FINA Dünya Artistik Yüzme Şampiyonası

Bu, 1973'ten beri bugüne kadar senkronize yüzmede Dünya Su Sporları Şampiyonası madalya sahiplerinin tam listesidir.

Solo Free Routine

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2007 MelbourneVirginie Dedieu Fransa)Natalia Ischenko (Rusya)Gemma Mengual (İspanya)
2009 RomeNatalia Ischenko (Rusya)Gemma Mengual (İspanya)Beatrice Adelizzi (İtalya)
2011 ShanghaiNatalia Ischenko (Rusya)Andrea Fuentes (İspanya)Sun Wenyan (Çin)
2013 BarcelonaSvetlana Romashina (Rusya)Huang Xuechen (Çin)Ona Carbonell (İspanya)
2015 KazanNatalia Ischenko (Rusya)Huang Xuechen (Çin)Ona Carbonell (İspanya)
2017 BudapestSvetlana Kolesnichenko (Rusya)Ona Carbonell (İspanya)Anna Voloshyna (Ukrayna)
2019 GwangjuSvetlana Romashina (Rusya)Ona Carbonell (İspanya)Yukiko Inui (Japonya)
2022 BudapeşteYukiko Inui (Japonya)Marta Fiedina (Ukrayna)Evangelia Platanioti (Yunanistan)
2023 Fukuoka
2024 Doha
2025 Kazan
2027 Budapeşte

Solo Technical Routine

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2007 MelbourneNatalia Ischenko (Rusya)Gemma Mengual (İspanya)Saho Harada (Japonya)
2009 RomeNatalia Ischenko (Rusya)Gemma Mengual (İspanya)Marie-Pier Boudreau Gagnon (Kanada)
2011 ShanghaiNatalia Ischenko (Rusya)Huang Xuechen (Çin)Andrea Fuentes (İspanya)
2013 BarcelonaSvetlana Romashina (Rusya)Huang Xuechen (Çin)Ona Carbonell (İspanya)
2015 KazanSvetlana Romashina (Rusya)Ona Carbonell (İspanya)Sun Wenyan (Çin)
2017 BudapestSvetlana Kolesnichenko (Rusya)Ona Carbonell (İspanya)Anna Voloshyna (Ukrayna)
2019 GwangjuSvetlana Kolesnichenko (Rusya)Ona Carbonell (İspanya)Yukiko Inui (Japonya)
2022 BudapeşteYukiko Inui (Japonya)Marta Fiedina (Ukrayna)Evangelia Platanioti (Yunanistan)
2023 Fukuoka
2024 Doha
2025 Kazan
2027 Budapeşte

Duet Free Routine

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2007 MelbourneRusya
Anastasia Davydova
Anastasia Ermakova
İspanya
Gemma Mengual
Paola Tirados
Japonya
Ayako Matsumura
Emiko Suzuki
2009 RomeRusya
Natalia Ishchenko
Svetlana Romashina
İspanya
Andrea Fuentes
Gemma Mengual
Çin
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
2011 ShanghaiRusya
Natalia Ishchenko
Svetlana Romashina
Çin
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
İspanya
Ona Carbonell
Andrea Fuentes)
2013 BarcelonaRusya
Svetlana Kolesnichenko
Svetlana Romashina
Çin
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
İspanya
Ona Carbonell
Margalida Crespí
2015 KazanRusya
Natalia Ishchenko
Svetlana Romashina
Çin
Huang Xuechen
Sun Wenyan
Ukrayna
Lolita Ananasova
Anna Voloshyna
2017 BudapeşteRusya
Svetlana Kolesnichenko
Alexandra Patskevich
Çin
Jiang Tingting
Jiang Wenwen 
Ukrayna
Anna Voloshyna
Yelyzaveta Yakhno
2019 GwangjuRusya
Svetlana Kolesnichenko
Svetlana Romashina
Çin
Huang Xuechen
Sun Wenyan
Ukrayna
Marta Fiedina
Anastasiya Savchuk 
2022 BudapeşteÇin
Wang Liuyi
Wang Qianyi
Ukrayna
Maryna Aleksiiva
Vladyslava Aleksiiva
Avusturya
Anna-Maria Alexandri
Eirini-Marina Alexandri
2023 Fukuoka
2024 Doha
2025 Kazan
2027 Budapeşte

