Nordic combined

10 km individual normal hill

ChampionshipsGoldSilverBronze
1925 JohannisbadOtakar NěmeckýJosef AdolfXaver Affentranger
 Czechoslovakia Czechoslovakia Switzerland
1926 LahtiJohan GrøttumsbråtenThorleif HaugEinar Landvik
 Norway Norway Norway
1927 Cortina d'AmpezzoRudolf BurkertOtakar NěmeckýFrantišek Wende
 Czechoslovakia Czechoslovakia Czechoslovakia
1929 ZakopaneHans VinjarengenOle StenenEsko Järvinen
 Norway Norway Finland
1930 OsloHans VinjarengenLeif SkagnæsKnut Lunde
 Norway Norway Norway
1931 OberhofJohan GrøttumsbråtenSverre KolterudArne Rustadstuen
 Norway Norway Norway
1933 InnsbruckSven ErikssonAntonín BartoňHarald Bosio
 Sweden Czechoslovakia Austria
1934 SollefteåOddbjørn HagenSverre KolterudHans Vinjarengen
 Norway Norway Norway
1935 Vysoké TatryOddbjørn HagenLauri ValonenWilly Bogner
 Norway Finland Germany
1937 ChamonixSigurd RøenRolf KaarbyAarne Valkama
 Norway Norway Finland
1938 LahtiOlaf HoffsbakkenJohn WestberghHans Vinjarengen
 Norway Sweden Norway
1939 ZakopaneGustav 'Gustl' BerauerGustaf Adolf SellinMagnar Fosseide
 Germany Sweden Norway
1950 Lake PlacidHeikki HasuOttar GjermundshaugSimon Slåttvik
 Finland Norway Norway
1954 FalunSverre StenersenGunder GundersenKjetil Mårdalen
 Norway Norway Norway
1958 LahtiPaavo KorhonenSverre StenersenGunder Gundersen
 Finland Norway Norway
1962 ZakopaneArne LarsenDmitry KochkinOle Henrik Fagerås
 Norway Soviet Union Norway
1966 OsloGeorg ThomaFranz KellerAlois Kälin
 West Germany West Germany Switzerland
1970 Vysoké TatryLadislav RyglNikolay NogovitsynVyacheslav Dryagin
 Czechoslovakia Soviet Union Soviet Union
1974 FalunUlrich WehlingGünter DeckertStefan Hula
 East Germany East Germany Poland
1978 LahtiKonrad WinklerRauno MiettinenUlrich Wehling
 East Germany Finland East Germany
1982 OsloTom SandbergKonrad WinklerUwe Dotzauer
 Norway East Germany East Germany
1985 SeefeldHermann WeinbuchGeir AndersenJouko Karjalainen
 West Germany Norway Finland
1987 OberstdorfTorbjørn LøkkenTrond-Arne BredesenHermann Weinbuch
 Norway Norway West Germany
1989 LahtiTrond Einar EldenAndrey DundukovTrond-Arne Bredesen
 Norway Soviet Union Norway
1991 Val di FiemmeFred Børre LundbergKlaus SulzenbacherKlaus Ofner
 Norway Austria Austria
1993 FalunKenji OgiwaraKnut Tore ApelandTrond Einar Elden
 Japan Norway Norway
1995 Thunder BayFred Børre LundbergJari MantilaSylvain Guillaume
 Norway Finland France
1997 TrondheimKenji OgiwaraBjarte Engen VikFabrice Guy
 Japan Norway France
1999 RamsauBjarte Engen VikSamppa LajunenDmitry Sinitsyn
 Norway Finland Russia
2001 LahtiBjarte Engen VikSamppa LajunenFelix Gottwald
 Norway Finland Austria
2003 Val di FiemmeRonny AckermannFelix GottwaldSamppa Lajunen
 Germany Austria Finland
2005 OberstdorfRonny AckermannBjörn KircheisenFelix Gottwald
 Germany Germany Austria
2007 SapporoRonny Ackermann (3)Bill DemongAnssi Koivuranta
 Germany United States Finland
2009 LiberecTodd LodwickJan SchmidBill Demong
 United States Norway United States
2011 OsloEric Frenzel (Germany)Tino Edelmann (Germany)Felix Gottwald (v)
2013 Val di FiemmeJason Lamy-Chappuis (France)Mario Stecher (Austria)Björn Kircheisen (Germany)
2015 FalunJohannes Rydzek (Germany)Alessandro Pittin (Italy)Jason Lamy-Chappuis (France)
2017 LahtiJohannes Rydzek (Germany)Eric Frenzel (Germany)Björn Kircheisen (Germany)
2019 SeefeldJarl Magnus Riiber (Norway)Bernhard Gruber (Austria)Akito Watabe (Japan)
2021 Oberstdorf
2023 Planica

