IBU Avrupa Biathlon Şampiyonası

Biatlon Avrupa Şampiyonası, biatlondaki en iyi Avrupa yarışmalarıdır. İlk kez 1994'te sprint, takip, bireysel ve bayrak yarışıyla yapıldı. 

Erkek Yarışmaları

Erkekler 20 km Bireysel 

YearHost cityGoldSilverBronze
1994  Kontiolahti
1995  Le Grand-Bornand
1996  Ridnaun
1997  Windischgarsten
1998  Minsk
1999  Izhevsk
2000  Zakopane
2001  Maurienne
2002  Kontiolahti
2003  Forni Avoltri
2004  Minsk
2005  Novosibirsk
2006  Langdorf
2007  Bansko
2008  Nové Město na Moravě
2009  Ufa
2010  Otepää
2011  Ridnaun
2012  Osrblie
2013  Bansko
2014  Nové Město na MoravěAndrejs Rastorgujevs (Latvia)
2015  Otepää
2016Tyumen
2017Duszniki-ZdrójAlexandr Loginov (Russia)
2018RidnaunFelix Leitner (Austria)Tomáš Krupčík (Czech Republic)Philipp Horn (Germany)
2019RaubichiKrasimir Anev (Bulgaria)Tarjei Bø (Norway)Endre Strømsheim (Norway)
2020Raubichi
2021Duszniki-ZdrójAndrejs Rastorgujevs (Latvia)Erlend Bjøntegaard (Norway)Endre Strømsheim (Norway)
2022Großer Arber

Erkekler 10 km Sprint

YearHost cityGoldSilverBronze
1994  Kontiolahti
1995  Le Grand-Bornand
1996  Ridnaun
1997  Windischgarsten
1998  Minsk
1999  Izhevsk
2000  Zakopane
2001  Maurienne
2002  Kontiolahti
2003  Forni Avoltri
2004  Minsk
2005  Novosibirsk
2006  Langdorf
2007  Bansko
2008  Nové Město na Moravě
2009  Ufa
2010  Otepää
2011  Ridnaun
2012  Osrblie
2013  Bansko
2014  Nové Město na MoravěAndrejs Rastorgujevs (Latvia)
2015  Otepää
2016Tyumen
2017Duszniki-ZdrójAlexandr Loginov (Russia)
2018RidnaunAndrejs Rastorgujevs (Latvia)Alexandr Loginov (Russia)Krasimir Anev (Bulgaria)
2019RaubichiTarjei Bø (Norway)Jesper Nelin (Sweden)Dmitry Malyshko (Russia)
2020RaubichiSergey Bocharnikov (Belarus)Adam Václavík (Czech Republic)Dmytro Pidruchnyi (Ukraine)
2021Duszniki-ZdrójMartin Jäger (İsviçre)Said Karimulla Khalili (Rusya)Johannes Kühn (Almanya)
2022Großer Arber

Erkekler 12,5 km Takip

YearHost cityGoldSilverBronze
1994  Kontiolahti
1995  Le Grand-Bornand
1996  Ridnaun
1997  Windischgarsten
1998  Minsk
1999  Izhevsk
2000  Zakopane
2001  Maurienne
2002  Kontiolahti
2003  Forni Avoltri
2004  Minsk
2005  Novosibirsk
2006  Langdorf
2007  Bansko
2008  Nové Město na Moravě
2009  Ufa
2010  Otepää
2011  Ridnaun
2012  Osrblie
2013Bansko
2014Nové Město na Moravě
2015Otepää
2016Tyumen
2017Duszniki-ZdrójAlexandr Loginov (Russia)
2018RidnaunAlexandr Loginov (Russia)Krasimir Anev (Bulgaria)Evgeniy Garanichev (Russia)
2019RaubichiTarjei Bø (Norway)Matvey Eliseev (Russia)Håvard Bogetveit (Norway)
2020RaubichiSergey Bocharnikov (Belarus)Sturla Holm Lægreid (Norway)Sivert Guttorm Bakken (Norway)
2021Duszniki-ZdrójArtem Pryma (Ukrayna)Michal Krcmar (Çek Cunhuriyeti)Havard Gutubo Bogetveit (Norveç)
2022Großer Arber

