Giro d’Italia

Giro d'Italia, İtalya Turu; Giro olarak da bilinir), her yıl düzenlenen çok aşamalı bir bisiklet yarışıdır. veya başka ülkelerden geçerek. İlk yarış, 1909 yılında La Gazzetta dello Sport gazetesinin satışlarını artırmak için düzenlendi ve halen o gazetenin sahibinin bir yan kuruluşu tarafından yönetiliyor. Yarış, iki dünya savaşı haricinde, 1909'daki ilk baskısından bu yana her yıl düzenleniyor. Giro öne çıktıkça ve popülerlik kazandıkça yarış uzadı ve peloton, başta İtalyan katılımından dünyanın her yerinden binicilere kadar genişledi. Giro bir UCI Dünya Turu etkinliğidir, yani yarışta yarışan takımların çoğunlukla UCI WorldTeams olduğu ve bazı ek takımların 'wild card' olarak davet edildiği anlamına gelir.
Giro d'Italia - Logo 2018.svg
Yarış Bilgileri
Tarih Mayıs/Hazirab
Bölge İtalya ve yakın ülkeler
İngilizce Adı Tour of Italy
Yerel Adı Giro d’Italia (in Italian)
Takma Adı La Corsa Rosa
Disiplin Yol
Kategori UCI Dünya Turu
Tip Grand Tour
Organizatör RCS Sport
Yarış Direktörü Mauro Vegni
Web site www.giroditalia.it 
Tarihçesi
İlk Yarıs 1909
Kaçıncı kez 103
İlk Kazanan Luigi Ganna (İtalya)
En Çok Kazanan
  • Alfredo Binda (İtalya)
  • Fausto Coppi (İtalya)
  • Eddy Merckx (Belçika)
(5 kez)
Son Kazanan Jai Hindley (Avustralya)