Duet Technical Routine

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2007 MelbourneRusya
Anastasia Davydova
Anastasia Ermakova
İspanya
Gemma Mengual
Paola Tirados
Japonya
Saho Harada
Emiko Suzuki
2009 RomeRusya
Anastasia Davydova
Svetlana Romashina
İspanya
Andrea Fuentes
Gemma Mengual
Çin
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
2011 ShanghaiRusya
Natalia Ishchenko
Svetlana Romashina
Çin
Jiang Tingting
Liu Ou 
İspanya
Ona Carbonell
Andrea Fuentes
2013 BarcelonaRusya
Svetlana Kolesnichenko
Svetlana Romashina
Çin
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
İspanya
Ona Carbonell
Margalida Crespí
2015 KazanRusya
Natalia Ishchenko
Svetlana Romashina
Çin
Huang Xuechen
Sun Wenyan
Japonya
Yukiko Inui
Risako Mitsui 
2017 BudapeşteRusya
Svetlana Kolesnichenko
Alexandra Patskevich
Çin
Jiang Tingting
Jiang Wenwen 
Ukrayna
Anna Voloshyna
Yelyzaveta Yakhno
2019 GwangjuRusya
Svetlana Kolesnichenko
Svetlana Romashina
Çin
Huang Xuechen
Sun Wenyan
Ukrayna
Marta Fiedina
Anastasiya Savchuk 
2022 BudapeşteÇin
Wang Liuyi
Wang Qianyi
Ukrayna
Maryna Aleksiiva
Vladyslava Aleksiiva
Avusturya
Anna-Maria Alexandri
Eirini-Marina Alexandri
2023 Fukuoka
2024 Doha
2025 Kazan
2027 Budapeşte

Takım Free Routine

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2007 MelbourneRusyaİspanyaJaponya
2009 RomeRusyaİspanyaÇin
2011 ShanghaiRusyaÇinİspanya
2013 BarcelonaRusyaİspanyaUkrayna
2015 KazanRusyaÇinJaponya
2017 BudapeşteRusyaÇinUkrayna
2019 GwangjuRusyaÇinUkrayna
2022 BudapeşteÇin
Chang Hao
Feng Yu
Wang Ciyue
Wang Liuyi
Wang Qianyi
Xiang Binxuan
Xiao Yanning
Zhang Yayi
Ukrayna
Maryna Aleksiiva
Vladyslava Aleksiiva
Olesia Derevianchenko
Marta Fiedina
Veronika Hryshko
Sofiia Matsiievska
Daria Moshynska
Anhelina Ovchynnikova
Valeriya Tyshchenko
Japonya
Moka Fujii
Moe Higa
Moeka Kijima
Tomoka Sato
Hikari Suzuki
Akane Yanagisawa
Mashiro Yasunaga
Megumu Yoshida
2023 Fukuoka
2024 Doha
2025 Kazan
2027 Budapeşte

Takım Technical Routine

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2007 MelbourneRusyaJaponyaİspanya
2009 RomeRusyaİspanyaÇin
2011 ShanghaiRusyaÇinİspanya
2013 BarcelonaRusyaİspanyaUkrayna
2015 KazanRusyaÇinJaponya
2017 BudapeşteRusyaÇinJaponya
2019 GwangjuRusyaÇinUkrayna
2022 BudapeşteÇin
Chang Hao
Feng Yu
Wang Ciyue
Wang Liuyi
Wang Qianyi
Xiang Binxuan
Xiao Yanning
Zhang Yayi
Japonya
Moka Fujii
Moe Higa
Moeka Kijima
Tomoka Sato
Akane Yanagisawa
Mashiro Yasunaga
Megumu Yoshida
Rie Yoshida
İtalya
Domiziana Cavanna
Linda Cerruti
Costanza Di Camillo
Costanza Ferro
Gemma Galli
Marta Iacoacci
Marta Murru
Enrica Piccoli
2023 Fukuoka
2024 Doha
2025 Kazan
2027 Budapeşte

