Fencing World Cup

Men’s Tournament

Foil İndividual

YearGoldSilverBronze
1972Witold Woyda
 Poland
1973Jenö Kamuti
 Hungary
1974Alexandr Romankov
 Soviet Union
1975Christian Noël
 France
1976Alexandr Romankov
 Soviet Union
1977Carlo Montano
 Italy
1978Matthias Behr
 West Germany
1979Vladimir Smirnov
 Soviet Union
1980Vladimir Smirnov
 Soviet Union
1981Andrea Borella
 Italy
1982Mauro Numa
 Italy
1983Mauro Numa
 Italy
1984Andrea Borella
 Italy
1985Mauro Numa
 Italy
1986Federico Cervi
 Italy
1987Andrea Borella
 Italy
1988Stefano Cerioni
 Italy
1989Andrea Borella
 Italy
1990Dmitry Shevchenko
 Soviet Union
1991Thorsten Weidner
 Germany
1992Sergei Golubitsky
 Unified Team
1993Sergei Golubitsky
 Ukraine
1994Sergei Golubitsky
 Ukraine
1995Sergei Golubitsky
 Ukraine
1996Rolando Tucker
 Cuba
1997Wolfgang Wienand
 Germany
1998Elvis Gregory
 Cuba
1999Sergei Golubitsky
 Ukraine
2000Ralf Bißdorf
 Germany
2001Ralf Bißdorf
 Germany
2002Ralf Bißdorf
 Germany
2003Andre Wessels
 Germany
2004Salvatore Sanzo
 Italy
2005Erwann Le Péchoux
 France
2006Andrea Cassarà
 Italy
2007Andrea Baldini
 Italy
2008Andrea Cassarà
 Italy
2009Andrea Baldini
 Italy
2010Lei Sheng
 China
2011Andrea Cassarà
 Italy
2012Andrea Cassarà
 Italy
2013Andrea Cassarà
 Italy
2014Ma Jianfei
 China
2015Race Imboden
 United States
2016Alexander Massialas
 United States
2017Alexander Massialas
 United States
2018Alessio Foconi
 Italy
2019Alessio Foconi
 Italy

Foil Team

YearGoldSilverBronze
2000 Cuba
2001
2002 Germany
2003 Italy
2004 Germany
2005 France
2006 France
2007 Germany
2008 Italy
2009 Italy
2010 Italy
2011 Italy
2012 Italy
2013 United States
2014 France
2015 Russia
2016 United States
2017 France
2018 United States
2019 United States

Epee İndividual

YearGoldSilverBronze
1972Csaba Fenyvesi
 Hungary
1973Rolf Edling
 Sweden
1974Rolf Edling
 Sweden
1975Boris Lukomsky
 Soviet Union
1976Alexander Pusch
 West Germany
1977Johan Harmenberg
 Sweden
1978Aleksandr Abushakhmetov
 Soviet Union
1979Stefano Bellone
 Italy
1980Alexander Pusch
 West Germany
1981Alexander Pusch
 West Germany
1982Angelo Mazzoni
 Italy
1983Elmar Borrmann
 West Germany
1984Olivier Lenglet
 France
1985Robert Felisiak
 Poland
1986Alexander Pusch
 West Germany
1987Arnd Schmitt
 West Germany
1988Sandro Cuomo
 Italy
1989Éric Srecki
 France
1990Olivier Lenglet
 France
1991Arnd Schmitt
 Germany
1992Éric Srecki
 France
1993Angelo Mazzoni
 Italy
1994Angelo Mazzoni
 Italy
1995Éric Srecki
 France
1996Jean-François Di Martino
 France
1997Éric Srecki
 France
1998Sandro Cuomo
 Italy
1999Pavel Kolobkov
 Russia
2000Arnd Schmitt
 Germany
2001Jörg Fiedler
 Germany
2002Christoph Marik
 Austria
2003Christoph Marik
 Austria
2004Alfredo Rota
 Italy
2005Stefano Carozzo
 Italy
2006Gábor Boczkó
 Hungary
2007Érik Boisse
 France
2008Matteo Tagliariol
 Italy
2009Gauthier Grumier
 France
2010Gauthier Grumier
 France
2011Paolo Pizzo
 Italy
2012Nikolai Novosjolov
 Estonia
2013Rubén Limardo
 Venezuela
2014Ulrich Robeiri
 France
2015Gauthier Grumier
 France
2016Gauthier Grumier
 France
2017Yannick Borel
 France
2018Yannick Borel
 France
2019Kazuyasu Minobe
 Japan

