FINA Dünya Açık Su Yüzme Şampiyonası

Bu, Dünya Su Sporları Şampiyonasında açık su yüzme yarışmalarında madalya kazananların listesidir. 2000-2010 yılları arasındaki çift yıllarda ayrı etkinlikler olarak düzenlenen FINA Dünya Açık Su Yüzme Şampiyonası'nda madalya kazananlar dahil edilmedi.

Erkekler Kategorisi

5 Km.

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1998 PerthAleksey Akatyev (Rusya)Ky Hurst (Avustralya)Luca Baldini (İtalya)
2001 FukuokaLuca Baldini (İtalya)Yevgeny Bezruchenko (Rusya)Marco Formentini (İtalya)
2003 BarcelonaEvgeny Koshkarov (Rusya)Christian Hein (Almanya)Vladimir Dyatchin (Rusya)
2005 MontrealThomas Lurz (Almanya)Chip Peterson (ABD)Simone Ercoli (İtalya)
2007 MelbourneThomas Lurz (Almanya)Evgeny Drattsev (Rusya)Spyridon Gianniotis (Yunanistan)
2009 RomeThomas Lurz (Almanya)Spyridon Gianniotis (Yunanistan)Chad Ho (Güney Afrika)
2011 ShanghaiThomas Lurz (Almanya)Spyridon Gianniotis (Yunanistan)Evgeny Drattsev (Rusya)
2013 BarcelonaOussama Mellouli (Tunus)Eric Hedlin (Kanada)Thomas Lurz (Almanya)
2015 KazanChad Ho (Güney Afrika)Rob Muffels (Almanya)Matteo Furlan (İtalya)
2017 BudapeşteMarc-Antoine Olivier (Fransa)Mario Sanzullo (İtalya)Timothy Shuttleworth (Büyük Britanya)
2019 GwangjuKristóf Rasovszky (Macaristan)Logan Fontaine (Fransa)Eric Hedlin (Kanada)
2022 BudapeşteFlorian Wellbrock (Almanya)Gregorio Paltrinieri (İtalya)Mykhailo Romanchuk (Ukrayna)

10 Km.

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2001 FukuokaYevgeny Bezruchenko (Rusya)Vladimir Dyatchin (Rusya)Fabio Venturini (İtalya)
2003 BarcelonaVladimir Dyatchin (Rusya)Christian Hein (Almanya)David Meca (İspanya)
2005 MontrealChip Peterson (ABD)Thomas Lurz (Almanya)Petar Stoychev (Bulgaristan)
2007 MelbourneVladimir Dyatchin (Rusya)Thomas Lurz (Almanya)Evgeny Drattsev (Rusya)
2009 RomeThomas Lurz (Almanya)Andrew Gemmell (ABD)Fran Crippen (ABD)
2011 ShanghaiSpyridon Gianniotis (Yunanistan)Thomas Lurz (Almanya)Sergey Bolshakov (Rusya)
2013 Barcelona Spyridon Gianniotis (Yunanistan)Thomas Lurz (Almanya)Oussama Mellouli (Tunus)
2015 KazanJordan Wilimovsky (ABD)Ferry Weertman (Hollanda)Spyridon Gianniotis (Yunanistan)
2017 BudapeşteFerry Weertman (Hollanda)Jordan Wilimovsky (ABD)Marc-Antoine Olivier (Fransa)
2019 GwangjuFlorian Wellbrock (Almanya)Marc-Antoine Olivier (Fransa)Rob Muffels (Almanya)
2022 BudapeşteGregorio Paltrinieri (İtalya)Domenico Acerenza (İtalya)Florian Wellbrock (Almanya)
2023 Fukuoka
2024 Doha
2025 Kazan
2027 Budapeşte

