FIS Dünya Snowboard Şampiyonası

FIS Snowboard Dünya Şampiyonası, Snowboard için FIS tarafından düzenlenen dünya şampiyonasıdır. İlk olarak 1996'da yapıldı. Şampiyona etkinlikleri, her iki cinsiyet için de Big air, Half-pipe, Parallel dev slalom, Parallel slalom, Slopestyle ve Snowboard cross'u içerir.

Alp Disiplini

Paralel Dev Slalom

Sene/ŞehirAltınGümüşBronz
1999 Berchtesgaden Richard Rikardsson (SWE) Stefan Kaltschuetz (AUT) Herald Walter (AUT)
2001 Madonna di Campiglio Nicolas Huet (FRA) Mathieu Chiquet (FRA) Anton Pogue (USA)
2003 Kreischberg Dejan Košir (SLO) Simon Schoch (SUI) Nicolas Huet (FRA)
2005 Whistler Jasey-Jay Anderson (CAN) Urs Eiselin (SUI) Nicolas Huet (FRA)
2007 Arosa Rok Flander (SLO) Philipp Schoch (SUI) Heinz Inniger (SUI)
2009 Gangwon Jasey-Jay Anderson (CAN) (2) Sylvain Dufour (FRA) Matthew Morison (CAN)
2011 La Molina Benjamin Karl (AUT) Rok Marguč (SLO) Roland Fischnaller (ITA)
2013 Stoneham-et-Tewkesbury Benjamin Karl (AUT) (2) Roland Fischnaller (ITA) Vic Wild (RUS)
2015 Kreischberg Andrey Sobolev (RUS) Žan Košir (SLO) Benjamin Karl (AUT)
2017 Sierra Nevada Andreas Prommegger (AUT) Benjamin Karl (AUT) Nevin Galmarini (SUI)
2019 Utah Dmitry Loginov (RUS) Tim Mastnak (SLO) Stefan Baumeister (GER)
2021 Rogla
2023

Paralel Slalom

SeneAltınGümüşBronz
1996 Lienz Ivo Rudiferia (ITA) Rainer Krug (GER) Helmut Pramstaller (AUT)
1997 Innichen Mike Jacoby (USA) Elmar Messner (ITA) Bernd Kroschewski (GER)
1999 Berchtesgaden Nicolas Huet (FRA) Mathieu Bozzetto (FRA) Werner Ebenbauer (AUT)
2001 Madonna di Campiglio Gilles Jacquet (SUI) Daniel Biveson (SWE) Stefan Kaltschuetz (AUT)
2003 Kreischberg Siegfried Grabner (AUT) Mathieu Bozzetto (FRA) Simon Schoch (SUI)
2005 Whistler Jasey-Jay Anderson (CAN) Nicolas Huet (FRA) Siegfried Grabner (AUT)
2007 Arosa Simon Schoch (SUI) Philipp Schoch (SUI) Rok Flander (SLO)
2009 Gangwon Benjamin Karl (AUT) Sylvain Dufour (FRA) Patrick Bussler (GER)
2011 La Molina Benjamin Karl (AUT) (2) Simon Schoch (SUI) Rok Marguč (SLO)
2013 Stoneham-et-Tewkesbury Rok Marguč (SLO) Justin Reiter (USA) Roland Fischnaller (ITA)
2015 Kreischberg Roland Fischnaller (ITA) Andrey Sobolev (RUS) Rok Marguč (SLO)
2017 Sierra Nevada Andreas Prommegger (AUT) Benjamin Karl (AUT) Andrey Sobolev (RUS)
2019 Utah Dmitry Loginov (RUS) Roland Fischnaller (ITA) Stefan Baumeister (GER)
2021 Rogla
2023

Dev Slalom (Yapılmıyor)

Sene Altın Gümüş Bronz
1996 Lienz Jeff Greenwood (USA) Mike Jacoby (USA) Helmut Pramstaller (AUT)
1997 Innichen Thomas Prugger (ITA) Mike Jacoby (USA) Ian Price (USA)
1999 Berchtesgaden Markus Ebner (GER) Maxence Idesheim (FRA) Stefan Kaltscheutz (AUT)
2001 Madonna di Campiglio Jasey-Jay Anderson (CAN) Dejan Košir (SLO) Walter Feichter (ITA)

Slalom (Yapılmıyor)

Sene Altın Gümüş Bronz
1997 Innichen Bernd Kroschewski (GER) Dieter Moherndl (GER) Anton Pogue (USA)

Serbest Disiplini

Big Air

YearGoldSilverBronze
2003 Kreischberg Risto Mattila (FIN) Simon Ax (SWE) Antti Autti (FIN)
2005 Whistler Antti Autti (FIN) Matevž Petek (SLO) Andreas Jakobssen (SWE)
2007 Arosa Mathieu Crépel (FRA) Antti Autti (FIN) Janne Korpi (FIN)
2009 Gangwon Markku Koski (FIN) Seppe Smits (BEL) Stefan Gimpl (AUT)
2011 La Molina Petja Piiroinen (FIN) Seppe Smits (BEL) Rocco van Straten (NED)
2013 Stoneham-et-Tewkesbury Roope Tonteri (FIN) Niklas Mattsson (SWE) Seppe Smits (BEL)
2015 Kreischberg Roope Tonteri (FIN) (2) Darcy Sharpe (CAN) Kyle Mack (USA)
2017 Sierra Nevada Ståle Sandbech (NOR) Chris Corning (USA) Marcus Kleveland (NOR)
2019 Utahİptal Edildi
2021 Aspen
2023