Free Routine Combination

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2003 BarcelonaJaponyaİspanya
Amerika Birleşik Devletleri
2005 MontrealRusya
Anastasia Davydova
Anastasia Ermakova
Maria Gromova
Natalia Ischenko
Elvira Khasyanova
Olga Kuzhela
Olga Larkina
Elena Ovchinnikova
Svetlana Romashina
Anna Shorina
Japonya
Saho Harada
Naoko Kawashima
Kanako Kitao
Hiromi Kobayashi
Erika Komura
Takako Konishi
Ayako Matsumura
Emiko Suzuki
Masako Tachibana
İspanya
Raquel Corral
Andrea Fuentes
Tina Fuentes
Thais Henríquez
Gemma Mengual
Gisela Morón
Irina Rodríguez
Paola Tirados
Christina Violan
2007 MelbourneRusyaJaponyaAmerika Birleşik Devletleri
2009 RomeİspanyaÇinKanada
2011 ShanghaiRusya
Anastasia Davydova
Maria Gromova
Natalia Ishchenko
Elvira Khasyanova
Svetlana Kolesnichenko
Daria Korobova
Aleksandra Patskevich
Svetlana Romashina
Alla Shishkina
Angelika Timanina
Anisya Olkhova
Çin
Chang Si
Chen Xiaojun
Fan Jiachen
Guo Li
Huang Xuechen
Liu Ou
Luo Xi
Sun Wenyan
Wu Yiwen
Yu Lele
Jiang Tingting
Jiang Wenwen
Kanada
Genevieve Belanger
Marie-Pier Boudreau Gagnon
Stéphanie Durocher
Jo-Annie Fortin
Chloé Isaac
Stéphanie Leclair
Tracy Little
Élise Marcotte
Karine Thomas
Valerie Welsh
Gabrielle Cardinal
Erin Willson
2013 BarcelonaRusya
Vlada Chigireva
Svetlana Kolesnichenko
Daria Korobova
Alexandra Patskevich
Elena Prokofyeva
Alla Shishkina
Maria Shurochkina
Angelika Timanina
Anisya Olkhova
Alexandra Zueva
İspanya
Clara Basiana
Alba María Cabello
Ona Carbonell
Margalida Crespí
Thaïs Henríquez
Paula Klamburg
Sara Levy
Meritxell Mas
Laia Pons
Cristina Salvador
Ukrayna
Lolita Ananasova
Olena Grechykhina
Ganna Klymenko
Oleksandra Sabada
Kateryna Sadurska
Anastasiya Savchuk
Anna Voloshyna
Olha Zolotarova
Kateryna Reznik
Maryna Golyadkina
2015 KazanRusya
Vlada Chigireva
Mikhaela Kalancha
Svetlana Kolesnichenko
Liliia Nizamova
Alexandra Patskevich
Elena Prokofyeva
Alla Shishkina
Maria Shurochkina
Angelika Timanina
Gelena Topilina
Svetlana Romashina
Darina Valitova
Çin
Gu Xiao
Guo Li
Li Xiaolu
Liang Xinping
Sun Wenyan
Sun Yijing
Tang Mengni
Xiao Yanning
Yin Chengxin
Zeng Zhen
Huang Xuechen
Li Mo
Japonya
Aika Hakoyama
Aiko Hayashi
Yukiko Inui
Kei Marumo
Risako Mitsui
Kanami Nakamaki
Mai Nakamura
Kano Omata
Asuka Tasaki
Kurumi Yoshida

