FINA Dünya Gençler Artistik Yüzme Şampiyonası

FINA Dünya Gençler Senkronize Yüzme Şampiyonası, FINA tarafından her 2 yılda bir düzenlenen uluslararası, senkronize bir yüzme etkinliğidir. İlk olarak 1989'da düzenlendi.

Etkinlik, dört eşzamanlı etkinlikte (Solo, Duet, Team ve Free Combination) rekabeti içeriyor.

Şampiyona

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeTarihKatılan
Ülke
1989Cali, Kolombiya17–23 Temmuz
1991Salerno, İtalya25–28 Temmuz
1993Leeds, Büyük Britanya27–30 Ağustos
1995Bonn, Almanya20–23 Temmuz28
1997Moscow, Rusya  29 Haziran – 3 Temmuz27
1999Cali, Kolombiya7–11 Temmuz15
2001Federal Way, ABD15–19 Ağustos28
2002Montreal, Kanada15–18 Ağustos29
2004Moscow, Rusya21–25 Temmuz31
2006Foshan, Çin7–11 Ekim
2008St. Petersburg, Rusya 8–13 Temmuz26
2010Indianapolis, ABD9–15 Ağustos25
2012Volos, Yunanistan12–16 Eylül33
2014Helsinki, Finlandiya30 Temmuz – 03 Ağustos34
2016Kazan, Rusya 9–13 Temmuz34
2018Budapest, Macaristan 18–22 Temmuz41
2022Quebec City, Kanada23–27 Ağustos

Kadınlar Solo Free

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1989Cali, KolombiyaBecky Dyroen-Lancer (ABD)Karen Clark (Kanada)Fumiko Okuno (Japonya)
1991Salerno, İtalyaMiya Tachibana (Japonya)Laila Vakil (Büyük Britanya)Janice Bremner (Kanada)
1993Leeds, Büyük BritanyaOlga Brusnikina (Rusya)Kasia Kulesza (Kanada)Miho Takeda (Japonya)
1995Bonn, AlmanyaOlga Brusnikina (Rusya)Virginie Dedieu (Fransa)Estella Warren (Kanada)
1997Moscow, Rusya  Alexandra Vassina (Rusya)Yoon Kyeong Jang (Güney Kore)Valérie Hould-Marchand (Kanada)
1999Cali, KolombiyaAnastasia Davydova (Rusya)Charlotte Fabre (Fransa)Lorena Zaffalon (İtalya)
2001Federal Way, ABDAnastasia Davydova (Rusya)Anouk Renière-Lafrenière (Kanada)Tomomi Kago (Japonya)
2002Montreal, KanadaNatalia Ishchenko (Rusya)Nicole Cargill (Kanada)Tina Fuentes (İspanya)
2004Moscow, Rusya
2006Foshan, ÇinHuang Xuechen (Çin)Aleksandra Elchinova (Rusya)Yukiko Inui (Japonya)
2008St. Petersburg, Rusya Anna Udovik (Rusya)Chloé Isaac (Kanada)Ona Carbonell (İspanya)
2010Indianapolis, ABDVlada Chigireva (Rusya)Lolita Ananasova (Ukrayna)Emilia Kopcik (Kanada)
2012Volos, YunanistanVlada Chigireva (Rusya)Hikaru Kazumori (Japonya)Jacqueline Simoneau (Kanada)
2014Helsinki, FinlandiyaAnisiya Neborako (Rusya)Jacqueline Simoneau (Kanada)Asuka Tasaki (Japonya)
2016Kazan, Rusya Varvara Subbotina (Rusya)Daria Kulagina (Rusya)Irene Toledano (İspanya)
2018Budapest, Macaristan Varvara Subbotina (Rusya)Yelyzaveta Yakhno (Ukrayna)Mana Fujiwara (Japonya)
2022Quebec City, KanadaMoe Higa (Japonya)Laelys Alavez (Fransa)Carla Lorenzo Llusca (İspanya)