25 Km.

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1991 PerthChad Hundeby (ABD)Sergio Chariandini (İtalya)David O’Brien (Avustralya)
1994 RomeGreg Streppel (Kanada)David Bates (Avustralya)Aleksey Akatyev (Rusya)
1998 PerthAleksey Akatyev (Rusya)David Meca (İspanya)Gabriel Chaillou (Arjantin)
2001 FukuokaYuri Kudinov (Rusya)Stéphane Gomez (Fransa)Stéphane Lecat (Fransa)
2003 BarcelonaYuri Kudinov (Rusya)David Meca (İspanya)Petar Stoychev (Bulgaristan)
2005 MontrealDavid Meca (İspanya)Brendan Capell (Avustralya)Petar Stoychev (Bulgaristan)
2007 MelbourneYuri Kudinov (Rusya)Marco Formentini (İtalya)Mohamed Zanaty (Mısır)
2009 RomeValerio Cleri (İtalya)Trent Grimsey (Avustralya)Vladimir Dyatchin (Rusya)
2011 ShanghaiPetar Stoychev (Bulgaristan)Vladimir Dyatchin (Rusya)Csaba Gercsák (Macaristan)
2013 BarcelonaThomas Lurz (Almanya)Brian Ryckeman (Bulgaristan)Evgeny Drattsev (Rusya)
2015 KazanSimone Ruffini (İtalya)Alex Meyer (ABD)Matteo Furlan (İtalya)
2017 BudapestAxel Reymond (Fransa)Matteo Furlan (İtalya)Evgeny Drattsev (Rusya)
2019 GwangjuAxel Reymond (Fransa)Kirill Belyaev (Rusya)Alessio Occhipinti (İtalya)
2022 BudapeşteDario Verani (İtalya)Axel Reymond (Fransa)Péter Gálicz (Macaristan)
2023 Fukuoka
2024 Doha
2025 Kazan
2027 Budapeşte

Kadınlar Kategorisi

5 Km.

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1998 PerthErica Rose (ABD)Edith van Dijk (Hollanda)Peggy Büchse (Almanya)
2001 FukuokaViola Valli (İtalya)Peggy Büchse (Almanya)Hayley Lewis (Avustralya)
2003 BarcelonaViola Valli (İtalya)Jana Pechanová (Çek Cumhuriyeti)Britta Kamrau (Almanya)
2005 MontrealLarisa Ilchenko (Rusya)Margy Keefe (ABD)Edith van Dijk (Hollanda)
2007 MelbourneLarisa Ilchenko (Rusya)Ekaterina Seliverstova (Rusya)Kate Brookes-Peterson (Avustralya)
2009 RomeMelissa Gorman (Avustralya)Larisa Ilchenko (Rusya)Poliana Okimoto (Brezilya)
2011 ShanghaiSwann Oberson (İsviçre)Aurélie Muller (Fransa)Ashley Twichell (ABD)
2013 BarcelonaHaley Anderson (ABD)Poliana Okimoto (Brezilya)Ana Marcela Cunha (Brezilya)
2015 KazanHaley Anderson (ABD)Kalliopi Araouzou (Yunanistan)Finnia Wunram (Almanya)
2017 BudapestAshley Twichell (ABD)Aurélie Muller (Fransa)Ana Marcela Cunha (Brezilya)
2019 GwangjuAna Marcela Cunha (Brezilya)Aurélie Muller (Fransa)Leonie Beck (Almanya)
Hannah Moore (ABD)
2022 BudapestAna Marcela Cunha (Brezilya)Aurélie Muller (Fransa)Giulia Gabbrielleschi (İtalya)

10 Km.

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2001 FukuokaPeggy Büchse (Almanya)Irina Abyssova (Rusya)Edith van Dijk (Hollanda)
2003 BarcelonaViola Valli (İtalya)Angela Maurer (Almanya)Edith van Dijk (Hollanda)
2005 MontrealEdith van Dijk (Hollanda)Federica Vitale (İtalya)Britta Kamrau (Almanya)
2007 MelbourneLarisa Ilchenko (Rusya)Cassandra Patten (Büyük Britanya)Kate Brookes-Peterson (Avustralya)
2009 RomeKeri-Anne Payne (Büyük Britanya)Ekatarina Seliverstova (Rusya)Martina Grimaldi (İtalya)
2011 ShanghaiKeri-Anne Payne (Büyük Britanya)Martina Grimaldi (İtalya)Marianna Lymperta (Yunanistan)
2013 BarcelonaPoliana Okimoto (Brezilya)Ana Marcela Cunha (Brezilya)Angela Maurer (Almanya)
2015 KazanAurélie Muller (Fransa)Sharon van Rouwendaal (Hollanda)Ana Marcela Cunha (Brezilya)
2017 BudapestAurélie Muller (Fransa)Samantha Arévalo (Ekvator)Rachele Bruni (İtalya)
Ana Marcela Cunha (Brezilya)
2019 GwangjuXin Xin (Çin)Haley Anderson (ABD)Rachele Bruni (İtalya)
2022 BudapestSharon van Rouwendaal (Hollanda)Leonie Beck (Almanya)Ana Marcela Cunha (Brezilya)
2023 Fukuoka
2024 Doh
2025 Kazan
2027 Budapeşte

