GENÇLERBİRLİĞİ SK

Ankara Futbol Birliği’nin 1921’de Ankara Ligi’ni oluşturması ile, Ankara’da ilk resmi futbol müsabakası 26 Ekim 1922’de Anadolu Sanatkarangücü ve Talimgâhgücü arasında oynanmıştır.

Ankara’nın ilk takımlarından birisi ise Ankara Sultanisi (diğer adıyla Ankara Erkek Lisesi) takımıdır. Futbola meraklı olan Münif Kemal (Ak)’in teşvikleriyle Ankara Sultanisi beden eğitimi hocası Ekrem Bey’in yönetiminde iddialı bir futbol takımı oluşturulmuştur. Ancak, Ekrem Bey’in bazı yetenekli oyuncuları takıma almaması Gençlerbirliği kulübünün kuruluşuna önayak olmuştur.

Takıma alınmayan öğrencilerin ayrı bir kulüp kurma girişimi, 14 Mart 1923’te “Gençlerbirliği Spor Kulübü” adı tescil ettirilerek tamamlanmıştır.

Kulüp kurulur kurulmaz Sultani takımı maça çağrılır. Yapılan maçı Gençlerbirliği 3-0 kazanınca iki kulübün birleşmesi eğilimi oluşur. Bir rivayete göre, Gençlerbirliği’ni kuran öğrenciler kırmızı-siyah Ankara gelinciklerinden bir buket yaparak hocalarının gönlünü almaya gidecekler, kulübün rengi gelinciklerin kırmızı-siyahı ile pekişecektir.

1923-24 sezonunda Ankara Sultanisi liglerden çekilmiş, artık sadece Gençlerbirliği kalmıştır. Ancak Sultani ile kulüp arasındaki gerilim bir süre daha devam edecektir.

Gençlerbirliği ilk kongresini 1925’in Mart ayında gerçekleştirir. Bu kongreden bir süre sonra, Gençlerbirliği’ne dahil olan Sultani öğrencileri Ankara Sultanisi eski müdürü Münif Kemal’i ziyaret ederek gönlünü alırlar ve kulübün başkanlığını teklif ederler. Münif Kemal Bey bu öneriyi kabul eder ve 9 yıl boyunca sürecek başkanlığının başlaması ile birlikte Sultani ile kulüp arasındaki gerginlik sona erer.

Başkanlar

  • 1923-36 Münif Kemal Ak
  • 1936-43 Saffet Gürol
  • 1943-44 Namık Ambarlıoğlu
  • 1944-46 Fevzi Magat
  • 1947-48 Namık Katoğlu
  • 1948-49 Yusuf Bahri
  • 1949-50 Orhan Apak
  • 1950-52 Reşat Taşer
  • 1952-53 Nuri Togay
  • 1953-57 Mümtaz Tarhan
  • 1957-58 Ahmet Korur
  • 1958-61 Orhan Apak
  • 1961-63 Turhan Ogan
  • 1964-65 İbrahim Hatipoğlu
  • 1965-66 Yılmaz Mete
  • 1966-67 İsmet Sezgin
  • 1968 Hadi Özbay
  • 1968-69 Necip Türegen
  • 1969-70 Ali Tuzcuoğlu
  • 1970-72 Adil Evrensel
  • 1972-74 Sezai Diblan
  • 1976-77 Hasan Şengel
  • 1977-2017 İlhan Cavcav
  • 2017 – Murat Cavcav

Başarıları

  • Türkiye Futbol Şampiyonası
Şampiyonluk (2): 1941, 1946
İkincilik (1): 1950
  • Türkiye Kupası
Şampiyonluk (2): 1987, 2001
İkincilik (3): 2003, 2004, 2008
  • Ankara Ligi
Şampiyonluk (10): 1929-30, 1930-31, 1931-32, 1932-33, 1934-35, 1939-40, 1940-41, 1945,46, 1949-50, 1950-51

