2020 Yaz Olimpiyat Oyunları Çim Hokeyi

Tokyo'daki 2020 Yaz Olimpiyatları'nda çim hokeyi 24 Temmuz - 6 Ağustos 2021 tarihleri ​​arasında Oi Seaside Park'ta gerçekleşecek. Turnuvada yirmi dört takım (erkekler ve kadınlar için her biri on iki) micadele edecek. 

Başlangıçta 2020'de yapılması planlanıyordu, ancak 24 Mart 2020'de Olimpiyatlar COVID-19 salgını nedeniyle 2021'e ertelendi.

Müsabaka Takvimi

TarihTem 24Tem 25Tem 26Tem 27Tem 28Tem 29Tem 30Tem 31Ağu 1Ağu 2Ağu 3Ağu 4Ağu 5Ağu 6
ErkeklerGGGGGGG¼½B / F
KadınlarGGGGGGG¼½B / F

Madalya Tablosu

Altın MadalyaGümüş MadalyaBronz Madalya
ErkeklerBelçika
Arthur Van Doren
John-John Dohmen
Florent Van Aubel
Sébastien Dockier
Cédric Charlier
Gauthier Boccard
Nicolas De Kerpel
Augustin Meurmans
Alexander Hendrickx
Thomas Briels
Félix Denayer (Captain)
Vincent Vanasch (Kaleci)
Simon Gougnard
Arthur De Sloover
Antoine Kina
Loïck Luypaert
Victor Wegnez
Tom Boon
Manager : Shane McLeod
Avustralya
Lachlan Sharp
Tom Craig
Tom Wickham
Matt Dawson
Joshua Beltz
Eddie Ockenden
Jacob Whetton
Blake Govers
Dylan Martin
Joshua Simmonds
Tim Howard
Aran Zalewski
Flynn Ogilvie
Daniel Beale
Trent Mitton
Tim Brand
Andrew Charter (Kaleci)
Jeremy Hayward
Manager : Colin Batch
Hindistan
Dilpreet Singh
Rupinder Pal Singh
Surender Kumar
Manpreet Singh (Captain)
Hardik Singh
Gurjant Singh
Simranjeet Singh
Mandeep Singh
Harmanpreet Singh
Lalit Upadhyay
P. R. Sreejesh
Sumit
Nilakanta Sharma
Shamsher Singh
Varun Kumar
Birendra Lakra
Amit Rohidas
Vivek Prasad
Manager : Graham Reid
Kadınlar

Erkekler Eleme Turnuvaları

  Tarih Ev Sahibi Şehirler Kota Hak Kazanan Takımlar
Ev Sahibi 1 Japonya
2018 Asya Oyunları 19 Ağustos  – 1 Eylül 2018 Jakarta, Endonezya 0 Japonya
2019 Pan Amerikan Oyunları 30 July – 10 Ağustos 2019 Lima, Peru 1 Arjantin
2019 Afrika Oimpiyat Elemeleri 12–18 Ağustos 2019 Stellenbosch, Güney Afrika 1 Güney Afrika
2019 EuroHockey Şampiyonası 16–24 Ağustos 2019 Antwerp, Belçika 1 Belçika
2019 Okyanusya Kupası 5–8 Eylül 2019 Rockhampton, Avustralya 1 Avustralya
2019 FIH Eleme Turnuvası 25 Ekim – 3 Kasım 2019 Çeşitli Şehirler 7 Kanada
Almanya
Büyük Britanya
Hindistan
Hollanda
Yeni Zelenda
İspanya
Toplam 12