Kadınlar Duet

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1989Cali, KolombiyaAmerika Birleşik Devletleri
Becky Dyroen-Lancer
Jill Sudduth
Kanada
Karen Clark
Keri Closson
Japonya
Chiaki Yamamura
Nina Enkaku
1991Salerno, İtalyaJaponya
Miya Tachibana
Rei Jimbo
SSCB
Natalie Gruzdeva
Julie Beloglazova
Amerika Birleşik Devletleri
Laurie McClelland
Jenny Ohanesian
1993Leeds, Büyük BritanyaRusya
Olga Brusnikina
Yulia Pankratova
Kanada
Kasia Kulesza
Marie-Miche Cloutier
Japonya
Miho Takeda
Akiko Miyazaki
1995Bonn, AlmanyaRusya
Olga Brusnikina
Alexandra Vassina
Japonya
Riho Nakajima
Yoko Isoda
Amerika Birleşik Devletleri
Elicia Marshall
Alanna O’Leary
1997Moscow, Rusya  Güney Kore
Yoon Kyeong Jang
Min-Jeong Kim
Rusya
Alexandra Vassina
Ekaterina Androchina
Japonya
Ayano Egami
Ikuyo Kihusawa
1999Cali, KolombiyaRusya
Anastasia Davydova
Anastasia Ermakova
Çin
He Xiaochu
Wang Ha
İtalya
Lorena Zaffalon
Joey Paccagnella
2001Federal Way, ABDRusya
Anastasia Ermakova
Anastasia Davydova
Japonya
Tomomi Kago
Masako Tachivana
İspanya
Tina Fuentes
Andrea Fuentes
2002Montreal, KanadaRusya
Natalia Zlobina
Olga Larkina
Kanada
Courtenay Stewart
Nicole Cargill
Amerika Birleşik Devletleri
Sara Lowe
Stephanie Nesbitt
2004Moscow, Rusya
2006Foshan, ÇinRusya
Antonina Volkova
Sofia Volkova
İspanya
Ona Carbonell
Violan Cristina
Çin
He Dandan
Han Ying
2008St. Petersburg, Rusya Rusya
Elena Ternovskaya
Anna Udovik
Japonya
Yukiko Inui
Mariko Sakai
Kanada
Jo-Annie Fortin
Chloé Isaac
2010Indianapolis, ABDRusya
Milena Miteva
Elena Prokofeva
Ukrayna
Lolita Ananasova
Kateryna Sadurska
Kanada
Rachel Fréchette
Emilia Kopcik
2012Volos, YunanistanRusya
Milena Miteva
Elena Prokofyeva
Japonya
Hikaru Kazumori
Momoka Tamura
Ukrayna
Kateryna Reznik
Anastasiya Savchuk
2014Helsinki, FinlandiyaRusya
Anastasia Bayandina
Daria Bayandina
Japonya
Kano Omata
Asuka Tasaki
Çin
Wang Liuyi
Wang Qianyi
2016Kazan, Rusya Rusya
Daria Kulagina
Varvara Subbotina
Veronika Kalinina
Ukrayna
Yana Nariezhna
Yelyzaveta Yakhno
Vladyslava Aleksiiva
Japonya
Oya Kirara
Yasunaga Mashiro
Sakiko Akutsu
2018Budapest, Macaristan Rusya
Kseniia Ladnaia
Elizaveta Minaeva
Ukrayna
Maryna Aleksiiva
V Aleksiiva
Japonya
Mana Fujiwara
Ami Wada
2022Quebec City, KanadaJaponya
Rena Matsumoto
Risako Mitsubashi
İspanya
Rocio Calle Garcia
Xenia De La Puente Descals
Marina Sarmiento Figueredo
Amerika Birleşik Devletleri
Ayla Barry
Karen Xue
Gizal Akbar