Genel Klasman

SeneŞampiyon SürücüTakımıİkinci SürücüÜçüncü Sürücü
1909Luigi GannaAtala–Dunlop
1910Carlo GalettiAtala–Continental
1911Carlo GalettiBianchi
1912Atala–Dunlop
1913Carlo OrianiMaino
1914Alfonso CalzolariStucchi–Dunlop
1915Not contested
1916Not contested
1917Not contested
1918Not contested
1919Costante GirardengoStucchi–Dunlop
1920Gaetano BelloniBianchi
1921Giovanni BruneroLegnano–Pirelli
1922Giovanni BruneroLegnano–Pirelli
1923Costante GirardengoMaino
1924Giuseppe Enrici
1925Alfredo BindaLegnano–Pirelli
1926Giovanni BruneroLegnano–Pirelli
1927Alfredo BindaLegnano–Pirelli
1928Alfredo BindaWolsit–Pirelli
1929Alfredo BindaLegnano–Torpedo
1930Luigi MarchisioLegnano–Pirelli
1931Francesco CamussoGloria–Hutchinson
1932Antonio PesentiWolsit–Hutchinson
1933Alfredo Binda*Legnano–Clément
1934Learco GuerraMaino–Clément
1935Vasco BergamaschiMaino–Girardengo
1936Gino Bartali*Legnano–Wolsit
1937Gino Bartali*Legnano
1938Giovanni Valetti*Frejus
1939Giovanni ValettiFrejus
1940Fausto CoppiLegnano
1941Not contested
1942Not contested
1943Not contested
1944Not contested
1945Not contested
1946Gino Bartali*Legnano–Pirelli
1947Fausto CoppiBianchi
1948Fiorenzo MagniWilier Triestina
1949Fausto Coppi*Bianchi–Ursus
1950Hugo Koblet*Guerra–Ursus
1951Fiorenzo MagniGanna–Ursus
1952Fausto CoppiBianchi–Pirelli
1953Fausto CoppiBianchi–Pirelli
1954Carlo ClericiGuerra–Ursus
1955Fiorenzo MagniClément–Fuchs
1956Charly Gaul*Faema–Guerra
1957Gastone NenciniLeo–Chlorodont
1958Ercole BaldiniLegnano
1959Charly Gaul*EMI
1960Jacques AnquetilFynsec–Helyett
1961Arnaldo PambiancoFides
1962Franco BalmamionCarpano
1963Franco BalmamionCarpano
1964Jacques AnquetilSaint-Raphaël–Gitane–Dunlop
1965Vittorio AdorniSalvarani
1966Gianni MottaMolteni
1967Felice GimondiSalvarani
1968Eddy MerckxFaema
1969Felice GimondiSalvarani
1970Eddy MerckxFaemino–Faema
1971Gösta PetterssonFerretti
1972Eddy MerckxMolteni
1973Eddy MerckxMolteni
1974Eddy MerckxMolteni
1975Fausto BertoglioJollj Ceramica
1976Felice GimondiBianchi–Campagnolo
1977Michel PollentierFlandria–Velda–Latina Assicurazioni
1978Johan De MuynckBianchi–Faema
1979Giuseppe SaronniScic–Bottecchia
1980Bernard HinaultRenault–Gitane
1981Giovanni BattaglinInoxpran
1982Bernard HinaultRenault–Elf–Gitane
1983Giuseppe SaronniDel Tongo–Colnago
1984Francesco MoserGis Gelati–Tuc Lu
1985Bernard HinaultLa Vie Claire–Look
1986Roberto VisentiniCarrera Jeans–Vagabond
1987Stephen RocheCarrera Jeans–Vagabond
1988Andrew Hampsten*7-Eleven–Hoonved
1989Laurent FignonSuper U–Raleigh–Fiat
1990Gianni BugnoChateau d'Ax–Salotti
1991Franco ChioccioliDel Tongo–MG Boys
1992Miguel IndurainBanesto
1993Miguel IndurainBanesto
1994Evgeni Berzin#Gewiss–Ballan
1995Tony RomingerMapei–GB–Latexco
1996Pavel TonkovPanaria–Vinavil
1997Ivan GottiSaeco
1998Marco Pantani*Mercatone Uno–Bianchi
1999Ivan GottiTeam Polti
2000Stefano GarzelliMercatone Uno–Albacom
2001Gilberto SimoniLampre–Daikin
2002Paolo SavoldelliIndex–Alexia Alluminio
2003Gilberto SimoniSaeco Macchine per Caffè
2004Damiano CunegoSaeco Macchine per Caffè
2005Paolo SavoldelliDiscovery Channel
2006Ivan BassoTeam CSC
2007Danilo Di LucaLiquigas
2008Alberto ContadorAstana
2009Denis MenchovRabobank
2010Ivan BassoLiquigas–Doimo
2011Alberto Contador   Michele Scarponi Lampre–ISD
2012Ryder HesjedalGarmin–Barracuda
2013Vincenzo Nibali (ITA)Astana
2014Nairo QuintanaMovistar Team
2015Alberto ContadorTinkoff–Saxo
2016Vincenzo Nibali (ITA)Astana
2017Tom DumoulinTeam Sunweb
2018Chris FroomeTeam Sky
2019Richard Carapaz (Ekvator)Movistar TeamVincenzo Nibali (İtalya)Primož Roglič (Slovenya)
2020Tao Geoghegan Hart Ineos GrenadiersJai Hindley (Avustralya )Wilco Kelderman (Hollanda)
2021Egan Bernal (Kolombiya)Ineos GrenadiersDamiano Caruso (İtalya)Simon Yates (Büyük Britanya)
2022Jai Hindley (Avustralya )Bora–HansgroheRichard Carapaz (Ekvator)Mikel Landa (İspanya)
2023

