Gymnastics at the European Games Acrobatic

Women’s groups

All-around

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanBelgium
Kaat Dumarey
Julie Van Gelder
Ineke Van Schoor
Russia
Valeriia Belkina
Yulia Nikitina
Zhanna Parkhometc
Belarus
Katsiaryna Barysevich
Veranika Nabokina
Karina Sandovich
2019Minsk, BelarusBelgium
Talia De Troyer
Britt Vanderdonckt
Charlotte Van Royen
Portugal
Francisca Maia
Francisca Sampaio Maia
Bárbara da Silva Sequeira
Belarus
Veranika Nabokina
Julia Ivonchyk
Karina Sandovich
2023Krakow, Poland

Balance

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanBelgium
Kaat Dumarey
Julie Van Gelder
Ineke Van Schoor
Russia
Valeriia Belkina
Yulia Nikitina
Zhanna Parkhometc
Belarus
Katsiaryna Barysevich
Veranika Nabokina
Karina Sandovich
2019Minsk, BelarusBelarus
Veranika Nabokina
Julia Ivonchyk
Karina Sandovich
Belgium
Talia De Troyer
Britt Vanderdonckt
Charlotte Van Royen
Portugal
Francisca Maia
Francisca Sampaio Maia
Bárbara da Silva Sequeira
2023Krakow, Poland

Dynamic

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanBelgium
Kaat Dumarey
Julie Van Gelder
Ineke Van Schoor
Russia
Valeriia Belkina
Yulia Nikitina
Zhanna Parkhometc
Belarus
Katsiaryna Barysevich
Veranika Nabokina
Karina Sandovich
2019Minsk, BelarusBelgium
Talia De Troyer
Britt Vanderdonckt
Charlotte Van Royen
Portugal
Francisca Maia
Francisca Sampaio Maia
Bárbara da Silva Sequeira
Belarus
Veranika Nabokina
Julia Ivonchyk
Karina Sandovich
2023Krakow, Poland

Mixed pairs

All-around

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanRussia
Marina Chernova
Georgy Pataraya
Belgium
Yana Vastavel
Solano Cassamajor
Great Britain
Hannah Baughn
Ryan Bartlett
2019Minsk, BelarusRussia
Kirill Startsev
Victora Aksenova
Azerbaijan
Abdulla Al-Mashaykhi
Ruhidil Gurbanli
Belarus
Artur Beliakou
Volha Melnik
2023Krakow, Poland

Balance

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanRussia
Marina Chernova
Georgy Pataraya
Belgium
Yana Vastavel
Solano Cassamajor
Great Britain
Hannah Baughn
Ryan Bartlett
2019Minsk, BelarusBelarus
Artur Beliakou
Volha Melnik
Russia
Kirill Startsev
Victora Aksenova
Azerbaijan
Abdulla Al-Mashaykhi
Ruhidil Gurbanli
2023Krakow, Poland

Dynamic

YearHostGoldSilverBronze
2015Baku, AzerbaijanRussia
Marina Chernova
Belgium
Yana Vastavel
Solano Cassamajor
Great Britain
Hannah Baughn
Ryan Bartlett
2019Minsk, BelarusRussia
Kirill Startsev
Victora Aksenova
Azerbaijan
Abdulla Al-Mashaykhi
Ruhidil Gurbanli
Belarus
Artur Beliakou
Volha Melnik
2023Krakow, Poland