Takım Kadrosu

2019/2020 Takım Kadrosu2020/2021 Takım Kadrosu2021/2022 Takım Kadrosu
Güncelleme (10-02-2022)
Manager : Mustafa Kaplan
(28 October 2019) Kovulma
Manager : Hamza Hamzaoğlu
İstifa (Sözleşme Sonu)
Manager : Mert Nobre
Karşılıklı anlaşma (10 November 2020)
Manager : Mustafa Kaplan
İstifa (31-01-2021)
Manager : Mehmet Altıparmak
Karşılıklı anlaşma (09 Mart 2021)
Manager : Özcan Bizati
Manager : Özcan Bizati
Burak Çapkınoğlu (Kaleci)
Adanaspor (September 2020)
Yasin Davuş (Kaleci)
Hacettepe FK (Ocak 2021)
Diyarbekirspor (Temmuz 2021)
Ramazan Köse (Kaleci)
Kasımpaşa (Temmuz 2021)
Ertaç Özbir (Kaleci) Ertaç Özbir (Kaleci)
Yeni Malatyaspor (Ekim 2020)
Abdoulaye Diallo (Kaleci)
Nattingham Forest (Eylül 2020)
Atalay Gökçe (Kaleci)
Alryapı (Haziran 2021)
Atalay Gökçe (Kaleci)
Kristoffer Nordveldt (Kaleci) (Sweden)
Swansea City (January 2020)
Kristoffer Nordveldt (Sweden) (Kaleci)
AIK Solna (Haziran 2021)
Übeyd Adıyaman (Kaleci)
Bodrum Bld. (January 2020)
Übeyd Adıyaman (Kaleci)Übeyd Adıyaman (Kaleci)
Daniel Candeias (Portugal)Daniel Candeias (Portugal)
Alanyaspor (Haziran 2021)
Kerem Can Akyüz
Samsunspor (Temmuz 2021)
Serbest (Ocak 2022)
Pierre-Yves PolomatPierre-Yves Polomat
Serbest (Haziran 2021)
Kazenga LuaLua (DR Kongo)
Luton Town
(Temmuz 2021)
Abdoulaye Sadio Diallo (Senegal)
Nattingham Forest (June 2020) left.
Baran Başyiğit
G. Birliği U-19
Hacettepe (Ocak 2021) Kiralık
Baran Başyiğit
Sefa Yılmaz Sefa Yılmaz
Sivasspor (Haziran 2021)
Chibuike Blessing Eleke (Nijerya)
Beerschot VA (Eylül 2021)
Kiralık
Mats Seuntjens (Netherlands)
Fortuna Sittard (August 2020) left.
Dominik Furman (Poland)
Wisla Plock (August 2020)
Wisla Plock (Temmuz 2021)
Dmytro Hrechyshkin (Ukrayna)
Oleksandriya
(Temmuz 2021)
Giovanni Sio (Ivory Coast)Giovanni Sio (Ivory Coast)
Serbest (Haziran 2021)
Aaron Tshibola (DR Kongo)
Kilmarnock
(Temmuz 2021)
Ahmet Oğuz
Kasımpaşa (September 2020)
Floyd Ayite (Togo)
Fulham (August 2020)
Valenciennes (Haziran 2021)
Mert Kula
Kayserispor
(Temmuz 2021)
Abdullah ŞahindereAbdullah ŞahindereAbdullah Şahindere
Arda KızıldağArda KızıldağArda Kızıldağ
Berat Ayberk Özdemir Berat Ayberk Özdemir
Trabzonspor (05 Ocak 2021)
Barış Alıcı
F. Bahçe (Ağustos 2021)
Çayan PoshoroğluRobert Piris Da Motta (Paraguay)
Flamengo (September 2020) Kiralık
Kiralık döndü.
Muhammed Bayır
Boluspor
(Temmuz 2021)
Erdem Özgenç
F.Karagümrük (Temmuz 2019)
Salih Dursun
Antalyaspor (August 2020)
Karagümrük (Haziran 2021)
Sintyahu Sallalich (Finlandiya)
Hapoel Beer Sheva (Temmuz 2021)
Halil İbrahim PehlivanHalil İbrahim Pehlivan
Gaziantep FK (Temmuz 2021)
Kerim Avcı
Adana Demirspor (Temmuz 2021)
Bandırmaspor (Eylül 2021)
İlker Karakaşİlker Karakaşİlker Karakaş
