Figure skating at the Winter Universiade

Men Singles

YearLocationGoldSilverBronze
1960  Chamonix  Alain Calmat  Nobuo Sato  Heinrich Podhajsky
1964  Špindlerův Mlýn  Karol Divín  Nobuo Sato  Valeri Meshkov
1966  Sestriere  Nobuo Sato  Sergei Chetverukhin  Philippe Pélissier
1968  Innsbruck  Sergei Chetverukhin  Marián Filc  Gunter Anderl
1970  Rovaniemi  Ondrej Nepela  Sergei Chetverukhin  Sergei Volkov
1981  Jaca  Konstantin Kokora  Shinji Someya  Oleg Vasiliev
1983  Sofia  Takashi Mura  Vitali Egorov  Grzegorz Głowania
1985  Belluno  Zhang Shubin  Robert Rosenbluth  David Jamison
1987  Štrbské Pleso  Petr Barna  Vitali Egorov  Paul Wylie
1989  Sofia  Makoto Kano  James Cygan  Vladimir Petrenko
1991  Sapporo  Michael Chack  Jung Sung-il  Oleg Tataurov
1993  Zakopane  Yueming Liu  Damon Allen  Masakazu Kagiyama
1995  Jaca  Michael Weiss  Damon Allen  Zhang Min
1997  Muju  Ruslan Novoseltsev  Cornel Gheorghe  Alexander Abt
1999  Poprad Tatry  Li Yunfei  Alexei Vasilevski  Xia Li
2001  Zakopane  Roman Serov  Hu Xiaoou  Makoto Okazaki
2003  Tarvisio  Alexei Vasilevski  Anton Smirnov  Kensuke Nakaniwa
2005  Innsbruck  Daisuke Takahashi  Song Lun  Hu Xiaoou
2007  Turin  Daisuke Takahashi  Nobunari Oda  Xu Ming
2009  Harbin  Xu Ming  Artem Borodulin  Alban Préaubert
2011  Erzurum  Nobunari Oda  Sergei Voronov  Daisuke Murakami
2013  Trentino  Song Nan  Gordei Gorshkov  Akio Sasaki
2015  Granada  Peter Liebers  Takahiko Kozuka  Artur Gachinski
2017  Almaty  Denis Ten  Keiji Tanaka  Alexander Majorov
2019  Krasnoyarsk Matteo Rizzo (İtaly) Maxim Kovtun (Russia) Morisi Kvitelashvili (Georgia)
2021  Luzern
2023  Lake Placid

Women Singles

YearLocationGoldSilverBronze
1960  Chamonix  Jitka Hlaváčková  Eva Grožajová  Helga Zöllner
1962  Villars  Junko Hiramatsu  Jitka Hlaváčková  Helga Zöllner
1964  Špindlerův Mlýn  Miwa Fukuhara  Junko Hiramatsu  Helli Sengstschmid
1966  Sestriere  Miwa Fukuhara  Kumiko Sato  Alena Augustova
1968  Innsbruck  Kumiko Sato  Helli Sengstschmid  Kazumi Yamashita
1981  Jaca  Natalia Strelkova  Svetlana Frantsuzova  Lori Benton
1983  Sofia  Natalia Ovchinnikova  Natalia Lebedeva  Hana Veselá
1985  Belluno  Juri Ozawa  Debbie Walls  Deborah Tucker
1987  Štrbské Pleso  Larisa Zamotina  Stefanie Schmid  Yvonne Gómez
1989  Sofia  Marina Kielmann  Larisa Zamotina  Nancy Kerrigan
1991  Sapporo  Tonia Kwiatkowski  Kyoko Ina  Zhang Bo
1993  Zakopane  Junko Yaginuma  Kyoko Ina  Zhang Bo
1995  Jaca  Tonia Kwiatkowski  Maria Butyrskaya  Kumiko Koiwai
1997  Muju  Kumiko Koiwai  Rena Inoue  Niping Tian
1999  Poprad Tatry  Elena Sokolova  Irina Slutskaya  Daria Timoshenko
2001  Zakopane  Irina Tkatchuk  Sabina Wojtala  Silvia Fontana
2003  Tarvisio  Shizuka Arakawa  Angela Lien  Lesley Hawker
2005  Innsbruck  Yoshie Onda  Galina Maniachenko  Liu Yan
2007  Turin  Akiko Suzuki  Valentina Marchei  Fang Dan
2009  Harbin  Yukari Nakano  Nana Takeda  Kiira Korpi
2011  Erzurum  Candice Didier  Sonia Lafuente  Shion Kokubun
2013  Trentino  Sofia Biryukova  Valentina Marchei  Sofia Mishina
2015  Granada  Alena Leonova  Maé-Bérénice Méité  Maria Artemieva
2017  Almaty  Elena Radionova  Rin Nitaya  Hinano Isobe
2019  Krasnoyarsk Mai Mihara (Japan) Elizabet Tursynbaeva (Kazakhstan) Stanislava Konstantinova (Russia)
2021  Luzern
2023  Lake Placid

