Girabola

Girabola, veya Campeonato Nacional de Futebol em Séniores Masculinos, Angola futbolunun en üst bölümüdür. Angola Futbol Federasyonu tarafından organize edilmektedir.

Lig birincisi ve ikincisi CAF Şampiyonlar Ligi'ne katılma hakkı kazanır.
Girabola logo.png
Kuruluş 1979
Ülke Angola
Konfederasyon CAF
Takım Sayısı 16
Kategori 1
Düşen Takımlar Segundona
Yerel Kupalar Taça de Angola
SuperTaça de Angola
Uluslararası Kupalar CAF Şampiyonlar Ligi
Confederation Cup
Son Şampiyon Petro de Luanda
(2021–22)
En Başarılı Takım Petro de Luanda (15 şampiyonluk)
Website girabola.com
Şampiyon TakımŞampiyonluk
Petro de Luanda16
Primeiro de Agosto13
Recreativo do Libolo4
ASA3
Primeiro de Maio2
İnterclube2
Sagrada Esperança2
Kabuscorp1
SezonŞampiyon Takım
(Manager)
İkinciGol KralıTakımıGol
1979Primeiro de Agosto
Nicola Berardinelli
 João MachadoDiabos Verdes18
1980Primeiro de Agosto
Ivan Ridanović
 AlvesPrimeiro de Agosto29
1981Primeiro de Agosto
Joaquim Dinis
 Maluka Primeiro de Maio20
1982Petro de Luanda
Antônio Clemente
Primeiro de Agosto JesusPetro de Luanda21
1983Primeiro de Maio
Petar Knežević
 MalukaPrimeiro de Maio17
1984Petro de Luanda
Severino Miranda Smica
 JesusPetro de Luanda22
1985Primeiro de Maio
Rui Rodrigues
 JesusPetro de Luanda19
1986Petro de Luanda
Carlos Silva
 TúbiaInter Luanda20
1987Petro de Luanda
Antônio Clemente
 MavóFerroviário da Huíla20
1988Petro de Luanda
Antônio Clemente
 ManuelPrimeiro de Agosto16
1989Petro de Luanda
Carlos Queirós
 AndréDesportivo da Cuca18
1990Petro de Luanda
Carlos Queirós
 MonaPetro de Luanda17
1991Primeiro de Agosto
Dušan Condić
 Amaral AleixoSagrada Esperança23
1992Primeiro de Agosto
Dušan Condić
 Amaral AleixoPetro de Luanda20
1993Petro de Luanda
Gojko Zec
 SerginhoDesportivo da EKA14
1994Petro de Luanda
Gojko Zec
KabongoSonangol do Namibe16
1995Petro de Luanda
Jesus
 SerginhoDesportivo da EKA19
1996Primeiro de Agosto
Daniel Ndunguidi
 César CanáAcadémica do Lobito15
1997Petro de Luanda
Jorge Ferreira
 Zé NeliPetro do Huambo12
1998Daniel Ndunguidi BetinhoPetro de Luanda14
1999Daniel Ndunguidi IsaacPrimeiro de Agosto16
2000Petro de Luanda
Djalma Cavalcante
BlanchardBenfica de Luanda19
2001Petro de Luanda
Djalma Cavalcante
 Flávio AmadoPetro de Luanda23
2002ASA
Bernardino Pedroto
 Flávio AmadoPetro de Luanda16
2003ASA
Bernardino Pedroto
 Mateus AndréInterclube12
2004ASA
Bernardino Pedroto
 Love KabungulaASA17
2005Sagrada Esperança
Mário Calado
 Love KabungulaASA13
2006Primeiro de Agosto
Jan Brouwer
 Manucho GonçalvesPetro de Luanda16
2007Interclube
Carlos Mozer
 Manucho GonçalvesPetro de Luanda14
2008Petro de Luanda
Bernardino Pedroto
 Santana CarlosPetro de Luanda20
2009Petro de Luanda
Bernardino Pedroto
 David MagalhãesPetro de Luanda19
2010Interclube
Álvaro Magalhães
 Daniel Mpele MpeleKabuscorp14
2011Recreativo do Libolo
Zeca Amaral
 Love KabungulaPetro de Luanda20
2012Recreativo do Libolo
Zeca Amaral
 YanoProgresso14
2013Kabuscorp
Eduard Antranik
 Albert MeyongKabuscorp20
2014Recreativo do Libolo
Miller Gomes
 Albert MeyongKabuscorp17
2015Recreativo do Libolo
João Paulo Costa
 YanoProgresso13
2016Primeiro de Agosto
Dragan Jović
 GelsonPrimeiro de Agosto23
2017Primeiro de Agosto
Dragan Jović
Tiago AzulaoPetro de Luanda16
2018Primeiro de Agosto
Zoran Manojlović
Tiago AzulaoPetro de Luanda20
2018-2019Primeiro de Agosto
Dragan Jović
 MabululuPrimeiro de Agosto14
2019-2020COVİD-19 nedeniyle iptal edildi.
2020-2021Sagrada Esperança
Rui Sapiri
Petro de LuandaTiago AzulaoPetro de Luanda16
2021-2022Petro de Luanda
Alexandre Santos
Primeiro de Agosto
2022-2023