Giro di Lombardia

                                  
Giro di Lombardia (İngilizce: Tour of Lombardia), resmi olarak Il Lombardia, İtalya'nın Lombardiya kentinde düzenlenen bir bisiklet yarışıdır. Geleneksel olarak sezonun beş 'Anıtının' sonuncusu, bisikletteki en prestijli bir günlük etkinliklerden biri olarak kabul ediliyor ve UCI Dünya Turu takvimindeki son etkinliklerden biri. Classica delle foglie morte ("düşen (ölü) yaprakların klasiği") lakaplı bisiklet bisikletteki en önemli Sonbahar Klasiğidir. Yarışın en ünlü tırmanışı, yarış finalindeki Madonna del Ghisallo'dur.

İlk edisyon 1905'te yapıldı. Giro di Lombardia, kurulduğu günden bu yana bisiklette en az kesintiye uğrayan klasik oldu; sadece 1943 ve 1944 baskıları savaş nedeniyle iptal edildi. İtalyan Fausto Coppi beş kez rekor kazandı.

Zorlu parkuru nedeniyle, yarış bir dağcı klasiği olarak kabul edilir ve güçlü iniş becerileri ve güçlü bir sprint bitişi olan dağcıları tercih eder.
SeneŞampiyon BisikletçiTakımıİkinci BisikletçiÜçüncü Bisikletçi
1905Giovanni Gerbi   ( ITA )Maino
1906Cesare Brambilla   ( ITA )Bianchi
1907Gustave Garrigou   ( FRA )Peugeot–Wolber
1908François Faber   ( LUX )Peugeot–Wolber
1909Giovanni Cuniolo   ( ITA )Rudge
1910Giovanni Micheletto   ( ITA )Stucchi
1911Henri Pélissier   ( FRA )
1912Carlo Oriani   ( ITA )Stucchi
1913Henri Pélissier   ( FRA )Alcyon–Soly
1914Lauro Bordin   ( ITA )Bianchi–Dei
1915Gaetano Belloni   ( ITA )
1916Leopoldo Torricelli   ( ITA )Maino
1917Philippe Thys   ( BEL )Peugeot–Wolber
1918Gaetano Belloni   ( ITA )Bianchi
1919Costante Girardengo   ( ITA )Stucchi–Dunlop
1920Henri Pélissier   ( FRA )J.B. Louvet
1921Costante Girardengo   ( ITA )Stucchi–Pirelli
1922Costante Girardengo   ( ITA )Bianchi
1923Giovanni Brunero   ( ITA )Legnano–Pirelli
1924Giovanni Brunero   ( ITA )Legnano–Pirelli
1925Alfredo Binda   ( ITA )Legnano–Pirelli
1926Alfredo Binda   ( ITA )Legnano–Pirelli
1927Alfredo Binda   ( ITA )Legnano–Pirelli
1928Gaetano Belloni   ( ITA )Wolsit–Pirelli
1929Pietro Fossati   ( ITA )Maino–Clément
1930Michele Mara   ( ITA )Bianchi
1931Alfredo Binda   ( ITA )Legnano–Hutchinson
1932Antonio Negrini   ( ITA )Maino–Clément
1933Domenico Piemontesi   ( ITA )Génial Lucifer–Hutchinson
1934Learco Guerra   ( ITA )Maino–Clément
1935Enrico Mollo   ( ITA )Gloria
1936Gino Bartali   ( ITA )Legnano–Wolsit
1937Aldo Bini   ( ITA )Bianchi
1938Cino Cinelli   ( ITA )Frejus
1939Gino Bartali   ( ITA )Legnano
1940Gino Bartali   ( ITA )Legnano
1941Mario Ricci   ( ITA )Legnano
1942Aldo Bini   ( ITA )Bianchi
1943
1944
1945Mario Ricci   ( ITA )Legnano
1946Fausto Coppi   ( ITA )Bianchi
1947Fausto Coppi   ( ITA )Bianchi
1948Fausto Coppi   ( ITA )Bianchi
1949Fausto Coppi   ( ITA )Bianchi–Ursus
1950Renzo Soldani   ( ITA )Thomann
1951Louison Bobet   ( FRA )Stella–Dunlop
1952Giuseppe Minardi   ( ITA )Legnano
1953Bruno Landi   ( ITA )Fiorelli
1954Fausto Coppi   ( ITA )Bianchi–Pirelli
1955Cleto Maule   ( ITA )Torpado
1956André Darrigade   ( FRA )Bianchi–Pirelli
1957Diego Ronchini   ( ITA )Bianchi–Pirelli
1958Nino Defilippis   ( ITA )Carpano