Epee Team

YearGoldSilverbronze
2000 Italy
2001
2002 Austria
2003 France
2004 France
2005 France
2006 France
2007 France
2008 France
2009 Hungary
2010 Hungary
2011 France
2012 United States
2013 Hungary
2014 France
2015 France
2016 France
2017 France
2018 South Korea
2019 Russia

Sabre İndividual

YearGoldSilverBronze
1972Viktor Sidyak
 Soviet Union
1973Viktor Sidyak
 Soviet Union
1974Mario Aldo Montano
 Italy
1975Vladimir Nazlymov
 Soviet Union
1976Viktor Krovopuskov
 Soviet Union
1977Vladimir Nazlymov
 Soviet Union
1978Imre Gedővári
 Hungary
1979Viktor Krovopuskov
 Soviet Union
1980Imre Gedővári
 Hungary
1981Gianfranco Dalla Barba
 Italy
1982Imre Gedővári
 Hungary
1983Vasil Etropolski
 Bulgaria
1984Imre Gedővári
 Hungary
1985Vasil Etropolski
 Bulgaria
1986Vasil Etropolski
 Bulgaria
1987Janusz Olech
 Poland
1988Imre Bujdosó
 Hungary
1989Vilmoș Szabo
 Romania
1990Grigory Kiriyenko
 Soviet Union
1991Péter Abay
 Hungary
1992Vilmoș Szabo
 Romania
1993Marco Marin
 Italy
1994Stanislav Pozdnyakov
 Russia
1995Stanislav Pozdnyakov
 Russia
1996Stanislav Pozdnyakov
 Russia
1997Damien Touya
 France
1998Luigi Tarantino
 Italy
1999Stanislav Pozdnyakov
 Russia
2000Stanislav Pozdnyakov
 Russia
2001Mihai Covaliu
 Romania
2002Stanislav Pozdnyakov
 Russia
2003Domonkos Ferjancsik
 Hungary
2004Vladimir Lukashenko
 Ukraine
2005Aleksey Yakimenko
 Russia
2006Zsolt Nemcsik
 Hungary
2007Aleksey Yakimenko
 Russia
2008Luigi Tarantino
 Italy
2009Nicolas Limbach
 Germany
2010Nicolas Limbach
 Germany
2011Aleksey Yakimenko
 Russia
2012Nicolas Limbach
 Germany
2013Veniamin Reshetnikov
 Russia
2014Gu Bon-gil
 South Korea
2015Gu Bon-gil
 South Korea
2016Kim Jung-hwan
 South Korea
2017Gu Bon-gil
 South Korea
2018Eli Dershwitz
 United States
2019Oh Sang-uk
 South Korea

Sabre Team

YearGoldSilverBronze
2000 Hungary
2001
2002 Hungary
2003 Russia
2004 France
2005 Italy
2006 France
2007 Hungary
2008 France
2009 Italy
2010 Italy
2011 Russia
2012 Russia
2013 Russia
2014 Russia
2015 Italy
2016 Russia
2017 South Korea
2018 South Korea
2019 South Korea

Women’s Tournament

Foil İndividual

YearGoldSilverbronze
1972Antonella Ragno
 Italy
1973Valentina Nikonova
 Soviet Union
1974Ildikó Farkasinszky-Bóbis
 Hungary
1975Olga Knyazeva
 Soviet Union
1976Yelena Novikova-Belova
 Soviet Union
1977Valentina Sidorova
 Soviet Union
1978Yelena Novikova-Belova
 Soviet Union
1979Valentina Sidorova
 Soviet Union
1980Valentina Sidorova
 Soviet Union
1981Dorina Vaccaroni
 Italy
1982Cornelia Hanisch
 West Germany
1983Dorina Vaccaroni
 Italy
1984Dorina Vaccaroni
 Italy
1985Laurence Modaine
 France
1986Christiane Weber
 West Germany
1987Zsuzsanna Jánosi
 Hungary
1988Zsuzsanna Jánosi
 Hungary
1989Zita-Eva Funkenhauser
 West Germany
1990Anja Fichtel-Mauritz
 West Germany
1991Giovanna Trillini
 Italy
1992Margherita Zalaffi
 Italy
1993Diana Bianchedi
 Italy
1994Giovanna Trillini
 Italy
1995Giovanna Trillini
 Italy
1996Valentina Vezzali
 Italy
1997Valentina Vezzali
 Italy
1998Giovanna Trillini
 Italy
1999Valentina Vezzali
 Italy
2000Valentina Vezzali
 Italy
2001Valentina Vezzali
 Italy
2002Valentina Vezzali
 Italy
2003Valentina Vezzali
 Italy
2004Valentina Vezzali
 Italy
2005Margherita Granbassi
 Italy
2006Sylwia Gruchała
 Poland
2007Valentina Vezzali
 Italy
2008Valentina Vezzali
 Italy
2009Arianna Errigo
 Italy
2010Valentina Vezzali
 Italy
2011Elisa Di Francisca
 Italy
2012Arianna Errigo
 Italy
2013Arianna Errigo
 Italy
2014Arianna Errigo
 Italy
2015Elisa Di Francisca
 Italy
2016Arianna Errigo
 Italy
2017Inna Deriglazova
 Russia
2018Inna Deriglazova
 Russia
2019Inna Deriglazova
 Russia