Halfpipe

SeneAltınGümüşBronz
1996 Lienz Caroline van Kilsdonk (NED) Annemarie Uliasz (USA) Cammy Potter (USA)
1997 Innichen Anita Schwaller (SUI) Christel Thoresen (NOR) Sabine Wehr-Hasler (GER)
1999 Berchtesgaden Kim Stacey (USA) Doriane Vidal (FRA) Anna Hellman (SWE)
2001 Madonna di Campiglio Doriane Vidal (FRA) Stine Kjeldaas (NOR) Sari Gronholm (FIN)
2003 Kreischberg Doriane Vidal (FRA) Nicola Pederzolli (AUT) Fabienne Reuteler (SUI)
2005 Whistler Doriane Vidal (FRA) (2) Manuela Laura Pesko (SUI) Hannah Teter (USA)
2007 Arosa Manuela Laura Pesko (SUI) Soko Yamaoko (JPN) Paulina Ligocka (POL)
2009 Gangwon Liu Jiayu (CHN) Holly Crawford (AUS) Paulina Ligocka (POL)
2011 La Molina Holly Crawford (AUS) Ursina Haller (SUI) Liu Jiayu (CHN)
2013 Stoneham-et-Tewkesbury Arielle Gold (USA) Holly Crawford (AUS) Sophie Rodriguez (FRA)
2015 Kreischberg Cai Xuetong (CHN) Queralt Castellet (ESP) Clémence Grimal (FRA)
2017 Sierra Nevada Cai Xuetong (CHN) Haruna Matsumoto (JPN) Clémence Grimal (FRA)
2019 Utah Chloe Kim (USA) Cai Xuetong (CHN) Maddie Mastro (USA)
2021
2023

Slopestyle

SeneAltınGümüşBronz
2011 La Molina Enni Rukajärvi (FIN) Šárka Pančochová (CZE) Shelly Gotlieb (NZL)
2013 Stoneham-et-Tewkesbury Spencer O'Brien (CAN) Sina Candrian (SUI) Torah Bright (AUS)
2015 Kreischberg Miyabi Onitsuka (JPN) Anna Gasser (AUT) Klaudia Medlová (SVK)
2017 Sierra Nevada Laurie Blouin (CAN) Zoi Sadowski-Synnott (NZL) Miyabi Onitsuka (JPN)
2019 Utah Zoi Sadowski-Synnott (NZL) Silje Norendal (NOR) Jamie Anderson (USA)
2021
2023

Snowboard Cross Disiplini

Snowboard Cross

YearGoldSilverBronze
1997 Innichen Karine Ruby (FRA) Manuela Riegler (AUT) Maria Kirchgasser-Pichler (AUT)
1999 Berchtesgaden Julie Pomagalski (FRA) Mariya Tikhvinskaya (RUS) Olivia Guerry (FRA)
2001 Madonna di Campiglio Karine Ruby (FRA) Emmanuelle Duboc (FRA) Dominique Vallee (CAN)
2003 Kreischberg Karine Ruby (FRA) Ursula Fingerlos (AUT) Victoria Wicky (FRA)
2005 Whistler Lindsey Jacobellis (USA) Karine Ruby (FRA) Maëlle Ricker (CAN)
2007 Arosa Lindsey Jacobellis (USA) Sandra Frei (SUI) Helene Olafsen (NOR)
2009 Gangwon Helene Olafsen (NOR) Olivia Nobs (SUI) Mellie Francon (SUI)
2011 La Molina Lindsey Jacobellis (USA) Nelly Moenne Loccoz (FRA) Dominique Maltais (CAN)
2013 Stoneham-et-Tewkesbury Maelle Ricker (CAN) Dominique Maltais (CAN) Helene Olafsen (NOR)
2015 Kreischberg Lindsey Jacobellis (USA) Nelly Moenne Loccoz (FRA) Michela Moioli (ITA)
2017 Sierra Nevada Lindsey Jacobellis (USA) (5) Chloé Trespeuch (FRA) Michela Moioli (ITA)
2019 Utah Eva Samková (CZE) Charlotte Bankes (GBR) Michela Moioli (ITA)
2021 Idre Charlotte Bankes (GBR) Michela Moioli (ITA) Eva Samková (CZE)
2023
2025

Takım Snowboard Cross

YearGoldSilverBronze
2017 Sierra NevadaFransa
Nelly Moenne Loccoz
Chloé Trespeuch
Fransa
Manon Petit
Charlotte Bankes
Amerika Birleşik Devletleri
Lindsey Jacobellis
Faye Gulini

Karışık Yarışları

Takım Snowboard Cross

SeneAltınGümüşBronz
2019 UtahMick Dierdorff
Lindsey Jacobellis
İtalya
Omar Visintin
Michela Moioli
Almanya
Paul Berg
Hanna Ihedioha
2021 IdreAvustralya
Jarryd Hughes
Belle Brockhoff
İtalya
Lorenzo Sommariva
Michela Moioli
Fransa
Léo Le Blé Jaques
Julia Pereira de Sousa Mabileau