Kış Olimpiyat Oyunları – Artistik Paten

Artistik patinaj, 1908'den beri Olimpiyat Oyunlarının bir parçası ve 25 Olimpiyat Oyununa dahil edildi. Ulusal Olimpiyat Komitelerini temsil eden 29'u temsil eden artistik patencilere verilen 271 madalya (91 altın, 90 gümüş ve 90 bronz) olmuştur. Altı etkinliğe itiraz edildi, ancak bir, erkeklerin özel figürleri, tek bir Olimpiyattan sonra durduruldu.
Kanadalı buz dansçıları Tessa Virtue ve Scott Moir, beş Olimpiyat madalyası (3 altın, 2 gümüş) kazanan tek artistik patencilerdir. İsveçli patenci Gillis Grafström (3 altın, 1 gümüş) ve Rus patenci Evgeni Plushenko (2 altın, 2 gümüş) dörder madalyaya sahip. On yedi artistik patinajcı üç madalya kazandı.
Arka arkaya üç şampiyonluk kazanan tek patenciler, tek erkeklerde Grafström, tek bayanlarda Sonja Henie (Norveç) ve çiftlerde Irina Rodnina (Sovyetler Birliği). Aynı disiplinde on altı patenci iki altın, beş patenci iki ayrı Olimpiyat etkinliğinde altın kazandı.

İki kez podyum taraması yapıldı. Rus artistik patinajcılar, altı Olimpiyat artistik patinaj etkinliğinin tamamında altın madalya kazanma rekorunu elinde tutuyor. Üç patenci birden fazla artistik patinaj disiplininde Olimpiyat madalyası kazandı.

Erkekler

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1908 LondonUlrich Salchow (İsveç)Richard Johansson (İsveç)Per Thorén (İsveç)
1912 StockholmOlimpiyat programına dahil olmadı.
1920 AntwerpGillis Grafström (İsveç)Andreas Krogh (Norveç)Martin Stixrud (Norveç)
1924 ChamonixGillis Grafström (İsveç)Willy Böckl (Avusturya)Georges Gautschi (İsviçre)
1928 St. MoritzGillis Grafström (İsveç)Willy Böckl (Avusturya)Robert van Zeebroeck (Belçika)
1932 Lake PlacidKarl Schäfer (Avusturya)Gillis Grafström (İsveç)Montgomery Wilson (Kanada)
1936 Garmisch-PartenkirchenKarl Schäfer (Avusturya)Ernst Baier (Almanya)Felix Kaspar (Avusturya)
1948 St. MoritzDick Button (ABD)Hans Gerschwiler (İsviçre)Edi Rada (Avusturya)
1952 OsloDick Button (ABD)Helmut Seibt (Avusturya)James Grogan (ABD)
1956 Cortina d'AmpezzoHayes Alan Jenkins (ABD)Ronnie Robertson (ABD)David Jenkins (ABD)
1960 Squaw ValleyDavid Jenkins (ABD)Karol Divín (Çekoslavakya)Donald Jackson (Kanada)
1964 InnsbruckManfred Schnelldorfer (Almanya)Alain Calmat (Fransa)Scott Allen (ABD)
1968 GrenobleWolfgang Schwarz (Avusturya)Timothy Wood (ABD)Patrick Péra (Fransa)
1972 SapporoOndrej Nepela (Çekoslavakya)Sergei Chetverukhin (SSCB)Patrick Péra (Fransa)
1976 InnsbruckJohn Curry (Büyük Britanya)Vladimir Kovalev (SSCB)Toller Cranston (Kanada)
1980 Lake PlacidRobin Cousins (Büyük Britanya)Jan Hoffmann (Doğu Almanya)Charles Tickner (ABD)
1984 SarajevoScott Hamilton (ABD)Brian Orser (Kanada)Jozef Sabovčík (Çekoslavakya)
1988 CalgaryBrian Boitano (ABD)Brian Orser (Kanada)Viktor Petrenko (SSCB)
1992 AlbertvilleViktor Petrenko (Unified Team)Paul Wylie (ABD)Petr Barna (Çekoslavakya)
1994 LillehammerAlexei Urmanov (Rusya)Elvis Stojko (Kanada)Philippe Candeloro (Fransa)
1998 NaganoIlia Kulik (Rusya)Elvis Stojko (Kanada)Philippe Candeloro (Fransa)
2002 Salt Lake CityAlexei Yagudin (Rusya)Evgeni Plushenko (Rusya)Timothy Goebel (ABD)
2006 TorinoEvgeni Plushenko (Rusya)Stéphane Lambiel (İsviçre)Jeffrey Buttle (Kanada)
2010 VancouverEvan Lysacek (ABD)Evgeni Plushenko (Rusya)Daisuke Takahashi (Japonya)
2014 SochiYuzuru Hanyu (Japonya)Patrick Chan (Kanada)Denis Ten (Kazakistan)
2018 PyeongchangYuzuru Hanyu (Japonya)Shoma Uno (Japonya)Javier Fernández (İspanya)
2022 BeijingNathan Chen (ABD)Yuma Kagiyama (Japonya)Shoma Uno (Japonya)
2026 Milano-Cortina 

