Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, resmi olarak sponsorluk nedeniyle Grupa Azoty olarak bilinir ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, 1994 yılında kurulmuş, güney Polonya'daki Kędzierzyn-Koźle merkezli profesyonel bir erkek voleybol takımıdır. Sekiz kez Polonya Şampiyonu, sekiz kez Polonya Kupası kazananı ve bir kez CEV Şampiyonlar Ligi (2021) kazananı. 21. yüzyılın en ünlü Polonya voleybol kulüplerinden biri.
Tam Adı ZAKSA Spółka Akcyjna
Takma Adı The Billy Goats
Kuruluş 1994
Salon Hala Azoty
ul. Mostowa 1
47–223 Kędzierzyn-Koźle
(Capacity: 3,375)
Başkan Sebastian Świderski
Baş Antrenör Gheorghe Crețu
Kaptan Aleksander Śliwka
Lig PlusLiga
Website Club home page

İsim Tarihçesi

Yıllarİsmi
1994–1995KS Mostostal Zabrze w Kędzierzynie-Koźlu
1995–1998KS Mostostal ZA Kędzierzyn-Koźle
1998–2005Mostostal Azoty Kędzierzyn-Koźle
2005–2007Mostostal Azoty SSA Kędzierzyn-Koźle
2007–2019ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
2019–devamGrupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Başarıları

  • CEV Şampiyonlar Ligi
    Şampiyon (2) : 2020-21, 2021-22,

    Üçüncü (1) : 2003, 
  • CEV Cup
    Şampiyon (1) :  2011
  • CEV Challenge Cup
    Şampiyon (1) : 2000
  • Polonya PlusLiga
    Şampiyon (9) : 1998, 2000, 2001, 2002, 2003, 2016, 2017, 2019, 2021-22,
    İkinci (6) : 1997, 1999, 2011, 2013, 2018, 2020-21,
    Üçüncülük (1) : 2012
  • Polonya Kupası
    Şampiyon (9) : 2000, 2001, 2002, 2013, 2014, 2017, 2019, 2021, 2022,
  • Polonya Süper Kupası
    Şampiyon (1) : 2019,

Takım Kadrosu

2020/2021 Takım Kadrosu 2021/2022 Takım Kadrosu
Güncelleme (16-02-2022)
Baş Antrenör : Nikola Grbić
Sezon sonu ayrıldı.
Baş Antrenör : Gheorghe Crețu
Paweł Zatorski
Asseco Resovia Rzeszów (Haziran 2021)
Marcin Janusz
Trefl Gdańsk (Haziran 2021)
Łukasz KaczmarekŁukasz Kaczmarek
Jakub Kochanowski
Asseco Resovia Rzeszów (Haziran 2021)
Tomasz Kalembka
MKS Będzin (Ağustos 2021)
Krzysztof RejnoKrzysztof Rejno
Benjamin Toniutti (Fransa)
Jastrzębski Węgiel (Mayıs 2021)
Michał Kozłowski
Projekt Warsaw (Mayıs 2021)
Piotr Łukasik
MKS Ślepsk Malow Suwałki (Mayıs 2021)
Wojciech Żaliński
AZS Olsztyn (Temmuz 2021)
Adrian StaszewskiAdrian Staszewski
Bartłomiej KluthBartłomiej Kluth
Aleksander ŚliwkaAleksander Śliwka
Kamil SemeniukKamil Semeniuk
David Smith (ABD)David Smith (ABD)
Rafał Prokopczuk
UKS Mickiewicz Kluczbork (Temmuz 2021)
Erik Thomas Shoji (ABD)
Fakel Novy Urengoy (Temmuz 2021)
Mateusz Zawalski
Exact Systems Norwid Częstochowa (Temmuz 2021)
Norbert Huber
Skra Bełchatów (Mayıs 2021)
Korneliusz BanachKorneliusz Banach