Erkekler 12,5 km Takip

Single mixed relay

YearHost cityGoldSilverBronze
1994  Kontiolahti
1995  Le Grand-Bornand
1996  Ridnaun
1997  Windischgarsten
1998  Minsk
1999  Izhevsk
2000  Zakopane
2001  Maurienne
2002  Kontiolahti
2003  Forni Avoltri
2004  Minsk
2005  Novosibirsk
2006  Langdorf
2007  Bansko
2008  Nové Město na Moravě
2009  Ufa
2010  Otepää
2011  Ridnaun
2012  Osrblie
2013  Bansko
2014  Nové Město na Moravě
2015  Otepää
2016  Tyumen
2017  Duszniki-Zdrój
2018  RidnaunNorway
Thekla Brun-Lie
Vetle Sjåstad Christiansen
France
Julia Simon
Émilien Jacquelin
United States
Susan Dunklee
Lowell Bailey
2019  RaubichiRussia
Evgeniya Pavlova
Dmitry Malyshko
Evgeniya Pavlova
Dmitry Malyshko
Sweden
Anna Magnusson, Jesper Nelin, Anna Magnusson, Jesper Nelin
France
Lou Jeanmonnot, Aristide Bègue, Lou Jeanmonnot, Aristide Bègue
2020  Otepää
2021  Duszniki-Zdrój
2022  Großer Arber

Kadın Yarışmaları

Kadınlar 15 km. Bireysel

YearHost cityGoldSilverBronze
1994  Kontiolahti
1995  Le Grand-Bornand
1996  Ridnaun
1997  Windischgarsten
1998  Minsk
1999  Izhevsk
2000  Zakopane
2001  Maurienne
2002  Kontiolahti
2003  Forni Avoltri
2004  MinskEkaterina Dafovska (Bulgaria)Olena Zubrilova (Belarus)Pavlina Filipova (Bulgaria)
2005  Novosibirsk
2006  Langdorf
2007  Bansko
2008  Nové Město na MoravěNatalia Levchenkova (Moldova)Kjersti Isaksen (Norway)Lilia Vaygina-Yefremova (Ukraine)
2009  UfaJuliane Döll (Germany)Anne Preussler (Germany)Liobov Petrova (Russia)
2010  Otepää
2011  Ridnaun
2012  Osrblie
2013Bansko
2014Nové Město na MoravěIryna Kryuko (Belarus)
2015OtepääLuminița Pișcoran (Romania)Christina Rieder (Austria)Ekaterina Yurlova (Russia)
2016Tyumen
2017Duszniki-ZdrójIrina Starykh (Russia)Svetlana Sleptsova (Russia)Anastasiya Merkushyna (Ukraine)
2018RidnaunChloé Chevalier (France)Alexia Runggaldier (Italy)Victoria Slivko (Russia)
2019RaubichiHanna Öberg (Sweden)Yuliya Zhuravok (Ukraine)Iryna Kryuko (Belarus)
2020Otepää
2021Duszniki-ZdrójMonika Hojnisz-Staręga (Poland)Anastasiya Merkushyna (Ukraine)Larisa Kuklina (Russia)
2022Großer Arber

Kadınlar 7,5 km Sprint

YearHost cityGoldSilverBronze
1994  Kontiolahti
1995  Le Grand-Bornand
1996  Ridnaun
1997  Windischgarsten
1998  Minsk
1999  Izhevsk
2000  Zakopane
2001  Maurienne
2002  Kontiolahti
2003  Forni Avoltri
2004  Minsklena Zubrilova (Belarus)Olena Petrova (Ukraine)Irina Malgina (Russia)
2005  Novosibirsk
2006  Langdorf
2007  Bansko
2008  Nové Město na MoravěOksana Yakovleva (Ukraine)Zuzana Tryznová (Czech Republic)Nina Karasevych (Ukraine)
2009  UfaAnastasiya Kuzmina (Slovakia)Yana Romanova (Russia)Anastasia Tokareva (Russia)
2010  Otepää
2011  Ridnaun
2012  Osrblie
2013Bansko
2014Nové Město na Moravě
2015OtepääColine Varcin (France)Weronika Nowakowska-Ziemniak (Poland)Ekaterina Shumilova (Russia)
2016TyumenNadine Horchler (Germany)Karolin Horchler (Germany)Annika Knoll (Germany)
2017Duszniki-ZdrójJuliya Dzhyma (Ukraine)Svetlana Sleptsova (Russia)Irina Starykh (Russia)
2018RidnaunIryna Varvynets (Ukraine)Chloé Chevalier (France)Fuyuko Tachizaki (Japan)
2019RaubichiMona Brorsson (Sweden)Ekaterina Yurlova-Percht (Russia)Hanna Öberg (Sweden)
2020RaubichiElisabeth Högberg (Sweden)Ida Lien (Norway)Iryna Kryuko (Belarus)
2021Duszniki-ZdrójBaiba Bendika (Letonya)Karoline Erdal (Norveç)Anastasia Shevchenko (Rusya)
2022Großer Arber

