FIBA U1-8 Erkekler Avrupa Şampiyonası

Başlangıçta Gençler için Avrupa Şampiyonası olarak bilinen FIBA ​​18 Yaş Altı Avrupa Şampiyonası, 1964 yılında başlatılan bir genç erkekler basketbol yarışmasıdır. 2002 yılı boyunca iki yılda bir gerçekleştirildi. 2004 baskısından itibaren her yıl düzenlenmektedir. FIBA Avrupa bölgesi için FIBA ​​19 Yaş Altı Dünya Kupası eleme turnuvası olarak hizmet vermektedir. Şu anki şampiyon İspanya.
Division BDivision CŞampiyon Takım Kadrosu
  Şampiyonluk  
SSCB8
Yugoslavya5
İspanya5
Fransa4
Sırbistan4
Hırvatistan3
Litvanya2
Türkiye2
Yunanistan2
İtalya1
Sırbistan Karadağ1
SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeAltın Madalya
(Baş Antrenör)
Final Skor
(Turnuva MVP)
Finalist
1964Napoli, İtalyaSSCB62–41Fransa
1966Porto San Giorgio, İtalyaSSCB71–50Yugoslavya
1968Vigo, İspanyaSSCB82–73Yugoslavya
1970Athens, YunanistanSSCB80–48Yunanistan
1972Zadar, YugoslavyaYugoslavya89–65İtalya
1974Orléans, FransaYugoslavya80–79İspanya
1976Santiago de/Compostela, İspanyaYugoslavya92–83SSCB
1978Roseto degli Abruzzi/Teramo, İtalyaSSCB104–100İspanya
1980Celje, YugoslavyaSSCB83–81Yugoslavya
1982Dimitrovgrad/Haskovo, BulgaristanSSCB97–87Yugoslavya
1984Huskvarna/Katrineholm, İsveçSSCB75–74İtalya
1986Vöcklabruck/Gmunden, AvusturyaYugoslavya111–87SSCB
1988Titov/Vrbas/Srbobran, YugoslavyaYugoslavya84–75İtalya
1990Groningen/Emmen, Hollandaİtalya92–79SSCB
1992Budapest/Zalaegerszeg/Szolnok, MacaristanFransa94–83İtalya
1994Tel Aviv, İsrailLitvanya73–71Hırvatistan
1996Auch/Lourdes/Tarbes, FransaHırvatistan64–51Yugoslavya
1998Varna, Bulgaristanİspanya81–70
Sani Bečirović (Slovenia)
Hırvatistan
2000Zadar, HırvatistanFransa65–64
Tony Parker (France)
Hırvatistan
2002Ludwigsburg ,  Esslingen/Böblingen, AlmanyaHırvatistan74–72
Erazem Lorbek (Slovenia)
Slovenia
2004Zaragoza, İspanyaİspanya89–71
Sergio Rodríguez (Spain)
Türkiye
2005Belgrade, SırbistanSırbistan Karadağ78–61
Dragan Labović (Serbia and Montenegro)
Türkiye
2006Amaliada/Olympia/Argostoli, YunanistanFransa77–72
Nicolas Batum (France)
Litvanya
2007Madrid, İspanyaSırbistan92–89
Kosta Koufos (Greece)
Yunanistan
2008Amaliada/Pyrgos, YunanistanYunanistan57–50
Donatas Motiejūnas (Lithuania)
Litvanya
2009Metz, FransaSırbistan78–72
Enes Kanter (Turkey)
Fransa
2010Vilnius, LitvanyaLitvanya
Kazys Maksvytis
90–61
Jonas Valančiūnas (Lithuania)
Rusya
2011Wroclaw, Polonyaİspanya
Luis Guil Torres
71–65
Álex Abrines (Spain)
Sırbistan
2012Vilnius, Litvanya
Liepaja, Letonya
Hırvatistan
Jaksa Vulic
88–76
Dario Šarić (Croatia)
Litvanya
2013Liepāja/Riga/Ventspils, LetonyaTürkiye
Taner Günay
81–74
Kenan Sipahi (Turkey)
Hırvatistan
2014Konya, TürkiyeTürkiye
Ömer Uğurata
85–68
Egemen Güven (Turkey)
Sırbistan
2015Volos, YunanistanYunanistan64–61
Vassilis Charalampopoulos (Greece)
Türkiye
2016Samsun, TürkiyeFransa75–68
Frank Ntilikina (France)
Litvanya
2017Bratislava, SlovakyaSırbistan
Vladimir Jovanoviç
74–62
Nikola Mišković (Serbia)
İspanya
2018Liepāja /Riga/Ventspils, LetonyaSırbistan
Aledsandar Bucan
99–90
Marko Pecarski (Serbia)
Letonya
2019Volos, Yunanistanİspanya
Javier Zamora
57-53
Santiago Aldama (Spain)
Türkiye
2020-2021COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2022İzmir, Türkiyeİspanya
Daniel Miret Garcia
68-61
Izan Almansa (İspanya)
Türkiye
2023