2017 BudapeşteÇin
Chang Hao
Feng Yu
Guo Li
Liang Xinping
Tang Mengni
Wang Liuyi
Wang Qianyi
Xiao Yanning
Yin Chengxin
Yu Lele
Ukrayna
Maryna Aleksiiva
Vladyslava Aleksiiva
Valeriia Aprielieva
Oleksandra Kashuba
Yana Nariezhna
Anastasiya Savchuk
Alina Shynkarenko
Kseniya Sydorenko
Anna Voloshyna
Yelyzaveta Yakhno
Japonya
Sakiko Akutsu
Juka Fukumura
Yukiko Inui
Minami Kono
Kei Marumo
Kanami Nakamaki
Mai Nakamura
Kano Omata
Yuriko Osawa
Asuka Tasaki
2019 GwangjuRusya
Anastasia Arkhipovskaya
Vlada Chigireva
Mayya Doroshko
Marina Goliadkina
Mikhaela Kalancha
Veronika Kalinina
Polina Komar
Alla Shishkina
Maria Shurochkina
Varvara Subbotina
Çin
Chang Hao
Cheng Wentao
Feng Yu
Guo Li
Liang Xinping
Sun Wenyan
Tang Mengni
Wang Qianyi
Xiao Yanning
Yin Chengxin
Ukrayna
Maryna Aleksiiva
Vladyslava Aleksiiva
Valeriia Aprielieva
Veronika Hryshko
Oleksandra Kovalenko
Yana Nariezhna
Kateryna Reznik
Anastasiya Savchuk
Alina Shynkarenko
Yelyzaveta Yakhno
2022 BudapeşteUkrayna
Maryna Aleksiiva
Vladyslava Aleksiiva
Olesia Derevianchenko
Marta Fiedina
Veronika Hryshko
Sofiia Matsiievska
Daria Moshynska
Anhelina Ovchynnikova
Anastasiia Shmonina
Valeriya Tyshchenko
Japonya
Moka Fujii
Moe Higa
Asaka Hosokawa
Yuka Kawase
Moeka Kijima
Hikari Suzuki
Akane Yanagisawa
Mashiro Yasunaga
Megumu Yoshida
Rie Yoshida
İtalya
Domiziana Cavanna
Linda Cerruti
Constanza di Camillo
Costanza Ferro
Gemma Galli
Marta Iacoacci
Marta Murru
Enrica Piccoli
Federica Sala
Francesca Zunino
2023 Fukuoka
2024 Doha
2025 Kazan
2027 Budapeşte

Highlight Routine

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2019 GwangjuUkrayna
Maryna Aleksiiva
Vladyslava Aleksiiva
Valeriia Aprielieva
Veronika Hryshko
Oleksandra Kovalenko
Yana Nariezhna
Kateryna Reznik
Anastasiya Savchuk
Alina Shynkarenko
Yelyzaveta Yakhno
İtalya
Beatrice Callegari
Domiziana Cavanna
Linda Cerruti
Francesca Deidda
Costanza Di Camillo
Costanza Ferro
Gemma Galli
Alessia Pezone
Enrica Piccoli
Federica Sala
İspanya
Leyre Abadía
Ona Carbonell
Abril Conesa
Berta Ferreras
Cecilia Jiménez
María Juárez
Meritxell Mas
Elena Melián
Paula Ramírez
Blanca Toledano
2022 Budapeşte
2023 Fukuoka
2024 Doha
2025 Kazan
2027 Budapeşte

Karışık Duet Free Routine

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2015 KazanRusya
Darina Valitova
Aleksandr Maltsev
Amerika Birleşik Devletleri
Kristina Lum
Bill May 
İtalya
Mariangela Perrupato
Giorgio Minisini
2017 BudapeşteRusya
Darina Valitova
Aleksandr Maltsev
İtalya
Mariangela Perrupato
Giorgio Minisini
Amerika Birleşik Devletleri
Kanako Spendlove
Bill May 
2019 GwangjuRusya
Mayya Gurbanberdieva
Aleksandr Maltsev
İtalya
Manila Flamini
Giorgio Minisini
Japonya
Yumi Adachi
Atsushi Abe
2022 Budapeşte
2023 Fukuoka
2024 Doha
2025 Kazan
2027 Budapeşte

Karışık Duet Technical Routine

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2015 KazanAmerika Birleşik Devletleri
Christina Jones
Bill May 
Rusya
Darina Valitova
Aleksandr Maltsev
İtalya
Manila Flamini
Giorgio Minisini
2017 Budapeşteİtalya
Manila Flamini
Giorgio Minisini
Rusya
Mikhaela Kalancha
Aleksandr Maltsev
Amerika Birleşik Devletleri
Kanako Spendlove
Bill May 
2019 GwangjuRusya
Mayya Gurbanberdieva
Aleksandr Maltsev
İtalya
Manila Flamini
Giorgio Minisini
Japonya
Yumi Adachi
Atsushi Abe
2022 Budapeşteİtalya
Giorgio Minisini
Lucrezia Ruggiero
Japonya
Tomoka Sato
Yotaro Sato
Çin
Shi Haoyu
Zhang Yiyao
2023 Fukuoka
2024 Doha
2025 Kazan
2027 Budapeşte

Solo routine (Yapılmıyor)

