Fenerbahçe

Fenerbahçe Kadın Basketbol Takımı veya sponsorluk anlaşması gereği Fenerbahçe Öznur Kablo, Fenerbahçe Spor Kulübü’nün kadın basketbol şubesidir. Fenerbahçe kadın basketbol takımı, maçlarını 2.500 kişilik Metro Enerji Spor Salonu’nda oynamaktadır.

Lig Kadınlar Basketbol Süper Ligi
EuroLeague Kadınlar
Kuruluş 1954
Salon Metro Enerji Spor Salonu
(kapasite 2.500)
Renkler Sarı-Lacivert
Eski Adları Fenerbahçe
(1954-2019)
Fenerbahçe Öznur Kablo
(2019-2021)
Fenerbahçe Safiport
(2021-2022)
Fenerbahçe Alagöz Holding
(2022-)
Başkan Ali Koç
Genel menajer Arzu Özyiğit
Başantrenör Marina Maljković
Kaptan  
Şampiyonluk 16 KBSL:
1999, 2002, 2004, 2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013, 2016, 2018, 2019, 2021, 2022,
3 Türkiye Şampiyonası:
1956, 1957, 1958
13 Türkiye Kupası:
1999, 2000, 2001, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2015, 2016, 2019, 2020
12 Cumhurbaşkanlığı Kupası:
1999, 2000, 2001, 2004, 2005, 2007, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015, 2019
Resmî site fenerbahce.org

Başarılar


  • Kadınlar Basketbol Süper Ligi

    • Şampiyon (16) : 1998-99, 2001-02, 2003-04, 2005-06, 2006-07, 2007-08, 2008-09, 2009-10, 2010-11, 2011-12, 2012-13, 2015-16, 2017-18, 2018-19, 2020-21, 2021-22
    • İkinci (9): 1990-91, 1991-92, 1994-95, 1995-96, 1999-2000, 2000-01, 2004-05, 2013-14, 2016-17
    • Klasman Ligi Lideri (8): 2005-06, 2006-07, 2007-08, 2008-09, 2009-10, 2011-12, 2012-13, 2015-16
  • Türkiye Kupası
    • Şampiyon (13) : 1999, 2000, 2001, 2004, 2005, 2006, 2007, 2008, 2009, 2015, 2016, 2019, 2020
    • Finalist (5): 1995, 2010, 2012, 2013, 2014, 2021-22
  • Cumhurbaşkanlığı Kupası
    • Şampiyon (12) : 1999, 2000, 2001, 2004, 2005, 2007, 2010, 2012, 2013, 2014, 2015, 2019, 
    • Finalist (9): 1995, 2002, 2006, 2008, 2009, 2011, 2016, 2017, 2018
  • Türkiye Basketbol Şampiyonası
    • Şampiyon (3): 1955-56, 1956-57, 1957-58
    • İkinci (1): 1958-59
    • Dördüncü (2): 1964-65, 1967-68
  • İstanbul Basketbol Ligi
    • Şampiyon (5): 1954-55, 1955-56, 1956-57, 1957-58, 1958-59
    • İkinci (8): 1959-60, 1960-61, 1962-63, 1963-64, 1964-65, 1965-66, 1966-67, 1967-68
  • İstanbul Birinci Küme
    • Şampiyon (4): 1981-82, 1984-85, 1988-89, 1989-90
    • İkinci (2): 1980-81, 1982-83
  • Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Kupası
    • Şampiyon (1): 1990-91
    • İkinci (1): 1991-92
  • Birinci Lige Terfi Müsabakaları
    • İkinci (1): 1989-90
    • Üçüncü (2): 1984-85, 1988-89
  •  EuroLeague Women
    • İkinci (3): 2012-13, 2013-14, 2016-17
    • Üçüncü (2): 2015-16, 2020-21
    • Dördüncü (2): 2011-12, 2014-15
    • Çeyrek final (6): 2006-07, 2007-08, 2008-09, 2009-10, 2010-11, 2017-18
  •  EuroCup Women
    • İkinci (1): 2004-05
    • Dördüncü (1): 2003-04

Takım Kadrosu

2018/2019 Takım Kadrosu2019/2020 Takım Kadrosu2020/2021 Takım Kadrosu2021/2022 Takım Kadrosu2022/2023 Takım Kadrosu
Güncelleme (04-12-2022)
Baş Antrenör : Valerie Garnier
Karşılıklı Anlaşma (Haziran 2019)
Baş Antrenör : Victor Lapena Baş Antrenör : Victor LapenaBaş Antrenör : Victor Lapena
Görevden Alma (19-04-2022)
Baş Antrenör : Marina Maljković
Baş Antrenör : Marina Maljković
AYBÜKE YEŞİL
Bayraklı (Haziran 2019)
Olcay Çakır Turgut
Botaş SK (Haziran 2019)
Olcay Çakır TurgutOlcay Çakır TurgutOlcay Çakır Turgut
BİRSEL VARDARLI DEMİRMEN
Jubile Yaptı (Mayıs 2019)
Sevgi Uzun
Çukurova Basketbol (Haziran 2019)
Sevgi Uzun
OGM Ormanspor (Mayıs 2021)
Şerife Alperi Onar
OGM Ormanspor (Mayıs 2021)
Şerife Alperi Onar
ÖZGE YAVAŞ
Hatay BŞB. (Temmuz 2019)
İdil Saçalır
Genç Takım (Haziran 2019)
İdil Saçalırİdil Saçalırİdil Saçalır
AYŞE CORAAYŞE CORA
Botaş SK (Mayıs 2019)
Kayla McBride (ABD)
Team Wilson (Mayıs 2020)
Kayla McBride (ABD)Kayla McBride (ABD)
ESRA URAL TOPUZESRA URAL TOPUZ
Kayseri Basket (Mayıs 2019)
Jasmine Thomas (ABD)
Fuheis Blues (Mayıs 2020)
Jasmine Loretta Thomas (ABD)
ÇBK Mersin Yenişehir Bld. (01-12-2021)
Olivia Époupa (Fransa)
Lattes Montpellier (Haziran 2022)
Tuğçe CanıtezTuğçe CanıtezTuğçe CanıtezTuğçe Canıtez
Hatay BŞB. (Ağustos 2022)
Natasha Howard (ABD)
Dynamo Kursk (Ağustos 2022)
TİLBE ŞENYÜREK
G.Saray (Temmuz 2019)
Elizabeth Olatayo Williams (USA)
Botaş SK (June 2019)
Botaş SK (September 2020)

