /  Povilas Vanagas
2001  Bratislava  Barbara Fusar-Poli  /  Maurizio Margaglio  Marina Anissina  /  Gwendal Peizerat  Irina Lobacheva  /  Ilia Averbukh
2002  Lausanne  Marina Anissina  /  Gwendal Peizerat  Barbara Fusar-Poli  /  Maurizio Margaglio  Irina Lobacheva  /  Ilia Averbukh
2003  Malmö  Irina Lobacheva  /  Ilia Averbukh  Albena Denkova  /  Maxim Staviski  Tatiana Navka  /  Roman Kostomarov
2004  Budapest  Tatiana Navka  /  Roman Kostomarov  Albena Denkova  /  Maxim Staviski  Elena Grushina  /  Ruslan Goncharov
2005  Turin  Tatiana Navka  /  Roman Kostomarov  Elena Grushina  /  Ruslan Goncharov  Isabelle Delobel  /  Olivier Schoenfelder
2006  Lyon  Tatiana Navka  /  Roman Kostomarov  Elena Grushina  /  Ruslan Goncharov  Margarita Drobiazko  /  Povilas Vanagas
2007  Warsaw  Isabelle Delobel  /  Olivier Schoenfelder  Oksana Domnina  /  Maxim Shabalin  Albena Denkova  /  Maxim Staviski
2008  Zagreb  Oksana Domnina  /  Maxim Shabalin  Isabelle Delobel  /  Olivier Schoenfelder  Jana Khokhlova  /  Sergei Novitski
2009  Helsinki  Jana Khokhlova  /  Sergei Novitski  Federica Faiella  /  Massimo Scali  Sinead Kerr  /  John Kerr
2010  Tallinn  Oksana Domnina  /  Maxim Shabalin  Federica Faiella  /  Massimo Scali  Jana Khokhlova  /  Sergei Novitski
2011  Bern  Nathalie Péchalat  /  Fabian Bourzat  Ekaterina Bobrova  /  Dmitri Soloviev  Sinead Kerr  /  John Kerr
2012  Sheffield  Nathalie Péchalat  /  Fabian Bourzat  Ekaterina Bobrova  /  Dmitri Soloviev  Elena Ilinykh  /  Nikita Katsalapov
2013  Zagreb  Ekaterina Bobrova  /  Dmitri Soloviev  Elena Ilinykh  /  Nikita Katsalapov  Anna Cappellini  /  Luca Lanotte
2014  Budapest  Anna Cappellini  /  Luca Lanotte  Elena Ilinykh  /  Nikita Katsalapov  Penny Coomes  /  Nicholas Buckland
2015  Stockholm  Gabriella Papadakis  /  Guillaume Cizeron  Anna Cappellini  /  Luca Lanotte  Alexandra Stepanova  /  Ivan Bukin
2016  Bratislava  Gabriella Papadakis  /  Guillaume Cizeron  Anna Cappellini  /  Luca Lanotte  Ekaterina Bobrova  /  Dmitri Soloviev
2017  Ostrava  Gabriella Papadakis  /  Guillaume Cizeron  Anna Cappellini  /  Luca Lanotte  Ekaterina Bobrova  /  Dmitri Soloviev
2018  Moscow  Gabriella Papadakis  /  Guillaume Cizeron  Ekaterina Bobrova  /  Dmitri Soloviev  Alexandra Stepanova  /  Ivan Bukin
2019  Minsk  Gabriella Papadakis  /  Guillaume Cizeron  Alexandra Stepanova  /  Ivan Bukin  Charlène Guignard  /  Marco Fabbri
2020  GrazRusya
Viktoria Sinitsina
Nikita Katsalapov
Fransa
Gabriella Papadakis
Guillaume Cizeron
Rusya
Alexandra Stepanova
Ivan Bukin
2021  ZagrebCOVİD-19 nedeniyle iptal edildi.
2022Tallinn, EstonyaRusya
Victoria Sinitsina
Nikita Katsalapov
Rusya
Alexandra Stepanova
Ivan Bukin
İtalya
Charlène Guignard
Marco Fabbri
2023Helsinki, Finlandiya
2024Budapeşte, Macaristan