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1973 BelgradeTeresa Andersen (ABD)Jojo Carrier (Kanada)Junko Hasumi (Japonya)
1975 CaliGail Buzonas (ABD)Sylvie Fortier (Kanada)Yasuko Unezaki (Japonya)
1978 West BerlinHelen Vanderburg (Kanada)Pam Tryon (ABD)Yasuko Unezaki (Japonya)
1982 GuayaquilTracie Ruiz (ABD)Kelly Kryczka (Kanada)Miwako Motoyoshi (Japonya)
1986 MadridCarolyn Waldo (Kanada)Sarah Josephson (ABD)Muriel Hermine (Fransa)
1991 PerthSylvie Fréchette (Kanada)Kristen Babb-Sprague (ABD)Mikako Kotani (Japonya)
1994 RomeBecky Dyroen-Lancer (ABD)Fumiko Okuno (Japonya)Lisa Alexander (Kanada)
1998 PerthOlga Sedakova (Rusya)Virginie Dedieu (Fransa)Miya Tachibana (Japonya)
2001 FukuokaOlga Brusnikina (Rusya)Virginie Dedieu (Fransa)Miya Tachibana (Japonya)
2003 BarcelonaVirginie Dedieu (Fransa)Anastasia Ermakova (Rusya)Gemma Mengual (İspanya)
2005 MontrealVirginie Dedieu (Fransa)Natalia Ischenko (Rusya)Gemma Mengual (İspanya)

Duet routine (Yapılmıyor)

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1973 BelgradeAmerika Birleşik Devletleri
Teresa Andersen
Gail Johnson
Kanada
Jojo Carrier
Madeleine Ramsay
Japonya
Masako Fujiwara
Yasuko Fujiwara
1975 CaliAmerika Birleşik Devletleri
Robin Curren
Amanda Norrish
Kanada
Carol Stewart
Laura Wilkin 
Japonya
Masako Fujiwara
Yasuko Fujiwara
1978 West BerlinKanada
Michelle Calkins
Helen Vanderburg
Japonya
Masako Fujiwara
Yasuko Fujiwara
Amerika Birleşik Devletleri
Michele Barone
Pam Tryon
1982 GuayaquilKanada
Sharon Hambrook
Kelly Kryczka
Amerika Birleşik Devletleri
Candy Costie
Tracie Ruiz
Japonya
Ikuko Abe
Masako Fujiwara
1986 MadridKanada
Michelle Cameron
Carolyn Waldo
Amerika Birleşik Devletleri
Karen Josephson
Sarah Josephson 
Japonya
Megumi Itō
Mikako Kotani 
1991 PerthAmerika Birleşik Devletleri
Karen Josephson
Sarah Josephson 
Japonya
Mikako Kotani
Aki Takayama
Kanada
Lisa Alexander
Kathy Glen
1994 RomeAmerika Birleşik Devletleri
Becky Dyroen-Lancer
Jill Sudduth
Kanada
Lisa Alexander
Erin Woodley
Japonya
Fumiko Okuno
Miya Tachibana
1998 PerthRusya
Olga Brusnikina
Olga Sedakova
Japonya
Miya Tachibana
Miho Takeda
Fransa
Virginie Dedieu
Myriam Lignot 
2001 FukuokaJaponya
Miya Tachibana
Miho Takeda
Rusya
Anastasia Davydova
Anastasia Ermakova
Kanada
Claire Carver-Dias
Fanny Létourneau 
2003 BarcelonaRusya
Anastasia Davydova
Anastasia Ermakova
Japonya
Miya Tachibana
Miho Takeda
İspanya
Gemma Mengual
Paola Tirados
2005 MontrealRusya
Anastasia Davydova
Anastasia Ermakova
İspanya
Gemma Mengual
Paola Tirados
Japonya
Saho Harada
Emiko Suzuki 

Takım routine (Yapılmıyor)

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1973 BelgradeAmerika Birleşik DevletleriKanadaJaponya
1975 CaliAmerika Birleşik DevletleriKanadaJaponya
1978 West BerlinAmerika Birleşik DevletleriJaponyaKanada
1982 GuayaquilKanadaAmerika Birleşik DevletleriJaponya
1986 MadridKanadaAmerika Birleşik DevletleriJaponya
1991 PerthAmerika Birleşik DevletleriKanadaJaponya
1994 RomeAmerika Birleşik DevletleriKanadaJaponya
1998 PerthRusyaJaponyaAmerika Birleşik Devletleri
2001 FukuokaRusyaJaponyaKanada
2003 BarcelonaRusyaJaponyaAmerika Birleşik Devletleri
2005 MontrealRusyaJaponyaİspanya