FİBA Avrupa Küçük Ülkeler Şampiyonası

FIBA Avrupa Küçük Ülkeler Şampiyonası, FIBA ​​Europe tarafından iki yılda bir düzenlenen FIBA ​​EuroBasket yarışmasının en düşük sıradaki aşamasıdır.
Bu şampiyona ilk olarak 1988 yılında, Avrupa'nın en düşük dereceli ulusal basketbol takımları için düzenlenen yarışma olan Promosyon Kupası olarak tanıtıldı. O zamandan beri, yarışma iki yılda bir düzenleniyor. 2007 yılında, Promosyon Kupası resmi olarak EuroBasket Division C olarak yeniden adlandırıldı. 2011 yılında, FIBA ​​EuroBasket için tümen sisteminin kaldırılmasından sonra, FIBA ​​EuroBasket Division C'nin adı FIBA ​​Avrupa Küçük Ülkeler Şampiyonası olarak değiştirildi.

Erkekler Şampiyonları

SıraTakımlarAltınGümüşBronzToplam
1Andorra5229
2İzlanda2013
3İrlanda2114
4Avusturya
Azerbaycan
Ermenistan
2
2
2
0
0
0
0
0
0
2
2
2
6San Marino1135
7Malta1225
8Danimarka1001
SeneEv Sahibi ÜlkeŞampiyon
(Baş Antrenör)
Final Skor
(MVP)
İkinci/Finalist
1988 Maltaİzlanda86–69İrlanda
1990Cardiff, Walesİzlanda101–93Kıbrıs
1992Nicosia, Cyprus Avusturya70–68Lüksemburg
1994Dublin, Irelandİrlanda81–78Kıbrıs
1996 San MarinoAvusturya54–52Norveç
1998GibraltarAndorraRound RobinGaller
2000AndorraAndorraRound RobinSan Marino
2002Ta' Qali, MaltaSan Marino82–70Galler
2004AndorraAndorra95–83Lüksemburg
2006Durrës, ArnavutlukAzerbaycan66–57Arnavutluk
2008Edinburgh, Scotland MaltaAzerbaycan80–78Moldova
2010Valletta, Malta Danimarka
Peter Hoffman
87–69Andorra
2012San MarinoAndorra74–72Moldova
2014GibraltarAndorra66–63Malta
2016Ciorescu, Moldova Ermenistan
Tigran Gyokchyan
79–71
Andre Spight (Ermenistan)
Andorra
2018San MarinoMalta
Andrea Paccarie
75–59
Samuel Deguara (Malta)
Norveç
2021Dublin, İrlandaİrlandaRound RobinAndorra
2022Ta' Qali, MaltaErmenistan
Rex Kalamian
84–75
Chris Jones (Ermenistan)
Malta
2023

Kadınlar Şampiyonları

SıraTakımAltınGümüşBronzToplam
1Avusturya5016
2Malta3058
3Lüksemburg2338
4İzlanda2204
5Arnavutluk1203
6Kuzey Makedonya1102
7Danimarka
Türkiye
Kıbrıs
1
1
1
0
0
0
0
0
0
1
1
1
8Norveç0101
SeneEv Sahibi ÜlkeŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Skor
(MVP)
İkinci/Finalist
1989 LuxembourgAvusturya63–57İrlanda
1991 GibraltarTürkiye95–65İrlanda
1993 Cyprus (Nicosia)Avusturya68–54İrlanda
1996 Malta (Valletta)İzlanda81–73Arnavutluk
1998 Austria (Oberpullendorf)Avusturya85–45Lüksemburg
2000Ohrid, MakedonyaMakedonyaRound Robinİskoçya
2002Andorra la Vella, AndorraArnavutluk84–79İzlanda
2004Andorra la Vella, Andorraİzlanda81–66Lüksemburg
2006Ta' Qali, MaltaLüksemburg54–49İskoçya
2008LüksemburgMalta81–61Arnavutluk
2010Yerevan, ErmenistanMalta74–65Ermenistan
2012Ohrid, MakedonyaAvusturya68–63Makedonya
2014Sankt Pölten, AvusturyaAvusturya87–81İzlanda
2016 GibraltarMalta67–59İrlanda
2018Cork, İrlandaDanimarka93–59Lüksemburg
2021Nicosia, KıbrısLüksemburg69–59İrlanda
2022Nicosia, KıbrısKıbrıs
Kalia Papadopoulou
Round RobinNorveç
2023