Dağ Klasmanı

SeneŞampiyon SürücüTakımıİkinci SürücüÜçüncü Sürücü
1933Alfredo BindaLegnano
1934Remo BertoniLegnano
1935Gino BartaliFréjus
1936Gino Bartali*Legnano
1937Gino Bartali*Legnano
1938Giovanni ValettiFrejus
1939Gino BartaliLegnano
1940Gino BartaliLegnano
1941Not contested
1942Not contested
1943Not contested
1944Not contested
1945Not contested
1946Gino Bartali*Legnano
1947Gino BartaliLegnano
1948Fausto CoppiBianchi
1949Fausto Coppi*Bianchi
1950Hugo Koblet*Guerra–Svizzera
1951Louison BobetBottecchia
1952Raphaël GéminianiBianchi
1953Pasquale FornaraCilo
1954Fausto CoppiBianchi
1955Gastone NenciniLeo-Chlorodont
1956Charly Gaul * [N 1]Faema
Federico Bahamontes [N 1]Girardengo
1957Raphaël GéminianiSaint Raphaël
1958Jean BrankartSaint Raphaël
1959Charly Gaul*Emi
1960Rik Van LooyFaema
1961Vito TacconeAtala
1962Angelino SolerGhigi
1963Vito TacconeLygie
1964Franco BitossiSpring Oil
1965Franco BitossiFilotex
1966Franco BitossiFilotex
1967Aurelio GonzálezKAS-Kaskol
1968Eddy MerckxFaema
1969Claudio MichelottoMax Meyer
1970Martin Van Den BosscheMolteni
1971José Manuel FuenteKAS
1972José Manuel FuenteKAS
1973José Manuel FuenteKAS
1974José Manuel FuenteKAS
1975Andrés Oliva [6]KAS
1976Andrés OlivaKAS
1977Faustino Fernández OviezKAS
1978Ueli SutterZonca
1979Claudio BortolottoSanson
1980Claudio BortolottoSan Giacomo
1981Claudio BortolottoSantini
1982Lucien Van ImpeMetauromobili
1983Lucien Van ImpeMetauromobili
1984Laurent FignonRenault-Elf
1985José Luis NavarroZor
1986Pedro MuñozFagor
1987Robert MillarPanasonic–Isostar
1988Andrew Hampsten*7–Eleven Hoonved
1989Luis HerreraCafé de Colombia
1990Claudio ChiappucciCarrera Jeans–Vagabond
1991Iñaki GastónCLAS-Cajastur
1992Claudio ChiappucciCarrera Jeans–Vagabond
1993Claudio ChiappucciCarrera Jeans–Tassoni
1994Pascal RichardGB–MG Maglificio
1995Mariano PiccoliBrescialat
1996Mariano PiccoliBrescialat
1997Chepe GonzálezKelme–Costa Blanca
1998Marco Pantani*Mercatone Uno–Bianchi
1999Chepe GonzálezKelme–Costa Blanca
2000Francesco CasagrandeVini Caldirola–Sidermec
2001Fredy GonzálezSelle Italia–Pacific
2002Julio Alberto PérezColombia–Selle Italia
2003Fredy GonzálezColombia–Selle Italia
2004Fabian WegmannGerolsteiner
2005José RujanoColombia–Selle Italia
2006Juan Manuel GárateQuick-Step–Innergetic
2007Leonardo PiepoliSaunier Duval–Prodir
2008Emanuele SellaCSF Group–Navigare
2009Stefano GarzelliAcqua & Sapone–Caffè Mokambo
2010Matthew LloydOmega Pharma–Lotto
2011Stefano GarzelliAcqua & Sapone
2012Matteo RabottiniFarnese Vini–Selle Italia
2013Stefano PirazziBardiani Valvole–CSF Inox
2014Julián ArredondoTrek Factory Racing
2015Giovanni ViscontiMovistar Team
2016Mikel NieveTeam Sky
2017Mikel Landa (İspanya)Team Sky
2018Chris Froome (Büyük Britanya) Team Sky
2019Giulio Ciccone (İtalya)Trek–SegafredoFausto Masnada (İtalya)Damiano Caruso (İtalya)
2020Ruben Guerreiro (Portekiz)EF Pro CyclingTao Geoghegan Hart (Büyük Britanya) Thomas De Gendt (Belçika)
2021Geoffrey Bouchard (Fransa)AG2R Citroën TeamEgan Bernal (Kolombiya)Damiano Caruso (İtalya)
2022Koen Bouwman (Hollanda)Team Jumbo–VismaGiulio Ciccone (İtalya)Alessandro Covi (İtalya)
2023

