Futbol Yaz Olimpiyat Oyunları

Futbol, 1896 ve 1932 yılları dışında tüm Yaz Olimpiyat Oyunları programlarına alınmıştır. 1996’dan beri kadınlar da katılmaktadır.

Erkekler

ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz MadalyaToplam
Macaristan3 115
Büyük Britanya3 3
Arjantin2 24
SSCB235
Uruguay22
Brezilya13 26
Yugoslavya1315
Polonya123
İspanya123
Doğu Almanya1113
Nijerya1113
Fransa112
Çekoslavakya112
Italya123
İsveç123
Belçika112
Meksika11
Kanada11
Kamerun11
Danimarka314
ABD112
Bulgaristan112
Almanya11
İsviçre11
Avusturya11
Paraguay11
Hollanda33
Japonya11
Norveç11
Almanya Birleşik Takımı11
Batı Almanya11
Gana11
Şili11
Güney Kore11
YearHostGold medalistsScoreSilver medalistsBronze medalists
1896AthensNo football tournament
1900ParisGreat Britain
(Upton Park F.C.)
[25]France
(Club Français)
Belgium
(ULB)
1904St. LouisCanada
(Galt F.C.)
[26]United States
(Christian Bro. College)
United States
(St. Rose Parish)
1908LondonGreat Britain2–0DenmarkNetherlands
1912StockholmGreat Britain4–2DenmarkNetherlands
1920AntwerpBelgium[27]SpainNetherlands
1924ParisUruguay3–0SwitzerlandSweden
1928AmsterdamUruguay1–1
Match replay: 2–1
ArgentinaItaly
1932Los AngelesNo football tournament
1936BerlinItaly2–1AustriaNorway
1948LondonSweden3–1YugoslaviaDenmark
1952HelsinkiHungary2–0YugoslaviaSweden
1956MelbourneSoviet Union1–0YugoslaviaBulgaria
1960RomeYugoslavia3–1DenmarkHungary
1964TokyoHungary2–1CzechoslovakiaGermany
1968Mexico CityHungary4–1BulgariaJapan
1972MunichPoland2–1HungaryEast Germany
Soviet Union
1976MontrealEast Germany3–1PolandSoviet Union
1980MoscowCzechoslovakia1–0East GermanySoviet Union
1984Los AngelesFrance2–0BrazilYugoslavia
1988SeoulSoviet Union2–1BrazilWest Germany
1992BarcelonaSpain3–2PolandGhana
1996AtlantaNigeria3–2ArgentinaBrazil
2000SydneyCameroon2–2
(5-3 pen.)
SpainChile
2004AthensArgentina1–0ParaguayItaly
2008BeijingArgentina1–0NigeriaBrazil
2012LondonMexico2–1BrazilSouth Korea
2016Rio de JaneiroBrazil1–1
(5-4 pen.)
GermanyNigeria
2021Tokyo

Kadınlar

ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
ABD41
Almanya13
Norveç11
Brezilya2
Japonya1
İsveç1
Çin1
Kanada2
Fransa
YearHostGold medalists
(Manager)
ScoreSilver medalistsBronze medalists
1996AtlantaUnited States
Tony DiCicco
2–1
Shannon Ann MacMillan, Tiffeny Carleen Milbrett / Sun Wen
ChinaNorway
2000SydneyNorway
Per-Mathias Høgmo
3–2
Gro Espeseth, Ragnhild Øren Gulbrandsen, Dagny Mellgren / Tiffeny Carleen Milbrett (2)
United StatesGermany
2004AthensUnited States
April Heinrichs
2–1
Lindsay Ann Tarpley, Abby Wambach / Pretinha
BrazilGermany
2008BeijingUnited States
Pia Sundhage
1–0
Carli Lloyd
BrazilGermany
2012LondonUnited States
Pia Sundhage
2–1
Carli Lloyd (2) / Yūki Nagasato
JapanCanada
2016Rio de JaneiroGermany
Silvia Neid
2–1
Dzsenifer Marozsán, Linda Birgitta Sembrant (og) / Emma Stina Blackstenius
SwedenCanada
2021Tokyo