Kadınlar

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1908 LondonMadge Syers (Büyük Britanya)Elsa Rendschmidt (Almanya)Dorothy Greenhough-Smith (Büyük Britanya)
1920 AntwerpMagda Julin (İsveç)Svea Norén (İsveç)Theresa Weld (ABD)
1924 ChamonixHerma Szabo (Avusturya)Beatrix Loughran (ABD)Ethel Muckelt (Büyük Britanya)
1928 St. MoritzSonja Henie (Norveç)Fritzi Burger (Avusturya)Beatrix Loughran (ABD)
1932 Lake PlacidSonja Henie (Norveç)Fritzi Burger (Avusturya)Maribel Vinson (ABD)
1936 Garmisch-PartenkirchenSonja HenieCecilia Colledge (Büyük Britanya)Vivi-Anne Hultén (İsveç)
1948 St. MoritzBarbara Ann Scott (Kanada)Eva Pawlik (Avusturya)Jeannette Altwegg (Büyük Britanya)
1952 OsloJeannette Altwegg (Büyük Britanya)Tenley Albright (ABD)Jacqueline du Bief (Fransa)
1956 Cortina d'AmpezzoTenley Albright (ABD)Carol Heiss (ABD)Ingrid Wendl (Avusturya)
1960 Squaw ValleyCarol Heiss (ABD)Sjoukje Dijkstra (Hollanda)Barbara Roles (ABD)
1964 InnsbruckSjoukje Dijkstra (Hollanda)Regine Heitzer (Avusturya)Petra Burka (Kanada)
1968 GrenoblePeggy Fleming (ABD)Gabriele Seyfert (Doğu Almanya)Hana Mašková (Çekoslavakya)
1972 SapporoBeatrix Schuba (Avusturya)Karen Magnussen (Kanada)Janet Lynn (ABD)
1976 InnsbruckDorothy Hamill (ABD)Dianne de Leeuw (Hollanda)Christine Errath (Doğu Almanya)
1980 Lake PlacidAnett Pötzsch (Doğu Almanya)Linda Fratianne (ABD)Dagmar Lurz (Batı Almanya)
1984 SarajevoKatarina Witt (Doğu Almanya)Rosalynn Sumners (ABD)Kira Ivanova (SSCB)
1988 CalgaryKatarina Witt (Doğu Almanya)Elizabeth Manley (Kanada)Debi Thomas (ABD)
1992 AlbertvilleKristi Yamaguchi (ABD)Midori Ito (Japonya)Nancy Kerrigan (ABD)
1994 LillehammerOksana Baiul (Ukrayna)Nancy Kerrigan (ABD)Chen Lu (Çin)
1998 NaganoTara Lipinski (ABD)Michelle Kwan (ABD)Chen Lu (Çin)
2002 Salt Lake CitySarah Hughes (ABD)Irina Slutskaya (Rusya)Michelle Kwan (ABD)
2006 TorinoShizuka Arakawa (Japonya)Sasha Cohen (ABD)Irina Slutskaya (Rusya)
2010 VancouverYuna Kim (Güney Kore)Mao Asada (Japonya)Joannie Rochette (Kanada)
2014 SochiAdelina Sotnikova (Rusya)Yuna Kim (Güney Kore)Carolina Kostner (İtalya)
2018 PyeongchangAlina Zagitova (Rusya Olimpiyat Komitesi)Evgenia Medvedeva (Rusya Olimpiyat Komitesi)Kaetlyn Osmond (Kanada)
2022 BeijingAnna Shcherbakova (Rusya Olimpiyat Komitesi)Alexandra Trusova (Rusya Olimpiyat Komitesi)Kaori Sakamoto (Japonya)
2026 Milano-Cortina