Pairs

YearLocationGoldSilverBronze
1966  Sestriere  Tatiana Tarasova  /  Georgi Proskurin  Agnesa Wlachovská  /  Peter Bartosiewicz  Tamara Moskvina  /  Alexei Mishin
1968  Innsbruck  Bohunka Šrámková  /  Jan Šrámek  Tatiana Sharanova  /  Anatoli Evdokimov  Lyudmila Suslina  /  Alexander Tikhomirov
1970  Rovaniemi  Lyudmila Smirnova  /  Andrei Suraikin  Galina Karelina  /  Georgi Proskurin  Eveline Scharf  /  Wilhelm Bietak
1983  Sofia  Nelli Chervotkina  /  Viktor Teslia  Anna Malgina  /  Sergei Korovin  Bo Luan  /  Yao Bin
1985  Belluno  Sandy Hartubise  /  Craig Maurizi  Yulia Bystrova  /  Alexander Tarasov  Svetlana Frantsuzova  /  Oleg Gorshkov
1987  Štrbské Pleso  Elena Kvitchenko  /  Rashid Kadyrkaev  Elena Bechke  /  Valeri Kornienko  Calla Urbanski  /  Michael Blicharski
1989  Sofia  Natalia Mishkutenok  /  Artur Dmitriev  Sharon Carz  /  Douglas Williams  Marina Eltsova  /  Sergei Zaitsev
1991  Sapporo  Marina Eltsova  /  Andrei Bushkov  Evgenia Chernyshova  /  Dmitri Sukhanov  Dawn Goldstein  /  Troy Goldstein
1993  Zakopane  Dawn Piepenbrink  /  Nick Castaneda  Svetlana Titkova  /  Oleg Mahutov  Dawn Goldstein  /  Troy Goldstein
1995  Jaca  Marina Khalturina  /  Andrei Krukov  Dorota Zagórska  /  Mariusz Siudek  Aimee Offner  /  Douglas Cox
1997  Muju  Shen Xue  /  Zhao Hongbo  Maria Petrova  /  Teimuraz Pulin  Olga Semkina  /  Andrei Chuvilaev
1999  Poprad Tatry  Victoria Maxiuta  /  Vladislav Zhovnirski  Pang Qing  /  Tong Jian  Viktoria Shliakhova  /  Grigori Petrovski
2001  Zakopane  Viktoria Borzenkova  /  Andrei Chuvilaev  Alena Maltseva  /  Oleg Popov  Viktoria Shliakhova  /  Grigori Petrovski
2003  Tarvisio  Viktoria Borzenkova  /  Andrei Chuvilaev  Maria Mukhortova  /  Pavel LebedevNo other competitors
2005  Innsbruck  Zhang Dan  /  Zhang Hao  Tatiana Volosozhar  /  Stanislav Morozov  Maria Mukhortova  /  Maxim Trankov
2007  Turin  Zhang Dan  /  Zhang Hao  Tatiana Volosozhar  /  Stanislav Morozov  Arina Ushakova  /  Sergei Karev
2009  Harbin  Zhang Dan  /  Zhang Hao  Ksenia Ozerova  /  Alexander Enbert  Dong Huibo  /  Wu Yiming
2011  Erzurum  Lubov Iliushechkina  /  Nodari Maisuradze  Dong Huibo  /  Wu Yiming  Zhang Yue  /  Wang Lei
2013  Trentino  Ksenia Stolbova  /  Fedor Klimov  Evgenia Tarasova  /  Vladimir Morozov  Nicole Della Monica  /  Matteo Guarise
2015  Granada  Yu Xiaoyu  /  Jin Yang  Kristina Astakhova  /  Alexei Rogonov  Vanessa James  /  Morgan Ciprès
2019  Krasnoyarsk Alisa Efimova / Alexander Korovin Anastasia Poluianova / Dmitry Sopot Alexandra Koshevaya / Dmitry Bushlanov
2021  Lucerne
2023  Lake Placid

