FİBA Amerika Kupası

FIBA AmeriCup (önceden FIBA ​​Americas Championship olarak biliniyordu), Batı Yarımküre kıtalarının milli takımları arasında dört yılda bir gerçekleştirilen Amerika Basketbol Şampiyonasıdır.

FIBA, Atlantik Okyanusu'nun batısındaki tüm Batı Yarımküre'yi tek bir bölge altında düzenlediğinden, Kuzey Amerika, Orta Amerika, Karayipler ve Güney Amerika ülkeleri bu turnuvada yarışıyor.

2015 yılı boyunca, Amerika Şampiyonası iki yılda bir yapıldı ve aynı zamanda FIBA ​​Dünya Kupası ve Yaz Olimpiyat Oyunları için eleme turnuvası oldu. Ancak, 2017'den beri AmeriCup, diğer tüm FIBA ​​kıta erkek şampiyonalarıyla birlikte dört yılda bir oynanıyor. Kıta şampiyonaları artık Dünya Kupası veya Olimpiyatlar için eleme sürecinin bir parçası değil.
Turnuva Geçmişi Amerika Turnuvası
FIBA Amerika Şampiyonası
Spor Basketbol
Kuruluş 1980
İlk Edisyon 1980
Takım Sayısı 12
Takımlar FIBA Amerika’ya üye ülkeler
Kıta FIBA Amerika
Son Şampiyon Arjantin (3. şampiyonluk)
Most titles Amerika Birleşik Devletleri (7. şampiyonluk)
Bağlı Turnuvalar Centrobasket
Güney Amerika Şampiyonası
resmi website FIBA Americas
Şampiyon TakımŞampiyonluk
Amerika Birleşik Devletleri7
Brezilya4
Porto Riko3
Arjantin3
Venezuela1
Meksika1
SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final Skor
(Turnuva MVP)
İkinci/Finalist
1980Porto RikoPorto Riko
Flor Meléndez
Round RobinKanada
1984BrezilyaBrezilya
Renato Brito Cunha
Round RobinUruguay
1988UruguayBrezilya
Ary Ventura Vidal
101–92Porto Riko
1989MeksikaPorto Riko
Armando Torres Ortiz
89–80Amerika Birleşik Devletleri
1992Amerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri
Chuck Daly
127–80Venezuela
1993Porto RikoAmerika Birleşik Devletleri
Mike Thibault
109–95Porto Riko
1995ArjantinPorto Riko
Carlos Morales
87–86Arjantin
1997UruguayAmerika Birleşik Devletleri
Morris McHone
95–86Porto Riko
1999Porto RikoAmerika Birleşik Devletleri
Larry Brown
92–66
Steve Nash (Kanada)
Kanada
2001ArjantinArjantin
Rubén Magnano
78–59
Manu Ginóbili (Arjantin)
Brezilya
2003Porto RikoAmerika Birleşik Devletleri
Larry Brown
106–73
Steve Nash (Kanada)
Arjantin
2005Dominik CumhuriyetiBrezilya
Lula Ferreira
100–88
Marcelinho Machado (Brezilya)
Arjantin
2007Amerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri
Mike Krzyzewski
118–81
Luis Scola (Arjantin)
Arjantin
2009Porto RikoBrezilya
Moncho Monsalve
61–60
Luis Scola (Arjantin)
Porto Riko
2011ArjantinArjantin
Julio Lamas
80–75
Luis Scola (Arjantin)
Brezilya
2013VenezuelaMeksika
Sergio Valdeolmillos
91–89
Gustavo Ayón (Meksika)
Porto Riko
2015MeksikaVenezuela
Néstor García
76–71
Luis Scola (Arjantin)
Arjantin
2017Arjantin, Kolombiya, UruguayAmerika Birleşik Devletleri
Jeff Van Gundy
81–76
Jameel Warney (ABD)
Arjantin
2022Recife, BrezilyaArjantin
Pablo Prigioni
75–73
Gabriel Deck (Arjantin)
Brezilya
2025

Turnuva All Star Takımları

SeneOyuncu/TakımıPozisyon
2011Marcelo Huertas (Brezilya)
Carlos Arroyo (Porto Riko)
Manu Ginóbili (Arjantin)
Luis Scola (Arjantin)
Al Horford (Dominik Cumhuriyeti)
Guard
Guard
Forvet
Forvet
Pivot
2013Facundo Campazzo (Arjantin)
J. J. Barea (Porto Riko)
Renaldo Balkman (Porto Riko)
Luis Scola (Arjantin)
Gustavo Ayón (Meksika)
Guard
Guard
Forvet
Forvet
Pivot
2015Heissler Guillént (Venezuela)
Andrew Wiggins (Kanada)
Andrés Nocioni (Arjantin)
Luis Scola (Arjantin)
Gustavo Ayón (Meksika)
Guard
Guard
Forvet
Forvet
Pivot
2017Facundo Campazzo (Arjantin)
Francisco Cruz (Meksika)
Darrun Hilliard (ABD)
Nicolás Brussino (Arjantin)
Jameel Warney (ABD)
Guard
Guard
Forvet
Forvet
Pivot
2022Facundo Campazzo (Arjantin)
Yago dos Santos (Brezilya)
Norris Cole (ABD)
Dalano Banton (Kanada)
Gabriel Deck (Arjantin)
Guard
Guard
Forvet
Forvet
Pivot