FİBA U-18 Asya Basketbol Şampiyonası

FIBA 18 Yaş Altı Asya Şampiyonası, Uluslararası Basketbol Federasyonu'nun FIBA ​​Asya bölgesi için 18 yaş altı basketbol şampiyonasını ifade eder. Etkinlik, Asya Basketbol Konfederasyonu Gençler Şampiyonası olarak biliniyordu. İlk dört sırada tamamlayan FIBA ​​19 Yaş Altı Basketbol Dünya Kupası'na katılmaya hak kazanır.

Erkekler Turnuvası

Şampiyon TakımŞampiyonluk
Çin11
Filipinler6
Güney Kore4
İran3
Japonya1
Avustralya1
SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final Skorİkinci/Finalist
1970Seoul, Güney KoreFilipinlerRound RobinJapan
1972Manila, FilipinlerFilipinlerRound RobinTaywan
1974Manila, FilipinlerFilipinlerGüney Kore
1977Kuwait City, KuveytFilipinlerÇin
1978Manila, FilipinlerFilipinlerÇin
1980Bangkok, TaylandÇinRound RobinFilipinler
1982Manila, FilipinlerFilipinlerÇin
1984Seoul, Güney KoreGüney KoreÇin
1986Manila, FilipinlerÇinFilipinler
1989Manila, FilipinlerÇinTaywan
1990Nagoya, JaponyaJaponya82–63Suriye
1992Beijing, ÇinÇin93–80Güney Kore
1995Manila, FilipinlerGüney Kore55–48Çin
1996Johor Bahru, MalezyaÇin86–71Katar
1998Kolkata, HindistanÇin59–45Katar
2000Kuala Lumpur, MalezyaGüney Kore120–92Çin
2002Kuwait City, Kuveyt
Çin81–70İran
2004Bangalore, Hindistanİran89–86Güney Kore
2006Urumqi, ÇinÇin99–83Güney Kore
2008Tehran, İranİran95–76Kazakistan
2010Sana'a, YemenÇin103–80Güney Kore
2012Ulaanbaatar, MoğolistanÇin93–91Güney Kore
2014Doha, KatarÇin66–48İran
2016Tehran, İranİran71–65Japonya
2018Bangkok, TaylandAvustralya72–63Güney Kore
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2022Tehran, İranGüney Kore
Lee Saebum
77–73
Lee Ju-yeong (Güney Kore)
Japonya
2024

Kadınlar Turnuvası

Şampiyon TakımŞampiyonluk
Çin16
Güney Kore7
Japonya1
Avustralya1
SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final Skorİkinci/Finalist
1970Seoul, Güney KoreGüney KoreRound RobinJaponya
1972Manila, FilipinlerGüney KoreRound RobinTaywan
1974Manila, FilipinlerGüney KoreJaponya
1977Kuwait City, KuveytGüney KoreÇin
1978Manila, FilipinlerÇinMalezya
1980Bangkok, TaylandGüney KoreRound RobinÇin
1982Manila, FilipinlerÇinGüney Kore
1984Seoul, Güney KoreÇinRound RobinGüney Kore
1986Manila, FilipinlerÇin94-70Güney Kore
1989Manila, FilipinlerÇinGüney Kore
1990Nagoya, JaponyaGüney Kore80–78Japonya
1992Beijing, ÇinGüney KoreÇin
1996Bangkok, TaylandÇin66–63Japonya
1998Tokushima, JaponyaÇin81–40Taywan
2000New Delhi, HindistanÇin78–59Japonya
2002Taipei, TaywanÇin92–68Taywan
2004Shenzhen, ÇinÇin102–79Güney Kore
2007Bangkok, TaylandÇin81–68Japonya
2008Medan, EndonezyaJaponya90–87Çin
2010Surat Thani, TaylandÇin122–78Japonya
2012Johor Bahru, MalezyaÇin60–53Japonya
2014Amman, ÜrdünÇin66–60Japonya
2016Bangkok, TaylandÇin78–47Japonya
2018Bangalore, HindistanÇin89–76Japonya
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2022Bangalore, HindistanAvustralya
David Herbert
81–55
Isla Juffermans (Avustralya)
Çin
2024