Kadınlar Eleme Turnuvaları

  Tarih Ev Sahibi Şehir Kota Hak Kazanan Ülkeler
Ev Sahibi     1 Japonya
2018 Asya Oyunları 19 Ağustos  – 1 Eylül 2018 Jakarta 0 Japonya
2019 Pan Amerikan Oyunları 29 Temmuz– 9 Ağustos 2019 Lima 1 Arjantin
2019 Afrika Olimpiyat Elemeleri 12–18 Ağustos 2019 Stellenbosch 1 Güney Afrika
2019 EuroHockey Şampiyonası 17–25 Ağustos 2019 Antwerp 1 Hollanda
2019 Okyanusya Kupası 5–8 Eylül 2019 Rockhampton 1 Yeni Zelenda
2019 FIH Olimpiyat Elemeleri 25 Ekim – 3 Kasım 2019 Various 7 Avustralya
Çin
Almanya
Büyük Britanya
Hindistan
İrlanda
İspanya
Toplam 12

Erkekler Final Müsabakaları

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Avustralya541022-913Çeyrek Final
2Hindistan540115-1312Çeyrek Final
3Arjantin521210-117Çeyrek Final
4İspanya51229-105Çeyrek Final
5Yeni Zelenda511311-164
6Japonya501410-181
24-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoJaponya3-5
Kenta Tanaka (2), Yoshiki Krishita / Timothy Brand, Thomas “Tom” William Craig, Blake Govers, Aran Zalewski, Daniel James Beale
Avustralya
24-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoYeni Zelenda2-3
Kane Elliot Mark Russell, Stephen Jenness / Rupinder Pal Singh, Harmanpreet Singh (2)
Hindistan
24-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoArjantin1-1
Agustín Alejandro Mazzilli / Pau Quemada
İspanya
25-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoHindistan1-7
Dilpreet Singh / Daniel James Beale, Timothy Brand, Jeremy Thomas Hayward, Flynn Andrew Ogilvie, Blake Govers (2), Joshua Beltz
Avustralya
25-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoJaponya1-2
Kenta Tanaka / Jose Leandro Tolini, Nicolás Santiago Keenan
Arjantin
25-07-2021Oi Hockey Stadium, Tokyoİspanya3-4
Enrique Mateo González, Pau Quemada, Marc Boltó Gimo / Kane Elliot Mark Russell, Stephen Jenness, Blair Thomas Fagan Tarrant, Jacob Anthony Phillip Smith
Yeni Zelenda
27-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoArjantin2-5
Jose Leandro Tolini, Maico Casella Schuth / Jeremy Thomas Hayward, Blake Govers (2), Thomas Joseph Wickham, Lachlan Thomas Sharp
Avustralya
27-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoHindistan3-0
Rupinder Pal Singh (2), Simranjeet Singh
İspanya
27-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoJaponya2-2
Koji Yamasaki, Kenta Tanaka / Nicholas Wilson, Sam Garrett Lane
Yeni Zelenda
28-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoJaponya1-4
Hirotaka Zendana / Xavier Lleonart Blanco (2), Pau Quemada, David Alegre
İspanya
28-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoAvustralya4-2
Timothy Daniel Brand (2), Blake Govers, Thomas Joseph Wickham / Kane Elliot Mark Russell (2)
Yeni Zelenda
28-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoHindistan3-1
Varun Kumar, Vivek Sagar Prasad, Harmanpreet Singh / Maico Casella
Arjantin
30-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoAvustralya1-1
Thomas Joseph Wickham / Pau Quemada
İspanya
30-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoJaponya3-5
Kenta Tanaka, Kota Watanabe, Kazuma Murata / Harmanpreet Singh, Gurjant Singh (2), Shamsher Singh, Shanglakpam Nilakanta
Hindistan
30-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoArjantin4-1
Lucas Martínez, Lucas Martín Vila, José Leandro Tolini, Nicolás Santiago Keenan / Kane Elliot Mark Russell
Yeni Zelenda