10 km individual large hill

ChampionshipsGoldSilverBronze
1999 RamsauBjarte Engen Vik (Norway)Mario Stecher (Austria)Kenji Ogiwara
2001 LahtiMarco Baacke (Germany)Samppa Lajunen (Finland)Ronny Ackermann (Germany)
2003 Val di FiemmeJohnny Spillane ( United States)Ronny Ackermann (Germany)Felix Gottwald (Austria)
2005 OberstdorfRonny Ackermann (Germany)Magnus Moan (Norway)Kristian Hammer (Norway)
2007 SapporoHannu Manninen (Finland)Magnus Moan (Norway)Björn Kircheisen (Germany)
2009 LiberecBill Demong ( United States)Björn Kircheisen (Germany)Jason Lamy-Chappuis (France)
2011 OsloJason Lamy-Chappuis (France)Johannes Rydzek (Germany)Eric Frenzel (Germany)
2013 Val di FiemmeEric Frenzel (Germany)Bernhard Gruber (Austria)Jason Lamy-Chappuis (France)
2015 FalunBernhard Gruber (Austria)François Braud (France)Johannes Rydzek (Germany)
2017 LahtiJohannes Rydzek (Germany)Akito Watabe (Japan)François Braud (France)
2019 SeefeldEric Frenzel (Germany)Jan Schmid (Norway)Franz-Josef Rehrl (Austria)
2021 Oberstdorf
2023 Planica

4 x 5 km team normal hill

ChampionshipsGoldSilverBronze
2011 Oslo Austria Germany Norway
David KreinerJohannes RydzekJan Schmid
Bernhard GruberBjörn KircheisenMagnus Moan
Felix GottwaldTino EdelmannMikko Kokslien
Mario StecherEric FrenzelHåvard Klemetsen
2013 Val di Fiemme France Norway United States
François BraudJørgen GråbakTaylor Fletcher
Maxime LaheurteHåvard KlemetsenBryan Fletcher 
Sébastien LacroixMagnus KrogTodd Lodwick
Jason Lamy-ChappuisMagnus MoanBill Demong
2015 Falun Germany Norway France
Tino EdelmannMagnus MoanFrançois Braud
Eric FrenzelHåvard KlemetsenMaxime Laheurte 
Fabian RießleMikko KokslienSébastien Lacroix
Johannes RydzekJørgen GråbakJason Lamy-Chappuis
2017 Lahti Germany Norway Austria
Björn KircheisenMagnus MoanBernhard Gruber
Eric Frenzel (2)Mikko KokslienMario Seidl 
Fabian Rießle (2)Magnus KrogPhilipp Orter
Johannes Rydzek (2)Jørgen GråbakPaul Gerstgraser
2019 Seefeld Norway
Espen Bjørnstad
Jan Schmid
Jørgen Graabak
Jarl Magnus Riiber
Germany
Johannes Rydzek
Eric Frenzel
Fabian Rießle
Vinzenz Geiger
Austria
Bernhard Gruber
Mario Seidl
Franz-Josef Rehrl
Lukas Klapfer
2021 Oberstdorf
2023 Planica

2 x 7.5 km team sprint large hill

ChampionshipsGoldSilverBronze
2013 Val di FiemmeFrance
Sébastien Lacroix
Jason Lamy-Chappuis
Austria
Wilhelm Denifl
Bernhard Gruber
Germany
Tino Edelmann
Eric Frenzel
2015 FalunFrance
François Braud
Jason Lamy-Chappuis 
Germany
Eric Frenzel
Johannes Rydzek
Norway
Magnus Moan
Haavard Klemetsen
2017 LahtiGermany
Eric Frenzel
Johannes Rydzek
Norway
Magnus Moan
Magnus Krog
Japan
Yoshito Watabe
Akito Watabe
2019 Seefeld Germany
Eric Frenzel
Fabian Rießle
Norway
Jan Schmid
Jarl Magnus Riiber
Austria
Franz-Josef Rehrl
Bernhard Gruber
2021 Oberstdorf
2023 Planica

10 km mass start

ChampionshipsGoldSilverBronze
2009 LiberecTodd Lodwick (United States)Tino Edelmann (Germany)Jason Lamy-Chappuis (France)

4 x 5 km team (3 x 10 km: 1982–93)