Çiftler

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1908 London Anna Hübler Phyllis Johnson Madge Syers
and Heinrich Burger (GER)and James H. Johnson (GBR)and Edgar Syers (GBR)
1912 StockholmOlimpiyat programına dahil edilmedi.
1920 Antwerp Ludowika Jakobsson Alexia Bryn Phyllis Johnson
and Walter Jakobsson (FIN)and Yngvar Bryn (NOR)and Basil Williams (GBR)
1924 Chamonix Helene Engelmann Ludowika Jakobsson Andrée Joly
and Alfred Berger (AUT)and Walter Jakobsson (FIN)and Pierre Brunet (FRA)
1928 St. Moritz Andrée Joly Lilly Scholz Melitta Brunner
and Pierre Brunet (FRA)and Otto Kaiser (AUT)and Ludwig Wrede (AUT)
1932 Lake Placid Andrée Brunet Beatrix Loughran Emília Rotter
and Pierre Brunet (FRA)and Sherwin Badger (USA)and László Szollás (HUN)
1936 Garmisch-Partenkirchen Maxi Herber Ilse Pausin Emília Rotter
and Ernst Baier (GER)and Erik Pausin (AUT)and László Szollás (HUN)
1948 St. Moritz Micheline Lannoy Andrea Kékesy Suzanne Morrow
and Pierre Baugniet (BEL)and Ede Király (HUN)and Wallace Diestelmeyer (CAN)
1952 Oslo Ria Falk Karol Kennedy Marianna Nagy
and Paul Falk (GER)and Peter Kennedy (USA)and László Nagy (HUN)
1956 Cortina d'Ampezzo Sissy Schwarz Frances Dafoe Marianna Nagy
and Kurt Oppelt (AUT)and Norris Bowden (CAN)and László Nagy (HUN)
1960 Squaw Valley Barbara Wagner Marika Kilius Nancy Ludington
and Robert Paul (CAN)and Hans-Jürgen Bäumler (EUA)and Ronald Ludington (USA)
1964 Innsbruck Ludmila Belousova Marika Kilius Vivian Joseph
and Oleg Protopopov (URS)and Hans-Jürgen Bäumler (EUA)and Ronald Joseph (USA)
 Debbi Wilkes
and Guy Revell (CAN)[a]
1968 Grenoble Ludmila Belousova Tatyana Zhuk Margot Glockshuber
and Oleg Protopopov (URS)and Aleksandr Gorelik (URS)and Wolfgang Danne (FRG)
1972 Sapporo Irina Rodnina Lyudmila Smirnova Manuela Groß
and Alexei Ulanov (URS)and Andrei Suraikin (URS)and Uwe Kagelmann (GDR)
1976 Innsbruck Irina Rodnina Romy Kermer Manuela Groß
and Alexander Zaitsev (URS)and Rolf Österreich (GDR)and Uwe Kagelmann (GDR)
1980 Lake Placid Irina Rodnina Marina Cherkasova Manuela Mager
and Alexander Zaitsev (URS)and Sergei Shakhrai (URS)and Uwe Bewersdorf (GDR)
1984 Sarajevo Elena Valova Kitty Carruthers Larisa Selezneva
and Oleg Vasiliev (URS)and Peter Carruthers (USA)and Oleg Makarov (URS)
1988 Calgary Ekaterina Gordeeva Elena Valova Jill Watson
and Sergei Grinkov (URS)and Oleg Vasiliev (URS)and Peter Oppegard (USA)
1992 Albertville Natalia Mishkutenok Elena Bechke Isabelle Brasseur
and Artur Dmitriev (EUN)and Denis Petrov (EUN)and Lloyd Eisler (CAN)
1994 Lillehammer Ekaterina Gordeeva Natalia Mishkutenok Isabelle Brasseur
and Sergei Grinkov (RUS)and Artur Dmitriev (RUS)and Lloyd Eisler (CAN)
1998 Nagano Oksana Kazakova Elena Berezhnaya Mandy Wötzel
and Artur Dmitriev (RUS)and Anton Sikharulidze (RUS)and Ingo Steuer (GER)
2002 Salt Lake City Elena BerezhnayaNone awarded[b] Shen Xue
and Anton Sikharulidze (RUS)and Zhao Hongbo (CHN)
 Jamie Salé
and David Pelletier (CAN)
2006 Torino Tatiana Totmianina Zhang Dan Shen Xue
and Maxim Marinin (RUS)and Zhang Hao (CHN)and Zhao Hongbo (CHN)
2010 Vancouver Shen Xue Pang Qing Aliona Savchenko
and Zhao Hongbo (CHN)and Tong Jian (CHN)and Robin Szolkowy (GER)
2014 SochiRusya
Tatiana Volosozhar
Maxim Trankov
Rusya
Ksenia Stolbova
Fedor Klimov
Rusya
Aliona Savchenko
Robin Szolkowy
and  (RUS)and  (RUS)and  (GER)
2018 PyeongchangAlmanya
Aliona Savchenko
Bruno Massot
Çin
Sui Wenjing
Han Cong
Kanada
Meagan Duhamel
Eric Radford
and  (GER)and Han Cong (CHN)and  (CAN)
2022 BeijingÇin
Sui Wenjing
Han Cong
Rusya Olimpiyat Komitesi
Evgenia Tarasova
Vladimir Morozov
Rusya Olimpiyat Komitesi
Anastasia Mishina
Aleksandr Galliamov
2026 Milano-Cortina