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Belçika541026-913Çeyrek Final
2Almanya530219-109Çeyrek Final
3Büyük Britanya522111-118Çeyrek Final
4Hollanda521213-137Çeyrek Final
5Güney Afrika511316-244
6Kanada50149-271
24-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoHollanda1-3
Jeroen Hertzberger / Alexander Robby Hendrickx (3)
Belçika
24-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoBüyük Britanya3-1
Samuel Ian Ward, Liam Paul Ansell, Jack Waller / Matthew Guise-Brown
Güney Afrika
24-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoKanada1-7
Keegan Reginald Pereira / Lukas Windfeder (2), Jan Christopher Rühr (2), Martin Dominik Häner, Mats Jürgen Grambusch, Niklas Bosserhoff
Almanya
25-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoGüney Afrika 3-5
Mustaphaa Cassiem, Dayaan Cassiem, Tevin Michael Kok / Mirco Pruyser (2), Thijs Johannes Reinier van Dam, Thierry Brinkman, Mink Alphons Louis van der Weerden 
Hollanda
26-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoAlmanya1-3
Martin Dominik Häner / Cédric Daniel André Charlier (2), Alexander Robby Hendrickx
Belçika
26-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoBüyük Britanya3-1
Samuel Ian Ward, Liam Paul Ansell (2) / Floris Frederik Van Son
Kanada
27-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoAlmanya5-1
Jan Christopher Rühr, Florian Fuchs (3), Justus Weigand / Phillip Roper
Büyük Britanya
27-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoBelçika9-4
Cédric Daniel André Charlier, Alexander Robby Hendrickx (3), John-John Dominique Dohmen (2), Thomas Briels, Arthur Georges Stanislas Henri Van Doren, Simon Gougnard / Mustaphaa Cassiem, Dayaan Cassiem, Nqobile Mansuet Ntuli
Güney Afrika
27-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoHollanda 4-2
Mirco Pruyser, Thierry Brinkman, Billy Pierre Bakker, Joep Paul Eric de Mol / James Brodie Burns Wallace, Scott William Martin Tupper
Kanada
28-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoBelçika9-1
Cédric Daniel André Charlier, Alexander Robby Hendrickx (2), Sébastien Dockier (2), Simon Gougnard, Tom Alain Boon, Florent Van Aubel, Félix Veronique B. Denayer  / Mark Alistair John Pearson
Kanada
28-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoGüney Afrika 4-3
Matthew Guise-Brown, Keenan Craig Horne, Nicholas Spooner, Mustaphaa Cassiem / Timm Alexander Herzbruch, Lukas Windfeder, Constantin Staib 
Almanya
28-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoHollanda2-2
Thierry Brinkman, Jip Janssen / Samuel Ian Ward (2)
Büyük Britanya
30-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoKanada4-4
Mark Alistair John Pearson, Keegan Reginald Pereira, John Fin Boothroyd, Gabriel Wing-Chuen Ho-Garcia / Nqobile Mansuet Ntuli, Nicholas Spooner, Matthew Guise-Brown, Samkelo Mvimbi
Güney Afrika
30-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoAlmanya3-1
Niklas Wellen, Constantin Staib, Timm Alexander Herzbruch / Jeroen Hertzberger
Hollanda
30-07-2021Oi Hockey Stadium, TokyoBelçika2-2
Tom Alain Boon, Thomas Briels / Rupert Scott Shipperley, Liam Paul Ansell
Büyük Britanya

Çeyrek Final

01-08-2021Oi Hockey Stadium, TokyoAlmanya3-1
Lukas Windfeder (2), Timm Herzbruch / Maico Casella
Arjantin
01-08-2021Oi Hockey Stadium, TokyoAvustralya2-2
Thomas Joseph Wickham (2) / Mink Alphons Louis van der Weerden, Jeroen Hertzberger (3-0 pen.)
Hollanda
01-08-2021Oi Hockey Stadium, TokyoBelçika3-1
Alexander Robby Hendrickx (2), Tom Alain Boon / David Alegre
İspanya
01-08-2021Oi Hockey Stadium, TokyoHindistan3-1
Dilpreet Singh, Gurjant Singh, Hardik Singh / Samuel Ian Ward
Büyük Britanya