Kadınlar Takım

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1989Cali, KolombiyaAmerika Birleşik DevletleriKanadaJaponya
1991Salerno, İtalyaJaponyaAmerika Birleşik DevletleriSSCB
1993Leeds, Büyük BritanyaKanadaJaponyaRusya  
1995Bonn, AlmanyaKanadaJaponyaRusya  
1997Moscow, Rusya  Rusya  JaponyaAmerika Birleşik Devletleri
1999Cali, KolombiyaRusya  Çinİtalya
2001Federal Way, ABDRusya  JaponyaÇin
2002Montreal, KanadaRusya  JaponyaKanada
2004Moscow, Rusya
2006Foshan, ÇinRusya  ÇinJaponya
2008St. Petersburg, Rusya Rusya  ÇinJaponya
2010Indianapolis, ABDRusya  ÇinKanada
2012Volos, YunanistanRusya  JaponyaUkrayna
2014Helsinki, FinlandiyaRusya  JaponyaÇin
2016Kazan, Rusya Rusya  JaponyaUkrayna
2018Budapest, Macaristan Rusya
Antonina BAZLOVA
Tatiana GAYDAY
Milena MARETICH
Valeriya NESTEROVA
Kira SNISARENKO
Polina SOLOVEVA
Kristina TAGANKINA
Sofia TITOVA
Ukrayna
Oleksandra BURDOVA
Marta FIEDINA
Daria KORNIEIEVA
Anastasiia KULYK
Yevheniia LYKHMAN
Anna NOSOVA
Valeriia SHYLO
Kateryna STULIENKOVA
Japonya
Mana FUJIWARA
Asaka HOSOKAWA
Tomoka SATO
Sakura TAKANO
Rena UEDA
Ami WADA
Yumeno WATANABE
Rie YOSHIDA
2022Quebec City, KanadaJaponya
Kaho AITAKA
Manami DODO
Minori KASAHARA
Risako MITSUHASHI
Kanoko SHIN
Nao SHIRAHASE
Hinano TANAKA
Remika TSUBOI
Kotoka KOYAMA
Rena MATSUMOTO
İspanya
Rocio CALLE GARCIA
Isabel CUI
Xenia DE LA PUENTE DESCALS
Carla LORENZO LLUSCA
Anna MUNOZ TORRICO
Aitana NAVARRO PARRA
Saioa NOGALES PAREDES
Marina SARMIENTO FIGUEREDO
Ariadna BENITO
Erica BOSCH MAYNOU
Amerika Birleşik Devletleri
Ghizal AKBAR
Ayla BARRY
Chloe DAVITIANI
ViolaLI
Sophia SHEN
Amy WANG
Karen XUE
Elizabeth ZAKHAROV
Mona SCHWICKERT
Olivia ZHU

Kadınlar Solo Technical

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2018Budapest, Macaristan Varvara Subbotina (Rusya)Marta Fiedina (Ukrayna)Mana Fujiwara (Japonya)
2022Quebec City, KanadaMoe Higa (Japonya)Susanna Pedotti (İtalya)Oriane Jaillardon (Fransa)

Kadınlar Duet Technical

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2018Budapest, Macaristan Rusya
Kseniia Ladnaia
Elizaveta Minaeva
Ukrayna
Maryna Aleksiiva
Vladydlava Aleksiiva
Çin
Jin Han Liu
Jin Tong Liu
2022Quebec City, KanadaJaponya
Moka Fujii
Yokina Hotta
İspanya
Aitana Crespo
Mercedes Diaz Cervera
Fransa
Oriane Jaillardon
Romane Lunel

Kadınlar Takım Technical

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2018Budapest, Macaristan Rusya  
Antonina Bazlova
Kseniia Ladnaia
Milena Maretich
Elizaveta Minaeva
Kira Snisarenko
Kristina Tagankina
Sofia Titova
Arina Zhavoronkova
Ukrayna
Oleksandra Burdova
O. Derevianchenko
Daria Korvieieva
KULYK Anastasiia
Yevheniia Lykhman
Anna Nosova
K. Stulienkova
Sofiia Stulienkova
Japonya
Mana Fujiwara
Asaka Hosokowa
Kana Mitauchi
Tomoka Sato
Haruhi Takai
Ami Wada
Yumeno Watanabe
Rie Yoshida
2022Quebec City, KanadaJaponya
Moka FUJII
Maria HASHIMOTO
Yukina HOTTA
Kokoro MIKAMI
Ayano SHIMADA
Yuko TABEI
Natsuha TANEDA
Sakurako UCHIDA
Ao KANAMITSU
Erina TAKEI
İspanya
Carmen BEATO MARTINEZ
Maria BOFILL STRUB
Aitana CRESPO
Mercedes DIAZ CERVERA
Txell FERRE GASET
Marina GARCIA POLO
Lilou LLUIS VALETTE
Valeria PARRA TELEGINA
Chiara GOMEZ
Aurora LAZARO CABALEIRO
İtalya
Beatrice ANDINA
Arianna DI LECCE
Beatrice ESEGIO
Alessia MACCHI
Vittoria MEUCCI
Susanna PEDOTTI
Sophie TABBIANI
Giulia VERNICE
Giorgia Lucia MACINO
Beatrice PETTA