Buz Dansı

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1976 Innsbruck Lyudmila Pakhomova Irina Moiseyeva Colleen O'Connor
and Aleksandr Gorshkov (URS)and Andrei Minenkov (URS)and James Millns (USA)
1980 Lake Placid Natalia Linichuk Krisztina Regőczy Irina Moiseyeva
and Gennadi Karponossov (URS)and András Sallay (HUN)and Andrei Minenkov (URS)
1984 Sarajevo Jayne Torvill Natalia Bestemianova Marina Klimova
and Christopher Dean (GBR)and Andrei Bukin (URS)and Sergei Ponomarenko (URS)
1988 Calgary Natalia Bestemianova Marina Klimova Tracy Wilson
and Andrei Bukin (URS)and Sergei Ponomarenko (URS)and Robert McCall (CAN)
1992 Albertville Marina Klimova Isabelle Duchesnay Maya Usova
and Sergei Ponomarenko (EUN)and Paul Duchesnay (FRA)and Alexander Zhulin (EUN)
1994 Lillehammer Oksana Grishuk Maya Usova Jayne Torvill
and Evgeny Platov (RUS)and Alexander Zhulin (RUS)and Christopher Dean (GBR)
1998 Nagano Oksana Grishuk Anjelika Krylova Marina Anissina
and Evgeny Platov (RUS)and Oleg Ovsyannikov (RUS)and Gwendal Peizerat (FRA)
2002 Salt Lake City Marina Anissina Irina Lobacheva Barbara Fusar-Poli
and Gwendal Peizerat (FRA)and Ilia Averbukh (RUS)and Maurizio Margaglio (ITA)
2006 Torino Tatiana Navka Tanith Belbin Elena Grushina
and Roman Kostomarov (RUS)and Benjamin Agosto (USA)and Ruslan Goncharov (UKR)
2010 Vancouver Tessa Virtue Meryl Davis Oksana Domnina
and Scott Moir (CAN)and Charlie White (USA)and Maxim Shabalin (RUS)
2014 Sochi Meryl Davis Tessa Virtue Elena Ilinykh
and Charlie White (USA)and Scott Moir (CAN)and Nikita Katsalapov (RUS)
2018 Pyeongchang Tessa Virtue Gabriella Papadakis Maia Shibutani
2022 Beijingand Scott Moir (CAN)and Guillaume Cizeron (FRA)and Alex Shibutani (USA)

Karışık Takım

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
2014 SochiRusya 
Evgeni Plushenko
Yulia Lipnitskaya
Ksenia Stolbova
Fedor Klimov
Elena Ilinykh
Nikita Katsalapov
Tatiana Volosozhar
Maxim Trankov
Ekaterina Bobrova
Dmitri Soloviev
Kanada
Patrick Chan
Kevin Reynolds
Kaetlyn Osmond
Meagan Duhamel
Eric Radford
Kirsten Moore-Towers
Dylan Moscovitch
Tessa Virtue
Scott Moir
Amerika Birleşik Devletleri
Jeremy Abbott
Jason Brown
Ashley Wagner
Gracie Gold
Marissa Castelli
Simon Shnapir
Meryl Davis
Charlie White
2018 PyeongchangKanada
Patrick Chan
Kaetlyn Osmond
Gabrielle Daleman
Meagan Duhamel
Eric Radford
Tessa Virtue
Scott Moir
Rusya Olimpiyat Komitesi
Mikhail Kolyada
Evgenia Medvedeva
Alina Zagitova
Evgenia Tarasova
Vladimir Morozov
Natalia Zabiiako
Alexander Enbert
Ekaterina Bobrova
Dmitri Soloviev
Amerika Birleşik Devletleri 
Nathan Chen
Adam Rippon
Bradie Tennell
Mirai Nagasu
Alexa Scimeca Knierim
Chris Knierim
Maia Shibutani
Alex Shibutani
2022 BeijingRusya Olimpiyat Komitesi
Mark Kondratiuk
Kamila Valieva
Anastasia Mishina
Aleksandr Galliamov
Victoria Sinitsina
Nikita Katsalapov
Amerika Birleşik Devletleri
Nathan Chen
Vincent Zhou
Karen Chen
Alexa Knierim
Brandon Frazier
Madison Hubbell
Zachary Donohue
Madison Chock
Evan Bates
Japonya
Shoma Uno
Yuma Kagiyama
Wakaba Higuchi
Kaori Sakamoto
Riku Miura
Ryuichi Kihara
Misato Komatsubara
Tim Koleto
2026 Milano-Cortina

Erkekler Özel Figur

OyunlarAltın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
1908 LondonNikolai Panin (Russian Empire)Arthur Cumming (Great Britain)Geoffrey Hall-Say (Great Britain)