HNK Hajduk Split

Full name Hrvatski nogometni klub Hajduk Split
Nickname(s) Bili (The Whites)
Majstori s mora (Masters from the Sea)
Short name Hajduk, HAJ
Founded 13 February 1911; 109 years ago
Ground Stadion Poljud
Capacity 34,198
Owner City of Split (65.92%)
Udruga “Naš Hajduk” (24.53%)
Rest (9.55%)
Manager Valdas Dambrauskas
League Prva HNL

Hrvatski nogometni klub Hajduk Split (English: Croatian Football Club Hajduk Split), commonly referred to as Hajduk Split (Croatian pronunciation: or simply Hajduk, is a professional Croatian football club founded in 1911, and based in the city of Split. Since 1979, the club’s home ground has been the 35,000-seat Stadion Poljud. 

Başarıları

  • Croatian First League
    • Şampiyon (6): 1992, 1993–94, 1994–95, 2000–01, 2003–04, 2004–05
  • Croatian Cup
    • Şampiyon (7): 1992–93, 1994–95, 1999–2000, 2002–03, 2009–10, 2012–13, 2021–22,
  • Croatian Super Cup
    • Şampiyon (5): 1992, 1993, 1994, 2004, 2005
  • Banovina of Croatia
    • Şampiyon (1): 1940–41
  • Socialist Republic of Croatia
    • Şampiyon (2): 1945, 1946
Yugoslav football league system
  • Yugoslav First League
    • Şampiyon (9): 1927, 1929, 1950, 1952, 1954–55, 1970–71, 1973–74, 1974–75, 1978–79
  • Yugoslav Cup
    • Şampiyon (9): 1966–67, 1971–72, 1972–73, 1973–74, 1975–76, 1976–77, 1983–84, 1986–87, 1990–91

Takım Kadrosu

2020/2021 Takım Kadrosu
Manager : Igor Tudor
Signed by Juventus (01-08-2020)
Manager : Hari Vukas 
Sacked (04 November 2020)
Manager : Boro Primorac
Resigned (09 January 2021)
Manager : Paolo Tramezzani
Josip Posavec (Goalkeeper)
Karlo Sentić (Goalkeeper)
Lovre Kalinic (Goalkeeper)
Aston Villa (January 2021)
Loan
Marin Ljubić (Goalkeeper)
İstanbulspor (February 2021)
Kristian Dimitrov (Bulgaria)
Darko Nejašmić
Božo Mikulić
Leon Kreković
Dugopolje (February 2021)
Loan
Stefan Simić (Czech Republic)
Marin Jakoliš
Mijo Caktaš
Samuel Eduok (Nigeria)
Konyaspor (August 2020)
Dimitris Diamantakos (Greece)
Stipe Radić
Beerschot (February 2021)
Nihad Mujakić (BIH)
Mario Čuić
Jakov Blagaić
Olimpija Ljubljana (August 2020)
Jairo da Silva (Brazil)
Adam Gyurcso (Hungary)
NK Osijek (February 2021)
Ivan Brnić
Stanko Jurić
Ivan Dolček
Ardian Ismajli (Albania)
Spezia (September 2020)
David Čolina
Mario Vušković
Francesco Tahiraj (Albania)
Lokomotif Zagrep (September 2020)
Darko Todorović (BIH)
Jurica Pršir
NK Gorica (October 2020)
Tonio Teklić
Bassel Jradi (Lebanon)
Mehmet Umut Nayir (Turkey)
Beşiktaş (October 2020)
Jani Atanasov (Macedonia)
Bursaspor (September 2020)
Jurica Bajic
Senica (September 2020)
Marin Ljubicic
Slovan Bratislava (December 2020)
Stipe Biuk
Hajduk Academy (December 2020)
Alexander Kačaniklić (Sweden)
Hammarby (February 2021)
Marko Livaja
AEK Athens (February 2021)
Marco Fossati (İtaly)
Monza (February 2021)