Kadınlar 10 km takip

YearHost cityGoldSilverBronze
1994Kontiolahti
1995Le Grand-Bornand
1996Ridnaun
1997Windischgarsten
1998Minsk
1999Izhevsk
2000Zakopane
2001Maurienne
2002Kontiolahti
2003Forni Avoltri
2004MinskOlena Petrova (Ukraine)katerina Ivanova (Belarus)Olena Zubrilova (Belarus)
2005Novosibirsk
2006Langdorf
2007Bansko
2008Nové Město na MoravěNina Karasevych (Ukraine)Oksana Yakovleva (Ukraine)Pavlina Filipova (Bulgaria)
2009UfaAnastasiya Kuzmina (Slovakia)Vita Semerenko (Ukraine)Yana Romanova (Russia)
2010Otepää
2011Ridnaun
2012Osrblie
2013Bansko
2014Nové Město na Moravě
2015OtepääEkaterina Shumilova (Russia)Iryna Varvynets (Ukraine)Ekaterina Yurlova (Russia)
2016TyumenNadezhda Skardino (Belarus)Karolin Horchler (Germany)Ingrid Landmark Tandrevold (Norway)
2017Duszniki-ZdrójIrina Starykh (Russia)Juliya Dzhyma (Ukraine)Svetlana Sleptsova (Russia)
2018RidnaunChloé Chevalier (France)Iryna Varvynets (Ukraine)Julia Simon (France)
2019RaubichiEkaterina Yurlova-Percht (Russia)Iryna Kryuko (Belarus)Nadine Horchler (Germany)
2020RaubichiElena Kruchinkina (Belarus)Kristina Reztsova (Russia)Elisabeth Högberg (Sweden)
2021Duszniki-ZdrójKamila Zuk (Polonya)Karoline Erdal (Norveç)Asne Skrede (Norveç)
2022Großer Arber

Karışık Yarışmaları

Karışık 2 x 6 x 7,5 km. Bayrak

YearHost cityGoldSilverBronze
1994  Kontiolahti
1995  Le Grand-Bornand
1996  Ridnaun
1997  Windischgarsten
1998  Minsk
1999  Izhevsk
2000  Zakopane
2001  Maurienne
2002  Kontiolahti
2003  Forni Avoltri
2004  Minsk
2005  Novosibirsk
2006  Langdorf
2007  Bansko
2008  Nové Město na Moravě
2009  Ufa
2010  Otepää
2011Ridnaun
2012Osrblie
2013Bansko
2014Nové Město na Moravě
2015Otepää
2016Tyumen
2017Duszniki-Zdrój
2018RidnaunUkraine
Yuliya Zhuravok
Iryna Varvynets
Artem Pryma
Dmytro Pidruchnyi
Russia
Victoria Slivko
Anastasia Zagoruiko
Evgeniy Garanichev
Alexandr Loginov
Norway
Emilie Aagheim Kalkenberg
Kaia Wøien Nicolaisen
Håvard Gutubø Bogetveit
Fredrik Gjesbakk
2019RaubichiSweden
Emma Nilsson, Mona Brorsson, Martin Ponsiluoma, Sebastian Samuelsson
Germany
Nadine Horchler, Janina Hettich, Lucas Fratzscher, Philipp Horn
Belarus
Dzinara Alimbekava, Hanna Sola, Raman Yaliotnau, Sergey Bocharnikov
2020RaubichiNorway
Karoline Erdal
Endre Strømsheim
Karoline Erdal
Endre Strømsheim
Germany
Stefanie Scherer
Justus Strelow
Stefanie Scherer
Justus Strelow
Ukraine
Anastasiya Merkushyna
Ruslan Tkalenko
Anastasiya Merkushyna
Ruslan Tkalenko
2021Duszniki-ZdrójGermany
Stefanie Scherer
Justus Strelow
Stefanie Scherer
Justus Strelow
France
Caroline Colombo
Emilien Claude
Caroline Colombo
Emilien Claude
Russia
Larisa Kuklina
Evgeniy Garanichev
Larisa Kuklina
Evgeniy Garanichev
2022Großer Arber