Gaziantep Basketbol

Gaziantep Basketbol ya da tam adıyla Gaziantep Basketbol ve Spor Anonim Şirketi, Basketbol Süper Ligi’nde mücadele etmektedir. Takım maçlarını Şahinbey Kapalı Spor Salonu’nda oynamaktadır.

Lig BSL
Kuruluş 2007
Eski ad(lar)ı Gaziantep Büyükşehir Belediye (2007-2012)
Royal Halı Gaziantep Büyükşehir Belediye (2012-2013)
Royal Halı Gaziantep (2013-2016)
Gaziantep Basketbol (2016-günümüz)
Salon Karataş Şahinbey Spor Salonu
(Kapasite: 6,400)
Renkler Kırmızı-Siyah
    –    
Başkan Metin Uzer
Başantrenör Tutku Açık
Kaptan Can Uğur Öğüt
Resmî site Gaziantep Basketbol

Başarıları

FIBA Eurochallenge Cup:

  • Üçüncülük (1): 2013-14

Takım Kadrosu

2018/2019 Takım Kadrosu2019/2020 Takım Kadrosu2020/2021 Takım Kadrosu2021/2022 Takım Kadrosu2022/2023 Takım Kadrosu
Güncelleme (01-10-2022)
Baş Antrenör : Nenad MarkoviçBaş Antrenör : Nenad MarkoviçBaş Antrenör : Nenad Markoviç
(Sezon sonu ayrıldı.)
Baş Antrenör : Tutku AçıkBaş Antrenör : Tutku Açık
ARBER BERİSHAARBER BERİSHA
Peja (November 2019)
Ahmet Furkan Özkan
Junior Team (August 2020)
Ahmet Furkan ÖzkanAhmet Furkan Özkan
Batuhan DikmenBatuhan Dikmen
Balıkesir BŞB. (August 2020)
Arda Korkmaz
İzmir BŞB. (August 2020)
TED Kolejliler (Temmuz 2021)
Alpha Kaba (Fransa)
Nanterre (Temmuz 2021)

Budućnost VOLI (04-08-2022)
Codi Miller-McIntyre (ABD)
BC Andorra (Ağustos 2022)
Can Uğur ÖğütCan Uğur ÖğütCan Uğur Öğüt
Türk Telekom (Temmuz 2021)
Alp Karahan
Petkimspor (Temmuz 2021)
Mersin BB GSK (Ocak 2022)
Birkan Batuk
Frutti Extra Bursaspor (Temmuz 2022)
DOĞAN ŞENLİ
Bahçeşehir Koleji (Temmuz 2019)
ANDREW EUGENE CRAWFORD
Cremona (Temmuz 2019)
AX Milano (January 2020)
Atahan Demirtaş
Karşıyaka Belediye (August 2020)
Atahan DemirtaşAtahan Demirtaş
KADİR BAYRAM
OGM Ormanspor (Temmuz 2019)
Erolcan Çinko
G.Saray (Temmuz 2019)
OGM Ormanspor (July 2020)
Koray Çekici
Junior Team (August 2020)
Koray ÇekiciKoray Çekici
MARKO TOMAS (CRO)
Igokea (Temmuz 2019)
İsmail Cem Ulusoy
Bandırma Kırmızı (Temmuz 2019)
İsmail Cem Ulusoyİsmail Cem Ulusoy
Petkim (Haziran 2022)
Damyean da Kethe Dotson (ABD)
Austin Stars (Haziran 2022)
MERT DOĞAN
ÜNSPED (July 2019)
JAMARR RODEZ SANDERS
Overseas (Temmuz 2019)
Derthona Basket (January 2020)
Trevis JeMar Simpson (USA)
Rasta Vechta (July 2020)
Bamberg (Temmuz 2021)
Dusan Cantekin
Konyaspor (Temmuz 2021)

Pınar Karşıyaka (Temmuz 2022)
John Egbunu (Nijerya)
Hapoel Jarusalem (Ağustos 2022)
Murat GöktaşMurat GöktaşMarko Tomas (Croatia)
Igokea (Ağustos 2020)
Serbest (Ağustos 2021)
Quentin Peterson jR. (ABD)
Bakken Bears (Temmuz 2021)

Nanjing Tongxi Monkey Kings (17-07-2022)
İbrahim Ethem Yılmaz
Gaziantep Basketbol Genç Takımı (01-07-2022)
Orhan Aydın HacıyevaOrhan Aydın HacıyevaOrhan Aydın HacıyevaOrhan Aydın Hacıyeva
Yalova Basket (Temmuz 2022)
Metin Türen
Frutti Extra Bursaspor (Temmuz 2022)
PHİLLİP EDWARD GREENE (USA)
Asseco Arka (Temmuz 2019)
JAMELLE WILLIAM HAGINS
Quimsa (Temmuz 2019)
OGM Ormanspor (January 2020)
Mouhammadou Einstein Jaiteh (France)
Avtodor Saratov (July 2020)
Virtus Bologna (Temmuz 2021)
Jarmar Otis Gulley (ABD)
Darüşşafaka Tekfen (Temmuz 2021)
Leyton Grant Hammonds (ABD)
Yokohoma BC (Ağustos 2022)
Sarunas Vasiliauskas (Lithuania)Sarunas Vasiliauskas (Lithuania)
Aliağa Petkimspor (August 2020)
Brynton Jevon Lemar (USA)
Start Lublin (July 2020)
Pallacanestro Reggiana  (Şubat 2021)
Hüseyin Emre Yılmaz
Genç Takım (Temmuz 2021)
Hüseyin Emre Yılmaz
SHAQUİELLE O’NEAL MCKISSIC (USA)
Beşiktaş Sompo Japan (July 2019)
Metehan Akyel
Bandırma Kırmızı (Temmuz 2019)
Metehan Akyel
Petkimspor (Temmuz 2021)
Leon Harun Apaydın
Pınar Karşıyaka (Temmuz 2021)
Leon Harun Apaydın
Stevan Jelovac (Serbia)Stevan Jelovac (Serbia)
San-en NeoPhoenix (June 2020)
Rashard Kelly (USA)
Dolomiti Energia Trento (July 2020)
JDA Dijon (Haziran 2021)
Milton Edward Doyle (ABD)
Portland Trail Blazers (Ağustos 2021)

Tasmania JJ (Haziran 2022)
Conner Michael Frankamp (ABD)
Aftershocks (Temmuz 2022)
TONYE FRANK JEKİRİ (NİG)
ASVEL (July 2019)
Ivan Buva (Croatia)
AS Monaco (Eylül 2019)
Serbest (July 2020)
Tevfik Akdamar
Bursaspor (Temmuz 2021)

Tofaş (Ağustos 2022)
Muhsin Yaşar
Tofaş (Ağustos 2022)
YUNUS ÇANKAYA
İTÜ BB (July 2019)
Jason Allen Rich
Beşiktaş Sompo Japan (Eylül 2019) join
Varese (July 2020)
Ryan Shanahan Luther (ABD)
Darüşşafaka Tekfen (Temmuz 2021)
BC Murcia (Ağustos 2022)
Can Uğur Öğüt
Türk Telekom (Ağustos 2022)
Perrin Buford (USA)
Joventut Badalona (January 2020)
Shimane SM (August 2020)
Erik Deshawn McCree (ABD)
Peristeri (14-01-2022)
Sgiha L-Stars (Temmuz 2022)