Kadınlar Takım Free Combination

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2002Montreal, KanadaJaponyaKanadaİspanya
2004Moscow, RusyaRusya  JaponyaÇin
2006Foshan, ÇinRusya  ÇinJaponya
2008St. Petersburg, Rusya RusyaÇinYunanistan
2010Indianapolis, ABDRusya  UkraynaÇin
2012Volos, YunanistanRusyaUkraynaİspanya
2014Helsinki, FinlandiyaJaponyaRusyaÇin
2016Kazan, Rusya RusyaÇinJaponya
2018Budapest, Macaristan Rusya
Antonina Bazlova
Tatiana Garday
Kseniia Ladnaia
Milena Maretich
Elizaveta Minaeva
Valeriya Nesterova
Kira Snisarenko
Polina Soloveva
Kristina Tagankina
Arina Zhavoronkova
Ukrayna
Oleksandra Burdova
O. Derevianchenko
Marta Fiedina
Daria Kornieieva
Anastasiia Kulyk
Yevheniia Lykhman
Anna Nosova
Valeriia Shylo
K. Stulienkova
Sofiia Stulienkova
Japonya
Asaka Hosokawa
Kana Miyauchi
Tomoka Sato
Hikari Suzuki
Haruhi Takai
Sakura Takano
Moe Tatsuno
Rena Ueda
Yumeno Watanabe
Rie Yoshida
2022Quebec City, KanadaJaponya
Moka FUJII
Maria HASHIMOTO
Ao KANAMITSU
Hiyori OKANO
Yotaro SATO
Ayano SHIMADA
Yuko TABEI
Erina TAKEI
Natsuha TANEDA
Sakurako UCHIDA
Yukina HOTTA
Kokoro MIKAMI
İspanya
Carmen BEATO MARTINEZ
Regina CASINO
Aitana CRESPO
Mercedes DIAZ CERVERA
Txell FERRE GASET
Marina GARCIA POLO
Chiara GOMEZ
Dennis GONZALEZ BONEU
Aurora LAZARO CABALEIRO
Valeria PARRA TELEGINA
Irene GARRIDO BENET
Lilou LLUIS VALETTE
İtalya
Beatrice ANDINA
Alessia AUSTRANTI
Arianna DI LECCE
Beatrice ESEGIO
Alessia MACCHI
Giorgia Lucia MACINO
Susanna PEDOTTI
Beatrice PETTA
Sophie TABBIANI
Giulia VERNICE
Vittoria MEUCCI

Erkekler Solo Free

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2022Quebec City, KanadaLucas Valliccioni (İtalya)Michael Chan (ABD)Aldiyar Ramazanov (Kazakistan)

Erkekler Solo Technical

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2022Quebec City, KanadaDenis Gonzalez Boneu (İspanya)Yotaro Sato (Japonya)Eduard Kim (Kazakistan)

Karışık Duet Technical

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2018Budapest, Macaristan Rusya
Alina Mantulenko
Mikhail Vasilev
Çin
Haoyu Shi
Yiyao Zhang
Japonya
Jimma Iwasaki
Kana Miyauchi
2022Quebec City, KanadaJaponya
Yotaro Sato
Ayano Shimada
İspanya
Denis Gonzalez Boneu
Valeria Parra Telegina
İtalya
Alessia Austranti
Filippo Pelati

Karışık Duet Free

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2018Budapest, Macaristan Rusya
Alina Mantulenko
Mikhail Vasilev
Çin
Haoyu Shi
Yiyao Zhang
Japonya
Jimma Iwasaki
Kana Miyauchi
2022Quebec City, KanadaAmerika Birleşik Devletleri
Michael Chan
Jennifer Ryu
Mona Schwickert
Büyük Britanya
Maxwell Sewell
Eve Young
Kazakistan
Yasmina Islamova
Aldiyar Ramazanov
Aiganym Saim

Karışık Takım Free Combination

SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2022Quebec City, KanadaJaponya
Kaho AITAKA
Manami DODO
Moe HIGA
Minori KASAHARA
Kotoka KOYAMA
Risako MITSUHASHI
Kanoko SHIN
Nao SHIRAHASE
Hinano TANAKA
Remika TSUBOI
Rena MATSUMOTO
Mia YUKAWA
İspanya
Ariadna BENITO
Erica BOSCH MAYNOU
Rocio CALLE GARCIA
Isabel CUI
Xenia DE LA PUENTE DESCALS
Carla LORENZO LLUSCA
Anna MUNOZ TORRICO
Aitana NAVARRO PARRA
Saioa NOGALES PAREDES
Marina SARMIENTO FIGUEREDO
Daniela SUAREZ FERNANDEZ
Amerika Birleşik Devletleri
Ghizal AKBAR
Chloe DAVITIANI
Vio laLI
Jennifer RYU
Mona SCHWICKERT
Sophia SHEN
Sophia TSIVES
Amy WANG
Elizabeth ZAKHAROV
Olivia ZHU
Ayla BARRY
Karen XUE