25 Km.

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1991 PerthShelley Taylor-Smith (Avustralya)Martha Jahn (ABD)Karen Burton (ABD)
1994 RomeMelissa Cunningham (Avustralya)Rita Kovács (Macaristan)Shelley Taylor-Smith (Avustralya)
1998 PerthTobie Smith (ABD)Peggy Büchse (Almanya)Edith van Dijk (Hollanda)
2001 FukuokaViola Valli (İtalya)Edith van Dijk (Hollanda)Angela Maurer (Almanya)
2003 BarcelonaEdith van Dijk (Hollanda)Britta Kamrau (Almanya)Angela Maurer (Almanya)
2005 MontrealEdith van Dijk (Hollanda)Britta Kamrau (Almanya)Laura la Piana (İtalya)
2007 MelbourneBritta Kamrau (Almanya)Kalyn Keller (ABD)Ksenia Popova (Rusya)
2009 RomeAngela Maurer (Almanya)Anna Uvarova (Rusya)Federica Vitale (İtalya)
2011 ShanghaiAna Marcela Cunha (Brezilya)Angela Maurer (Almanya)Alice Franco (İtalya)
2013 BarcelonaMartina Grimaldi (İtalya)Angela Maurer (Almanya)Eva Fabian (ABD)
2015 KazanAna Marcela Cunha (Brezilya)Anna Olasz (Macaristan)Angela Maurer (Almanya)
2017 BudapestAna Marcela Cunha (Brezilya)Sharon van Rouwendaal (Hollanda)Arianna Bridi (İtalya)
2019 GwangjuAna Marcela Cunha (Brezilya)Finnia Wunram (Almanya)Lara Grangeon (Fransa)
2022 BudapestAna Marcela Cunha (Brezilya)Lea Boy (Almanya)Sharon van Rouwendaal (Hollanda)

Karışık Takım 5 km (1998–2019), 6 km (2022)

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1998 PerthAmerika Birleşik Devletleri
John Flanagan
Austin Ramirez
Erica Rose
Rusya
Aleksey Akatyev
Yevgeny Bezruchenko
Olga Gouseva
İtalya
Luca Baldini
Fabio Venturini
Valeria Casprini
2011 ShanghaiAmerika Birleşik Devletleri
Andrew Gemmell
Ashley Twichell
Sean Ryan
Avustralya
Melissa Gorman
Ky Hurst
Rhys Mainstone
Almanya
Isabelle Härle
Thomas Lurz
Jan Wolfgarten
2013 BarcelonaAlmanya
Thomas Lurz
Christian Reichert
Isabelle Härle
Yunanistan
Adonios Fokaidis
Spyridon Gianniotis
Kalliopi Araouzou
Brezilya
Allan do Carmo
Samuel de Bona
Poliana Okimoto
2015 KazanAlmanya
Rob Muffels
Christian Reichert
Isabelle Härle
Brezilya
Allan do Carmo
Diogo Villarinho
Ana Marcela Cunha
Hollanda
Marcel Schouten
Ferry Weertman
Sharon van Rouwendaal
2017 BudapestFransa
Oceane Cassignol
Logan Fontaine
Aurélie Muller
Marc-Antoine Olivier
Amerika Birleşik Devletleri
Brendan Casey
Ashley Twichell
Haley Anderson
Jordan Wilimovsky
İtalya
Rachele Bruni
Giulia Gabbrielleschi
Federico Vanelli
Mario Sanzullo
2019 GwangjuAlmanya
Lea Boy
Sarah Köhler
Sören Meißner
Rob Muffels
İtalya
Rachele Bruni
Giulia Gabbrielleschi
Domenico Acerenza
Gregorio Paltrinieri
Amerika Birleşik Devletleri
Haley Anderson
Jordan Wilimovsky
Ashley Twichell
Michael Brinegar
2022 BudapestAlmanya
Lea Boy
Oliver Klemet
Leonie Beck
Florian Wellbrock
Macaristan
Réka Rohács
Anna Olasz
Dávid Betlehem
Kristóf Rasovszky
İtalya
Ginevra Taddeucci
Giulia Gabbrielleschi
Domenico Acerenza
Gregorio Paltrinieri

Karışık Takım 25 km (yapılmıyor)

ŞampiyonaAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1998 Perthİtalya
Claudio Gargaro
Fabrizio Pescatori
Valeria Casprini
Avustralya
Grant Robinson
Mark Saliba
Tracey Knowles
Amerika Birleşik Devletleri
Tobie Smith
Nathan Stooke
Chuck Wiley