Nadir Çiftçi
Ç.Rizespor (August 2020)
Mustafa Çeçenoğlu
Menemenspor (August 2020)
Beypiliç Boluspor (Ocak 2021) Kiralık
Mustafa Çeçenoğlu
Denizlispor (Ağustos 2021)
Rahmetullah BerişbekRahmetullah BerişbekRahmetullah Berişbek
Soner DikmenSoner Dikmen
Konyaspor (Temmuz 2021)
Onur Alp Sarman
Kocaelispor (Temmuz 2021)
Sorin Bogdan Stancu (Romanya)Sorin Bogdan Stancu (Romanya)
Eyüpspor (Haziran 2021)
Aksel Aktaş
Fatih Karagümrük (Ağustos 2021)
Stephane Sessegnon (Benin)
Serbest (August 2020)
Lucas Mugni (Arjantin)
Sport Recife (Ocak 2021)
Bahia (Temmuz 2021)
Gökhan Gül
Düsseldorf (Temmuz 2021)
Zargo Toure (Senegal)Zargo Toure (Senegal)
JDA Dijon (Haziran 2021)
Oleksandr Belyaev (Ukrayna)
Dnipro-1 (Temmuz 2021)
Mustafa Hüseyin SeyhanMustafa Hüseyin SeyhanMustafa Hüseyin Seyhan
Bucaspor (Ağustos 2021)
Ömürcan ArtanÖmürcan ArtanÖmürcan Artan
Ilksen Kuttekin
Fethiyespor (August 2020)
Diego Angelo (Brazil)
Kayserispor (August 2020)
Serbest (Haziran 2021)
Furkan Şeker
Adanaspor (Ağustos 2021)
Fabricio Baiano (Brazil)
Maritimo (Temmuz 2019) Join
Ç.Rizespor (August 2020) left.
Murat Yıldırım
Yeni Malatyaspor (September 2020)
Çorumspor (Temmuz 2021)
Musa Şahindere
Hacettepe (Haziran 2021)
Yasin Pehlivan
Ç.Rizespor (August 2020)
Mattias Johansson
Panathinaikos (August 2020)
Legia Warsaw (Mayıs 2021)
Serdarcan Eralp
Hacettepe (Haziran 2021)
Mike van Beijnen (Netherlands)
FC Barcelona B (January 2020) join
Fortuna Sittard (August 2020) left.
Sami Gökhan Altıparmak
G. Birliği U-19
Sami Gökhan Altıparmak
Ömer Alper Tatlısu
Hacettepe (Ağustos 2019)
Kiralık
Ömer Alper Tatlısu
Hacettepe (Eylül 2020)
Kiralık
Ömer Alper Tatlısu
Adıyaman FK (Eylül 2021)
Kiralık
Kiralık döndü (Ocak 2022)
Etimesgut Bld. (Ocak 2022) Kiralık
Metehan Mert
Hacettepe (Eylül 2020)
Metehan Mert
Mustafa Akbaş
Yeni Malatyaspor (Ocak 2021)
Erzurum BB (Temmuz 2021)
Srdjan Spiridonovic (Sırbistan)
Kızılyıldız (Ocak 2021) Kiralık
Kiralık döndü.
Batuhan Uçan
G. Birliği U-19
(Ocak 2021)
Batuhan Uçan
Hacettepe (Ağustos 2021)
Kiralık
Emin Emir Kavasoğlu
G. Birliği U-19 (Ocak 2021)
Profesyonel oldu
Emin Emir Kavasoğlu
Emir Ortakaya
G. Birliği U-19 (Şubat 2021)
F. Bahçe U-19 (Ağustos 2021)
Hasanalp Birken
G. Birliği U-19 (Ekim 2021)
Profesyonel oldu
Hasanalp Birken
Kağan Özkan
G. Birliği U-19 (Ekim 2021)
Profesyonel oldu
Kağan Özkan
Sandro Lima (Brezilya)
Tianjin TEDA (Şubat 2021)
Sandro Lima (Brezilya)
Ulusoy Mert Kabasakal
G. Birliği U-19 (Şubat 2021)
Profesyonel oldu
Ulusoy Mert Kabasakal

2019/2020 Top Scorers

PlayersTSLCup
Berat Ayberk Ozdemir 2
Giovanni Sio11
Bogdan Stancu 14
Stephane Sessegnon3
Rahmetullah Berişbek 11
Zargo Toure1
Daniel Candeias 3
Yasin Pehlivan1
Floyd Ayite 3
Own Goals1