Yarı Final

03-08-2021Oi Hockey Stadium, TokyoHindistan2-5
Harmanpreet Singh, Mandeep Singh / Loïck Fanny Luypaert, Alexander Robby Hendrickx (3), John-John Dominique Dohmen
Belçika
03-08-2021Oi Hockey Stadium, TokyoAvustralya3-1
Timothy Daniel Brand, Blake Govers, Lachlan Thomas Sharp / Lukas Windfeder
Almanya

Bronz Madalya Maçı

05-08-2021Oi Hockey Stadium, TokyoHindistan5-4
Simranjeet Singh (2), Hardik Singh, Harmanpreet Singh, Rupinder Pal Singh / Timur Oruz, Niklas Wellen, Benedikt Fürk, Lukas Windfeder
Almanya

Altın madalya Maçı

05-08-2021Oi Hockey Stadium, TokyoAvustralya1-1
Thomas Joseph Wickham / Florent Van Aubel (2-3 pen.)
Belçika

Final Sıralama

SıraTakımAçıklama
1BelçikaAltın Madalya
2AvustralyaGümüş Madalya
3HindistanBronz Madalya
4Almanya
5Büyük Britanya
6Hollanda
7Arjantin
8İspanya
9Yeni ZelendaGrup aşamasında elendi.
10Güney AfrikaGrup aşamasında elendi.
11JaponyaGrup aşamasında elendi.
12KanadaGrup aşamasında elendi.

Kadınlar Final Müsabakaları

A Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Hollanda550018-215Çeyrek Final
2Almanya540113-712Çeyrek Final
3Büyük Britanya530211-59Çeyrek Final
4Hindistan52037-146Çeyrek Final
5İrlanda51044-113
6Güney Afrika50055-190
24-07-2021North Pitch Hollanda 5-1
Felice Albers (2), Margot van Geffen, Frédérique Matla, Caia van Maasakker / Rani Rampal
Hindistan
24-07-2021 North Pitch İrlanda 2-0
Roisin Upton, Sarah Torrans
Güney Afrika
25-07-2021 North Pitch Büyük Britanya 1-2
Lily Isabelle Owsley / Viktoria Martha Huse, Charlotte Stapenhorst 
Almanya
26-07-2021 North PitchHollanda 4-0
Felice Albers, Malou Pheninckx, Laurien Leurink, Frédérique Matla
İrlanda
26-07-2021 North PitchGüney Afrika 1-4
Nicole Walraven / Elena “Ellie” Sian Rayer (2), Anna Frances Toman, Laura Unsworth
Büyük Britanya
26-07-2021 North PitchAlmanya 2-0
Nike Lorenz, Anne Schröder
Hindistan
28-07-2021 North PitchHollanda 5-0
Felice Albers, Frédérique Matla (2), Marloes Keetels, Maria Verschoor
Güney Afrika
28-07-2021 North PitchBüyük Britanya4-1
Lily Isabelle Owsley, Hannah Martin (2), Grace Balsdon / Sharmila Devi
Hindistan
28-07-2021 North PitchAlmanya 4-2
Lisa Altenburg (2), Cécile Sophie Pieper, Franzisca Hauke / Elena Joy Tice, Hannah McLoughlin
İrlanda
29-07-2021 North PitchBüyük Britanya 0-1
Frédérique Matl
Hollanda
30-7-2021North PitchGüney Afrika 1-4
Toni Sandra Marks / Lisa Altenburg (2), Sonja Zimmermann, Anne Schröder
Almanya
30-7-2021 North Pitchİrlanda 0-1
Navneet Kaur
Hindistan
31-7-2021 North PitchHindistan 4-3
Vandana Katariya (3), Neha Goyal / Tarryn Glasby, Erin Hunter, Marizen Marais
Güney Afrika
31-7-2021 North PitchAlmanya 1-3
Sonja Zimmermann / Frédérique Matla (2), Lidewij Welten
Hollanda
31-7-2021 North Pitchİrlanda 0-2
Susannah Townsend, Hannah Martin
Büyük Britanya

