FIBA Americas Under-18 Championship

Erkekler Turnuvası

FIBA 18 Yaş Altı Amerika Şampiyonası, FIBA ​​Amerika bölgesinin milli takımları arasında iki yılda bir gerçekleştirilen 18 yaşından küçük oyuncular için Amerika basketbol şampiyonasıdır. 2006 baskısından önce, turnuva 19 yaş altı takımlar tarafından oynandı. İlk dört takım, FIBA ​​19 Yaş Altı Basketbol Dünya Kupası'na katılmaya hak kazanır.
Şampiyon TakımŞampiyonluk
Amerika Birleşik Devletleri10
Arjantin1
Porto Riko1
SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final Skor
(MVP)
Finalist
1990Montevideo, UruguayAmerika Birleşik Devletleri
Ronnie Arrow
105–73Arjantin
1994Santa Rosa, ArjantinAmerika Birleşik Devletleri
Clem Haskins
77–72Arjantin
1998Puerto Plata, Dominik CumhuriyetiAmerika Birleşik Devletleri
Jim Boeheim
91–66Arjantin
2002Margarita Island, VenezuelaPorto Riko76–53Venezuela
2006San Antonio, Amerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri
Lorenzo Romar
104–82Arjantin
2008Formosa, ArjantinArjantin77–64Amerika Birleşik Devletleri
2010San Antonio, Amerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri
Paul Hewitt
81–78Brezilya
2012São Sebastião do Paraíso, BrazilAmerika Birleşik Devletleri
Billy Donovan
81–56Brezilya
2014Colorado Springs, Amerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri
Sean Miller
113–79
Stanley Johnson (United States)
Kanada
2016Valdivia, ŞiliAmerika Birleşik Devletleri
John Calipari
99–84
Markelle Fultz (United States)
Kanada
2018St. Catharines, KanadaAmerika Birleşik Devletleri
Bruce Weber
113–74
Quentin Grimes (United States)
Kanada
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2022Tijuana, MeksikaAmerika Birleşik Devletleri
Thomas Martin Boyle
102–60
Cam Whitmore (ABD)
Brezilya
2024

Kadınlar Turnuvası

FIBA 18 Yaş Altı Kadınlar Amerika Şampiyonası, FIBA ​​Amerika bölgesinin milli takımları arasında her iki yılda bir 18 yaş altı oyuncular için düzenlenen Amerika basketbol şampiyonasıdır. 2006 baskısından önce turnuva 19 yaş altı takımlar tarafından oynandı. İlk dört takım, FIBA ​​19 Yaş Altı Kadınlar Dünya Kupası'na katılmaya hak kazanıyor.
Şampiyon TakımŞampiyonluk
Amerika Birleşik Devletleri11
Brezilya 2
SeneEv Sahibi Şehir, ÜlkeŞampiyon Takım
(Baş Antrenör)
Final Skor
(MVP)
Finalist
1988São Paulo, BrezilyaAmerika Birleşik Devletleri
Ryan Debbie
70–68Brezilya
1992Guanajuato, MeksikaBrezilya80–70Amerika Birleşik Devletleri
1996Cancún, MeksikaBrezilya82–78Amerika Birleşik Devletleri
2000Mar del Plata, ArjantinAmerika Birleşik Devletleri
Geno Auriemma
69–46Küba
2004Mayagüez, Porto RikoAmerika Birleşik Devletleri
Barry Ceal
121–56Porto Riko
2006Colorado Springs, Amerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri
Bruno Doug
85–52Kanada
2008Buenos Aires, ArjantinAmerika Birleşik Devletleri
Carol Owens
Round-robinKanada
2010Colorado Springs, Amerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri
Jennifer Rizzotti
81–38Brezilya
2012Gurabo, Puerto RicoAmerika Birleşik Devletleri
Katie Meier
71–47Brezilya
2014Colorado Springs, Amerika Birleşik DevletleriAmerika Birleşik Devletleri
Dawn Staley
104–74
A'ja Wilson (United States)
Kanada
2016Valdivia, ŞiliAmerika Birleşik Devletleri
Suzanne McConnell-Serio
109–62
Lauren Cox
Kanada
2018Mexico City, MeksikaAmerika Birleşik Devletleri
Jeff Walz
84–60
Rhyne Howard
Kanada
2020COVİD-19 nedeniyle yapılmadı.
2022Buenos Aires, ArjantinAmerika Birleşik Devletleri
Mary Taylor
82–77
Kira Rice (ABD)
Kanada
2024