Puan Klasmanı

YearŞampiyon SürücüTakımıİkinci SürücüÜçüncü Sürücü
1966Gianni MottaMolteni
1967Dino ZandegùSalvarani
1968Eddy MerckxFaema
1969Franco BitossiFilotex
1970Franco BitossiFilotex
1971Marino BassoFerretti
1972Roger De VlaeminckDreher
1973Eddy MerckxMolteni
1974Roger De VlaeminckBrooklyn
1975Roger De VlaeminckBrooklyn
1976Francesco MoserSanson
1977Francesco MoserSanson
1978Francesco MoserSanson
1979Giuseppe SaronniScic–Bottecchia
1980Giuseppe SaronniGis Gelati
1981Giuseppe SaronniGis Gelati
1982Francesco MoserFamcucine
1983Giuseppe SaronniDel Tongo–Colnago
1984Urs FreulerAtala
1985Johan van der VeldeVini Ricordi
1986Guido BontempiCarrera Jeans–Vagabond
1987Johan van der VeldeGis Gelati
1988Johan van der VeldeGis Gelati
1989Giovanni FidanzaChâteau d'Ax
1990Gianni BugnoChâteau d'Ax
1991Claudio ChiappucciCarrera Jeans–Tassoni
1992Mario CipolliniGB–MG Maglificio
1993Adriano BaffiMercatone Uno–Zucchini–Medeghini
1994Djamolidine AbdoujaparovTeam Polti–Vaporetto
1995Tony RomingerMapei–GB–Latexco
1996Fabrizio GuidiScrigno–Blue Storm
1997Mario CipolliniScrigno–Gaerne
1998Mariano PiccoliBrescialat-Liquigas
1999Laurent JalabertONCE
2000Dimitri KonyshevFassa Bortolo
2001Massimo StrazzerMobilvetta Design
2002Mario CipolliniAcqua & Sapone
2003Gilberto SimoniSaeco Macchine per Caffè
2004Alessandro PetacchiFassa Bortolo
2005Paolo BettiniQuick-Step–Innergetic
2006Paolo BettiniQuick-Step–Innergetic
2007—1
2008Daniele BennatiLiquigas
2009Denis Menchov Rabobank
2010Cadel EvansBMC Racing Team
2011Michele ScarponiLampre–ISD
2012Joaquim RodríguezTeam Katusha
2013Mark Cavendish (Büyük Britanya)Omega Pharma–Quick-Step
2014Nacer BouhanniFDJ.fr
2015Giacomo Nizzolo (İtalya)Trek Factory Racing
2016Giacomo Nizzolo (İtalya)Trek–Segafredo
2017Fernando Gaviria (Kolombiya)Quick-Step Floors
2018Elia Viviani (İtalya)Quick-Step Floors
2019Pascal Ackermann (Almanya)Bora–HansgroheArnaud Démare (Fransa)Damiano Cima (İtalya)
2020Arnaud Démare (Fransa)Groupama–FDJPeter Sagan (Slovakya)João Almeida (Portekiz)
2021Peter Sagan (Slovakya)Bora–HansgroheDavide Cimolai (İtalya)Fernando Gaviria (Kolombiya)
2022Arnaud Démare (Fransa)Groupama–FDJFernando Gaviria (Kolombiya)Mark Cavendish (Büyük Britanya)
2023

Genç Sürücü Klasmanı

YearŞampiyon SürücüTakımıİkinci SürücüÜçüncü Sürücü
1976Alfio VandiMagniflex
1977Mario BecciaSanson
1978Roberto VisentiniVibor
1979Silvano ContiniBianchi-Faema
1980Tommy PrimBianchi-Piaggio
1981Giuseppe FaracaHoonved-Bottecchia
1982Marco GroppoMetauro Mobili
1983Franco ChioccioliVivi-Benotto
1984Charly MottetRenault-Elf
1985Alberto VolpiSammontana-Bianchi
1986Marco GiovannettiGis Gelati-Oece
1987Roberto ContiSelca-Conti
1988Stefano TomasiniFanini-Seven Up
1989Vladimir PoulnikovAlfa Lum
1990Vladimir PoulnikovAlfa Lum-BFB Bruciatori
1991Massimiliano LelliAri-Ceramiche Ariostea
1992Pavel TonkovLampre–Colnago
1993Pavel TonkovLampre–Polti
1994Evgeni Berzin#Gewiss–Ballan
2007Andy SchleckTeam CSC
2008Riccardo RiccòSaunier Duval–Scott
2009Kevin SeeldraeyersQuick-Step
2010Richie PorteTeam Saxo Bank
2011Roman KreuzigerAstana
2012Rigoberto UránTeam Sky
2013Carlos BetancurAg2r–La Mondiale
2014Nairo Quintana#Movistar Team
2015Fabio AruAstana
2016Bob JungelsEtixx–Quick-Step
2017Bob JungelsQuick-Step Floors
2018Miguel Ángel López (Kolombiya) Astana
2019Miguel Ángel López (Kolombiya) AstanaPavel Sivakov (Rusya)Hugh Carthy (Büyük Britanya)
2020Tao Geoghegan Hart (Büyük Britanya)Ineos GrenadiersJai Hindley (Avustralya)João Almeida (Portekiz)
2021Egan Bernal (Kolombiya)Ineos GrenadiersAleksandr Vlasov (Rusya)Daniel Martínez (Kolombiya)
2022Juan Pedro López (İspanya)Trek–SegafredoSantiago Buitrago (Kolombiya)Pavel Sivakov (Fransa)
2023