ChampionshipsGoldSilverBronze
1982 OsloUwe DotzauerJouko Karjalainen(None)
Günther SchmiederRauno Miettinen
Konrad WinklerJorma Etelälahti
 East Germany Finland shared with
Hallstein Bøgseth
Espen Andersen
Tom Sandberg
 Norway
1984 RovaniemiTom SandbergRauno MiettinenAlexander Prosvirnin
Hallstein BøgsethJukka YlipulliAlexander Mayorov
Geir AndersenJouko KarjalainenIldar Garifullin
 Norway Finland Soviet Union
1985 SeefeldThomas MüllerGeir AndersenJyri Pelkonen
Hubert SchwarzEspen AndersenJukka Ylipulli
Hermann WeinbuchHallstein BøgsethJouko Karjalainen
 West Germany Norway Finland
1987 OberstdorfHermann Weinbuch (2)Hallstein BøgsethSergey Chervyakov
Hans-Peter PohlTrond-Arne BredesenAndrey Dundukov
Thomas Müller (2)Torbjørn LøkkenAllar Levandi
 West Germany Norway Soviet Union
1989 LahtiTrond Einar EldenAndreas SchaadRalph Leonhardt
Trond-Arne BredesenHippolyt KempfBernd Blechschmidt
Bård Jørgen EldenFredy GlanzmannThomas Abratis
 Norway  Switzerland East Germany
1991 Val di FiemmeGünther CsarFrancis RepellinReiichi Mikata
Klaus OfnerXavier GirardMasashi Abe
Klaus SulzenbacherFabrice GuyKazuoki Kodama
 Austria France Japan
1993 FalunTakanori KonoTrond Einar EldenThomas Dufter
Masashi AbeKnut Tore ApelandJens Deimel
Kenji OgiwaraFred Børre LundbergHans-Peter Pohl
 Japan Norway Germany
1995 Thunder BayMasashi Abe (2)Halldor SkardMarkus Wüst
Tsugiharu OgiwaraBjarte Engen VikArmin Krugel
Kenji Ogiwara (2)Knut Tore ApelandStefan Wittwer
Takanori Kono (2)Fred Børre LundbergJean-Yves Cuendet
 Japan Norway  Switzerland
1997 TrondheimHalldor SkardJari MantilaChristophe Eugen
Bjarte Engen VikTapio NurmelaFelix Gottwald
Knut Tore ApelandSamppa LajunenMario Stecher
Fred Børre LundbergHannu ManninenRobert Stadelmann
 Norway Finland Austria
1999 RamsauHannu ManninenFred Børre LundbergNikolay Parfyonov
Tapio NurmelaTrond Einar EldenAlexey Fadeyev
Jari MantilaBjarte Engen VikValeri Stolyarov
Samppa LajunenKenneth BraatenDmitry Sinitsyn
 Finland Norway Russia
2001 LahtiKenneth BraatenChristophe EugenJari Mantila
Sverre RotevatnMario StecherHannu Manninen
Bjarte Engen Vik (2)David KreinerJaakko Tallus
Kristian HammerFelix GottwaldSamppa Lajunen
 Norway Austria Finland
2003 Val di FiemmeMichael GruberThorsten SchmittHannu Manninen
Wilhelm DeniflGeorg HettichJouni Kaitainen
Christoph BielerBjörn KircheisenJaakko Tallus
Felix GottwaldRonny AckermannSamppa Lajunen
 Austria Germany Finland
2005 OberstdorfPetter TandeSebastian HaseneyMichael Gruber
Håvard KlemetsenGeorg HettichChristoph Bieler
Magnus MoanBjörn KircheisenDavid Kreiner
Kristian Hammer (2)Ronny AckermannFelix Gottwald
 Norway Germany Austria
2007 SapporoAnssi KoivurantaSebastian HaseneyHåvard Klemetsen
Janne RyynänenRonny AckermannEspen Rian
Jaakko TallusTino EdelmannPetter Tande
Hannu Manninen (2)Björn KircheisenMagnus Moan
 Finland Germany Norway
2009 LiberecYūsuke MinatoRonny AckermannMikko Kokslien
Taihei KatoEric FrenzelPetter Tande
Akito WatabeBjörn KircheisenJan Schmid
Norihito KobayashiTino EdelmannMagnus Moan
 Japan Germany Norway
2011 OsloBernhard GruberJohannes RydzekMikko Kokslien
David KreinerBjörn KircheisenHåvard Klemetsen
Felix Gottwald (2)Eric FrenzelJan Schmid
Mario StecherTino EdelmannMagnus Moan
 Austria Germany Norway