FIBA U16 European Championship

Division BDivision CChampion Team Roster
TeamWinners
Yugoslavia5
Spain5
Serbia and Montonegro4
Croatia4
France3
Turkey3
SSCB3
Greece2
İtaly1
Lithuania1
Serbia1
Bosnia and Herzegovina1
YearHostGoldScoreSilver
1971Italy  ( Gorizia )Yugoslavia74–60Italy
1973Italy  ( Angri  &  Summonte )Soviet Union68–57Spain
1975Greece  ( Athens  &  Thessaloniki )Soviet Union64–61Greece
1977France  ( Le Touquet &  Berck )Turkey68–66Yugoslavia
1979Syria  ( Damascus )Yugoslavia103–100Italy
1981Greece  ( Thessaloniki &  Katerini )Soviet Union72–57Italy
1983West Germany ( Tübingen  &  Ludwigsburg )Yugoslavia89–86Spain
1985Bulgaria  ( Ruse )Yugoslavia99–81Spain
1987Hungary ( Székesfehérvár  &  Kaposvár )Yugoslavia83–77Italy
1989Spain  ( Guadalajara ,  Tarancón  &  Cuenca )Greece81–79Yugoslavia
1991Greece  ( Kastoria ,  Komotini  &  Thessaloniki )Italy106–91Greece
1993Turkey  ( Trabzon ,  Giresun  &  Samsun )Greece76–58Spain
1995Portugal  ( Setúbal ,  Seixal  &  Almada )Croatia75–62Spain
1997Belgium  ( Pepinster ,  Kortrijk  &  Quaregnon )FR Yugoslavia100–87Russia
1999Slovenia  ( Polzela ,  Celje  &  Laško )FR Yugoslavia59–48
Aleksandar Gajić (Yugoslavia)
Greece
2001Latvia  ( Riga )FR Yugoslavia55–43
Veljko Tomović (Yugoslavia)
Russia
2003Spain  ( Madrid )Serbia and Montenegro83–68
Nemanja Aleksandrov (Serbia and Montenegro)
Turkey
2004Greece  ( Amaliada  &  Pyrgos )France65–60
Vitaly Kuznetsov (Russia)
Russia
2005Spain  ( León )Turkey61–55
Antoine Diot (France)
France
2006Spain  ( Linares ,  Andújar  &  Martos )Spain110–106
Ricky Rubio (Spain)
Russia
2007Greece  ( Ierapetra ,  Rethymno  &  Heraklion )Serbia56–55
Dejan Musli (Serbia)
Spain
2008Italy  ( Chieti )Lithuania75–33
Jonas Valančiūnas (Lithuania)
Czech Republic
2009Lithuania  ( Kaunas )Spain70–64
Tauras Jogėla (Lithuania)
Lithuania
2010Montenegro  ( Bar )Croatia80–52
Dario Šarić (Croatia)
Lithuania
2011Czech Republic ( Pardubice ,  Hradec Králové )Croatia67–57
Mario Hezonja (Croatia)
Czech Republic
2012Lithuania ( Panevėžys ,  Vilnius ) &   Latvia  ( Ventspils )Turkey66–61
Okben Ulubay (Turkey)
France
2013Ukraine  ( Kyiv )Spain65–63
Stefan Peno (Serbia)
Serbia
2014Latvia  ( Riga ,  Ogre ,  Liepāja ,  Grobiņa )France78–53
Killian Tillie (France)
Latvia
2015Lithuania  ( Kaunas )Bosnia and Herzegovina85–83
Džanan Musa (Bosnia and Herzegovina)
Lithuania
2016Poland  ( Radom )Spain74–72
Usman Garuba (Spain)
Lithuania
2017Montenegro ( Podgorica )France75–68
Killian Hayes (France)
Montenegro
2018Serbia  ( Novi Sad )Croatia71–70
Roko Prkačin (Croatia)
Spain
2019Italy  ( Udine )Spain
Daniel Miret
70–61
Rubén Domínguez (Spain)
France
2020