Takım Klasmanı

SeneŞampiyon Takımİkinci TakımÜçüncü Takım
1909Atala–Dunlop
1910Atala–Continental
1911Bianchi
1912Atala–Dunlop
1913Maino
1914Stucchi–Dunlop
1919Stucchi–Dunlop
1920Bianchi
1921Bianchi–Dunlop
1922Legnano–Pirelli
1923Legnano–Pirelli
1924unknown
1925Legnano–Pirelli
1926Legnano–Pirelli
1927Legnano–Pirelli
1928Legnano–Torpedo
1929Legnano–Torpedo
1930Bianchi
1931Legnano–Hutchinson
1932Legnano–Hutchinson
1933Legnano–Clément
1934Gloria
1935Frejus
1936Legnano–Wolsit
1937Frejus
1938Gloria–Ambrosiana
1939Frejus
1940Gloria
1946Legnano–Pirelli
1947Welter
1948Wilier Triestina
1949Wilier Triestina
1950Frejus–Superga
1951Taurea
1952Bianchi–Pirelli
1953Ganna–Ursus
1954Girardengo
1955Atala
1956Atala
1957Legnano
1958Carpano
1959Atala–Pirelli–Lygi
1960Ignis
1961Faema
1962Faema
1963Carpano
1964Saint-Raphaël–Gitane–Dunlop
1965Salvarani
1966Molteni
1967Kas–Kaskol
1968Faema
1969Faema
1970Faemino–Faema
1971Molteni
1972Molteni
1973Molteni
1974Kas–Kaskol
1975Brooklyn
1976Brooklyn
1977Flandria–Velda–Latina Assicurazioni
1978Bianchi–Faema
1979Scic–Bottecchia
1980Bianchi–Piaggio
1981Bianchi–Piaggio
1982Bianchi–Piaggio
1983Gemeaz Cusin
1984Renault–Elf
1985Alpilatte–Cierre
1986Supermercati Brianzoli
1987Panasonic–Isostar
1988Carrera Jeans–Vagabond
1989Fagor–MBK
1990ONCE
1991Carrera Jeans–Tassoni
1992GB–MG Maglificio
1993Lampre–Polti
1994Carrera Jeans–Tassoni
1995Gewiss–Ballan
1996Carrera Jeans–Tassoni
1997Kelme–Costa Blanca
1998Mapei–Bricobi
1999Vitalicio Seguros
2000Mapei–Quick-Step
2001Alessio
2002Alessio
2003Lampre
2004Saeco Macchine per Caffè
2005Liquigas–Bianchi
2006Phonak
2007Saunier Duval–Prodir
2008CSF Group–Navigare
2009Astana
2010Liquigas–Doimo
2011Astana
2012Lampre–ISD
2013Team Sky
2014Ag2r–La Mondiale
2015Astana
2016Astana
2017Movistar Team
2018Team Sky
2019Movistar TeamAstanaBahrain–Merida
2020Ineos GrenadiersDeceuninck–Quick-StepTeam Sunweb
2021Ineos GrenadiersTeam Jumbo–VismaTeam DSM
2022Team Bahrain VictoriousBora–HansgroheIneos Grenadiers
2023