Ice Dancing

YearLocationGoldSilverBronze
1964  Špindlerův Mlýn  Györgyi Korda  /  Pál Vásárhelyi  Jutta Peters  /  Wolfgang Kunz  Irena Spatenkova  /  Michal Jiranek
1966  Sestriere  Edit Mató  /  Károly Csanádi  Christe Trebesiner  /  Herbert Rothkappel  Irena Spatenkova  /  Michal Jiranek
1968  Innsbruck  Heidi Metzger  /  Herbert Rothkappl  Diana Skotnická  /  Martin Skotnický
1970  Rovaniemi  Diana Skotnická  /  Martin Skotnický  Svetlana Bakina  /  Boris Rublev
1981  Jaca  Elena Garanina  /  Igor Zavozin  Natalia Karamysheva  /  Rostislav Sinitsyn  Jindra Holá  /  Karol Foltán
1983  Sofia  Natalia Annenko  /  Genrikh Sretenski  Jindra Holá  /  Karol Foltán  Isabella Micheli  /  Roberto Pelizzola
1985  Belluno  Maia Usova  /  Alexander Zhulin  Jindra Holá  /  Karol Foltán  Kathrin Beck  /  Christoff Beck
1987  Štrbské Pleso  Kathrin Beck  /  Christoff Beck  Maia Usova  /  Alexander Zhulin  Svetlana Liapina  /  Gorsha Sur
1989  Sofia  Svetlana Liapina  /  Gorsha Sur  Ilona Melnichenko  /  Gennadi Kaskov  Tracy Sniadach  /  Leif Erickson
1991  Sapporo  Ilona Melnichenko  /  Gennadi Kaskov  Irina Romanova  /  Igor Yaroshenko  Ivana Střondalová  /  Milan Brzý
1993  Zakopane  Kateřina Mrázová  /  Martin Šimeček  Margarita Drobiazko  /  Povilas Vanagas  Wendy Millette  /  Jason Tebo
1995  Jaca  Irina Lobacheva  /  Ilia Averbukh  Kateřina Mrázová  /  Martin Šimeček  Elizaveta Stekolnikova  /  Dmitri Kazarlyga
1997  Muju  Olga Sharutenko  /  Dmitri Naumkin  Nina Ulanova  /  Mikhail Stifunin  Akiko Kinoshita  /  Yosuke Moriwaki
1999  Poprad Tatry  Olga Sharutenko  /  Dmitri Naumkin  Nina Ulanova  /  Mikhail Stifunin  Agata Błażowska  /  Marcin Kozubek
2001  Zakopane  Elena Grushina  /  Ruslan Goncharov  Sylwia Nowak  /  Sebastian Kolasiński  Svetlana Kulikova  /  Arseni Markov
2003  Tarvisio  Jana Khokhlova  /  Sergei Novitski  Mariana Kozlova  /  Sergei Baranov  Nathalie Péchalat  /  Fabian Bourzat
2005  Innsbruck  Jana Khokhlova  /  Sergei Novitski  Julia Golovina  /  Oleg Voiko  Nathalie Péchalat  /  Fabian Bourzat
2007  Turin  Anna Cappellini  /  Luca Lanotte  Anastasia Platonova  /  Andrei Maximishin  Pernelle Carron  /  Mathieu Jost
2009  Harbin  Alexandra Zaretski  /  Roman Zaretski  Ekaterina Rubleva  /  Ivan Shefer  Alla Beknazarova  /  Vladimir Zuev
2011  Erzurum  Kristina Gorshkova  /  Vitali Butikov  Alisa Agafonova  /  Alper Uçar  Nadezhda Frolenkova  /  Mikhail Kasalo
2013  Trentino  Pernelle Carron  /  Lloyd Jones  Julia Zlobina  /  Alexei Sitnikov  Victoria Sinitsina  /  Ruslan Zhiganshin
2015  Granada  Charlene Guignard  /  Marco Fabbri  Sara Hurtado  /  Adriá Diaz  Federica Testa  /  Lukas Csolley
2017  Almaty  Oleksandra Nazarova  /  Maxim Nikitin  Sofia Evdokimova  /  Egor Bazin  Shari Koch  /  Christian Nüchtern
2019  Krasnoyarsk Betina Popova / Sergey Mozgov (Russia) Sofia Evdokimova / Egor Bazin (Russia Adelina Galyavieva / Louis Thauron (France)
2021  Luzern
2023  Lake Placid

Synchronized skating

YearLocationGoldSilverBronze
2007  Turin  Sweden  Finland  Russian Federation
2009  Harbin  Sweden  Finland  Russian Federation
2011  Erzurum  Rockettes  Marigold IceUnity  Paradise
2019  Krasnoyarsk Team Unique Marigold IceUnity Tatarstan