1959Rik Van Looy   ( BEL )Faema–Guerra
1960Emile Daems   ( BEL )Philco
1961Vito Taccone   ( ITA )Atala
1962Jo de Roo   ( NED )Saint-Raphaël–Helyett–Hutchinson
1963Jo de Roo   ( NED )Saint-Raphaël–Gitane–R. Geminiani
1964Gianni Motta   ( ITA )Molteni
1965Tom Simpson   ( GBR )Peugeot–BP–Michelin
1966Felice Gimondi   ( ITA )Salvarani
1967Franco Bitossi   ( ITA )Filotex
1968Herman van Springel   ( BEL )Dr. Mann–Grundig
1969Jean-Pierre Monseré   ( BEL )Flandria–De Clerck–Krüger
1970Franco Bitossi   ( ITA )Filotex
1971Eddy Merckx   ( BEL )Molteni
1972Eddy Merckx   ( BEL )Molteni
1973Felice Gimondi   ( ITA )Bianchi–Campagnolo
1974Roger De Vlaeminck   ( BEL )Brooklyn
1975Francesco Moser   ( ITA )Filotex
1976Roger De Vlaeminck   ( BEL )Brooklyn
1977Gianbattista Baronchelli   ( ITA )Scic
1978Francesco Moser   ( ITA )Sanson–Campagnolo
1979Bernard Hinault   ( FRA )Renault–Gitane
1980Fons De Wolf   ( BEL )Boule d'Or–Studio Casa
1981Hennie Kuiper   ( NED )DAF Trucks–Côte d'Or
1982Giuseppe Saronni   ( ITA )Del Tongo
1983Sean Kelly   ( IRL )Sem–Reydel–Mavic
1984Bernard Hinault   ( FRA )La Vie Claire
1985Sean Kelly   ( IRL )Skil–Sem–Kas–Miko
1986Gianbattista Baronchelli   ( ITA )Supermercati Brianzoli
1987Moreno Argentin   ( ITA )Gewiss–Bianchi
1988Charly Mottet   ( FRA )Système U–Gitane
1989Tony Rominger   ( SUI )Chateau d'Ax
1990Gilles Delion   ( FRA )Helvetia–La Suisse
1991Sean Kelly   ( IRL )PDM–Concorde
1992Tony Rominger   ( SUI )Ariostea
1993Pascal Richard   ( SUI )CLAS–Cajastur
1994Vladislav Bobrik   ( RUS )Gewiss–Ballan
1995Gianni Faresin   ( ITA )Lampre–Panaria
1996Andrea Tafi   ( ITA )Mapei–GB
1997Laurent Jalabert   ( FRA )ONCE
1998Oscar Camenzind   ( SUI )Mapei–Bricobi
1999Mirko Celestino   ( ITA )Team Polti
2000Raimondas Rumšas   ( LTU )Fassa Bortolo
2001Danilo Di Luca   ( ITA )Cantina Tollo–Acqua e Sapone
2002Michele Bartoli   ( ITA )Fassa Bortolo
2003Michele Bartoli   ( ITA )Fassa Bortolo
2004Damiano Cunego   ( ITA )Saeco Macchine per Caffè
2005Paolo Bettini   ( ITA )Quick-Step–Innergetic
2006Paolo Bettini   ( ITA )Quick-Step–Innergetic
2007Damiano Cunego   ( ITA )Lampre–Fondital
2008Damiano Cunego   ( ITA )Lampre
2009Philippe Gilbert   ( BEL )Silence–Lotto
2010Philippe Gilbert   ( BEL )Omega Pharma–Lotto
2011Oliver Zaugg   ( SUI )Leopard Trek
2012Joaquim Rodríguez   ( ESP )Team Katusha
2013Joaquim Rodríguez   ( ESP )Team Katusha
2014Daniel Martin   ( IRL )Garmin–Sharp
2015Vincenzo Nibali   ( ITA )Astana
2016Esteban Chaves   ( COL )Orica–BikeExchangeDiego Rosa (ITA)Rigoberto Uran (COL)
2017Vincenzo Nibali   ( ITA )Bahrain–MeridaJulian Alaphilippe (FRA)Gianni Moscon (ITA)
2018Thibaut Pinot   ( FRA )Groupama–FDJVincenzo Nibali   ( ITA )Dylan Teuns (BEL)
2019Bauke Mollema (NED)Trek–SegafredoAlejandro Valverde (ESP)Egan Bernal (COL)
2020Jakob Fuglsang (Danimarka)AstanaGeorge Bennett (NZL)Aleksandr Vlasov (RUS)
2021Tadej Pogačar (Slovenya)UAE Team EmiratesFausto Masnada (İtalya)Adam Yates (Büyük Britanya)
2022Tadej Pogačar (Slovenya)UAE Team EmiratesEnric Mas (İspanya)Mikel Landa (İspanya)