Foil Team

YearGoldSilverBronze
2000 Germany
2001
2002 Romania
2003 Italy
2004 Poland
2005 Russia
2006 Russia
2007 Russia
2008 Russia
2009 Italy
2010 Italy
2011 Italy
2012 Italy
2013 Italy
2014 Italy
2015 Russia
2016 Russia
2017 Italy
2018 Italy
2019 Russia

Epee İndividual

YearGoldSilverBronze
1989Eva-Maria Ittner
 West Germany
1990Elisa Uga
 Italy
1991Mariann Horváth
 Hungary
1992Mariann Horváth
 Hungary
1993Elisabeth Knechtl
 Austria
1994Katja Nass
 Germany
1995Taymi Chappe
 Spain
1996Tímea Nagy
 Hungary
1997Valérie Barlois
 France
1998Claudia Bokel
 Germany
1999Ildikó Mincza
 Hungary
2000Ildikó Mincza
 Hungary
2001Imke Duplitzer
 Germany
2002Laura Flessel
 France
2003Laura Flessel
 France
2004Laura Flessel
 France
2005Imke Duplitzer
 Germany
2006Sherraine Schalm
 Canada
2007Na Li
 China
2008Ana Maria Brânză
 Romania
2009Ana Maria Brânză
 Romania
2010Emese Szász
 Hungary
2011Sun Yujie
 China
2012Sun Yujie
 China
2013Ana Maria Brânză
 Romania
2014Emese Szász
 Hungary
2015Rossella Fiamingo
 Italy
2016Emese Szász
 Hungary
2017Violetta Kolobova
 Russia
2018Mara Navarria
 Italy
2019Vivian Kong
 Hong Kong

Epee Team

YearGoldSilverBronze
2000 Hungary
2001
2002 Germany
2003 France
2004 France
2005 Russia
2006 France
2007 France
2008 China
2009 Italy
2010 Poland
2011 Romania
2012 Russia
2013 China
2014 Russia
2015 China
2016 Romania
2017 China
2018 United States
2019 Russia

Sabre İndividual

YearSabreÉpée
1999Yelena JemayevaIldikó Mincza
 Azerbaijan Hungary
2000Anne-Lise TouyaIldikó Mincza
 France Hungary
2001Anne-Lise TouyaImke Duplitzer
 France Germany
2002Yelena JemayevaLaura Flessel
 Azerbaijan France
2003Sada JacobsonLaura Flessel
 United States France
2004Sada JacobsonLaura Flessel
 United States France
2005Sada JacobsonImke Duplitzer
 United States Germany
2006Mariel ZagunisSherraine Schalm
 United States Canada
2007Tan XueNa Li
 China China
2008Rebecca WardAna Maria Brânză
 United States Romania
2009Mariel ZagunisAna Maria Brânză
 United States Romania
2010Mariel ZagunisEmese Szász
 United States Hungary
2011Mariel ZagunisSun Yujie
 United States China
2012Mariel ZagunisSun Yujie
 United States China
2013Olha KharlanAna Maria Brânză
 Ukraine Romania
2014Olha KharlanEmese Szász
 Ukraine Hungary
2015Sofiya VelikayaRossella Fiamingo
 Russia Italy
2016Sofiya VelikayaEmese Szász
 Russia Hungary
2017Anna MártonVioletta Kolobova
 Hungary Russia
2018Olha KharlanMara Navarria
 Ukraine Italy
2019Olha KharlanVivian Kong
 Ukraine Hong Kong

Sabre Team

YearGoldSilverBronze
2000 France
2001
2002 Romania
2003 United States
2004 Romania
2005 Russia
2006 Russia
2007 France
2008 United States
2009 Ukraine
2010 Russia
2011 Russia
2012 Russia
2013 Ukraine
2014 United States
2015 Russia
2016 Russia
2017 Italy
2018 France
2019 France