B Grubu

SıraTakımOGBMAG/YGPuanAçıklama
1Avustralya550013-115Çeyrek Final
2İspanya53029-89Çeyrek Final
3Arjantin53028-89Çeyrek Final
4Yeni Zelenda52038-76Çeyrek Final
5Çin52039-166
6Japonya50056-130
25-07-2021South PitchAvustralya 3-1
Ambrosia Malone, Emily Chalker, Grace Stewart / Beatriz Pérez Lagunas
İspanya
25-07-2021 North Pitch Japonya 3-4
Kana Nomura, Yuri Nagai, Hazuki Nagai / Gu Bingfeng (2), Zhang Ying, Liang Meiyu
Çin
25-07-2021 South PitchYeni Zelenda 3-0
Kelsey Smith, Hope Ralph, Holly Pearson
Arjantin
26-07-2021 South PitchAvustralya 6-0
Ambrosia Malone, Emily Chalker (2), Grace Stewart, Brooke Peris, Stephanie “Steph” Kershaw
Çin
26-07-2021 South PitchArjantin 3-0
Valentina Raposo, Agustina Albertarrio, María Noel Barrionuevo
İspanya
26-07-2021 South Pitch Japonya 1-2
Shihori Oikawa / Hope Ralph, Olivia Merry
Yeni Zelenda
28-07-2021 North Pitch Yeni Zelenda1-2
Samantha Charlton / Belén Iglesias Marcos, Lola Riera Zuzuarregui
İspanya
28-07-2021 North Pitch Japonya 0-1
Madison “Maddy” Fitzpatrick
Avustralya
28-07-2021 North Pitch Arjantin3-2
Agustina Gorzelany (2), Julieta Jankunas / Li Hong, Liu Meng
Çin
29-07-2021 North Pitch İspanya2-0
Beatriz Pérez Lagunas, Berta Bonastre Peremateu
Çin
30-7-2021 North Pitch Japonya1-2
Kanon Mori / Agustina Gorzelany, María José Granatto
Arjantin
30-7-2021 South PitchYeni Zelenda0-1
Emily Chalker
Avustralya
31-7-2021 North Pitch Çin3-2
Liu Meng, Chen Yang, Liang Meiyu / Elizabeth “Ella” Gunson, Elizabeth Rose Keddell
Yeni Zelenda
31-7-2021 South PitchJaponya1-4
Kanon Mori / Laura Barrios, Begoña García Grau, Candela Mejias, Berta Bonastre
İspanya
31-7-2021 North Pitch Arjantin0-2
Savannah “Sav” Fitzpatrick, Emily Chalker
Avustralya

Eleme Aşaması

Çeyrek Final

02-08-2021Almanya0-3
Agustina Albertarrio, María Victoria Granatto, Valentina Raposo
Arjantin
02-08-2021Avustralya0-1
Gurjit Kaur
Hindistan
02-08-2021Hollanda3-0
Lidewij Welten, Frédérique Matla, Lauren Stam
Yeni Zelenda
02-08-2021İspanya2-2
Belén Iglesias, Berta Bonastre / Hannah Martin, Fiona Anne Crackles (0-2 pen.)
Büyük Britanya

Yarı Final

04-08-2021Hollanda5-1
Felice Albers (2), Marloes Keetels, Maria Verschoor, Frédérique Matla / Giselle Anne Ansley
Büyük Britanya
04-08-2021Arjantin2-1
María Noel Barrionuevo (2) / Gurjit Kaur
Hindistan

Bronz Madalya Maçı

06-08-2021Büyük Britanya Hindistan

Altın Madalya Maçı

06-08-2021Hollanda Arjantin

Final Sıralama

SıraTakımAçıklama
Altın Madalya
Gümüş Madalya
Bronz Madalya
4
5Avustralya
6Almanya
7İspanya
8Yeni Zelenda
9ÇinGrup aşamasında elendi.
10İrlandaGrup aşamasında elendi.
11JaponyaGrup aşamasında elendi.
12Güney AfrikaGrup aşamasında elendi.
20162024

Yaz Olimpiyat Oyunları Çim Hokeyi