Kristine Vitola (Latvia)
DVTK Miskolc (November 2020)
Birevim Elazığ (26 ocak 2021)
Manolya Kurtulmuş
Çukurova Basketbol (Mayıs 2021)
Manolya Kurtulmuş
BRİA NİCOLE HARTLEY (USA)
G.Saray (Temmuz 2019)
Doğa Adıcan
Genç Takım (Haziran 2019)
Doğa AdıcanDoğa AdıcanDoğa Adıcan
ANASTASİYA VERAMEYENKA (Belarus)
Gorizont (Haziran 2019)
Chelsea Gray (USA)
Free Agent (January 2020)
Uni Girona (Haziran 2020)
Duygu Özen
Genç Takım (Haziran 2020)
Bursa BŞB. (Eylül 2021)
Banu Şimşek
Altyapı (Ekim 2021)
OGM Ormanspor (Ağusos 2022)
Emma Meesseman (Belçika)
UMMC Ekaterinburg (01-07-2022)
Cecilia Zandalasini (İtalya)Cecilia Zandalasini (İtalya)Cecilia Zandalasini (İtalya)
Virtus Bologna (mayıs 2021)
Amanda Zahui (İsveç)
Dynamo Kursk (Temmuz 2021)

Familia Schio (Haziran 2022)
Merve Aydın
G. Saray (Temmuz 2022)
KELSEY CHRİSTİNE PLUM (USA)
Las Vegas Aces (Mayıs 2019)
Alina Iagupova (Ukrayna)
Çukurova Basketbol (Haziran 2019)
Çukurova Basketbol (Mayıs 2019)
Satou Sabally (Almanya)
Oregon (Mayıs 2020)
Satou Sabally (Almanya)Satou Sabally (Almanya)
Kia Niema Vaughn (Çekya)
Elazığ İl Özelİdare (Haziran 2019)
Anna Cruz Lebrato (Spain)
Dynamo Kursk (Haziran 2019)
(03 January 2020) Left
Kia Niema Vaughn (Çekya)
Elazığ İl Özelİdare (Mayıs 2020)
Phuenix (Mayıs 2021)
Bria Nicole Hartley (ABD)
G. Saray (Eylül 2021)
Connecticut Sun (Mayıs 2022)
Mina Djordjevic (Sırbistan)
Buducnost (01-07-2022)
Kiah Irene Stokes (ABD)Kiah Irene Stokes (ABD)Kiah Irene Stokes (ABD)Kiah Irene Stokes (ABD)Kiah Irene Stokes (ABD)
İrem Sözen
Genç Takım (Temmuz 2020)
Bursa BŞB. (Eylül 2021)
Ayşe Yılmaz
Altyapı (Ekim 2021)
Ayşe Yılmaz
Merve Arı
Genç Takım (Temmuz 2020)
Bursa BŞB. (Eylül 2021)
Elizabeth Olatayo Williams (ABD)
Botaş SK (Ağustos 2021)
SC Beirut (20-09-2022)
Elif İstanbulluoğlu
F. Bahçe 2 (01-07-2022)
Alina Iagupova (Ukrayna)
ÇBK Mersin (28 Aralık 2020)
Alina Iagupova (Ukrayna)Alina Iagupova (Ukrayna)
Laura Nicholls (ABD)
Casademont Zaragosa (24 Şubat 2021)
Casademont Zaragosa (01 Haziran 2021)
Breanna Stewart (ABD)
UMMC Ekaterinburg (01-07-2022)
Ivana Raca (Sırbistan)
Geas Basket (21-10-2022)
İrem Erdik
F. Bahçe 2 (01-07-2022)
Selin Rachel Gül
F. Bahçe 2 (01-07-2022)

Baş Antrenör Geçmişi

SezonBaş Antrenör
1955-1960 Önder Dai
196?-1968 Mehmet Baturalp
1980-1985 Yaman Eymür
1987-2000 Göksel Zeren
2000-2009 Zafer Kalaycıoğlu
2009-2010 Haydar Kemal Ateş
2010 Aydın Uğuz
2010-2011 László Rátgéber
2011-2012 Corcis Dikeulakos
2012-2014 Roberto Íñiguez
2014-2015 Jacek Winnicki
2015-2017 Corcis Dikeulakos
2017-2018 Fırat Okul
2018-2019 Valérie Garnier
2019-2022 Víctor Lapeña
2022-devamMarina Maljković